Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transfer auto intre soti

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Buna ziua, doresc trecerea masinii de pe numele sotiei pe numele meu pentru a beneficia de un pret mai bun la RCA. Cum pot face asta? (credeam ca se poate face simplu printr-un contract de vanzare cumparare, dar am aflat la primarie ca nu pot face asta)

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Cum de? Care a fost justificarea?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
CVC și transcriere.

#4
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 dorin_2k, on 28 iulie 2023 - 11:26, said:

CVC și transcriere.
CVC nu se poate face intre soti, am mentionat acest lucru in primul post.

#5
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
de ce? ca ti-a zis una de la primarie?

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
https://forum.softpe...to-intre-sothi/

#7
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Se considera bun comun și nu se poate face CVC. Mi-a spus ca as putea face prin partaj, sau sa implic a treia persoană, sa cumpere ea și sa îmi vândă mie. Vreau sa vad ce alte opțiuni mai sunt.

#8
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
"Vrem o tara ca afara"

Romania, te iubesc!

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Nu stiu cum s-or considera comune? Ptr ca la case si terenuri platim impozite separat, fiecare cate jumatate pe fiecare dintre proprietati.
La masini, cu toate ca zice ca-s comune, sunt pe ROLu' omului si plateste el impozit pe toate.
Nu ma intereseaza niciun transfer, dar ca idee...

#10
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 futurist, on 28 iulie 2023 - 11:41, said:

"Vrem o tara ca afara"

Romania, te iubesc!

3 sferturi din masinile tinerilor din tara sunt pe numele parintilor, ca sa plateasca asigurare de 5 ori mai ieftina, desi aia sub 25-30 de ani darama toate gardurile peste tot, iti intra cu masina pana in sufragerie noaptea, ca sa-si impresioneze pitipoancele

#11
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Ok, poate nu a spus exact aceste cuvinte, dar ce am înțeles e ca nu se poate face simplu, cu acel formular de vânzare cumpărare care se poate face între persoane.
Voi întreba și un notar, dar dacă ați trecut prin aceasta situație sau știți ce opțiuni sunt, please share.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
CVC îl faci acasă, completezi formularul de pe site. Mergi la DTIL să pună viza. In 5 zile tre sa îl trimită tot la ei sa ia mașina de pe nevasta și să o treaca pe rolul tau.
Daca nu vor așa, faci CVC nevasta și alta persoana.  Apoi a doua zi CVC acea persoana și tine.
Le dai mai mult de lucru la aia de la DTIL.

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca auto e bun comun, si asa este juridic, de ce nu mergi la brokerul de asigurare cu actele masinii si certificatul de casatorie sa faci asigurarea pe numele tau? Nu merge asa?

#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010

 VarfulOmu2505, on 28 iulie 2023 - 12:24, said:



3 sferturi din masinile tinerilor din tara sunt pe numele parintilor, ca sa plateasca asigurare de 5 ori mai ieftina

Ai fi uimit sa afli, la noi au batranii un parc auto de invidiat ptr care nu platesc taxe. Pe motiv de veterani, revolutionari, grade de handicap...


#15
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 dorin_2k, on 28 iulie 2023 - 12:28, said:

CVC îl faci acasă, completezi formularul de pe site. Mergi la DTIL să pună viza. In 5 zile tre sa îl trimită tot la ei sa ia mașina de pe nevasta și să o treaca pe rolul tau.
Daca nu vor așa, faci CVC nevasta și alta persoana.  Apoi a doua zi CVC acea persoana și tine.
Le dai mai mult de lucru la aia de la DTIL.
Chiar am făcut asta, nu este posibil.
Mi-au sugerat varianta cu a treia persoana, dar mi se pare mai complicat și poate sunt și alte opțiuni.

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Eu aș merge la Primărie și le-aș băga sub nas contractele gata semnate. Vezi ce se întâmplă.
În cel mai rău caz faci CVC către o terță persoană, după care către tine.

Edited by Valy_User, 28 July 2023 - 12:41.


#17
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

 futurist, on 28 iulie 2023 - 11:41, said:

"Vrem o tara ca afara"

Romania, te iubesc!
da care e problema ca omul vrea sa treaca masina pe sotie? Ce treaba are tara cu asta? Mai bine ai spune ca vrei o tara ca afara la RCA si sa nu ne arda hotii astia sa platim asigurari mari si dupa intra in faliment si stai dupa ei dupa sa iti dea banii statul si sa trebuiasca si alta asigurare facuta desi tu erai asigurat

#18
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 Valy_User, on 28 iulie 2023 - 12:38, said:

Eu aș merge la Primărie și le-aș băga sub nas contractele gata semnate. Vezi ce se întâmplă.
În cel mai rău caz faci CVC către o terță persoană, după care către tine.
Asta am făcut. După ce a verificat actele și a întrebat dacă suntem soți, a zis ca nu e posibil.
Mi-au sugerat varianta cu a 3a persoană, dar vreau sa văd dacă mai sunt variante.
Ca nota, eu am clasa B8, soția B0, diferența de RCA este prea mare și nejustificata din punctul meu de vedere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate