Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Number Share

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,933
  • Înscris: 10.06.2008
Deci no number share... Ar mai fi timp dar...

#56
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005

View Postjoystick, on 16 noiembrie 2023 - 17:02, said:

Deci no number share...
Cred ca ai intrebat de vreo 50 de ori pana acum... minimul e 100.
Abia atunci o sa inceapa si cineva de la Digi sa zica "uite ca-s mai multi care vor Nr share... ce facem?"

#57
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005
Dar acum pe bune... cu eSIM sau 5G sau cu VoWifi... pe iPhone. Au aparut in momentul in care au aparut, fara tam-tam (initial la eSIM), fara legatura directa cu comentariile de pe forum.

#58
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,933
  • Înscris: 10.06.2008
Pai nu e întrebare, e constatare 🤔


#59
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 10.10.2011

View PostMELODY, on 17 noiembrie 2023 - 03:03, said:

Dar acum pe bune... cu eSIM sau 5G sau cu VoWifi... pe iPhone. Au aparut in momentul in care au aparut, fara tam-tam (initial la eSIM), fara legatura directa cu comentariile de pe forum.

Number Share nu trebuie și nu cred că va apărea pe iPhone inițial. Deci ordinea ar fi lansarea serviciului pe un Android (probabil Samsung) și după ceva timp activarea și pe iPhone. Eu zic că dacă vom avea așa ceva în toamna 2024 pe iOS 18 putem fi (super) mulțumiți.

#60
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
E posibilă activarea împărțirii numărului doar pe anumite terminale? Nu as crede, ori toate telefoanele ce suportă e-sim (sau poate și pe sim fizic) ori niciunul.

#61
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 21.03.2005
Tu te intrebi si tot tu iti raspunzi? :D
De ce era musai sa-ti asterni gandurile interioare pe forum?

#62
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.02.2023
Situația la Orange:
Pe ce dispozitive pot folosi serviciul Number Share?
Pot fi folosite ca dispozitive secundare, cu serviciul Number Share, următoarele:
Telefoane mobile cu SIM sau eSIM (telefonul folosit ca dispozitiv secundar nu va putea primi SMS-uri, aceasta fiind o măsură de securitate)
Tablete cu sistem de operare Android compatibile cu funcția Apel voce
Tablete Apple iPad
Smartwatch-uri Samsung cu funcție eSIM, comercializate de Orange România și alți distribuitori oficiali din Europa* (găsești lista în secțiunea Smartwatch-uri compatibile)
*disponibil doar pentru clienții persoane fizice
Serviciul Number Share nu este compatibil cu dispozitivele data-only (tablete fără funcție Apel voce, modemuri, routere, etc.). Orange România nu garantează funcționarea serviciului pe dispozitive incompatibile

Să vedem la Digi cum va fi implementat.

#63
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Tare sunt curios cum ar putea sa nu functioneze pe un router mifi dar pe un smartphone da. Aaa, ca viteza la internet e de doar 128 Kbps cu exceptia primilor 10 GB/luna aia e altceva.

#64
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 LunaCrystal, on 20 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Tare sunt curios cum ar putea sa nu functioneze pe un router mifi dar pe un smartphone da. Aaa, ca viteza la internet e de doar 128 Kbps cu exceptia primilor 10 GB/luna aia e altceva.

Probabil se referă la cazul in care primești apel pe acel număr, ambele telefoane ar trebui să sune.
Dacă tu ai o cartelă in telefon și alta într-un modem, atunci când ești sunat, cartelă din modem îți dă "ton de ocupat" și ar suna logic că dacă unul dă ton de ocupat (va da și cel din telefon).
Deci în principiu nu vei putea fi apelat... mă gândesc

#65
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.02.2023

 LunaCrystal, on 20 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Tare sunt curios cum ar putea sa nu functioneze pe un router mifi dar pe un smartphone da. Aaa, ca viteza la internet e de doar 128 Kbps cu exceptia primilor 10 GB/luna aia e altceva.
ar fi extraordinar să funcționeze pe un router WiFi cu eSIM, că plănuiesc să cumpăr unul. Am 2 abonamente Digi. Aș genera prin number share pe eSIM și le-aș muta acolo să pot folosi datele din ele.

#66
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
La Orange impartirea numarului merge si cu sim fizic nu doar e-sim, poate baga si Digi asa. Eventual un sim fizic gratis asociat doar cu net (la viteza de 256 Kbps evident).

Edited by LunaCrystal, 20 November 2023 - 21:15.


#67
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,933
  • Înscris: 10.06.2008
Cred ca doar aberam. Nu e nimic oficial...

#68
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.02.2023

 joystick, on 20 noiembrie 2023 - 22:19, said:

Cred ca doar aberam. Nu e nimic oficial...
Bineînțeles că aberăm, ne dăm cu părerea cum am vrea noi să fie serviciul number share la Digi.

 LunaCrystal, on 20 noiembrie 2023 - 21:15, said:

La Orange impartirea numarului merge si cu sim fizic nu doar e-sim, poate baga si Digi asa. Eventual un sim fizic gratis asociat doar cu net (la viteza de 256 Kbps evident).
nu e o idee rea cu SIM (sper eu si eSIM) doar de date prin number share

#69
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcipri47, on 21 noiembrie 2023 - 00:22, said:

nu e o idee rea cu SIM (sper eu si eSIM) doar de date prin number share

Dacă ai nevoie doar de date, cu ce te încurcă un Optim 2 cu eSIM și orice număr vine la rând?

#70
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,933
  • Înscris: 10.06.2008
Și eu zic ca nu are rost sa va gândiți la no share pentru date doar. Dacă erau abonamentele scumpe ca la Orange...

#71
uriano

uriano

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2023

 vasilemadalincristian, on 21 noiembrie 2023 - 06:43, said:

Dacă ai nevoie doar de date, cu ce te încurcă un Optim 2 cu eSIM și orice număr vine la rând?
number share pare ca idee mai flexibil, il deschizi si inchizi cand vrei, nu trebuie sa faci abonament pe 24 luni. il gestionezi probabil online (o inchidere de abo 2 eur nu se poate face decat in punct fizic), poate se vor putea genera mai multe sim/eSIM-uri pt mai multe device-uri (daca ai un ipad si un ceas, deja se aduna la costuri si complexitate). eu zic ca are sens, pana la urma e un access ID la pachetul tau de beneficii (in special de net)

#72
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.02.2023

View Postvasilemadalincristian, on 21 noiembrie 2023 - 06:43, said:

Dacă ai nevoie doar de date, cu ce te încurcă un Optim 2 cu eSIM și orice număr vine la rând?
Păi deja am șase abonamente luate pe numele meu, nu mai pot lua. Sunt folosite de diferiți membri ai familiei și de pe unele aș vrea să 'trag' date că nu sunt folosite pentru date.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate