Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

EUROINS - Dauna Totala Economica, Procedura?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Tocmai am avut un accident destul de urat. La o Skoda Octavia din 2009, diesel cu peste 300k km, paguba:
Portierele si aripile pe partea dreapta, prag, bara spate, roti + cauciucuri, airbag-uri, plansa bord plus ce o mai fi pe dedesubt - stalp, structura de rezistenta, rulment roata spate, astea deocamdata necunoscute
Masina arata a dauna totala si chiar daca structura ar fi ok si as putea schimba piesele de caroserie, tot nu cred ca ar iesi de sub titlul de dauna totala economica
Am 'norocul' ca celalalt sofer este asigurat la euroins.
Care este procedura pentru a-mi lua banii? Unde sun, ce fac, care sunt demersurile si cam ce ar trebui facut sa ies cat mai bine din situatia asta? Cu banii de dauna totala nu cred ca-mi ajung sa-mi iau decat Matiz :))

[ https://media.discordapp.net/attachments/952567363461578792/1126978507499647006/20230707_231826.jpg?width=1440&height=649 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La dauna totala economica, cam asa se iese. bani de Matiz.
Primesti ceva firfirei, iti ramane epava si incerci sa o repari.

In cazul de fata, daca nu ai decontare directa, ai de asteptat si pentru firfirei.

Trebuie sa completezi cererea de aici:
https://www.fgaroman...formular-daune/

Edited by pasilla, 08 July 2023 - 04:43.


#3
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 pasilla, on 08 iulie 2023 - 04:41, said:

La dauna totala economica, cam asa se iese. bani de Matiz.
Primesti ceva firfirei, iti ramane epava si incerci sa o repari.

In cazul de fata, daca nu ai decontare directa, ai de asteptat si pentru firfirei.

Trebuie sa completezi cererea de aici:
https://www.fgaroman...formular-daune/

Daca n-ar fi dauna totala economica, ar exista varianta sa scot mai multi bani? De ex daca-i spun sa nu puna anumite piese, cum ar fi aripa fata care nu pare prea afectata, bara spate care are niste clipsuri rupte, etc? Suficient cat sa nu fie catalogata ca dauna totala?
Adica in momentul in care eu fac cererea si ma intalnesc cu reprezentantul, cum fac sa ies cat mai pe plus? :D

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Atasezi la cerere un 500-1000 lei.Va rog frumos sa ma ajutati.Va mulltumesc.Zic si eu.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 goldieczr, on 08 iulie 2023 - 05:33, said:

Daca n-ar fi dauna totala economica, ar exista varianta sa scot mai multi bani? De ex daca-i spun sa nu puna anumite piese, cum ar fi aripa fata care nu pare prea afectata, bara spate care are niste clipsuri rupte, etc? Suficient cat sa nu fie catalogata ca dauna totala?
Adica in momentul in care eu fac cererea si ma intalnesc cu reprezentantul, cum fac sa ies cat mai pe plus? Posted Image
Nu merge asa. Din cate stiu, reprezentantul este obligat sa faca poze la toata masina, pe toate partile si le pune in sistem. Firmele de asigurare au devenit tot mai stricte tinand cont cate smecherii din astea cu asigurarile s-au facut in trecut de catre romani (si au dreptate). Oricum, e o masina ieftina si daca ar fi fost sa o vinzi, dupa catalogul lor sigur e mai jos decat pretul teoretic la pietei. Si iti da si partial suma, nu total in caz de dauna economica.
De curiozitate, la ce firma ai tu asigurarea?

Edited by jm2010, 08 July 2023 - 06:35.


#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018
Îmi pare rău că ți s-a întâmplat asta! Una pe anunțuri, la prima vedere ca a ta,  este 3300 euro. https://www.olx.ro/d...-2-IDhctRx.html
Dacă aveai RCA cu DD la Generali, Țiriac, sau alții de acest gen, nu aveai niciun stres să-ți recuperezi ceva bănuți. Așa, ai de așteptat. Sper să rezolvi cât mai repede și cât mai bine!

Edited by _R_A_D_U, 08 July 2023 - 07:37.


#7
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 goldieczr, on 08 iulie 2023 - 05:33, said:

Adica in momentul in care eu fac cererea si ma intalnesc cu reprezentantul, cum fac sa ies cat mai pe plus? :D

 victord36, on 08 iulie 2023 - 06:32, said:

Atasezi la cerere un 500-1000 lei.Va rog frumos sa ma ajutati.Va mulltumesc.Zic si eu.

Mda. Asa trebuie facut, oare diferenta de bani o plateste ceilalti asigurati sau ii cere " patronul" firmei de asigurari lu ' ma-sa ? Voi ce ziceti? 😅

Edited by Dodo03, 08 July 2023 - 08:03.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Reparatia masinii nu poate depasi valoarea de piata. Daca depaseste se da dauna totala si atat... Poati primi chiar mai putin decat la Remat.

Edited by GlCA_Contras, 08 July 2023 - 08:37.


#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 goldieczr, on 08 iulie 2023 - 05:33, said:

Daca n-ar fi dauna totala economica, ar exista varianta sa scot mai multi bani?
N-ai tu ce sa mai faci - mai ales ca Euroins nu mai exista si dosarele sunt prelucrate de FGA (fondul de garantare). Era bine sa ai asigurare cu decontare directa, dar oricum la cum suna lucrurile doar plansa de bord si airbag-uri depaseste suma de 2000 euro. Daca mai adaugi si ceva bari, ceva tablarie, etc sare lejer de valoarea de piata a masinii.

Din pacate daca nu ai decontare directa ai de asteptat intre 12-24 de luni dupa banii aia, oricat ar fi ei de putini sau multi :-(

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

 Dodo03, on 08 iulie 2023 - 07:58, said:

Mda. Asa trebuie facut, oare diferenta de bani o plateste ceilalti asigurati sau ii cere " patronul" firmei de asigurari lu ' ma-sa ? Voi ce ziceti? ��
Nu stiu daca plateste masa sau ceilalti,eu sigur platesc.Platesc rca din 1984 si nu am avut nicio dauna.Omu a intrebat cum iese mai bine si eu stiu ca daca nu investesti si nu risti sigur nu castigi.Restul e barbologie.

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 victord36, on 08 iulie 2023 - 09:46, said:

.Platesc rca din 1984
In Romania?Posted Image

Edited by Bebeluka, 08 July 2023 - 10:22.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
La cum o vad eu, masina aia se poate repara la limita. Evident, nu la reprezentanta si nu cu piese noi, exact cum ai fi facut daca accidentul era din vina ta la o masina de 14 ani vechime.

Dar pe dreapta usile se schimba cu totul, avaria de caroserie pare sa fie limitata in mare parte la coaja exterioara si suspensia spate e independenta, schimbi doar ce e afectat pe dreapta.
Plansa de bord deja la anii astia trebuie sa fie suficient de ieftina. La fel si airbaguri si centuri.

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 goldieczr, on 08 iulie 2023 - 05:33, said:

Daca n-ar fi dauna totala economica, ar exista varianta sa scot mai multi bani? De ex daca-i spun sa nu puna anumite piese, cum ar fi aripa fata care nu pare prea afectata, bara spate care are niste clipsuri rupte, etc? Suficient cat sa nu fie catalogata ca dauna totala?
Adica in momentul in care eu fac cererea si ma intalnesc cu reprezentantul, cum fac sa ies cat mai pe plus? Posted Image
sa iesi pe plus?! fii fericit daca iesi macar pe zero, adica iti da cat face o masina echivalenta
ptr ca asiguratorii vor incerca sa iti dea cat mai putin

#14
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

 Bebeluka, on 08 iulie 2023 - 10:21, said:

In Romania?Posted Image
Îhâ.Se chema "asigurare prin efectul legii de răspundere civilă pentru pagubele produse prin accidente de autovehicule" Praf.Generatia Z.
https://casaasigurar...tru-nostalgici/

Edited by victord36, 08 July 2023 - 11:27.


#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Dodo03, on 08 iulie 2023 - 07:58, said:

Mda. Asa trebuie facut, oare diferenta de bani o plateste ceilalti asigurati sau ii cere " patronul" firmei de asigurari lu ' ma-sa ? Voi ce ziceti? ��
Noi zicem sa stai cuminte,cu bicicleta ta este diferit

#16
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Atata poti , nu te condamn! Sunt multi ca tine! 😅

#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 victord36, on 08 iulie 2023 - 11:19, said:

Praf.Generatia Z.

Mai usor cu pianul pe scari tataie. Nu am avut masina in perioada aceea,d'aia nu stiam/interesasem de existenta acelei asigurari.
Atotcunoscatorul generatiei X....

On topic. Uitandu-ma la poza,pare ca si pragul spate este destul de sifonat. Sa nu se lase cu nevoia de indreptat podea(ca pragul trebuie reparat/schimbat),ceea ce este destul de costisitor.
Personal,nu as repara-o pentru folosinta proprie.

Edited by Bebeluka, 08 July 2023 - 12:09.


#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

 Bebeluka, on 08 iulie 2023 - 12:05, said:

Mai usor cu pianul pe scari tataie. Nu am avut masina in perioada aceea,d'aia nu stiam/interesasem de existenta acelei asigurari.
Atotcunoscatorul generatiei X....

On topic. Uitandu-ma la poza,pare ca si pragul spate este destul de sifonat. Sa nu se lase cu nevoia de indreptat podea(ca pragul trebuie reparat/schimbat),ceea ce este destul de costisitor.
Personal,nu as repara-o pentru folosinta proprie.
Nu-i problema man,am si eu copil care sta cu iodul in buzunar.Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate