Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Panel si conectori pentru subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021
Salut! Aveam un subwoofer activ si doresc sa il fac pasiv si nu stiu cum pot sa gasesc conectorii care imi trebuie. Ma poate ajuta cineva cu un link? merita un amp qsc cx 702 pentru un oberton 18b500?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Speakon mama + tata
mama : https://www.poweraud..._neutrik_NL-4MP
tata :https://www.poweraudio.ro/Neutrik_producator/conector_boxa_neutrik_NL4FX

Amplificatorul e foarte bun dar destul de scump , depinde ce vrei sa faci cu el ...

Edited by ldpe, 24 July 2023 - 11:42.


#3
Andrei160

Andrei160

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2021

View Postldpe, on 24 iulie 2023 - 11:39, said:

Speakon mama + tata
mama : https://www.poweraud..._neutrik_NL-4MP
tata :https://www.poweraudio.ro/Neutrik_producator/conector_boxa_neutrik_NL4FX

Amplificatorul e foarte bun dar destul de scump , depinde ce vrei sa faci cu el ...
Deci am nevoie de 2 nl4-mp sa pun pe spate la subwoofer? Intrare, iesire si cum se leaga?

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
https://audiounivers...kon-connectors/

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara de la power audio dar inainte da un telefon si explica ce vrei sa-ti trimita si o schema de legare . Daca nu te ai cu ele atentie la polaritate ca distrugi statia desi statia te salveaza ca e plina de protectii . Nu e joaca acolo , sunt puteri foarte mari , lipiturile trebuie realizate exemplar ! acolo ai vibrati foarte mari , o lipitura "rece" ce cedeaza e dezastru .

Edited by ldpe, 24 July 2023 - 13:57.


#6
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
Pentru ca nu am avut niciodata boxe sau statii cu speakon, nu le-am dat prea multa importanta si mereu am crezut ca au 2 fire... pana am vazut azi linkul de mai sus.
Am mai conectat scule cu speakon, pe ici-pe colo, dar nu erau ale mele si nu am desfacut nici una.

Anul trecut am conectat pentru cineva la o terasa, la o nunta, niste boxe L-acoustic, compuse din doua turnuri, fiecare mic turn avea un sub si doua main-uri, dintre care unul "focus" si unul "wide".
Aveau niste cabluri tip "y", pentru boxe, intre sub si main-uri, niste cabluri lungi de la amplificatoare la boxe... intrau intai in sub, parca, apoi urcau in y... si eu le-am conectat, pe metoda simpla, unul cate unul, totul mergea, puteam sa opresc fiecare boxa in parte din amplificator, totul a fost ok, inclusiv intre amplificatoare am facut conexiunile, iar spre ele am dus semnal din sursa pe care o adusesem eu.

Desi mi-a iesit tot setup-ul corect, tot am fost mirat de cum au fost facute combinatiile... am crezut ca au 3 fire, ca la XLR si cumva pleca unul, altul, si unul comun... pana azi.
Cand am inteles de fapt ca poti sa duci mai multe seturi pe un cablu.
Many thanks!

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Cand mergi cu 12-24 boxe apar repartitoarele speakon Posted Image, acolo sa vezi aglomerare , sunt si cu setari electronice , schimbi de la distanta ce doresti sa mearga si ce nu , in deosebi la suburi cand lucrezi cu 8-24 de subwoofere sa poti reduce din cutremur , la concerce desigur . Azi maine incepe Untold , aici merg pe 140 de basi Posted Image, in muzica ambientala pe timp de zi merg cu 24 dar seara merg cu pana la 140 de basi . In spatele cortinei e o uzina de fire , generatoare, cabluri de trebuie facut podium peste ele sa poti trece . L'acoustics au tot ce tine de sunet , aveam pe undeva si seriile exacte , aur curat in materie de sunet .

#8
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023

View Postldpe, on 25 iulie 2023 - 10:19, said:

Cand mergi cu 12-24 boxe apar repartitoarele speakon [sunt si cu setari electronice , schimbi de la distanta ce doresti sa mearga si ce nu ,

L'acoustics au tot ce tine de sunet , aveam pe undeva si seriile exacte , aur curat in materie de sunet .
Da, asta reusisem sa fac si eu, sa le controlez on/off de la distanta... doar ca nu stiam cum merg si de ce, nu desfacusem nici o mufa.
Si da, L'acoustics suna senzational, am "dat" nitel in el la Buftea, la terasa cu piscina, era un local pentru evenimente, le-am pozitionat cu focus interior si wide afara... si a acoperit tot ce era afara clar, bas foarte frumos si "punched", mi-au placut...
am un fost coleg care lucreaza pe partea de montare echipamente pentru concerte, inclusiv Untold, mi-a povestit cate ceva... :D

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt extraordinare dar din pacate pentru mine ramane numai ascultatul si vazutul Posted Image, cand calculezi pretul unui mic sistem iti si coboara tensiunea idem Nexo

#10
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
Pai nici n-as avea unde sa le folosesc... dar mi-a placut sa lucrez nitel pe ele.
Asa pentru restul raman cu 2xG2 si un subwoofer tot JBL G2.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Nu ai avea unde sa le folosesti la maxim dar asa am spus si eu inainte, am in casa 2x rcf art 910a legate prin mixer la tv , ascult incet in apartament de bloc dar fidelitatea , bass grav la volum mic, inalte fine si catifelate ca din ele greu de scos si din ceva de doua sau 3 ori mai scump . Seria 9xx s-a construit dupa ce Montarbo a fost achizitionata de RCF , alti mari monstri sacri in domeniu si au scos o serie noua 9xx ce are 2 amplificatoare complet separate iar linia de bass este ceva de exceptie , prima boxa de mare putere cu deep bass implementat - pana acum numai la jbl gaseai deep bass . Daca mai pui si 1050W rms pe o boxa real si 2100 muzical ...si culmea , nici la maxim nu distorsioneaza si nu pierde basul iar ianaltele raman fine , nu te zapacesc de cap , bine, egalizat semnalul nu pur din sursa .

Edited by ldpe, 27 July 2023 - 11:31.


#12
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
Pentru TV - sonos beam. Stie de toate. Este creat special.
Si intr-o camera normala, te zapaceste de cap cu basul in filme pe netflix.

Seara ii dau din app "night mode" si taie din bass si din spike-uri de sunet.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Sonos sunt superbe intradevar dar eu am combinat placutul cu utilul , folosesc boxele si la cabana si acasa, ma umpleam de deviceuri prin casa daca luam pentru fiecare aparat ceva dedicat .
La filme si muzica daca sunt redate prin rcf cu 2 suburi dedicate nu ai cu ce compara , sunetul acela plin , basul care ataca marul lui Adam cand merge chiar incet , fiori de pe sira spinari sunt incomparabili cu orice Posted Image. Adevarul e ca trebuie putin volum , nu tare, ca sa ajungi la un sunet demential - vrei bas ? iti sare parchetul, vrei medii ? ai setare doar pe medii, vrei inalte ? te dor dinti iar claritatea este acolo, la locul ei .
Sunt singurele boxe care cand bei ceva si ti se infunda urechile ai de unde sa dai mai tare ca sa acoperi golul Posted Image
Nu suport artifici gen Bose si denaturari pentru a scoate in evidenta anumite frecvente dar la peste 50% volum se imprastie pe bas . Am avut S1 pro si l-am trimis inapoi , vai mama lui , e de gradinita cu "riti piti pim pam pum ". Caut natural si forta , claritate , calitate, fara gram de zgomot de fond - aici si cablurile conteaza enorm .

Edited by ldpe, 27 July 2023 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate