Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

EUROINS - Dauna Totala Economica, Procedura?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Dodo03, on 08 iulie 2023 - 11:42, said:

Atata poti , nu te condamn! Sunt multi ca tine! ��
Domnu' sau doamna Dodo,ca tine "ie" putini ,din ce in ce mai putiniPosted Image

#20
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 victord36, on 08 iulie 2023 - 09:46, said:

... si eu stiu ca daca nu investesti si nu risti sigur nu castigi.Restul e barbologie.
Când investești fă-o legal ca să nu ajungi să ai dosar penal. Restul e penitenciar.
Așa de curiozitate, de ce sfătuiești pe cineva să facă ilegalități? Se numește instigare în codul penal și are și niște pedepse.

#21
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
FGA mi-a dat cu seen la mail-uri si apeluri ��
Acus se fac doua luni si astia au disparut complet dupa ce am completat dosarul

#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Si ce vrei sa iti mai faca? Decalajul momentan este de 1 an si 4 luni de la depunere. Daca ai depus dosarul in iulie 2023 o sa primesti banii prin octombrie 2024 :-(

Uite aici detalii: https://www.economic...rca_688304.html

#23
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 Xman_ghio, on 24 august 2023 - 13:45, said:

Si ce vrei sa iti mai faca? Decalajul momentan este de 1 an si 4 luni de la depunere. Daca ai depus dosarul in iulie 2023 o sa primesti banii prin octombrie 2024 :-(

Care banii? N-am primit nimic. Nici o oferta, nici o suma, nici o 'dosarul e in asteptare'. Mi s-a spus sa aleg daca vreau reparatie sau licitatie si dupa ce am ales, pa-pa. Nici macar un 'am primit mesajul tau, revenim cu detalii'.
La trei adrese de mail nu se raspunde de o luna. La numerele de telefon stai in asteptare pana se inchide. E caraghioasa situatia.

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Ai citit articolul de mai sus inainte sa pui intrebari???

FGA a ajuns cu analiza dosarelor la "aprilie 2022"... Pana in iulie 2023 cand ai depus tu dosarul mai sunt 1 an si 4 luni, nu? Deci prin octombrie 2024 o sa primesti un raspuns la dosarul tau - fie accepti suma oferita si o primesti atunci, fie ii dai in judecata si te mai judeci 2-3 ani din octombrie 2024.

#25
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 Xman_ghio, on 25 august 2023 - 08:10, said:

Ai citit articolul de mai sus inainte sa pui intrebari???
Ai citit intrebarea pana la final inainte sa raspunzi? Posted Image)

Evident ca nu ma asteptam sa primesc banii de la FGA instant. Dar e normal sa primesti o confirmare ca au primit dosarul, e normal cand le trimiti 10 mail-uri cu o intrebare legata de o neclaritate cu ce trebuie completat intr-o cerere, sa ti se raspunda, nu sa stai o luna fara raspuns. E normal cand suni la numerele de telefon, sa vorbesti cu cineva, nu sa asculti muzica 30 minute si sa se inchida apelul. Parca vorbesc cu cineva care-mi datoreaza bani, nu cu o entitate legala.

Daca cauti fondul de garantare pe Google si te uiti la review-uri, au 484 review-uri cu o medie de 1.4 stele din 5. Toate review-urile se plang de atitudinea si lipsa de comunicare a fondului. Perioada de asteptare nu e o problema, dar ignoranta asta e o problema.

Am vorbit recent cu altcineva, un baiat in situatia mea care a pus intrebari pe mail despre completarea cererii de plata (care e facuta oricum foarte complicata, cu un limbaj de-ti trebuie dex-ul langa tine), si dupa ce a asteptat raspuns cateva zile, a aflat ca dosarul lui a fost inchis ca FGA a crezut ca nu mai e interesat sa ia banii pe asigurare daca n-a trimis documentele. Comportament normal, nu? Posted Image))

Edited by goldieczr, 25 August 2023 - 08:59.


#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Ma repet: tu intelegi ca aia nu sunt firma de asigurari ca sa aiba oameni (suficienti) pentru asta, nu? Ei iti vor raspunde cand analizeaza dosarul.

Nu stiu ce ti-a zis "baiatul" ala, dar mi se pare normal ca daca deschizi un dosar si nu trimiti actele sa nu iti proceseze nimic. Ai trimis toate documentele = e ok si iti raspund cand ajung la dosarul tau...

#27
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 Xman_ghio, on 26 august 2023 - 08:06, said:

Ma repet: tu intelegi ca aia nu sunt firma de asigurari ca sa aiba oameni (suficienti) pentru asta, nu? Ei iti vor raspunde cand analizeaza dosarul.
Nu, nu pot sa inteleg, ca nu e normal sa nu ti se raspunda cu saptamanile. Macar un mesaj automat, 'am primit mail-ul dvs, din cauza volumului mare de cereri exista timp mare de asteptare', ceva.

 Xman_ghio, on 26 august 2023 - 08:06, said:

mi se pare normal ca daca deschizi un dosar si nu trimiti actele sa nu iti proceseze nimic. Ai trimis toate documentele = e ok si iti raspund cand ajung la dosarul tau...
Cum trimiti dosarul daca ai o nelamurire si nu ti se raspunde la intrebare ca sa completezi documentele?

Uite, exemplul meu, dupa ce am trimis prima serie de documente pentru deschiderea dosarului, am primit evaluarea masinii (nu a daunei) si am fost pus sa fac o alegere intre:
  • reparația vehicului până la valoarea de piață
  • valorificarea prin licitaţie a epavei conform art.24 alin. (2) din Norma ASF nr. 20/2017.
Ca sa aleg una, trebuia sa completez anexa 10 unde aveam inca o intrebare, "‎vă rog să aprobaţi plata indemnizaţiei/despăgubirii:" cu doua raspunsuri:
  • Conform evaluare FGA
  • In cuantumul solicitat mai jos (unde completam eu suma)
Eu, daca vreau sa iau banii si sa mi-o repar singur, ce aleg? Ca n-am primit evaluarea daunei inca si nici nu stiu ce cuantum sa completez.
Asa ca am intrebat, am cerut indrumare, in situatia mea, care e procesul, ce trebuie sa aleg. Ceva ce se poate raspunde in 2 minute.
O luna, nici un raspuns automat, nici un raspuns de la ceva reprezentant, nici un raspuns la telefon, absolut nimic.

Pana la urma am mers pe 'conform evaluare FGA', desi inca nu stiu daca asta implica sa-mi liciteze masina, sa-mi dea bani pe dauna sau s-o repar la service autorizat.

Nu stiu daca e pasiunea ta sa te contrazici dar degeaba le iei apararea. Faptul ca n-au suficient personal (la programul lor de 5 ore pe zi) nu e o scuza.

#28
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Am primit numerele de la FGA:
  • Masina evaluata la 16.333 RON
  • Epava evaluata la 6.700 RON
Deci daca pastrez masina si aleg sa o repar, ies cu undeva la 9.600 RON. Doar reparatia exterioara (aripa, portiere, prag, indreptat stalp, tinichigerie, vopsitorie) ma costa 10.000 RON, plus airbag-uri, centuri, brat roata spate, jante, cauciucuri si ce o mai fi.

Acum vine noua intrebare: Exista vreo metoda de a cere o reevaluare?
Imi e greu sa cred ca s-au oferit 6.700 RON la licitatie pentru o Skoda din 2009 cu peste 300k km plus dauna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate