Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Transfer auto intre soti

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcanarel, on 28 iulie 2023 - 12:18, said:

Nu stiu cum s-or considera comune? Ptr ca la case si terenuri platim impozite separat, fiecare cate jumatate pe fiecare dintre proprietati.

Comune ca și proprietate, de aia vă plătiți fiecare separat impozitul pe respectivele jumătăți de proprietate. Și mașinile sunt bunuri comune dacă sunt dobândite în timpul căsniciei (în regimul comunității legale, că mai sunt și altele) , chiar dacă proprietar în certificatul de înmatriculare sau CIV e doar unul dintre soți.

Edited by caiuscorneliu, 28 July 2023 - 13:05.


#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postcrazykiller, on 28 iulie 2023 - 12:52, said:

Asta am făcut. După ce a verificat actele și a întrebat dacă suntem soți, a zis ca nu e posibil.
Mi-au sugerat varianta cu a 3a persoană, dar vreau sa văd dacă mai sunt variante.
Ca nota, eu am clasa B8, soția B0, diferența de RCA este prea mare și nejustificata din punctul meu de vedere.
În talon sunt cumva trecuți doi titluari?

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Nici nu cred că e posibil să fie trecuți doi proprietari în talon.
PS. Doi coproprietari sigur nu se pot trece, fie ei chiar soț-soție. Din ce observ însă, talonul mai are rubrică pentru posesorul certificatului de înmatriculare și rubrică pentru o persoană care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate.

Edited by caiuscorneliu, 28 July 2023 - 13:20.


#22
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

View PostValy_User, on 28 iulie 2023 - 13:10, said:

În talon sunt cumva trecuți doi titluari?
Nu, un singur proprietar.

#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nope, nu ai ce sa faci decat sa o vinzi unu var si apoi sotiei.

Chiar si pt o diferenta de 400 ron, fa-o.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Faci 2 vânzări și i-ai păcălit. Nevasta la var, vecin, prieten apoi la tine.
Faci o singura transcriere. Nu trebuie transcriere cu talon nou la prima vânzare.
Așa fac geambașii de mașini.


#25
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Da, mai mult ma sperie faptul ca varul trebuie sa treaca masina la primarie pe numele lui pt ca apoi sa o poata vinde.
Deci varul o poate vinde a 2a zi fara sa trebuiasca sa o ia intai in evidenta? Multumesc

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu pot sa cred ca nu ai incercul tau  o persoana (ruda, prieten, vecin) cu care sa faci treaba asta.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In vechul cod civil vanzarea intre soti era interzisa.
In noul cod civil este permisa:
Articolul 317
Independenţa patrimonială a soţilor
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane.

Edited by pasilla, 28 July 2023 - 15:04.


#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Se face exact ca si cum ai vinde unui tert dpdv legal si mai ales la politie.

CVC
Primarie
Politie
Talon pe numele sotiei.

#29
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

View Postcrazykiller, on 28 iulie 2023 - 11:11, said:

Buna ziua, doresc trecerea masinii de pe numele sotiei pe numele meu pentru a beneficia de un pret mai bun la RCA. Cum pot face asta? (credeam ca se poate face simplu printr-un contract de vanzare cumparare, dar am aflat la primarie ca nu pot face asta)
Donatie intre soti.
Donezi dreptul de proprietate asupra autoturismului sotiei. Pe baza contractului de donatie intre donator (tu) si donatar (sotia) aceasta o sa initieze procedura de inmatriculare pe numele ei. Puteti sa pastrati aceleasi numere la masina.

Edited by gabrieln2016, 28 July 2023 - 16:51.


#30
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

View Postgabrieln2016, on 28 iulie 2023 - 16:47, said:

Donatie intre soti.
Donezi dreptul de proprietate asupra autoturismului sotiei. Pe baza contractului de donatie intre donator (tu) si donatar (sotia) aceasta o sa initieze procedura de inmatriculare pe numele ei. Puteti sa pastrati aceleasi numere la masina.
Scuze, este exact invers. Nu conteaza, cred ca ai prins ideea, verifica si la un notar.

Edited by gabrieln2016, 28 July 2023 - 17:34.


#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAdm, on 28 iulie 2023 - 15:44, said:

Se face exact ca si cum ai vinde unui tert dpdv legal si mai ales la politie.
CVC
Primarie
teoretic asa se face doar ca sunt primarii care nu accepta. de altfel initiatorul tot la primarie  s-a blocat

Quote

(credeam ca se poate face simplu printr-un contract de vanzare cumparare, dar am aflat la primarie ca nu pot face asta)

Quote

Eu aș merge la Primărie și le-aș băga sub nas contractele gata semnate. Vezi ce se întâmplă.

Quote

Asta am făcut. După ce a verificat actele și a întrebat dacă suntem soți, a zis ca nu e posibil.

cand vanzarea intre soti era interzisa, la mine la primarie, se facea o cerere semnata de ambii soti si gata. lucrurile intrau pe fagas
de cand vanzarea e permisa, nu mai exista cererea. pur si simplu - nu se mai poate (de fapt, de cand s-a introdus noul formular de contract de vanzare cumparare).
am vorbit chiar azi cu seful DITL. omul stia despre ce e vorba dar mi-a spus ca nu mai e valabila procedura. Mi-a spus si ca e in discutii cu DRPCIV, ca si cum asta ar rezolva problema.

ce as face eu: m-as duce in audienta la seful DITL cu actele si i-as arata paragraful din codul civil.

Edited by strongsss, 28 July 2023 - 18:21.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cel mai rau caz un CVC autentificat la notar. Costuri inutile, dar poate ca merita.

#33
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbibolu, on 28 iulie 2023 - 12:41, said:

Ce treaba are tara cu asta?
Da-mi voie sa-ti explic. https://www.libertat...-raport-4611807
ASF e autoritatea care trebuie sa aiba grija ca firmele de genul EuroINS nu activeaza pe piata.
Ei stiau ca e in pragul falimentului, au lasat-o asa. Deci as zice ca are treaba tara cu ce se intampla.

Oamenii de rand, pana mea, fiecare "se scoate" cum poate. Daca dansa nu se poate opri din lovi alte masini, macar sa plateasca mai putin la asigurare. Ghici cine o sa suporte SI costurile astea? Tot noi. :P
(nu ma bagati in seama, am draci ca mi-a lovit o tanti masina in parcare si a incercat sa plece fara sa lase numar :D, si da, euroins evident)

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 28 iulie 2023 - 18:21, said:

In cel mai rau caz un CVC autentificat la notar. Costuri inutile, dar poate ca merita.

daca functionarii sunt berbeci, tot in situatia aceea ajunge, poate il pun sa vina cu hotarare judecatoreasca!

Edited by strongsss, 28 July 2023 - 20:12.


#35
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Eu am facut CVC intre soti acum 3 ani si n-a fost nici o problema.
In primul rand ca nu e nicaieri rubrica sa bifezi daca cumparatorul si vanzatorul sunt soti.
Apoi functionarul de la primarie nici n-are dreptul sa te intrebe asa ceva, si daca chiar te intreaba ii spui ca nu si asta e, ce o sa faca o sa cheme politia?

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrazykiller, on 28 iulie 2023 - 12:52, said:

Asta am făcut. După ce a verificat actele și a întrebat dacă suntem soți, a zis ca nu e posibil.
Depui CVC insotit de Declaratia DITL nr.5, la registratura cu numar de inregistrare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate