Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transfer auto intre soti

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdanaciu, on 28 iulie 2023 - 23:53, said:

Apoi functionarul de la primarie nici n-are dreptul sa te intrebe asa ceva, si daca chiar te intreaba ii spui ca nu si asta e, ce o sa faca o sa cheme politia?
Inainte vanzarea intre soti era interzisa. Acum e permisa, dar functionarii n-au aflat inca...

#38
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Am avut toate actele necesare la mine, CVC completat, scoatere din evidență fiscala, trecere în evidență pt noul proprietar, toate copiile necesare.
Totul s-a oprit când i-am zis ca suntem soți, dacă știam ca e așa complicată procedura, ii spuneam ca nu suntem.
Mi se pare aberant sa poți vinde mai ușor unui necunoscut decât soțului/soției...

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
In principiu scoti un simplu fiscal pentru masina aia, in care apari si tu. Masina e 50% sotia, 50% tu, chestia asta e specificata, sau ceri sa fie specificata in fiscal. La înmatriculări mergi cu fiscalul si o declaratie de mana din partea sotiei ca e de acord sa transcrii masina pe numele tau.
Cvc faci cand nu e comuniune de bunuri.

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostVarfulOmu2505, on 28 iulie 2023 - 12:24, said:

3 sferturi din masinile tinerilor din tara sunt pe numele parintilor, ca sa plateasca asigurare de 5 ori mai ieftina, desi aia sub 25-30 de ani darama toate gardurile peste tot, iti intra cu masina pana in sufragerie noaptea, ca sa-si impresioneze pitipoancele

pt că sistemul actual de RCA este o MARE idioțenie!!!

View Postcrazykiller, on 28 iulie 2023 - 12:52, said:

Ca nota, eu am clasa B8, soția B0, diferența de RCA este prea mare și nejustificata din punctul meu de vedere.

exemplu de idioțenie:
-soția conduce mașinile familiei încă din 1990
-la un moment dat a vrut ea o mașină pe numele ei
-bineînțeles că a luat-o cu plata RCA-ului de la cea mai proastă clasă
-motivul? nu a mai deținut mașină până atunci :o
-nu contează că nu are nici un accident de atât amar de vreme, contează de când ai mașină!!!

#41
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Da, așa este. Nu pot să înțeleg ce treabă are proprietarul în calculul prețului RCA.
Ar trebui să fie pe șofer și să îți dea voie să conduci o anumită putere/capacitate cilindrică.
Că nu mi se pare corect ca un om cu 3 mașini să plătească 3 RCA-uri și o mașină folosită de 3 oameni să plătească un singur RCA.
Și mă cam exasperează prețurile astea duble, triple la tineri. Ce, noi avem râie?

#42
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Revin cu update, poate vor sa faca si altii acelasi lucru.
Am reusit pana la urma, desi procedura e mai complicata decat un CVC intre 2 oameni neinruditi.
1. Am cerut fiscal de la primarie din care sa rezulte ca detin 50% din masina si in care a fost specificat ca imi este necesar pentru inmatriculare auto
2. Toate celelalte acte necesare la transcriere auto (fara CVC) + copie certificat de casatorie
3. Aici sunt 2 optiuni: daca se prezinta ambii membri la inmatriculari nu mai trebuie declaratie.
    Daca se prezinta doar persoana care urmeaza sa inmatriculeze, va avea nevoie de o declaratie pe proprie raspundere de la sotie/sot ca este de acord cu inmatricularea masinii pe numele sotului. De asemenea trebuie adaugat si ca nu s-a semnat un act de comuniune a bunurilor intre soti.
Acum astept sa fie gata noul certificat.

#43
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Între timp am ridicat și certificatul.
Ca nota dacă mașina este în coproprietate, a 2a persoană poate fi trecută în certificat coproprietar.

#44
John1604

John1604

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2023
Salutare!
Daca masina este pe numele meu, iar la taxe si impozite este 100% pe numele meu, desi este achizitionata in timpul casatoriei, se poate face transcrierea pe numele sotiei fara sa trebuiasca donatie sau CVC? Primariile in discutie sunt Pitesti si Sector 6 Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate