Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

fizica povestita -Cristian Presură, pareri?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Ce parere aveti de cartea "fizica povestita" , de catre Cristian Presură?
Este o carte buna? Isi merita banii?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Am primit-o cadou de la sotie, inca nu am apucat sa o citesc in detaliu, am rasfoit-o doar... nu e o carte usoara asta iti zic sigur, eu eu am notiuni destul de avansate de fizica, matematica, chimie...

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
https://humanitas.ro...a-povestita.pdf
Un preview oficial.
Probabil e un fel de introducere in fizica, o culegere de fizica, adunate de toate. Pentru a starni interesul cuiva pentru fizica sau daca vrei sa afli informatii noi pentru cultura ta generala, probabil e in regula.
Dupa cum zice mirel3003, probabil sunt multe informatii intr-o singura carte, greu de asimilat toate. Probabil o carte buna ca inceput, sa vezi despre ce e fizica, apoi aprofundezi ce-ti place.

https://darkpassion....ulte-intrebari/
O parere a cuiva.

Edited by bai3tzash, 05 July 2023 - 13:40.


#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
luati lumina de la asta;

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rkELxcpdSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chestii automate...

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
E incredibil cat de repede devine virala o mizerie scoasa din context de un rauvoitor.  Tipul spunea fix invers decat se intelege din frantura asta de conversatie. De aia e bine sa cauti si contextul si sa nu te bazezi pe 3 secunde decupate aiurea dintr-un interviu de cateva zeci de minute .Presura  a scris si o carte acum vreo 2 ani in care dezbate problema, dar in unele bule a ramas ideea total falsa ca omul e cretin.

Dar na, stiu.. e mai greu sa citesti decat sa te uiti pe tik tok.

Edited by Scurthea211, 05 July 2023 - 14:05.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Da, merită. E o carte bună de fizică, trece prin toate domeniile fizicii dar e destul de greuță la un moment dat pentru că aprofundează aparatul matematic din spatele formulelor, nu e o carte pentru copii.

 kopac, on 05 iulie 2023 - 13:47, said:

luati lumina de la asta;

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5rkELxcpdSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

chestii automate...

Ai postat un căcat scos din context.

Edited by caiuscorneliu, 05 July 2023 - 14:22.


#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Nu merită banii pentru că autorul este mai mult politician decât fizician.
A profitat de anumite evenimente pentru a-şi face publicitate şi de a înăbuşi orice dezbatere pe subiect.
Sunt mulţi alţi fizicieni reali care scriu cărţi şi nu sunt folosiţi de politic.

Lucrul la cărţi este incompatibil cu apariţiile televizate şi clipurile reeducative pe YT.



Cei care vor să se distreze cu fizica pot citi cartea lui Caroll Lewis Epstein, Thinking Physics.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 terratec, on 05 iulie 2023 - 14:27, said:

Nu merită banii pentru că autorul este mai mult politician decât fizician.
A profitat de anumite evenimente pentru a-şi face publicitate şi de a înăbuşi orice dezbatere pe subiect.
Din ce stiu eu, dar poate ma insel, el a inventat senzorul de puls pentru smartwatch-uri... senzor ce se foloseste pe Apple Watch si Galaxy Gear...

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Omu' a scris o carte de fizica, initiatorul a intrebat despre o carte de fizica, frumos ar fi sa se spuna pareri despre cum a scris cartea de fizica. Ca ce face el in timpul liber, nu tine de subiect.

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 02.12.2007
Cartea poate sa fie buna sau nu, depinde de cititor. Dar in general e ok.

 terratec, on 05 iulie 2023 - 14:27, said:

Nu merită banii pentru că autorul este mai mult politician decât fizician.
A profitat de anumite evenimente pentru a-şi face publicitate şi de a înăbuşi orice dezbatere pe subiect.
Sunt mulţi alţi fizicieni reali care scriu cărţi şi nu sunt folosiţi de politic.

Lucrul la cărţi este incompatibil cu apariţiile televizate şi clipurile reeducative pe YT.



Cei care vor să se distreze cu fizica pot citi cartea lui Caroll Lewis Epstein, Thinking Physics.
Omul e mai mult fizician decat politician si a scris cartea cu mult inainte de a intra in politica.
Si daca a intrat in politica, ce? Va e teama ca ia painea de la gura politicienilor analfabeti pe care voi ii preferati?

Edited by Tipiric, 05 July 2023 - 14:43.


#11
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Chiar daca cel care a pus rahatul ala scos din context (si sunt convinsca stia ca e o chestie trunchiata)  nu a avut decenta sa si editeze postarea cred ca ar trebui sa existe si varianta integrala aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D46LPlV55cM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incepe undeva de la minutul 8.

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Experienta mea cu astia mari fizicieni a fost oribila. Care nu era spagar, era betiv sau diliu!  Asta se incadreaza usor intr-o categorie. Ce scoatere din context.. omu a fost clar si explicit: moare copilul, faci altul, la mintea cocosului.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007

 terratec, on 05 iulie 2023 - 14:27, said:

Lucrul la cărţi este incompatibil cu apariţiile televizate şi clipurile reeducative pe YT.
Stephen Hawking e de alta parere, dar, din pacate, nu mai poate sa scrie.

Edited by strongsss, 05 July 2023 - 15:26.


#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Ești analfabet funcțional, kopac? Sau doar trolezi un subiect clar, cartea lui de fizică?

#15
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
individul este gretos. O fi bun la fizica, nu ma pricep, este oribil. Am dreptul sa am opinia asta ca traim intr-o democratie!

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Mihalciuc, on 05 iulie 2023 - 13:25, said:

Ce parere aveti de cartea "fizica povestita" , de catre Cristian Presură?
Este o carte buna? Isi merita banii?
Il vizionez pe Cristian Presura de 2ani

#17
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

 kopac, on 05 iulie 2023 - 15:20, said:

Ce scoatere din context.. omu a fost clar si explicit: moare copilul, faci altul, la mintea cocosului.
Kopac nu e prost doar se face


Vezi care e diferenta cu scosul din context? Marcheaza tot textul inainte de a da report!

#18
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
si daca sunt prost sau nu sunt prost ce conteaza... spune-mi si mie ce context poate valida asocierea intre un copil si un laptop.. ce scriitor pitit sub o diploma de fizician poate emana asa ceva...?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate