Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Napoleon (2023)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Starul Gladiator, Joaquin Phoenix, și regizorul Ridley Scott s-au reunit pentru încă o epopee, poveste, ecranizare militară istorică.
Apple și Sony au lansat primul trailer pentru „Napoleon”, regizat de Scott și cu Phoenix în rolul emblematicului comandant francez Napoleon Bonaparte.

Potrivit jurnalului oficial al filmului: „‘Napoleon’ este o privire originală și personală asupra originilor lui Napoleon și a ascensiunii sale rapide, privită prin prisma relației sale captivante și adesea volatile cu soția sa și cu o iubire adevărată, Joséphine. Filmul surprinde celebrele bătălii ale lui Napoleon, ambiția necruțătoare și mintea strategică uluitoare ca lider militar extraordinar și vizionar ...
Alături de Phoenix, „Napoleon” Vanessa Kirby în rolul împărătesei Joséphine, Tahar Rahim în rolul Paul Barras, Ben Miles în rolul Caulaincourt, Ludivine Sagnier în rolul Theresa Cabarrus, Matthew Needham în rolul Lucien Bonaparte, Youssef Kerkour în rolul Mareșalului Davout, Phil Cornwell în rolul lui Sanson „The Bourreau, Edouard Philipponnat ca țarul Alexander, Paul Rhys ca Talleyrand, John Hollingworth ca Marshall Ney, Gavin Spokes ca Moulins și Mark Bonnar ca Jean-Andoche Junot.
Pe lângă faptul că se reunește cu Phoenix, Scott face echipă cu scenaristul „Toți banii din lume”, David Scarpa, care a scris filmul. Scott servește și ca producător alături de Mark Huffam și Kevin J. Walsh; co-producătorii Winston Azzopardi, Raymond Kirk și Janine Modder și producătorul executiv Aidan Elliott.
Producția Apple este programată să aibă premiera exclusiv în cinematografe în  weekend/ul de Ziua Recunoștinței, pe 22 noiembrie, și va fi disponibilă pentru difuzare pe Apple TV+ la o dată ulterioară.

Multe productii (filme, seriale) in viitorul apropiat  pt. stimabilul Ridley Scott (Gladiator 2, Alien:Romulus, Alien (tv series), Blade Runner 2099 etc. iar din trailler parca ? parca nu pare de amploarea, dimensiunea, forta productiei din 2000, Gladiator (5 premii Oscar) ori le intrece pa toate ?! 4 luni pana la premiera ...

... primul trailer oficial pentru „Napoleon” mai jos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OAZWXUkrjPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Forumul asta are lag? Am aflat despre film de doua saptamani.

#3
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

 marga32, on 14 iulie 2023 - 21:32, said:

Forumul asta are lag? Am aflat despre film de doua saptamani.

No problemo, baga un  report sa il stearga!

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt curios ce vor zice francezii, poate vor pune de un protest :D Ridley Scott scoate filme bune, curate,  singurul repros ar fi ca nu e un film excelent.

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
citind "o privire originală și personală asupra originilor lui Napoleon și a ascensiunii sale rapide" ma duce gindul la regizorul din "Adio dar ramin cu tine" care pusese in scena o viziune caracterizata oarecum asemanator, despre Richard III. Ma cam ia cu frig...

#6
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Nu am nicio îndoială că va fi „epic”. Însă doar 2,5 ore pentru viața lui Napoleon? Mi se pare cam puțin. Au anunțat și o continuare?
Vremurile s-au schimbat, nu cred că filmul ăsta va mai avea același impact precum Gladiator.
De ce trage Napoleon în piramide? Legenda nu era cu nasul Sfinxului? Sau confund lucrurile?

 alexandrualexww2, on 14 iulie 2023 - 22:59, said:

Doamne sa fie fara gay si negrii si lgbtqxyfsjklmnopr.....
Probabil că nu vor fi în rolurile importante. Dar mai privește o dată trailerul.

#7
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Am văzut niște documentare pe YouTube care l-au descris ca pe un zeu militar. Sper ca filmul sa se ridice la înălțimea așteptărilor.
Mi se pare imposibil ca un singur film sa redea toată viața lui, amintesc de ascensiunea lui în Italia, invadarea Rusiei, bătălia pentru Franța, revenirea din exil.

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 cetateanul_Vijai, on 14 iulie 2023 - 23:56, said:

Mi se pare imposibil ca un singur film sa redea toată viața lui, amintesc de ascensiunea lui în Italia, invadarea Rusiei, bătălia pentru Franța, revenirea din exil.

Pare ca incepe cu revolutia franceza si posibil sa se termine cu Waterloo. Pare interesant.

#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Sper ca dl-ui Scott sa nu-i lipseasca curajul de a spune adevarul despre originea valaha a lui Nea Poula Ion.
Despre film m-ar surprinde sa nu fie capodopera, un regizor briliant despre un general briliant.

#10
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Phoenix a fost magistral in toate rolurile "cu putere" unde a jucat.
Sper sa fie "epopee cinematografică".

#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Pacat ca la revolutia de la 1848 s-au incendiat arhivele regimentelor graniceresti din Transilvania, un fapt consemnat de istoricii straini si ignorat de romani este ca in batalia de la Marengo in armata habsburgica, unul din regimentele de elita austriece supranumit de francezi "La Legion Infernale" au fost si romani din regimentele graniceresti:
"Then the Romanians and Hungarians of Splenyi (51st) Regiment resumed their resolute march with their band playing. The colonel-in-chief of this unit was Feldmarschalleutnant Gabriel Splenyi von Mihaldy."
https://www.napolun....engo_battle.htm

#12
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
Scott are mana la istorice d’astea ca nimeni altul ( poate Sergiu Nicolaescu :))!
Totusi vremea trece si ultimele realizari ne indeamna sa o luam usurel cu asteptarile …

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
In rolul Josephinei mergea Whoopi Goldberg, nu albinoasa aia.

#14
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013

 ioana1973, on 15 iulie 2023 - 05:58, said:

Sper ca dl-ui Scott sa nu-i lipseasca curajul de a spune adevarul despre originea valaha a lui Nea Poula Ion.
...
Da, si ar fi misto niste filiatiuni trans ale caracterului din perioada sa adolescentina...potential ar mai aduce vreo 1-3% la vanzari :)

#15
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023

 alexandrualexww2, on 14 iulie 2023 - 22:59, said:

Doamne sa fie fara gay si negrii si lgbtqxyfsjklmnopr.....

Singurul film care pare bun pe anul asta, dupa western front.....

Pls don't fk up.....
La asta ma gandesc si eu.
Poate il vezi pe Napolen negru si cu pasarica.

Edited by Imback, 15 July 2023 - 11:18.


#16
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 cetateanul_Vijai, on 14 iulie 2023 - 23:56, said:

Am văzut niște documentare pe YouTube care l-au descris ca pe un zeu militar. Sper ca filmul sa se ridice la înălțimea așteptărilor.
Mi se pare imposibil ca un singur film sa redea toată viața lui, amintesc de ascensiunea lui în Italia, invadarea Rusiei, bătălia pentru Franța, revenirea din exil.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DRUx61plsz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Mi se pare că actorul Joaquin Phoenix se potrivește foarte bine și în rolul lui Napoleon, cum s-a potrivit și ca Joker.

Când ai din cât mai mulți actori din care să alegi, poți găsi unii care să aibă fizionomia bună.

Abia aștept filmul, chiar dacă va avea notă mai mică pe IMDb tot vreau să îl văd.

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 adisluc, on 14 iulie 2023 - 21:44, said:

No problemo, baga un  report sa il stearga!
Forumul?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate