Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Transfer auto între soți

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Bună ziua,
Eu și soția avem două mașini, amândouă pe numele meu. Recent am cumpărat un apartament în alt sector și pentru a putea încerca să obținem un loc de parcare unul dintre noi trebuie să-și facă buletin pe noua adresă și să preia una dintre mașini.

Întrebare e cum se face transferul de proprietate între soți?
Care sunt pașii respectiv actele necesare?

Mulțumesc

#2
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Esti sigur ca trebuie sa transferati masina? Daca e dobandita dupa casatorie ar trebui sa fie bun comun, iar daca fac nazuri cred ca cel mai usor ar fi sa faceti un contract de comodat intre voi.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca la vanzare-cumparare. Cel mai simplu e asa. Contract intre voi si gata. Progamare la Politie, mers la primarie si trecuta la impozit pe noul propietar . Fisa de inmatriculare, fiscal, etc. Nu costa mult, tot tamtamul e maxim 100 de lei. Dar e de umblat putin si de stat pe la cozi.
  Daca e inmatriculata in tara si cred ca e, atunci macar ai scapat de mers la RAR.

Vezi de ce tot timpul iau o masina pe numele meu, urmatoarea pe al sotiei? Si oricum e mai normal sa fie la fiecare pe numele lui masina cu care circula zi de zi.

  Pentru un transfer usor am vazut si contract de Vanzare/Cumparare masina pe suma de un leu. Ca sa nu se complice cu alte acte si drumuri.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 14:16.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate
Noul Cod Civil  - Art. 317 - nu mai interzice vânzarea între soţi, aceștia putând încheia între ei atât contracte de vânzare-cumpărare, cât și de schimb, donaţie, și orice alte acte de transfer al dreptului de proprietate.
Tot ce trebuie sa faceti este sa vizitati un birou notarial

Detalii aici;
https://notariat-tin...area-intre-soti
Si aici;
https://legeaz.net/n...ale-ale-sotilor

Edited by Naijax, 06 February 2018 - 14:19.


#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Nu se poate face un contract de comodat? Ca la firme. Sunt multi care au masina "de serviciu" iar in baza unui contract de comodat sau inchiriere au putut aplica p[entru locul de parcare de resedinta.

PS. in ideea de a nu mai trece prin nebunia inmatricularii unei masini cu rca etc.

Edited by dreaQ, 06 February 2018 - 14:23.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu zic sa va interesati daca nu e suficient sa treceti doar la impozit masina la noua adresa.
Altfel e cam incomod in cazul unor amenzi ca va vin pe adresa unde e inmatriculata. Nici nu stiti de ele numai va treziti cand platiti impozitul ca aveti si felicitare.

  Divortati si vi le transfera judecatorul :D

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 14:53.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din moment ce sunteti casatoriti , apartamentul nou cumparat figureaza pe numele amandoura , astfel ca se poate obtine loc de parcare indiferent pe care din numele vostru figureaza masina .
Daca intrebarea vine pt ca vreti sa divortati , atunci faceti partajul in urma caruia impartiti bunurile ...

Edited by Baxon, 06 February 2018 - 14:56.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Din cate am priceput e al2-lea apartament. Deci nu locuiesc acolo. Ei au domiciliul la alta adresa si implicit masinile inmatriculate pe adresa unde au buletinul.
  Vrea sa ramana fiecare cu buletinul si masina pe cate un apartament daca am inteles corect. Atentie cu copiii daca aveti. Sa nu va treziti ca trebuie sa ii inscrieti la scoala de la domiciliul care nu va convine.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 14:57.


#9
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Nu se pune problema unui divorţ!

Situaţia e un plic mai complicată dar voi încerca să o rezum în cele ce urmează:
Avem două maşini dintre care una mai veche pe care o foloseşte socrul meu, la ţară.

În prezent stăm cu mama mea şi aici avem loc de parcare. Ne-am cumpărat un apartament unde nu avem loc de parcare dar în care ne vom muta când vom reuşi să terminăm renovările.

Soţia are permis dar nu a condus niciodată de când îl are. Pe lângă dorinţa de obţine un loc de parcare un alt motiv pentru care vreau să trec maşina pe numele ei este că vrem ca eventualele amenzi (chiar dacă până acum nu am primit nici una în 12 ani) să vină pe numele ei. Punctele de penalizare sau o eventuală suspendare a permisului nu ne vor afecta având în vedere că nu conduce.

#10
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 PoeOvidiu, on 06 februarie 2018 - 14:14, said:

Ca la vanzare-cumparare. Cel mai simplu e asa. Contract intre voi si gata. Progamare la Politie, mers la primarie si trecuta la impozit pe noul propietar . Fisa de inmatriculare, fiscal, etc. Nu costa mult, tot tamtamul e maxim 100 de lei. Dar e de umblat putin si de stat pe la cozi.
  Daca e inmatriculata in tara si cred ca e, atunci macar ai scapat de mers la RAR.


Am trecut si noi masina de la unul la celalalt.Nu trebuie contract de vanzare cumparare, ci o simpla declaratie la notar ca esti deacord sa o treci pe numele ei.Apoi faci ce a scris colegul mai sus...mergi la politie pt inmatriculare etc.
La primarie veti figura amandoi deoarece masina e bun comun iar pe talonul masinii va figura (evident) doar sotia.
Apropo vezi ca trebuie si asigurare RCA noua pe numele sotiei.Daca ai RCA pe numele tau, te duci la firma de asigurari cu actele de la inmatricularea noua si iti vor restituii restul de bani ramasi pana cand e valabila asigurarea.

Edited by ovidiu-pit, 06 February 2018 - 16:30.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 Eagles, on 06 februarie 2018 - 15:49, said:


Soţia are permis dar nu a condus niciodată de când îl are. Pe lângă dorinţa de obţine un loc de parcare un alt motiv pentru care vreau să trec maşina pe numele ei este că vrem ca eventualele amenzi (chiar dacă până acum nu am primit nici una în 12 ani) să vină pe numele ei. Punctele de penalizare sau o eventuală suspendare a permisului nu ne vor afecta având în vedere că nu conduce.
Exceptand rovigneta care oricum nu conteaza ca nu sunt puncte de penalizare, restul amenzilor vin pe numele soferului nu al propietarului.

Edited by PoeOvidiu, 06 February 2018 - 16:35.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 m0rpheus, on 06 februarie 2018 - 14:10, said:

Esti sigur ca trebuie sa transferati masina? Daca e dobandita dupa casatorie ar trebui sa fie bun comun, iar daca fac nazuri cred ca cel mai usor ar fi sa faceti un contract de comodat intre voi.
Morf, e juma-juma doar la partaj/mostenire.
Dar daca pe actul de dobandire/proprietate apare numele unei singure persoane, serviciul de taxe si impozite va trece ca proprietar doar persoana din actul respectiv si doar acea persoana va beneficia de drepturile si obligatiile ce-i revin ca proprietar.


 Baxon, on 06 februarie 2018 - 14:54, said:

Din moment ce sunteti casatoriti , apartamentul nou cumparat figureaza pe numele amandoura , astfel ca se poate obtine loc de parcare indiferent pe care din numele vostru figureaza masina .
La cererea pentru un loc de parcare trebuie sa pui si actele doveditoare privind proprietatea/folosinta autovehiculului.


Initiator, pentru inceput mergi si depune cerere pentru loc de parcare in numele tau (ca tot ai pe numele tau masina). E putin probabil sa primesti imediat un loc de parcare, deoarece e o probabilitate destul de mare ca sa fie (multe) alte cereri inaintea ta si in mod normal locurile se acorda in ordine cronologic. Repet: in mod normal. Dar asta numai si numai daca mergi cel putin de 2 ori pe an la respectivul serviciu al primariei (mai nou Taxe si Impozite, cel putin in sect. 3) sa vezi daca s-a eliberat vreun loc.
Altfel, in fiecare 1 aprilie esti prezent la ei sa vezi daca cineva nu cumva a uitat sa-si plateasca impozitul. Asta face ca locul respectiv sa devina disponibil.

L.E. Fiind in alt sector, cred ca e ceva mai stufoasa treaba. Mai ales cu mutarea rolului de la un sector la altul.
Mergi la Serviciul de Taxe si Impozite de la noul sector si discuta direct cu ei.
Daca nu ai declarat deja noua locuinta, o sa discuti totul cand o vei declara. Nu are rost sa faci mai multe drumuri.

#13
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 PoeOvidiu, on 06 februarie 2018 - 16:35, said:

Exceptand rovigneta care oricum nu conteaza ca nu sunt puncte de penalizare, restul amenzilor vin pe numele soferului nu al propietarului.
Omu' nu prea stie ce vorbeste. Crede ca el o sa treaca pe rosu si o sa ramana nevasta-sa fara permisPosted Image

#14
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Asta-i scărpinare oltenească?
Doar şoferul răspunde pentru faptele sale iar o eventuală amendă pentru rovinietă, care se dă proprietarului maşinii, e plătită tot din bugetul familiei. Sau nu?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 sfantu.dracu, on 06 februarie 2018 - 16:40, said:

La cererea pentru un loc de parcare trebuie sa pui si actele doveditoare privind proprietatea/folosinta autovehiculului.
Si ce nu poate demonstra ? Masina e proprietatea lui , apartamentul , la fel , deci ?

#16
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 Eagles, on 06 februarie 2018 - 15:49, said:

Soţia are permis dar nu a condus niciodată de când îl are. Pe lângă dorinţa de obţine un loc de parcare un alt motiv pentru care vreau să trec maşina pe numele ei este că vrem ca eventualele amenzi (chiar dacă până acum nu am primit nici una în 12 ani) să vină pe numele ei. Punctele de penalizare sau o eventuală suspendare a permisului nu ne vor afecta având în vedere că nu conduce.

Tu ori n-ai luat nici o amenda in viata ta si nu stii cum e cu ele, ori ai gandit problema prea mult si prea profund si ai ajuns sa "nu mai vezi padurea din cauza copacilor".

Daca e vorba sa "vina" vreo amenda acasa (probabil d-aia cu poza de la camere), aceasta va veni intr-adevar pe adresa proprietarului masinii, insa i se va comunica ca trebuie sa mearga la sectia de politie si sa declare cine a condus autoturismul in data si la ora la care a fost facuta poza. Ca masina e pe numele tau, al sotiei, al ginerelui, al soacrei, e irelevant, poti la fel de bine sa declari ca a condus-o sotia indiferent cine este proprietarul.

In cazul celalalt, in care te opreste nenea Garcea pe strada (fiindca n-ai dat prioritate la pietoni, ca ai avut viteza, ca ai trecut pe rosu, ca mergeai in zig-zag pe drum, etc.), el cere actele soferului si face procesul verbal pe numele soferului, asa ca din nou e irelevant pe numele cui e masina, poa' sa fie si pe numele lui Bush, ca amenda tot tu o iei. Ba chiar s-ar putea sa te mai si intrebe cine e proprietarul si ce faci tu cu masina lui daca numele voastre sunt diferite (nu e cazul vostru, si nu cunosc cazuri concrete in care politistul sa se fi legat de asta, dar e o posibilitate).

Asa ca daca asta e singurul sau principalul motiv pentru care vrei sa treci masina pe numele sotiei, si nu sunt alte impedimente legate de obtinerea locului de parcare, mai bine las-o balta ca altfel numai pierzi timp si bani aiurea fara sa ai nici un "avantaj" de pe urma lor.

Edited by dasvik, 07 February 2018 - 02:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate