Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

In ce tara traim?!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,658
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMarianG, on 31 iulie 2023 - 14:57, said:

Tu nu iti pui intrebarea de ce este lasat suferidul sa plece din spital ?
Scrie in articol, au trimis-o acolo unde putea sa nasca avand un medic ginecolog langa ea.

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 31 iulie 2023 - 14:55, said:

Poate ca era deja in procedura de transfer, asistentele sigur au trimis-o intr-un loc unde avea conditiile necesare unei nasteri. Se pare ca copilul i-a surprins pe toti.
Cumva reusesti sa ignori problema.
Nu nene, nu trimiti un om intr-un loc ca nu e caine.
Dar cu atat mai mult nu trimiti un pacient la plimbare prin spital.
Il conduci, ai grija de el, in cazul de fata de ei (mama si fat).

View PostBursul, on 31 iulie 2023 - 15:01, said:

Scrie in articol, au trimis-o acolo unde putea sa nasca avand un medic ginecolog langa ea.
La Slobozia ?

Quote

„I s-a spus să aștepte că vine ambulanța, iar asistenta tocmai urma să anunțe medicul. Nu ginecolog, ci chirurg. Spitalul nostru nu are linie de gardă de ginecologie. Pacienta a ieșit pe picioarele ei din CPU și între timp a venit ambulanța. Nu știu de ce nu au luat-o și pus-o în ambulanță… a instigat să se filmeze…”, a continuat aceasta.

Arata-mi tu unde scrie ca venit ginecolog ca eu n-am trecut de 1 an pe la oftamologie.

Edited by MarianG, 31 July 2023 - 15:04.


#39
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTipiric, on 31 iulie 2023 - 13:11, said:

De ce a nascut in strada si nu in sala de urgente?
In functie de spital, sunt sanse sa fie risc de infectie mai mic pe strada.
...glumesc, sort of.

Dar la modul serios, in general statul si institutiile sale au menirea de a sprijini cetateanul cand acesta are nevoie. Pe partea medicala e cu atat mai vizibil cand statul da gres. Da, poate tanti era o aiurita, poate era de la tara si habar n-avea, etc. Dar asta nu e o scuza sa ajungi sa nasti pe trotuar in fata spitalului. E revoltator. Chiar daca nu ai ginecolog de garda, sunt convins ca sunt o gramada de asistenti/asistente (nici nu zic de doctori) care puteau evalua ca pacientul e pe cale sa nasca si nu mai are timp sa faca turul tarii cu ambulanta.
Dar probabil nici nu a consultat-o nimeni, au zis "n-avem, cautati in alta parte" si aia e.

Edited by TehCube, 31 July 2023 - 15:05.


#40
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008

View Post_-livio-_, on 31 iulie 2023 - 14:50, said:

poate a venit travaliul pe neasteptate si ala era cel mai apropiat spital, poate maternitatea era la o ora distanta.

Maternitatea era la Slobozia, la 62 de km distanta. Acolo a fost trimisa cu ambulanta.

Cei de pe ambulanta au fost in stare sa o asiste la nastere, dar medicul de garda nu s-a bagat ca nu era ginecolog!

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 31 iulie 2023 - 15:01, said:

Scrie in articol, au trimis-o acolo unde putea sa nasca avand un medic ginecolog langa ea.

N-au trimis-o, au chemat salvarea sa o ia.

Iar salvarea nu e autobuz sa o astepti afara in statie.

#42
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008
2 dosare penale pana acum la spitalul cu pricina.
________________

De la acelasi spital:

Un alt pacient (32 de ani) trimis acasa a murit in scurt timp

Tot azi noapte.

Digi24

Edited by Imperathor, 31 July 2023 - 15:15.


#43
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostBursul, on 31 iulie 2023 - 15:01, said:

Scrie in articol, au trimis-o acolo unde putea sa nasca avand un medic ginecolog langa ea.

Pana la transfer o puteau tine pe un pat in camera de garda ! SI faptul ca nu aveau medic ginecolog nu scuza. Putea la fel de bine sa nasca si in prezenta unui medic de alta specialitate sau macar al unor asistente. Drept dovada a nascut pe strada cu asistenta de pe ambulanta... Altele nasc acasa singure. Nu au nici o scuza cei de acolo. O tineau pe pat pana venea ambulanta, ca nastea apoi pe drum in ambulanta era altceva

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005
https://spitalul-urz...anizatorica.PDF
Pagina 2
Etaj 3 Corp A -  Obstetrica -Ginecolgoie, 23 de paturi

Edited by MarianG, 31 July 2023 - 15:16.


#45
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008

View Postblade0blade, on 31 iulie 2023 - 15:13, said:

Pana la transfer o puteau tine pe un pat in camera de garda ! SI faptul ca nu aveau medic ginecolog nu scuza. Putea la fel de bine sa nasca si in prezenta unui medic de alta specialitate sau macar al unor asistente. Drept dovada a nascut pe strada cu asistenta de pe ambulanta... Altele nasc acasa singure. Nu au nici o scuza cei de acolo. O tineau pe pat pana venea ambulanta, ca nastea apoi pe drum in ambulanta era altceva

Fie pe medicul de garda l-a durut in pasipe, fie nu are nici macar pregatirea unei moase de mediu rural care ajuta femeile de la tara sa nasca.

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMarianG, on 31 iulie 2023 - 15:15, said:

Etaj 3 Corp A -  Obstetrica -Ginecolgoie, 23 de paturi
Am uitat sa va intreb, pe cele 23 de viitoare mame cine le ingrijeste ?

#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,457
  • Înscris: 28.10.2018
Cel mai interesant e ca nimeni nu de forum nu e panicat de colapsul sistemului medical din Romania. Li se pare ca lor n-are cum sa li se intample, ca ei nu se vor lovi de impotenta sistemului si a oamenilor.

"Vine femeii domne' ca nu si-a inchiriat apartament la Bucuresti sa fie langa o maternitate cu medici in ea."

Edited by abac, 31 July 2023 - 15:21.


#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017

View PostImperathor, on 31 iulie 2023 - 15:11, said:

2 dosare penale pana acum la spitalul cu pricina.
________________

De la acelasi spital:

Un alt pacient (32 de ani) trimis acasa a murit in scurt timp

Tot azi noapte.

Digi24

Obregia, acum vreo 10 ani, trimis acasă cu diagnostic de indigestie. Aveam apendicită, noroc cu Google că poți găsi niște exerciții fizicei prin care poți verifica și tu, cu un grad înalt de acuratețe. Evident, când m-am întors la spital, după niște discuții halucinante cu ei, au fost de acord să facă analize de sânge iar concluzia a fost internare pe loc și operație a doua zi.

Plm, puteam fi și eu un caz de trimis acasă, mort a doua zi.

Edited by george_alexandru, 31 July 2023 - 15:22.


#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum se va lasa cu demisii si posibil mai rau, data fiind a doua persoana refuzata tot ieri - trimis acasa si care a decedat pana la venirea ambulantei. Un barbat de 32 de ani.

#50
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,727
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMike1alike, on 31 iulie 2023 - 13:47, said:

”Am văzut imaginile de la Urziceni. În momentul de față, Inspecția Sanitară de Stat încearcă să reconstituie exact respectiva situație și vă vom pune la dispoziție toate informațiile pe care le avem, precum și măsurile care vor fi luate”, a spus Alexandru Rafila.
Exact! Ei numai asta fac! Reconstituie aceste momente!

Ce? Mai fac asta o data, cu alta femeie in travaliu, sa vada daca a fost pe bune?

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View Postabac, on 31 iulie 2023 - 15:20, said:

Cel mai interesant e ca nimeni nu de forum nu e panicat de colapsul sistemului medical din Romania.
Si vrei sa-mi manifest panica pe forum sau in strada? Atentia ta unde este acum?

#52
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,366
  • Înscris: 22.10.2007

View PostImperathor, on 31 iulie 2023 - 15:17, said:

Fie pe medicul de garda l-a durut in pasipe, fie nu are nici macar pregatirea unei moase de mediu rural care ajuta femeile de la tara sa nasca.
din moment ce au sectie de ob-gin ar trebui sa aiba si asistente specializate si moase, astea ar trebui sa se descurce fara doctor cat timp nu sunt complicatii.

Edited by _-livio-_, 31 July 2023 - 15:22.


#53
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 03.07.2008

View PostMarianG, on 31 iulie 2023 - 15:19, said:

Am uitat sa va intreb, pe cele 23 de viitoare mame cine le ingrijeste ?

Banuiesc ca au ginecolog totusi, dar cica nu era de garda... Si daca vreuneia internate deja ii vine sorocul ce fac, o trimit la Slobozia?!?

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,658
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 31 iulie 2023 - 15:09, said:

N-au trimis-o, au chemat salvarea sa o ia.
Iar salvarea nu e autobuz sa o astepti afara in statie.
Corect.
Cica ca au sunat la salvare, salvarea a ajuns in 4 minute si in timp de 4 minute, a si venit copilul. Nu stiu cum de poti sa iesi pe picioare din spital si peste 4 minute sa faci un copil.

View Postblade0blade, on 31 iulie 2023 - 15:13, said:

Pana la transfer o puteau tine pe un pat in camera de garda ! SI faptul ca nu aveau medic ginecolog nu scuza. Putea la fel de bine sa nasca si in prezenta unui medic de alta specialitate sau macar al unor asistente. Drept dovada a nascut pe strada cu asistenta de pe ambulanta... Altele nasc acasa singure. Nu au nici o scuza cei de acolo. O tineau pe pat pana venea ambulanta, ca nastea apoi pe drum in ambulanta era altceva
Eu am inteles ca spitalul by default nu avea linie de garda de ginecologie, nu ca medicul ginecolog statea acasa sau era la vreun club.

Puteau s-o bage si in sala de operatie, insa... in cazul meu, cand am vazut ca vine bebe-ul, stiam ce sa facem. Am adunat lucrurile, actele, ne-am suit in masina, am ajuns la spitalul alocat (nu la primul iesit in drum), copilul a venit dupa 6 ore. Timp in care sotia putea sa mearga la 6 spitale diferite. De aia mi se pare surprinzator cum a iesit femeia din spital si poc a iesit copilul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate