Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Sound of Freedom (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Aștept cu interes filmul... mă întreb oare de ce Disney a încercat să-l cenzureze? Am înțeles că azi ar fi fost lansat.

Pe 4 iulie, în cinematografele din SUA va avea loc premiera unuia dintre cele mai impresionante și importante filme din istoria recentă a omenirii. Filmul se numește „Sound of freedom” („Sunetul libertății”) și are protagonist pe Jim Caviezel – actorul care a interpretat rolul lui Iisus Hristos în celebrul film al lui Mel Gibson, „Patimile lui Hristos”.
Filmul se bazează pe povestea reală a lui Tim Ballard care din agent federal a devenit un haiduc luptător pentru salvarea copiilor de cartelurile de traficanți de copii pentru sex din America Latină.
Filmul a fost terminat în 2018 având un contract de difuzare cu 21st Century Fox, însă când compania a fost cumpărată de Walt Disney Pictures, filmul a fost interzis.
Este vorba de 2.000.000 (două milioane) de copiii care sunt traficați pentru sex!
Realizatorii filmului (Angel Studios) s-au luptat ani de zile pentru a reuși să capete drepturile de difuzare și pentru a-l difuza oamenilor astfel încât aceștia să afle adevărul despre traficul de copii.
https://www.imdb.com...%20of%20freedom

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Din ce vad pe Wiki, exista niste suspiciuni vizavi de faptele prezentate in film, in sensul ca respectivul agent ar fi mintit in legatura cu participarea sa la anumite cazuri si ar fi inflorit unele lucruri despre activitatea lui:
Investigative journalists Lynn Packer and Damion Moore of American Crime Journal reported that Tim Ballard lied about his involvement in the case portrayed in the film and fabricated details about his child sex trafficking activities.

Nu am incredere in astfel de vigilantes, multi sunt sariti de pe fix si ajung sa se considere o specie superioara, deasupra tuturor. A fost si la noi anul trecut un caz cu unul care cica vana pedofili, pana a ajuns sa aiba probleme cu politia din cauza ca o agresa pe fosta si inscena niste chestii ilegale.

#3
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
La urma urmei e totuși un film, inspirat din realitate, cât adevăr și câtă ficțiune este, nu vom ști niciodată... din păcate fenomenul traficului de copii există. Aștept să apară filmul, să vedem despre ce e vorba și putem discuta mai multe după... Într-un fel înțeleg de ce Disney nu a vrut să se asocieze cu chestii de genul, nu știu dacă au declarat ceva, referitor la de ce au încercat să interzică filmul, era bine dacă spuneau ceva, altfel asta dă apă la moară teoriilor conspirației... Cât despre actorul principal, Jim Caviezel, se pare că a rămas cu ceva sechele după ce a jucat în filmul lui Mel Gibson interpretându-l pe Isus... am citit că și în timpul filmărilor a suferit diverse accidentări, după aceea a dat-o în depresie... într-o apariție televizată în care vorbește de noul film, o cam ia pe arătură cu adenochrome și faze de genul... eu zic că deja intrăm pe tărâmul fanteziilor conspiraționiste... oricum sunt curios de film.
Aici puteți vedea cam ce spune actorul principal despre film și alte chestii https://www.bitchute...o/RD1NKCA67FTI/

Edited by Comandorul, 04 July 2023 - 22:08.


#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
de ce nu il gasesc pe..net?

#5
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
pentru ca abia azi a avut premiera in State

probabil in zilele urmatoare va aparea si pe net :)

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 Comandorul, on 04 iulie 2023 - 22:07, said:

La urma urmei e totuși un film, inspirat din realitate, cât adevăr și câtă ficțiune este, nu vom ști niciodată...


Dar multe din filmele astea o dau în propagandă ca să arate vezi doamne ce viață nasoală au milițienii curajoși și imaculați când în realitate apele sunt gri în orice departament de forță din lumea asta. Nu vreau să generalizez, poate nu e cazul în acest film însă în multe filme este și asta le face nedigerabile.

Edited by benis, 05 July 2023 - 11:12.


#7
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

 benis, on 05 iulie 2023 - 11:11, said:

Dar multe din filmele astea o dau în propagandă ca să arate vezi doamne ce viață nasoală au milițienii curajoși și imaculați când în realitate apele sunt gri în orice departament de forță din lumea asta. Nu vreau să generalizez, poate nu e cazul în acest film însă în multe filme este și asta le face nedigerabile.
Eu zic că e prematur să ne dăm cu părerea până nu vizionăm filmul... și din câte am citit din descrierea filmului, nu vor să facă ce spui tu, dimpotrivă, tipul a plecat din agenție să acționeze pe cont propriu, considerând că ăia nu se implică destul de mult...

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Sambata ma duc sa vad filmul asta.  Paranoid ,quanon cult, media pare chitita sa arunce cu noroi in filmul asta si cei care il vizioneaza.  
In 2014 salvarea copiilor de traficanti era bine vazuta. Acum , de cand au "ratacit" 85 mii de copii  , filmul e considerat cultist iar cine se uita la el is clearly white supremacists.
De ce is democratii atat de suparati din cauza filmului asta ?
O sa aflu weekendul asta.
Amazon, Hulu si Netflix sigur nu or sa-l difuzeze asa ca e putin probabil sa se gaseasca pe net.
https://www.cbsnews....icking-victims/

 benis, on 05 iulie 2023 - 11:11, said:




Dar multe din filmele astea o dau în propagandă ca să arate vezi doamne ce viață nasoală au milițienii curajoși și imaculați când în realitate apele sunt gri în orice departament de forță din lumea asta. Nu vreau să generalizez, poate nu e cazul în acest film însă în multe filme este și asta le face nedigerabile.
Filmul asta e bazat pe o poveste reala. Vezi linkul postat de mine pe tema asta.
Propaganda e facuta de stanga impotriva difuzarii lui.
Disney l-a tinut pe bara 5 ani ,Netflix a refuzat sa-l difuzeze iar acum de cand l-a achizionat studioul Angel i-au pus bete in roate sa nu fie difuzat

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Am încercat să-l vad (este pe netz) dar am renunțat repede cînd am văzut ca e o tîmpenie gen Taken, dar cu duba care fură copii ca să-i vinda pentru organe, sau la pedofili (in echivalent). In lumea a 3-a prostituția infantila e un fenomen social (ca sa nu zic cultural), ma mir ca nu s-a dus ăla in Thailanda sau Cambodgia sa salveze acolo copiii de traficanți), care nu se rezolva cu heirupisme si eroisme ale unor americani. Din ce-am citit, asta despre care e vorba in film a "salvat" niște copii de la prostituția VOLUNTARĂ (cu știință sa indiferenta părinților, si cu participarea victimelor), si pe care pe urma i-a lăsat tot in voia sorții (nu s-a mai interesat de soarta lor).

Oricum, si astia care au făcut/distribuit filmul, au mai făcut si The Chosen (am încercat să-l vad si pe-ăsta, ca am crezut ca e ceva gen Messiah) dar e un serial despre oameni banali, prezentați ca facind "munca Domnului". Nu zic, respect daca-s oameni decenți, dar de aici pina la a-i ridica in slăvi e cale lunga.

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Nu e tampenie gen Taken pentru ca e poveste reala , ce ai? Same story line si probabil embellished pe ici pe colo sa nu intre la categoria documentar dar bazat pe realitate.

Operatiunea underground railroad s-a numit cea din Columbia unde au salvat 54 de copii , 29 sub 18 ani


De ridicat in slavi l-au ridicat presa care in loc sa taca din gura insista sa denigreze filmul
Reclama mai buna ca anti Reclama facuta de media nu exista.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De ce nu va uitati la acest film ca la... un film?

#12
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
Așa cum am mai spus, și eu la început am fost revoltat când am aflat că Disney a vrut să-l cenzureze dar apoi făcând niște "săpături" lucrurile nu-s chiar cum trebuie ca să zic așa. Faptul că actorul principal vorbește în interviuri de adenochroame (teoria preferată a conspiraționiștilor cu folii de aluminiu pe cap a celor din Qanon) scade mult din credibilitatea filmului... bănuiesc că sunteți la curent cu aberația aia de teorie, cum că majoritatea politicienilor și vedetelor de la Hollywood sunt reptilieni și au nevoie de sânge de copii stresați și faze de-astea Posted Image  te doare mintea, dar pe bune acum, cunosc și eu personal doi oameni ce chiar cred sincer în rahaturile astea... așa cum a spus și hellmarvel, cei implicați în producerea filmului par oameni decenți, totuși mă gândeam la un moment dat, poate și faptul că au reușit să stârnească controversele astea în jurul filmului poate fi o strategie bună de marketing... o chestie ciudată, pe youtube am văzut un filmuleț în care și Mel Gibson promovează filmul și îndeamnă oamenii să meargă să-l vadă... nu știu de ce face asta, poate dintr-un fel de milă pentru actorul principal, Jim Caviezel, care după ce a jucat în filmul lui (Patimile lui Hristos) a cam fost traumatizat atât fizic cât și psihic...
Chiar dacă filmul ridică niște semne de întrebare eu zic că mass media îl atacă prea dur, eu în locul celor de la Disney aș fi ieșit cu o declarație de presă ceva gen "nu am vrut să promovăm acest film deoarece considerăm că e mai bine să lăsăm profesioniștii din organele abilitate să se ocupe de problemă, noi dorim să nu speriem și să traumatizăm copii și părinții cu filme de acest gen" etc. așa cum am mai spus, faptul că Disney nu spune nimic dă apă la moară conspiraționiștilor nebuni... deocamdată, eu cred că tot tam tamul ăsta din jurul filmului le convine de minune producătorilor, am înțeles că în cinematografele de la americani a făcut deja încasări frumoase de la lansare, deci poate fi o strategie de marketing...

#13
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Filmul in sine nu face nici o referinta la Q sau adrenochrone.
Media a facut legatura pentru ca actorul principal are vederi diferite de ale altora.
Daca in loc de Caviezel ar fi fost Liam Neeson ar mai fi facut atata Tam Tam pe tema lui?
40 milioane incasate deja la un buget de 14 mil daca tin minte bine.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 Comandorul, on 13 iulie 2023 - 06:38, said:

am înțeles că în cinematografele de la americani a făcut deja încasări frumoase de la lansare, deci poate fi o strategie de marketing...

 Noua_pe_site, on 13 iulie 2023 - 06:55, said:

40 milioane incasate deja la un buget de 14 mil daca tin minte bine.
Marketingul si incasarile alea-s de fapt ordinul pe comunitate(a) crestinopatilor (ca sa nu zic a mormonilor) si a celor care cred in pizzagate-uri (ca retelele de traficanti si pedofili sint protejate, daca nu conduse, de la nivel inalt). Nu stiu daca despre asta e vorba in film (ca n-am vazut tot filmul, dar poate o sa-l vad) dar cu siguranta astia-s cei care au sarit de cur in sus la criticile de prin presa la adresa filmului.

Oricum, nu e pentru mine, eu nu m-am uitat nici la American Sniper, si ăla s-a plimbat si pe la Oscaruri, pentru ca-l glorifica pe-unu' cu cele mai multe kill'uri prin Irak si Afganistan, din care multi e posibil sa fi fost civili nevinovati.

#15
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 hellmarvel, on 13 iulie 2023 - 09:21, said:

Oricum, nu e pentru mine
Pai tu halesti numai woke, alea sunt pentru tine.

#16
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 Manasu, on 13 iulie 2023 - 09:24, said:

Pai tu halesti numai woke, alea sunt pentru tine.
Hai, zi si tu că cei care critica filmul ăsta au laudat si le-a placut Cuties, pedofilii dreaku'.

PS. N-am vazut nici Cuties.

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Something, something, something, TO READ:

https://www.rollings...rts-1234786352/

#18
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

 hellmarvel, on 13 iulie 2023 - 10:28, said:

Something, something, something, TO READ:

https://www.rollings...rts-1234786352/
Bun articolul, clarifică multe aspecte. Oricum, o să vizionez filmul, să-mi fac și eu propria părere... sunt curios cam cât e ficțiune și cât adevăr, totuși din câte am citid din recenzii și descrierea filmului, agentul a acționat pe cont propriu și nu a mai respectat anumite protocoale, așa că e normal ca lucrurile să nu mai decurgă ca la carte să zic așa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate