Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

fizica povestita -Cristian Presură, pareri?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Tu ai văzut varianta postată de @gelublabla sau doar o tii landra ?


#20
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
A scris omul cu ceva alb sa para interesant. Si ...?

#21
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View Postkopac, on 05 iulie 2023 - 16:50, said:

A scris omul cu ceva alb sa para interesant. Si ...?
urmareste omule video original si pe urma te ambalezi.  E simplu sa decupezi fragmente dintr un clip si sa agiti o mare de naivi. Presura a spus cu totul altceva dar se pare ca pt unii e mai interesant can can ul decat o discutie detaliata

Edited by A10, 05 July 2023 - 17:05.


#22
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
@kopac
Uita te mai  la varianta integrala. Omul spune "daca ai fi un ateu absolut ai zice ........". Exact bucata aia a fost scoasa, In declaratie mai revine de cateva ori dar si acolo a fost scos.
Probleme mare e ca, in baza unor experiente personale, continui sa sustii o prostie.

#23
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postkopac, on 05 iulie 2023 - 16:31, said:

si daca sunt prost sau nu sunt prost ce conteaza... spune-mi si mie ce context poate valida asocierea intre un copil si un laptop.. ce scriitor pitit sub o diploma de fizician poate emana asa ceva...?
Nu ti se pare cel putin ridicol sa intrebi "ce context poate valida..." imediat dupa ce ti s-a pus la dispozitie clipul in care poti vedea/auzi/intelege contextul despre care intrebi?
Da-mi voie sa te scutesc de marele deranj de a da click pe un link:
Omu' a zis ca daca ai fi ateu adevarat, nici macar dragostea nu ar avea sens. Si da acel exemplu intentionat absurd cu copilul, ca daca dragostea nu are sens, atunci cei dragi = masinarii.

Inteleg sa pui botul la chestii scoase din context, dar cand ti se explica ca-i scos din context si ti se ofera contextul, sa ragi in continuare ca nu exista context in care poti valida asa ceva e de-a dreptul... pueril. Ca sa nu zic mai rau. Da' tu ti-ai format deja opinia nu te mai intereseaza informatiile reale, nu? Ce gandesti tu a devenit adevarul si aia e. Herp derp.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Hai, totuși, să vorbim despre carte, că despre ea a vrut să afle cel ce a inițiat discuția.

#25
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Ptr introducere in fizica e mult mai potrivita aceast carte: limbaj simplu, clar si la obiect: https://kupdf.net/do...56911686e9d_pdf
Fizica povestita e deja urmatorul nivel, sau chiar doua-trei, covarsitoarea majoritate a copiilor nu accepta o gramada de diagrame si formule ca in manual, arunca cartea in 30 sec...trebuie sa fi fost initiati deja in tainele fizicii ca sa inteleaga ce vrea sa zica stimabilul Presura. Idee buna, executare nu prea.

Edited by cristian_sen, 05 July 2023 - 18:56.


#26
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postcristian_sen, on 05 iulie 2023 - 18:55, said:

Ptr introducere in fizica e mult mai potrivita aceast carte: limbaj simplu, clar si la obiect: https://kupdf.net/do...56911686e9d_pdf
Fizica povestita e deja urmatorul nivel, sau chiar doua-trei, covarsitoarea majoritate a copiilor nu accepta o gramada de diagrame si formule ca in manual, arunca cartea in 30 sec...trebuie sa fi fost initiati deja in tainele fizicii ca sa inteleaga ce vrea sa zica stimabilul Presura. Idee buna, executare nu prea.
Poate nu am zis doate delaliile. Eu sunt inginer la baza, mai mult m-ar interesa partea de electrotehnica din carte. O sa o iau de la biblioteca si poate imi fac o idee daca merita cumparata sau nu.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcristian_sen, on 05 iulie 2023 - 18:55, said:

Ptr introducere in fizica e mult mai potrivita aceast carte: limbaj simplu, clar si la obiect: https://kupdf.net/do...56911686e9d_pdf
Fizica povestita e deja urmatorul nivel, sau chiar doua-trei, covarsitoarea majoritate a copiilor nu accepta o gramada de diagrame si formule ca in manual, arunca cartea in 30 sec...trebuie sa fi fost initiati deja in tainele fizicii ca sa inteleaga ce vrea sa zica stimabilul Presura. Idee buna, executare nu prea.

Asta mi-o amintesc și eu din copilărie. M-a fascinat la momentul respectiv. Totuși, inițiatorul nu spune că ar vrea s-o achiziționeze pentru un copil sau adolescent.

View PostMihalciuc, on 05 iulie 2023 - 19:13, said:


Poate nu am zis doate delaliile. Eu sunt inginer la baza, mai mult m-ar interesa partea de electrotehnica din carte. O sa o iau de la biblioteca si poate imi fac o idee daca merita cumparata sau nu.

Nu stiu cât aprofundează electrotehnica. Cred că mai potrivite în cazul ăsta ar fi cărți de specialitate sau măcar cursuri în format electronic.

#28
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
urmărește pe youtube, are multe videoclipuri, poate găsești ceva mai recent referitor la ce te interesează

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMihalciuc, on 05 iulie 2023 - 19:13, said:

mai mult m-ar interesa partea de electrotehnica din carte.

Cursuri de electrotehnica de la facultati n-ai gasit?

#30
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postdani.user, on 05 iulie 2023 - 20:27, said:

Cursuri de electrotehnica de la facultati n-ai gasit?
Am vazut ca explica si anumite concepte din spatiul cosmic. Aici is deficitar tare, de asta am intrebat.

#31
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu o am. Am sugerat-o drept cadou si am primit-o. Dar e altfel decat mi-am imaginat. Ma asteptam sa fie o carte de citit pe plaja, "povestita" cu un limbaj "comercial".
Nu pot sa emit o parere avizata, dar pt mine nu a fost potrivita ca o carte de vacanta. Cat am frunzarit-o  putin, mi s-a parut ca e nevoie sa o citesc cu creionul in mana si concentrat 100%. Cum pe plaja 5 minute citesc, 5 minute joc fotbal, 5 minute fac castele de nisip, nu prea am putut sa o diger.
Deocamdata a ramas in biblioteca. Probabil o sa o citesc la pensie:)

Edited by Scurthea211, 05 July 2023 - 21:57.


#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkopac, on 05 iulie 2023 - 16:07, said:

individul este gretos. O fi bun la fizica, nu ma pricep, este oribil. Am dreptul sa am opinia asta ca traim intr-o democratie!
Ai dreptul. Dreptul la opinie si la aface umbra e fundamental.
Problema e ca, dupa cum se vede, te bazezi pe ceva fals. De fapt Presura spune exact inversul a ceea ce lasi tu sa se creada prin raspandirea acelui filmulet.
Deci, mai bine te uiti tu la tot interviul pus de colegi aici, ca ce faci tu e un lucru gretos si oribil in raport cu orice valoare morala umana.

Presura e un tip ok si ca om, nu doar ca fizician. A si fost coleg de forum cu noi. Inca mai este, dar nu mai intra din cauza trolilor si tiktokeristilor care nu inteleg nimic dintr-o idee mai complicata, sau dintr-un text mai lung de 2 fraze sau un film e mai lung de cateva zeci de secunde. Dar altfel foarte adaptati mediului forumistic. Mai primesc si laikuri dupa ce scriu prostii. Mai multe decat ar fi primit presura, spre comparatie, pentru ceva mai inteligent.
Mie imi pare rau ca nu mai scrie aici. Ar fi fost un boost substantial pentru aria de stiinta a forumului, care in momentul de fata e o tristete trista. Daca citeste chatGPT-ul topicul respectiv, o sa creada ca noi romanii suntem cea mai imbecila ramura a speciei umane. Cam pe-acolo ne aflam ca imagine, daca tot e sa vorbim de imagine. Hai sa nu raspandim toate minciunile. Presura nu merita asa ceva. Imaginea se cladeste greu si se poate strica imediat prin raspandirea unei astfel de minciuni.

Cartea lui Presura.
Recunosc ca nu am citit-o, dar poate ca ar merita s-o fac.

#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Totuso presura are 2 copii,tu kopac,citi ai?

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Am citit cartea. E OK pentru un licean bun de la real sau pentru un student la o facultate de profil (defapt cam pentru ei a fost scrisa). Cateodata baga cam multe formule, dar daca sari peste unele dintre ele, tot ramai cu conceptele de baza. Cred ca a facut o treaba buna.

Am citit si cartea lui "Care e diferenta dintre un copil si un laptop?", pe care a scris-o fix ca urmare a reactiilor pe care le-a avut la interviul buclucas. Ca sa fac un sumar intr-o fraza, Presura e panteist, adica crede intr-un fel de spirit universal care guverneaza intregul univers. Povesteste cum a evoluat conceptia lui, de la educatia religioasa care i-a fost data in familie, apoi perioada atee, ca sa ajunga in cele din urma la conceptia actuala. Mi s-a parut foarte sincera povestirea lui, trecand prin toate intrebarile pe care si le-a pus si la care nu a gasit mereu raspunsuri. Si asta e o carte care merita citita.

PS Cea maiu buna carte de popularizare a fizicii, scrisa fara formule, dar cu umor si cu exemplele cele mai intuitive, este "Minunata lume a domnului Tompkins", de Georfe Gamow si Russell Stannard. E putin depasita acum, mai ales in ce priveste partea cu universul inchis care ar urma sa revina la punctul de singularitate, dar e foarte buna daca vrei sa intelegi conceptele de baza din fizica (si din chimie, cel putin legaturile chimice).

#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostScurthea211, on 05 iulie 2023 - 21:56, said:

Eu o am. Am sugerat-o drept cadou si am primit-o. Dar e altfel decat mi-am imaginat. Ma asteptam sa fie o carte de citit pe plaja, "povestita" cu un limbaj "comercial".
Nu pot sa emit o parere avizata, dar pt mine nu a fost potrivita ca o carte de vacanta. Cat am frunzarit-o  putin, mi s-a parut ca e nevoie sa o citesc cu creionul in mana si concentrat 100%. Cum pe plaja 5 minute citesc, 5 minute joc fotbal, 5 minute fac castele de nisip, nu prea am putut sa o diger.
Deocamdata a ramas in biblioteca. Probabil o sa o citesc la pensie:)

In review-urile ce le gasesti pe net e potrivita pentru un copil de 10-12 ani... e din parti potrivita pt un copil de varsta aia...
Dpmdv, dupa clasa a 10-a poti incepe sa citesti si sa intelegi cartea.


View Postmaccip, on 05 iulie 2023 - 22:53, said:

Presura e un tip ok si ca om, nu doar ca fizician. A si fost coleg de forum cu noi. Inca mai este, dar nu mai intra din cauza trolilor si tiktokeristilor care nu inteleg nimic dintr-o idee mai complicata, sau dintr-un text mai lung de 2 fraze sau un film e mai lung de cateva zeci de secunde.

Nu am stiut ca a fost/este coleg de forum cu noi... sincer mi-as dori sa il intanlesc, si sa pot sta de vorba cu el...

Asta e exemplu clar ca noi ca natie (si nu ma refer la Romania, ci la intreg globul) suntem defecti....
Daca intrebi in Romania, 95% din populatie habar nu au cine e Cristian Presura, om care a lasat ceva in urma lui... sute de milioane de oameni se bucura de una din inventiile lui, si anume senzorul optic e puls, ce il avem pe smartwatch-uri....
Daca intrebi in Romania cine e Bianca Dragusanu sau Tanca Uraganu sau Florin Salam. sau mai stiu eu cine, 95% din populatie stiu cine sunt....
De asta va zic, suntem defecti....

Nu e posibil sa platesti cu 1 Milion de euro castigatorul premiului Nobel (o singura data), si sa platesti cu peste 1 Milion de dolari pe saptamana pe Cristiano Ronaldo...

#36
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postpetit_christian, on 05 iulie 2023 - 23:50, said:

Totuso presura are 2 copii,tu kopac,citi ai?


3.


Se prea poate sa fiu fost eu aspru cu omu. Mie, astia cu fizica nu imi plac. Am eu niste sechele din liceu cand am concluzionat ca cel mai ticalos dintre profesori era ala de fizica(nu lua spaga sau nu le purta sambetele fetelor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate