Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Concediu la intrarea Dunarii in tara

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Asa, s-a terminat si iesirea la Dunare. O sa las aici niste informatii poate ajuta pe altcineva, asa cum m-au ajutat si pe mine informatiile voastre.
- ne-am cazat la Eselnita la o pensiune cu ponton si piscina. Nu am avut prea multe optiuni, probabil e necesara rezervarea cu o luna cel putin inainte. E o zona chiar ok si e aproape de Orsova.
- cu mancarea mai greu putin, in general am preferat sa mergem pana in Orsova.
- prin Dubova am trecut de cateva ori insa mi s-a parut foarte aglomerata
- din Orsova se ia salupa si se face traseeul pe la cazane, o experienta care merita
- am mers si la Ostrov (insula cailor) care e la aprox 100km de Orsova, drumul in mare parte pe langa Dunare, foarte placut. Si aici este plimbare cu salupa. Ne-a placut zona asa ca ne-am cazat in zona inca 3 nopti
- plimbarea cu trenul Oravita - Anina a fost interesanta si lunga :)
- cetatea medievala de la Drobeta a fost interesanta si in general mi s-a parut un oras frumos. Fantana cinetica era oprita ziua...
- muzeul de la portile de fier era inchis fiind sarbatoare legala deci nu am apucat sa il vad
- Baile Herculane o locatie frumoasa dar foarte aglomerata si inghesuita, am fost doar in trecere
- Sarmisegetuza Regia nu mare lucru de vazut insa o parte importanta de istorie intr-o zona frumoasa
- Transilvania Dino Park are potential, parcare generoasa, multe lucruri de facut pentru copii, mancare in interiorul lui aproape sigur mai revenim acolo.

Ca si concluzie, zona de Cazanele Dunarii e o zona foarte frumoasa a tarii si probabil ca o sa mai revenim acolo.

#38
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 14.11.2005
Vin si eu cu informatia despre un local bun de mancare in zona Eselnita: Terasa Vlahilor. Mancare buna, nu foarte variata si un patron super cu care te poti intretine. Are programul cam ciudat inchis L-V intre 12-18, dar noi am insisitat si ne-a facut ceva rapid. Din pacate lipsa personalului il face sa aiba acest program

#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostwolfydRg, on 17 august 2023 - 13:36, said:

Ai greșit ca nu ai considerat sfaturile de la începutul.
Nu se compara cu zona de unde au spus colegi : https://goo.gl/maps/RTiAmoELCocMec2x7
Nu-i problema , poate următorii cititori o sa tina cont.


Din Orsova pana la Dubova faci cca 15 minute cu masina, iar preturile la cazare sunt mai mici in Orsova cu 30% (cel putin asa erau cand am fost eu). Oricum in Dubova propriuzis nu ai ce face si tot trebuie sa te deplasezi. De ce a gresit? Toata lumea spune Dubova, dar cred ca e mai mult folcor, tinand cont de preturile care se practica in acest satuc mai rasarit care a inflorit subit pe vremea contrabandei cu combustibil.

Edited by bogwol, 22 September 2023 - 08:48.


#40
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Crezi tu ca view-ul din link (care nu cred ca l-ai deschis) se compara cu cele din Orsova ? Mai ales cand ai zis preturi mici, clar.
Adica sa ies din camera direct la asa view crezi ca e de ignorat ? Asta fara sa trec strada, dar direct din camera in cativa metri ?
Attached File  IMG_20180725_185410.jpg   176.05K   22 downloads
Pacat ca unii dintre noi ne racim gura de pomana.

#41
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Si daca merg 15 minute cu masina nu am acelasi view ca tine, dar platind mai putini bani pe cazare+masa, nu e (aproape) la fel? Oricum dupa 10 minute te plictisesti de view.

Edited by bogwol, 22 September 2023 - 10:42.


#42
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu, pentru ca este altceva. Probabil ca de aia am luat acolo ca nu ma plictisesc. Sa stau direct acolo. Sa beau dimineața cafea acolo, sa ma relaxez acolo.
Plusa ca priveliștea e altfel, si nu aproape la fel. Total diferita.

#43
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
avem idei diferite de vacanta; pentru mine vacanta e sa merg sa vad/descopar lucruri noi - o vacanta activa
probabil tu esti genul care merge pe relaxare/ stat la soare. Nu spun ca e rau, doar ca suntem diferiti

#44
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Ai presupus gresit, cazarea e un bonus. Asta nu ma împiedicat cu nimic sa descoper lucruri noi. Inclusiv trasee prin zona pe unde romanii erau inexistenți, doar cativa nemti speriati pe traseu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate