Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Concediu la intrarea Dunarii in tara

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 Kokoshmare, on 11 iulie 2023 - 09:40, said:

Mie imi place enorm DN57 , poti merge pana la Naidas
Cheile Nerei, lacul ochiul Bei, cascada Beusnita trebuie sa fie foarte misto anul asta pentru ca a plouat fata de seceta din anii trecuti
Doar sa ai grija la DJ 571. Dinspre Moldova Noua este (sau era nasol de tot) dinspre Nicolint doar nasol. Sper sa fi intrat in vreo reabilitarre totusi

Exact, cheile Nerei o minuatie. Eu am urmat tot cursul Dunarii pana la intrarea in tara (Bazias) pe langa drumul acesta.
Parca am stat in Sasca Montana (inca 3 nopti).

 Bursul, on 11 iulie 2023 - 09:33, said:

Huh?  Ai setat automat cuvantul Cernavoda cand scrii centrala Posted Image Autocorectul asta!!
Ah da scuze , Drobeta, Drobeta era corect (podul lui Traian si Cetatea Medievala).

#20
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

 Bursul, on 11 iulie 2023 - 09:41, said:


Daca-ti vezi de treaba sunt inofensive. Lumea cand aude de vipere ii ia cu ameteala. Trebuie sa fii atent la durm sa nu calci din greseala pe ele si cand le vezi sa stai departe de ele. Nu vaneaza oameni si nu sar la gat daca nu-s provocate.

E destul de greu și sa le vezi, pentru ca se ascund când simt vibrațiile pașilor. E și mai bine sa ai la tine un băț cu care sa mai bati în pământ, în pietre în timp ce mergi. O singura data am dat peste o vipera în Ciucas, dar a dispărut în 5 secunde.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 alinescoo, on 11 iulie 2023 - 08:47, said:

Va salut stimati colegi,
Anul asta intentionez sa merg cu familia cateva zile in zona cu Cazanele Dunarii. Nu am fost niciodata in zona respectiva.
Din ce directie vii? Daca ai de cand sa te abati pe la Resita, langa satul Carasova exista niste chei faine. Nu dureaza mai mult de o ora, dar merita facuta o pauza pentru ele. Iar drumul pana acolo e fain. Cauta dupa Cheile Carasului.

#22
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Recomand si o vizita in rezervatia mulinologica cuprinzând mai multe mori de apa cu ciutura orizontală, "Morile de apă din cheile Rudaria"  comuna Eftimie Murgu si Ochiul Beiului + cascada ,acolo se poate degusta si pastrav prospat.

Edited by geos, 11 July 2023 - 11:02.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Legat de vipere, nu e indicat sa scotocesti prin lemne, crengi, pietre cu mana proprie din dotare, nici in curtea casei in zonele cu pricina.

#24
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Niste pantaloni lungi, putin bufanti, nu lipiti de piele sunt de ajuns. Si normal , bocancii de rigoare.
Plus ca in zona mai sunt si niste scorpioni micuti. Daca urmezi poteca nu-s probleme.

Edited by wolfydRg, 11 July 2023 - 13:12.


#25
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va multumesc mult tuturor! Nu ma gandesc la nici o drumetie ci mai degraba obiective turistice unde se poate ajunge cu masina cat mai aproape. Cat despre zone unde sunt serpi, no way Posted Image
Vin dinspre Bihor spre Timisoara si apoi cobor in jos pana la destinatie. Ma gandeam ca poate 2-3 zile aici si poate alte 2-3 zile in alta zona insa sa zic undeva la 2-300km maxim.

#26
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Pe partea sarbeasca este frumoasa cetate Golubac, se poate ajunge cu masina cu un mic ocol sau cu salupa de la Moldova Noua. Dar sa aveti pasaport la copil.

#27
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Bun, deci sunt asigurat pe 3 nopti prin zona. Oare ar mai fi ceva loc pentru alte 2-3 nopti unde sa fie ok de stat si de vizitat alte obiective? Ma gandesc aici undeva pana in 300km.

#28
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 14.11.2005
Daca aveti copii merita o plimbare cu trenul Oravita-Anina. Probabil cea mai frumoasa cursa cu trenul de la noi din tara.
Nu am fost, vrem sa mergem peste o luna dar am pus obiectivul pe lista la punctul 1.

#29
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Castelul Corvinilor, Hateg, Sarmisegetusa... cred ca se încadrează.

#30
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
@Moon_Fire perfecta recomandarea, aproape sigur o sa facem cursa cu trenul! Multumesc.

Da, nici la Sarmisegetusa nu am fost e de tinut cont. Mersi!

#31
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Vezi sa fie Sarmisegetuza regia.

#32
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Exact! Şi foarte puțin înainte de ea, dacă mergi pe acolo trebuie să vizitezi şi Cetatea Costeşti.
Găseşti cazare foarte bună la Cotiso. Recomand!

Edited by Mike1alike, 17 July 2023 - 17:24.


#33
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Vad ca acolo in zona e si Dinosaur World Transylvania care pare interesant (vreo 60 km de Regia)

#34
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Cazare in zona Eselnita-Dubova recomanda cineva? Sa aiba piscina si restaurant pt micul dejun.

#35
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pana la urma am stat in Orsova la Vega Resort, pe malul Cernei. Nu au avut piscina dar nu a fost nevoie. E nou resortul, curat si mancarea f buna.
Plimbarea cu barca pe Dunare a fost excelenta, am inchiriat o barca doar pt noi, pentru vreo 3 ore. Vom reveni in zona cu siguranta.

#36
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Ai greșit ca nu ai considerat sfaturile de la începutul.
Nu se compara cu zona de unde au spus colegi : https://goo.gl/maps/RTiAmoELCocMec2x7
Nu-i problema , poate următorii cititori o sa tina cont.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate