Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Ce parere aveti ?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Doresc pareri de la voi, si anume mama care are diabet a mancat o placinta cu visine de 110 g dar care nu are zahar ci fructoza. I-a urcat glicemia la 257 la 2 ore de la placinta, fata de sub 140 ce are frecvent de la mancare sau chiar de la fructe, de ex pepene sau piersici, mere (tinand regim okey, la 2 ore are ca un om sanatos sub 140).
As dori sa aflu de ce, o sa pun fotografia si cu placinta (sa se vada grosimea foietajului), si ingredientele.
Vad acolo dextroza, amidon, dar nu stiu daca au pus asa mult incat sa faca asta.

De ce dracu au zis cu fructoza daca asta nu conteaza, nu scrie ca e ptr diabetici dar am dedus ca ar fi daca nu au pus zahar.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   104.88K   99 downloads
  • Attached File  2.jpg   290.36K   98 downloads


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Are 13% zaharuri, nu mă pricep așa de mult la diabet, dar nu cred că este în regulă.

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
faina alba de grau, dextroza, maltodextrina, amidon ...sunt carbohidrati cu indice glicemic mare

ai dedus gresit ca e pentru diabetici

#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Glucide 26.5% din care zaharuri 13,11%.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fructoza e chiar mai rea decat zaharul.
Cand consumi fructe proaspete, cantitatea  de fructoza ingurgitata e mica din cauza ca fructele contin multa apa si e greu sa consumi rapid cantitati mari.
Acea placinta e un concentrat de zaharuri/glucide.

Edited by pasilla, 23 July 2023 - 02:18.


#6
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 30.11.2021
Asta cu zahar, fara zahar este ca in cazul produselor de post.
Ce cumperi din comert, intr-un fel sau altul contine tot felul de lucruri daunatoare.

Poti face acasa o placinta de mere, de visine, de ce vrei, chiar nu sunt asa de greu de gatit placintele si/sau daca vrei ceva dulce, poti gati altceva, poti cumpara fructe.

Si eu ma straduiesc, incerc, lupt,sa scap de dependenta asta de zahar dar nu pot.
Din start cuvantul "diabet" si dulciuri din comert nu are ce cauta.
Dulciurile din comert sunt ca orice alt aliment, vrei sa traiesti, eviti carnea procesata, dulciurile si daca poti... chiar si legumele si fructele.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 22 iulie 2023 - 23:53, said:

De ce dracu au zis cu fructoza daca asta nu conteaza, nu scrie ca e ptr diabetici dar am dedus ca ar fi daca nu au pus zahar.

Mai omule, ai istoric de diabet in familie si nu stiti niciunul ce e interzis si ce e permis? Nu ati intrebat, nu ati cautat, nu v-au spus doctorii?

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 30.11.2021
La cat de nenorocit este diabetul, este clar ca renunti la zahar cu totul de cand esti suspect de diabet.
M-am uitat la poza si daca subiectul era facut de un utilizator mai nou, va zic ca ziceam ca este subiect de Duminica, ca troleaza oleaca.

Vrei sa ii faci ceva dulce, faci in casa, chiar si atunci esti foarte/foarte atent ca si fructele contin zahar.

Mie imi place sa gatesc si de fiecare data cand este un filmulet despre dulciuri, despre ceva ce contine zahar, 1-2 lingurite, se activeaza aia la partea de comentariu. Fara sa realizeze cat contin lucrurile pe care le consumam zilnic, de la suc, de la orice aliment procesat care este posibil sa contina zahar.
Asa si cei care nu au voie sa manance sare dar mananca pateu, parizer, alte astea de contin sare.

Solutia este una simpla, vorbesti cu doctorul, apoi te uiti pe youtube la doctori care au canale de youtube.
Pofta/dependenta de zahar o fentezi cu treburi crocante.

Cred ca te-au sanctiont colegi de forum ca ti-au 1 punct la subiect ca te inflameaza oleaca, ai pe cineva cu diabet si i-ai cumparat porcaria aia, foietaj din comert si umpltura plina de zahar.
Mie mi-a parut caterinca, cum sa dai asa ceva unui diabetic?

Si daca scrie pe o prajitura din comert, daca scrie ca nu contine zahar, este dulce? Contine substante, inlocuitor. Si nu stiu daca urmaresti TV-ul dar niciodata etichetele astea nu respecta ce scrie pe ele.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 MinettoMatoi, on 22 iulie 2023 - 23:53, said:

De ce dracu au zis cu fructoza daca asta nu conteaza, nu scrie ca e ptr diabetici dar am dedus ca ar fi daca nu au pus zahar.
Eu nu inteleg ce tot deschizi topice despre diabet daca ignori ce se scrie in ele. Nu mai zic ca din moment ce ai diabet si ai in familie persoane cu diabet ar fi trebuit sa stii de la doctori ce ai voie si ce nu sa mananci.

Si nu pot sa inteleg cum poti sa deduci ca daca nu contine zahar rafinat e bun la diabet ?
Numai din compozitie rezulta clar ca aia e o bomba de glucide.

La diabet nu ia voie aluat de niciun fel - faina, amidonul, se transforma in final in glucide: fructoza si glucoza.

Zaharul stii din ce e compus ? Sau n-ai invatat la scoala ? Din FRUCTOZA si GLUCOZA !

Edited by eiffel, 23 July 2023 - 09:29.


#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 MinettoMatoi, on 22 iulie 2023 - 23:53, said:

Doresc pareri de la voi, si anume mama care are diabet a mancat o placinta cu visine de 110 g dar care nu are zahar ci fructoza. I-a urcat glicemia la 257 la 2 ore de la placinta, fata de sub 140 ce are frecvent de la mancare sau chiar de la fructe, de ex pepene sau piersici, mere (tinand regim okey, la 2 ore are ca un om sanatos sub 140).
As dori sa aflu de ce, o sa pun fotografia si cu placinta (sa se vada grosimea foietajului), si ingredientele.
Vad acolo dextroza, amidon, dar nu stiu daca au pus asa mult incat sa faca asta.

De ce dracu au zis cu fructoza daca asta nu conteaza, nu scrie ca e ptr diabetici dar am dedus ca ar fi daca nu au pus zahar.


nosugar shop.ro


low carb no sugar added....nu e reclama, dar au cele mai ok chestii

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dude, NU mai crede tot ce scriu idioții de producători pe etichete...
că nu stă nici drakku să verifice milioanele de produse de pe rafturi, dacă-s corespunzătoare...

dacă TU nu ai grijă de curul tău, NICI drakku n-are!!!

PS: cred c-aș risca să pierd un kil de ottonel, că prăjitura aia are cam 10 kile de zahăr pe centimetru'cub...

PPS: de curiozitate, vișinele erau întregi sau era gem/pastă de vișine? :o

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 gushpi, on 23 iulie 2023 - 19:38, said:

dude, NU mai crede tot ce scriu idioții de producători pe etichete...


Si ce ar trebui sa credem? Ducem fiecare produs in parte la analizat inainte sa il mancam?

Problema lui nu e cu eticheta, problema e ca habar n-are ce e ok si nu e ok la tipul de diabet pe car eil are mama sa. Din punctul lui de vedere interdictiile la diabet se termina la zahar si atat.

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Eu doar am intrebat, nu ca nu tin cont de ce se scrie aici, ca altfel nu mai intrebam, normal ca o sa evitam de acuma in colo ca acum imi este clar. Nici eu nu percutez chiar la tot chiar daca am experienta in diabet, nu sunt perfect, imi pot scapa chestii.

Eu am vazut ca are fructoza si nu zahar, am considerat ca, carbo din foietaj n-ar face mare lucru ca e subtire (nu ca la strudel ce ai gramada de foietaj), iar amidonu n-ar fi prea mult.
Dar m-am inselat se pare.

Medicii zic sa mancam fructe si atat, nu produse "pentru" diabetici.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Produsele de patiserie sunt printre cele CLAR contraindicate in diabet. Te feresti de ele ca de dracu.
Ai acces la internet, cauta informatii despre ce e si ce nu e permis.

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Nu e vb de mine, ca eu mananc orice ca bag insulina (nu zi de zi mananc, dar la cateva zile tot mai mananc, ca am 63 Kg la 1,7 deci nu exagerez), si se vede ca analizele au iesit brici, era vb de mama care nu baga si nu vrea sa bage ca oricum ea mananca 100 % regimul dat fara sa se forteze, nu simte nevoia de prostii in mare parte, dar a vrut si ea odata la n luni o placinta de 110 g.

Stim f bine ce e permis si ce nu, avem listele dar stim si de pe net de ani, dar aici ne-am inselat putin, de acuma nu va mai manca asa ceva, ca ne-am clarificat aici care era problema.
Acuma...e una ca nu ai voie sa abuzezi si sunt deacord cu asta, si alta este sa iti fie interzise total n chestii de parca nu ai fi om si tu. Marea problema era ca nu se simtea bine, simtea ca ceva nu e okey, ca altfel nu conta ca odata rar urca la 260 dupa o din aia.
Ca medicul ei a zis "daca va e pofta odata, mancati un desert si gata, o sa urce glicemia si coboara apoi, dar sa fie rar", insa daca si odata aia ti-e nasol, e nasolie, dar mai poftesti si tu odata la cateva luni.

Aia e acuma. Noroc ca nu se omoara cu astea ea, bravo ei, dar asa simte de la sine, nu-si impune.

Edited by MinettoMatoi, 26 July 2023 - 00:20.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti se INTERZIC chestii. Doctorul iti spune ca nu ai voie sa mananci si tu, sau mama ta, ca niste adulti, luati decizia de a asculta de doctor sau nu. Bineinteles, daca nu ascultati sfaturile doctorului va asumati consecintele.
Daca stia ce nu se recomanda in diabet de ce a mai mancat placinta aia si apoi s-a mirat ca i-a facut rau?

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Eu am zis ca se interzice pe lista, adica ne-a dat o lista trasa la xerox unde scrie "alimente interzise", ca asa sigur, fiecare face cum doreste. Nici nu cred ca e facuta de medicul ala lista. Adica cum ar fi daca ai tine acest regim ca la carte.

A mancat ptr ca ne-a luat valul ca e cu fructoza fara zahar. Adica gandeam ca zaharul ar fi principalul care urca glicemia mult, nu neaparat foietajul ala subtire sau dextroza si amidonul din compozitie presupunand ca is cantitati f mici puse.
Eu am mai mancat si cand am masurat glicemia, valorile erau bunicele si fara insulina, si de aici deruta. Insa mama are diabetul mai avansat, si s-a vazut adevarul abia la ea.

La mine or fi fost bunicele valorile, dar in schimb pancreasul deja bolnav se forta probabil, asa ca am zis (dupa ce am vazut ce se intampla la mama) "aaa, sunteti smechere voi doamnele placintele ? E las` ca va arat io", le-am dat in cap cu insulina si am rezolvat-o, ele faceau pe nebunele mai departe, insa faceam eu munca pancreasului ca sa-l protejez.
Deci...cu mine nu le merge la carbo astia.

Cea mai agresiva combinatie ptr un diabetic este painea alba sau clatite, cu dulceata (din aia cu zahar). Acolo nu mai e ca depinde cum se asimileaza si odata poti avea glicemia mai buna si alteori mai nasoala, acolo mereu rupe glicemia in paispe, asimilarea e f rapida ca nu ai grasimi si ai carbo cu indice glicemic foarte mare (70).
Si cea mai buna este salata de legume proaspete cu carne slaba fripta la gratar, bag des si asa.

Am vecina de 84 ani cu diabet care baga si paine cu dulceata dar o felie, ia Janumet de doua ori pe zi fara insulina, nu i-a zis medicu sa se masoare, nici glicata nu i-a zis sa o faca, ea zice ce e bine si asa (de unde stie ca e bine nu stiu, doar ca dimineata o are buna si asta odata la 3 luni la medic, dar dupa mese ?). Insa si de la felia aia urca mult daca ai diabet.
Nici macar nu s-a obosit sa faca dulceata cu fructoza. Isi face salam de biscuiti dar nu des, tot cu zahar.
Din pacate is f multi asa. Eu nu zic, vrei sa mananci, okey, dar ai grija sa ai valori bune cumva.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am maii zis ma isus - zaharul e o combinatie de fructoza si glucoza.
Ambele sunt pacatoase.
Teoretic fructoza nu ridica asa brusc glicemia ca si glucoza ( trebuie intai ca ficatul sa o transforme in glucoza ), dar tot acolo se ajunge ( sau mai rau - afecteaza ficatul )

https://www.healthli...e#what-are-they

Fructele contin mai mult fructoza decat glucoza in principiu. Depinde insa de fruct si cat de copt e.

Edited by eiffel, 28 July 2023 - 10:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate