Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Number Share

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu ai nici o limita in Roaming. Pur si simplu NU functioneaza number share in roaming - nici nu are cum! Daca tu dai telefonul unei rude in China si tu mergi in Anglia?

Number Share functioneaza in reteaua de acasa.

#20
wouNd

wouNd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View PostXman_ghio, on 02 octombrie 2023 - 16:22, said:

Nu ai nici o limita in Roaming. Pur si simplu NU functioneaza number share in roaming - nici nu are cum! Daca tu dai telefonul unei rude in China si tu mergi in Anglia?

Number Share functioneaza in reteaua de acasa.

Te-ai trezit si tu vorbind! Ai produse Apple sau vorbesti de pe Google?

De anul trecut, odata cu watchOS 9.1 se poate activa roaming-ul si pe dispozitivele cu Number Share DOAR daca suporta operatorul de telefonie mobila. Asa ca da, tu poti fi in Corcodus, iar ceasul tau in China.

“Roaming internațional cu dispozitivul Apple Watch
Cu watchOS 9.1 și versiuni ulterioare, roamingul internațional este disponibil pe modelele celulare ale dispozitivelor Apple Watch Series 5 și modelele ulterioare, Apple Watch SE și modelele ulterioare și Apple Watch Ultra.
Pentru a obține roaming internațional pe dispozitivul Apple Watch, contactează-ți operatorul de telefonie al dispozitivului iPhone pentru a adăuga ceasul la planul tău de roaming celular de pe iPhone. Pentru ca roamingul internațional să funcționeze pe dispozitivul Apple Watch, operatorul tău de telefonie trebuie să prezinte compatibilitate pentru VoLTE și roaming. Nu toți operatorii de telefonie prezintă compatibilitate pentru roaming internațional pe dispozitivul Apple Watch, iar acoperirea în alte țări este determinată de operatorul tău.
Pentru a activa roamingul internațional, deschide aplicația Configurări pe dispozitivul Apple Watch. Atinge Conexiune celulară, apoi activează Roamingul de date.” https://support.appl.../ro-ro/HT207578

Edited by wouNd, 04 October 2023 - 05:55.


#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Tu ai Apple Watch cumva cu abonament din Romania si ai iesit cu el in Roaming? Sau citezi de pe site-ul Apple doar ca sa te afli in treaba?

Uite ce spun cei doi operatori care au Number Share la noi in tara:

https://www.orange.r...n-roaming-10948
https://www.vodafone...-watch-cellular

Pe scurt, pentru tine care intelegi mai greu: NU functioneaza roamingul decat pe device-ul principal (adica pe telefon).

#22
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
Fiecare operator are impelemnatrea lui.Teoretic e posibil,dar improbabil cel puțin momentan.Cand Volte roaming o sa fie disponibil mai peste tot,poate ca o sa fie.

Edited by clader, 04 October 2023 - 08:35.


#23
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Chiar daca suntem pe aria Number Share Digi , tin sa va anunt ca serviciul de roaming functioneaza la Orange. Asta depinde de operator si nu are legatura nici cu watch-ul. Eu am Galaxy Watch Classic 47mm LTE.  La activare NumberShare am primit 50 de unitati in roaming inclusi in acei 2 euro....

Attached Files



#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
discutia era despre Apple si Apple Watch. Pe site-ul ambilor operatori din RO care ofera Number Share pt iwatch se spune clar ca NU functioneaza in Roaming.

Eu am testat anul asta in Grecia: nu functioneaza independent de telefon. Doar conectat direct la telefon (adica nu utilizeaza Number Share sau datele mobile, ci comunicarea prin bluetooth).

#25
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Oare chiar îl implementează sau iar zvonuri?

#26
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
Iar,precis.Mereu am dat info flase pe aici.
Nu e idealul meu in viața sa fiu intresant pe softpedia.
E un hobby si întâmplarea face sa am colegi de facultate sau prieteni care sunt pe la tehnic la Digi ,Orange si Vodafone.
La Telekom nu :)
Are si SIDA mândria ei :)
Acum daca înghețată Digi proiectul din diverse motive stie doar cel care il getioneaza,dar nu cred ca cazul.

Edited by clader, 05 October 2023 - 00:08.


#27
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Eu sunt f interesat. Am vrut sa trec la Orange ptr asta dar nu am semnal unde am eu nevoie și mai sunt și costurile (inclusiv de roaming).

#28
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Daca la Orange costa 2E cu TVA, sa vedem cat va costa la Digi. :D

#29
wouNd

wouNd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View PostXman_ghio, on 04 octombrie 2023 - 07:21, said:

Tu ai Apple Watch cumva cu abonament din Romania si ai iesit cu el in Roaming? Sau citezi de pe site-ul Apple doar ca sa te afli in treaba?

Uite ce spun cei doi operatori care au Number Share la noi in tara:

https://www.orange.r...n-roaming-10948
https://www.vodafone...-watch-cellular

Pe scurt, pentru tine care intelegi mai greu: NU functioneaza roamingul decat pe device-ul principal (adica pe telefon).

Mai citește o dată ce am scris eu și te oprești la DOAR că văd că îți place să citești în diagonală!

Eu ți-am demonstrat că Number Share funcționează în Roaming pe modele mai noi începând cu watchOS 9.1

Faptul că tu suferi că nu ai roaming implementat de orange și vodafone în activarea Number Share pe genunchi asta e partea a doua. Stai liniștit, că o să avem roaming pe Apple Watch de la Digi.

View PostMELODY, on 05 octombrie 2023 - 19:30, said:

Daca la Orange costa 2E cu TVA, sa vedem cat va costa la Digi. Posted Image

Costul ar fi de 1 euro.

View PostXman_ghio, on 04 octombrie 2023 - 11:53, said:

discutia era despre Apple si Apple Watch. Pe site-ul ambilor operatori din RO care ofera Number Share pt iwatch se spune clar ca NU functioneaza in Roaming.

Eu am testat anul asta in Grecia: nu functioneaza independent de telefon. Doar conectat direct la telefon (adica nu utilizeaza Number Share sau datele mobile, ci comunicarea prin bluetooth).

Nu ai înțeles nimic din Number Share pentru produsele Apple. Citește aici.

Edited by wouNd, 06 October 2023 - 15:26.


#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Tu imi explici ce functioneaza in teorie, eu iti explic ce functioneaza in practica! Iar in practica, deocamdata in data de 06.10.2023, la operatorii din Romania NU functioneaza Number Share in roaming!

#31
uriano

uriano

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2023
Salutari, am urmatoarele dileme, sunt curios ce pareri sau estimari aveti si voi:
- pe ce dispozitive estimati ca se va putea folosi number share la digi (watches, ipad/tablets, alte smartphones?)
- va fi exclusiv cu esim sau pentru alte smartphones vor avea si varianta SIM fizic (din cate am observat pe forumurile orange la number share, ei ofera si varianta cu sim pentru alte smartphones)
- credeti ca va fi roaming-enabled?
- in caz ca se foloseste number share pe un alt smartphone, telefonul secundar va folosi doar partea de date, sau si voce/sms? (tot pe forumurile orange, ei spun ca limiteaza accesul la sms-uri exclusiv pe telefonul principal, dar din asta reiese ca apelurile ar putea merge pe ambele...)

#32
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 uriano, on 20 octombrie 2023 - 11:38, said:

Salutari, am urmatoarele dileme, sunt curios ce pareri sau estimari aveti si voi:
...
Probabil la Digi va merge pe toate.

#33
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Nimeni? Nimic?

#34
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Cineva? Ceva?

#35
uriano

uriano

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2023
Ok, deci estimari nu are nimeni, nici parerei. Are macar cineva idee cand se introduce number share?

#36
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
E o postare pe un blog care zice ca luna asta. Nu stiu cat de încredere e. Nu stiu dacă în trecut a dat informații corecte ptr ca nu i-am urmărit blogul niciodată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate