Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

De ce am mostenit pacatul Adamic?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Din punct de vedere teologiec, se  considera ca toti am mostenit acest pacat de cand ne-am nascut, fiind un pacat care persista de la generatie la alta generatie. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: De ce am mostenit pacatul originar? In  Sfanta Scriptura nu am gasit inca un raspuns la acest lucru( probabil ca este, dar eu inca nu l-am gasit, sau o explicatie  care sa o inteleg eu).
Adica din punct de vedere moral si noutestamentar, pacatul nu este mostenit de copil.( fiecare raspunde pentru sufletul lui). Atunci in acest caz, de ce noi trebuie sa ne nastem cu un pacat care nu este al nostru?
Daca cineva mi-ar putea explica, as fi recunoscator.(de prefera cu citate din Biblie).  Gandul acesta  ma tot framanta si mi-ar placea sa am subiect de discutie cu alte persoane despre acest subiect.

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Nu a moştenit nimeni nici un păcat. Prostia asta cu moştenitul păcatului, ba chiar a păcatelor (ştiți poveştile, omul are la naştere minim 7 păcate sau păcatele a 7 rânduri de strămoşi, bla bla bla) nu e nimic altceva decât narativa bisericii. Biserica e casa religiei. Religia e opium pentru mase.

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
"Ca sa întrebi tu" e varianta scurta.

Religia (daca e folosita "as intended") te împacă cu viața ta (oricît de de căcat ar fi) si cu moartea. Adică te ajuta sa duci o viață fara ulcere si sa mori împăcat. Sau (ca sa revenim la întrebarea inițială): ca sa nu ajungi sa te întrebi "mama, de ce nu m-ai făcut elvețian?"
Asta e varianta (ceva) mai lunga.

Edited by hellmarvel, 02 July 2023 - 05:50.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Ca sa stii de mic de treaba ta e sa treci pe la biserica. Cu cat te simti mereu dator catre popi, cu atat mai bine (pentru ei).

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022
Pacatul adamic e egoismul.
Si prin acest spirit omul e considerat mort .
Findca Dumnezeu nu ii va da viata eterna.
Traieste o vreme si moare. Dar in aceasta vreme i se face cunoscut despre spiritul divin. cand i se va intipari in constinta, prin acceptare si asimilare constinta divina, va primi si viata eterna. Dar atat timp cat inca persista in egoism , ve fi sub sceptrul mortii.

#6
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Ești sigur că provii din Adam și Eva sau din ceilalți făcuți mai devreme?
Spui că ai citit Scriptura, dar la început, la Facerea, nu ai văzut nimic aiurea/deosebit?

#7
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 FlapJack7, on 02 iulie 2023 - 08:34, said:

Ești sigur că provii din Adam și Eva sau din ceilalți făcuți mai devreme?
Spui că ai citit Scriptura, dar la început, la Facerea, nu ai văzut nimic aiurea/deosebit?
Acolo scrie ca au  mai fost si alti oameni, dar atunci Scriptura de ce mai zice ca  toti am mostenit pacatul adamic?

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Mihalciuc, on 01 iulie 2023 - 23:46, said:

Din punct de vedere teologiec, se  considera ca toti am mostenit acest pacat de cand ne-am nascut, fiind un pacat care persista de la generatie la alta generatie.

Din punct de vedere teologic ai gresit de la primele cuvinte: NU ai mostenit pacatul, ci ai mostenit o "natura pacatoasa" (big difference). Dar ai aceeasi libertate sa iei alegeri mai bune - in esenta vedem in jur ca nu iau oamenii decizii mai bune (ba dimpotriva).

#9
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.03.2021
În mozaism nu există acest concept, omul se naște curat, el devenind păcătos în urma acțiunilor reprobabile făcute de-a lungul vieții...

În creștinism însă există acest concept, dar nu este un concept scriptural, practic creștinii au nevoie de acest concept, ca să justifice sacrificiul lui Isus din Nazaret...

Însă în realitate noi am moștenit de la Adam și Eva "natura păcătoasă" (cum spunea colegul mai sus), adică imperfecțiunea, degradarea, boala și moartea... lucruri care vor fi rezolvate în Lumea Nouă ca va să vie...

Edited by heartu, 02 July 2023 - 09:38.


#10
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 30.11.2021
O sa interesant cand omul o sa calatoreasca printre stele si o sa duca religia spre alte popoare, sa le colonizeze cu biblia sau coranul.

#11
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 21.04.2014
Eu n-am mostenit nici un pacat adamic. Un mar pe zi tine doctorul departe. Bine, nu fur mere Ionatan din gradina lui Doamne-Doamne, dar imi cumpar de la supermarket. :angel:

#12
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 honeybee, on 02 iulie 2023 - 10:18, said:

Eu n-am mostenit nici un pacat adamic. Un mar pe zi tine doctorul departe. Bine, nu fur mere Ionatan din gradina lui Doamne-Doamne, dar imi cumpar de la supermarket. Posted Image
Asta cu mărul e pentru omul de atunci, acum îi spune genetică!
Omul Adamic a încercat să fure din laborator monstre de ADN să facă ce făcea Dumnezeu, adică să creeze!
DAR a fost prins!Posted Image

#13
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 21.04.2014
Monstrele sint neveste de monstri?
Intreb fiindca in laborator se lucreaza cu mostre. :P

Oricum se pare ca hotii astia de ADN, au primit binecuvintarea lui Dumnezeu. Parca el zicea: "Iubiti-va si umpleti Pamintul, stapiniti tot ce misca pe el..." sau ma rog, ceva de genul asta. Nu le-a spus la nervi: "Lua-v-ar ala mic, negru si cu cornite in primire, pacatosilor!". :lol:

#14
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Ghinion, vorba poetului, cei ce au mostenit nu-s ce pacate.

Eu am mostenit o casa plus teren si singura mea problema existentiala e sa aleg daca fac mici sau sa fac ceafa la gratarul din curte!

#15
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 Mihalciuc, on 01 iulie 2023 - 23:46, said:

Din punct de vedere teologiec, se  considera ca toti am mostenit acest pacat de cand ne-am nascut,

Cine invata ca am mostenit pacatul adamic ar trebui sa argumenteze. De unde ai ideea, de la vreo slujba a asa-zisilor preoti?

E confuz si greu de gasit o logica solida in invatatura lui Pavel. El spune ca pacatul a intrat in lume printr-un singur om si astfel toti ajung sa pacatuiasca. Dar Adam (si Eva) a (u) pacatuit chiar inainte de a fi intrat pacatul in lume, nu?

Apropo de pacatul adamic, stii care a fost oacatul lui Adam! Ca a ascultat de glasul nevestei lui. Posted Image

17. Omului i-a zis: "Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul despre care iti poruncisem: "Sa nu mananci deloc din el", blestemat este acum pamantul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; (Geneza 3)


14. Si nu Adam a fost amagit; ci femeia, fiind amagita, s-a facut vinovata de calcarea poruncii. (1Tinotei 2)

#16
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022

 -Daniel, on 02 iulie 2023 - 20:13, said:


Apropo de pacatul adamic, stii care a fost oacatul lui Adam! Ca a ascultat de glasul nevestei lui. Posted Image
De fapt totul se traduce pe cine a iubit mai mult Adam.
Dumnezeu nu a inteles ca omul e liber si ca isi poate indrepta iubirea catre cine doreste .
Se pare ca Dumnezeu e gelos si ca nu suporta sa iubesti mai mult pe altcineva decat pe EL.
Daca iubesti mai mult pe copii, pe sotie, pe mama sau tata decat pe EL  , ai de suportat niste consecinte.
Problema e ca  omul isi canalizeaza iubirea catre persoane sau lucruri . Dumnezeu  pretinde iubire absoluta indreptata catre EL,
Prima porunca enuntata de isus e "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul " .
Ce e interesant pentru fiintele omenesti, implinind aceasta porunca atunci nu ai cum sa gresesti, nici sa-ti neglijezi familia si nici sa-ti urasti aproapele.
Iubirea pentru Dumnezeu e ca sa ne protejeze sa nu gresim, nu sa fim robi sau fortati sa acceptam aceasta cerinta ci in momentul cand descoperim  cum e Dumnezeu in caracter, nu avem cum sa nu ajungem sa implinim prima porunca.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 Mihalciuc, on 01 iulie 2023 - 23:46, said:

Adica din punct de vedere moral si noutestamentar, pacatul nu este mostenit de copil.( fiecare raspunde pentru sufletul lui). Atunci in acest caz, de ce noi trebuie sa ne nastem cu un pacat care nu este al nostru?
Parca era ceva legat de botez:

Ce se spune din cele mai vechi timpuri
În sfânta slujbă a Botezului, copilul trebuie cufundat în apă de trei ori sfintita in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, adica în numele Sfintei Treimi.

Acest lucru înseamnă moartea și ingroparea Mantuitorului si moartea omului celui vechi al pacatului, iar ridicarea din apa inchipuieste invierea de a treia zi a Domnului

Era un user care stia aceste informatii in special despre ortodoxie, din pacate nu mai activeaza. Ne-ar fi ajutat el sa lamurim problema.

#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 Mike1alike, on 02 iulie 2023 - 03:14, said:

Nu a moştenit nimeni nici un păcat. Prostia asta cu moştenitul păcatului, ba chiar a păcatelor (ştiți poveştile, omul are la naştere minim 7 păcate sau păcatele a 7 rânduri de strămoşi, bla bla bla) nu e nimic altceva decât narativa bisericii. Biserica e casa religiei. Religia e opium pentru mase.

Păcatul e un concept teologic, care în perioada contemporană e numit anxietate existenţială, adică frica de viitor, manifestată prin stări intense de frământări interioare. Poate fi indusă prin mesaje vreme de multe generaţii, aşa cum a făcut instituţia conducătorare a Evului Mediu, numită Biserică.

Ierarhia acestei structuri politico-religioase, a indus vreme de generaţii conceptul de vinovăţie ("păcat", frământări interioare) în rândul oamenilor, cu scopul de a-i face vulnerabili şi deci, controlabili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate