Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Napoleon (2023)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

 marga32, on 16 iulie 2023 - 06:26, said:

Forumul?Posted Image

Matale zice acolo ca esti pa forum din 2010 !
Atat ai inteles, asta este problema matale ...Posted Image Posted Image

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Daca il faceau in franceza avea mai mult farmec.

#21
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIsfMO5Jd_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/YqY4cfYc/photo-2023-11-06-16-39-12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Auci

Attached File  1700007446457421.jpg   351.05K   66 downloads

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 hellmarvel, on 15 noiembrie 2023 - 09:18, said:

Auci
Mda, pina la urma e o prostie ce a spus si ăla, nu stiu unde a vazut el comedie, sau unde a ris (probabil ca ruptul de cirpit, cind aia si-o tragea cu altul in timp ce Napoleon îi dadea raportul prin scrisori, sau cind zice „my wife is a slut”, hă, hă).

Dar da, n-are nimic epic in el filmul ăsta, pacat de alea trei batalii puse pe ecran, ar fi avut un loc mai bun in alta productie. Ăsta e mai mult film de televiziune (sau ma rog, de streaming), cica Apple+ o sa dea o varianta de 4 ore, dar nu vad ce pot sa mai arate ca sa-l faca sa arate bine. Poate daca l-ar fi avut pe Hans Zimmer in peisaj, sau vreo coloana sonora mai buna, dar nu cred (Zimmer n-a putut salva The Creator, desi nu e un film rau).

Cel mai prost, Joaquin Phoenix, joaca ca un mosneag chiar si pentru anii LUI (d-apai ai lui Napoleon, care a luat puterea la 30 de ani) morfoleste cuvintele, se misca de parca are artrita sau un ciomag infipt in cur. Partile bune sint putine: bataliile (nu cred ca dureaza 20 de minute luate impreuna), decorurile si costumele, SI SFIRSITUL („come to me, let's do this again”), dupa care, pe generic, cind afiseaza cite batalii a dus... fleosc, si citi morti a provocat. Deci, do again what, 3 milioane de morti?

Ăsta nu e un film de referinta despre Napoleon, and brace yourselves for Gladiator 2.

#25
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 11.07.2016
Mie mi s-a parut amuzanta faza cu castile alea de Darth Vader...la asediul Toulonului.

Edited by Malus_Dacus, 24 November 2023 - 22:10.


#26
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ce e interesant, e ca deja a apărut "free" pe internet. Ma pun pe vizionat. Peste 3 ore revin cu reviews.

#27
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pe scurt, nu mi-a palcut. Realizat aiurea. Scenele alea de sex pe la spate chiar trebuiau bagate intr-un astfel de film? Se pune foarte putin accent pe razboaiele purtate de Napoleon. Parca mai important e cum se sexa Napoleon pe la spate sau pe sub masa,
Deci nu recomand!

#28
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Ba, acuma, vazind si citind ce reacții stirneste filmul asta, nu pot fi de-acord nici cu ele. Se pare ca cei mai multi critici se așteptau sau voiau ca filmul asta sa fie un fel de oda adusa unui big hero of the whitekind, unu' care a tăiat si a rupt si a spinzurat, si in general a făcut tot ce a vrut pla lui, de tare ce-a fost.

Eu unul as fi vrut să-l arate așa cum a fost, si cu bune si cu rele, împreună cu vremurile pe care le-a trăit si pe care le-a schimbat, ca nu doar le-a influențat. Eu nu-s deloc fanul lui Napoleon, are multe Dun trăsăturile lui Hitler, si doar vremurile pe care le-a trăit l-au făcut un erou pozitiv. Altfel, fuck daca nu e o poveste amara cum francezii au demolat un rege ca un simbol al tuturor relelor, si s-au pricopsit c-un împărat (ceva ce azi doar Trump ar visa).

Il apreciez pe Napoleon pentru ca a fost o forță a progresului împotriva obscurantismului (a băgat sistemul metric bazat oe știință, nu pe cutume si măsurători ochiometrice, a schimbat sistemul legal bazat pe dreptul roman, a inventat conservele, ca sa nu mai jefuiască armatele satele, a inventat sabrarea sticlelor de șampanie (trebuie sa trăiești momentul ca să-ți placa) DAR A MUTAT SI CIRCULAȚIA DE PE STINGA PE DREAPTA c-asa a vrut pla lui, o tîmpenie pe care o avem si azi.

Dar ce contează toate astea, cînd... sau pe linga... Josephine.

#29
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

 Don_Costica, on 15 iulie 2023 - 07:18, said:

In rolul Josephinei mergea Whoopi Goldberg, nu albinoasa aia.

Chiar ma intrebam daca au au strecurat si vreun cioroi in distributia asta dar va ca nu au sarit calul si au bagat doar doi magrebieni mai spalaciti.

#30
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
bre... Napoleon a inventat mersul pe drum pe dreapta, ok? acum la brits le placu' ideea dar ca sa fie mai cu mot au zis ca merg pe stanga, capisce?
de codul penal si codul civil nu pomenesti nimic, ai idee cam cine le facu' si pe alea?
Cred ca pot sa scriu o ora din ce a facut Napoleon si tot nu acopar subiectul...

#31
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Mondeo, on 26 noiembrie 2023 - 11:24, said:

bre... Napoleon a inventat mersul pe drum pe dreapta, ok? acum la brits le placu' ideea dar ca sa fie mai cu mot au zis ca merg pe stanga, capisce?
de codul penal si codul civil nu pomenesti nimic, ai idee cam cine le facu' si pe alea?
Cred ca pot sa scriu o ora din ce a facut Napoleon si tot nu acopar subiectul...
Da, dar frumusetea e ca acest film nu prea aminteste mai nimic din realizarile astea lui Napoleon! In schimb baga 2 (doua nu una) scene cu sex pe la spate si o scena cu sex pe sub masa. De aceea consider ca filmul nu merita!

#32
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
E pentru mase filmu'.In 2 ore jumate ai ce alege.Interesant, m-am regasit in acest erou- si eu incalec pe cal pe partea stanga! :)

Edited by calincosma, 26 November 2023 - 13:01.


#33
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Mondeo, on 26 noiembrie 2023 - 11:24, said:

Cred ca pot sa scriu o ora din ce a facut Napoleon si tot nu acopar subiectul...
Pune si Ceasul de mana. Ca general e in top 3 din toate timpurile.
Englezii au avut un ghimpe mare impotriva lui.

Napoleon a fost imparatul, Bonaparte a fost generalul  Posted Image


N-am vazut inca filmul, dar saptamana viitoare ma voi duce la cinema.

Edited by Alex432, 26 November 2023 - 14:08.


#34
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013

 Alex432, on 26 noiembrie 2023 - 14:02, said:

N-am vazut inca filmul, dar saptamana viitoare ma voi duce la cinema.
N-am mai fost demulta cinema.Sunt pauze pentru necesitati in timpul filmului la 2-3 ore? :)

Edited by calincosma, 26 November 2023 - 14:30.


#35
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Unii de pe aici vroiau documentar. E film artistic, oameni buni! Recomand! E un film bine făcut și bine jucat

#36
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Mult mai reusita mi s-a parut miniseria facuta de francezi. O secventa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/orO_n8Sl0KI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate