Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Cum il abordez pe cel ce mi-a furat castile?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Nu e furt, cel mult poate fi incadrat la insusirea unui bun gasit.
Si eu am pierdut un telefon, dar nici prin cap nu mi-a dat sa il acuz pe cel ce l-a gasit de furt, ca nu e furt, furtul presupune alte elemente constitutive.
Si da, am recuperat telefonul, din fericire l-a gasit un OM, la fel cum la randul meu am gasit telefoane si le-am inapoiat.
O data am gasit intr-un mall un telefon pe care l-am dus la agent de paza si chiar atunci cand faceam asta a sunat telefonul,la telefon era ruda proprietarului, m-am asigurat ca paznicul a raspuns la telefon si i-a spus ca telefonul e la firma de paza si sa vina sa intrebe la receptie de el si apoi mi-am vazut de drum.
Daca stai sa te gandesti, daca nu se intampla sa sune atunci, putea paznicul sa il pastreze, iar in cazul in care cel ce l-a pierdut facea plangere la politie paznicul ar fi dat filmarea cu mine cand il iau tocmai ca sa se acopere ca l-a luat el si vina pica total asupra mea din punct de vedere al politistilor.
Deci daca gasesti ceva, cel mai bine e sa te protejezi cu un video sau ceva cand inapoiezi bunul sau predai bunul la receptie sau la paza, ca nu stii peste ce nenorocit dai si te trezesti a doua zi dupa ce i-ai inapoiat bunul in arest ca a declarat ca nu i-ai inapoiat bunul.

In era in care traim facerea de bine e f*tere de viata, si cand faci un bine risti sa faci puscarie total fara vina. Cumva pe legile actuale cand vezi o nedreptate cel mai bine e sa te faci ca nu vezi si sa parasesti zona cat mai repede, asta daca nu vrei sa ajungi sa iti joci viata la ruleta ruseasca... cu o simpla minciuna ti se distruge viata permanent, pentru ca in sistemul actual adevarul nu conteaza ci doar ce minciuna se poate vinde mai bine.

#92
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
Te asigur eu că nu faci nicio pușcărie când duci un bun găsit la poliție, pază ceva, ori pui anunț pe un grup local al orașului, pe Facebook, ori anunți un membru al familiei din telefonul celui care l-a pierdut...

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007

 asffga, on 01 iulie 2023 - 15:04, said:

Nu e furt, cel mult poate fi incadrat la insusirea unui bun gasit.
Si eu am pierdut un telefon, dar nici prin cap nu mi-a dat sa il acuz pe cel ce l-a gasit de furt, ca nu e furt, furtul presupune alte elemente constitutive.

cu vreo 20 de ani in urma, poate mai mult, eram oe bicicleta si imi cade din buzunar celularu' un siemens c25.. Dupa putin timp, ii simt lipsa in buzumar opresc si constat lipsa lui. Ma uit inapoi, si incep sa caut, ma intorc 100 de metri, deja un individ culegea bateria, capacul si ce se mai imprastiase.  
Porcu, mai avea tupeu sa-mi ceara ciubuc ca vezi doamnea mi l-a strans de pe jos, ca avea de gand sa mi-l inapoieze.. dar al dracului ca i s-a uscat gatu si nu putea sa strige dupa mine ca mi-a cazut caramida.. el astepta sa ma departez si sa nu ma intorc.   Dar nu era furt, nu?

Edited by tfmercedez, 01 July 2023 - 20:47.


#94
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 24.12.2005

 asffga, on 01 iulie 2023 - 15:04, said:

Nu e furt, cel mult poate fi incadrat la insusirea unui bun gasit.


Asta este definiția ta personală:

Quote

Însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităților sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și însușirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparține altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparține.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.


#95
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Vlad_22, on 01 iulie 2023 - 15:08, said:

Te asigur eu că nu faci nicio pușcărie când duci un bun găsit la poliție, pază ceva, ori pui anunț pe un grup local al orașului, pe Facebook, ori anunți un membru al familiei din telefonul celui care l-a pierdut...
Te cam inseli si ar fi bine sa nu mai fii atat de sigur pe tine si sa le mai dai si altora asigurari, in calitate de ce? Dumnezeu pe Pamant?
Omul este foarte realist si are dreptate, a dat sfaturi foarte bune.

Edited by Cr1spy, 02 July 2023 - 16:05.


#96
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
Ok, probabilitatea fiind care? Nu îl duci la paznic, dar mergi cu el la poliție și e sigur. Eu nu am dat asigurări nimănui, e doar pct. personal de vedere.

Cum naiba să dai de belele dacă găsești un bun străin și îl duci la autorități?
Dacă găsesc un portofel sau o geantă cu bani, pierzătorul oricum știe cam câți bani avea acolo.

Prefer să mi se atragă atenția, sincer, decât să știu că erau bunurile cuiva și să mă fac că nu am văzut.

Nu te arestează nimeni pentru așa ceva, maxim dosar penal și amendă.

Edited by Vlad_22, 02 July 2023 - 16:21.


#97
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 02.08.2020
E ceva, vreun scurt-circuit la tine, sau... ce se întâmplă?!

 Vlad_22, on 01 iulie 2023 - 15:08, said:

Te asigur eu că nu faci nicio pușcărie când duci un bun găsit la poliție...

 Vlad_22, on 02 iulie 2023 - 16:25, said:

Eu nu am dat asigurări nimănui...


#98
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deci tu incepi fraza cu "te asiguri" dar nu-ti asumi asta? Ca sa vezi cum sunt oamenii.. si de ce trebuie sa nu te bazezi pe asigurarile lor si sa te asiguri singur.

#99
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
De câte ori vi s-a întâmplat să aveți probleme când anunțați/duceți la poliție, paza unul complex comercial/mall, un bun pierdut?

Hai să o luăm concret, altfel "știu eu un prieten" care a pățit nu știu ce...

#100
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tocmai, ca tu cred ca vorbesti doar din inchipuiri.

#101
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
Eu de asta am spus că e de preferat o secție locală de poliție, decât paza magazinului... Sau centrul de informații pentru clienți, fiindcă toate centrele comerciale au așa ceva. Mă refer la bunuri care se pierd la ordinea zilei, precum telefonul, portofelul, o brățara, un cercel ceva, că nici eu nu duc la paza o geantă în care sunt mii de euro.

#102
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
In lumea ta, a viselor, cred ca nu sxista oameni nevinovati arestati...

#103
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015

 Cr1spy, on 02 iulie 2023 - 17:43, said:

Tocmai, ca tu cred ca vorbesti doar din inchipuiri.
Nu, mai bine trăim în paranoia și aia e... Eu îmi face datoria de cetățean și dacă e să se întâmple ceva, am mecanisme de apărare.

 Cr1spy, on 02 iulie 2023 - 17:45, said:

In lumea ta, a viselor, cred ca nu sxista oameni nevinovati arestati...
I didn't say that, nu devia discuția... Vorbim strict de bunurile pierdute de cineva și găsite de altul, nu?

#104
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
:lol:


#105
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
De asta am spus că vreau să văd dacă i s-a întâmplat cuiva să fie arestat doar fiindcă a încercat să-i returneze bunul altcuiva. Caz personal.

Edited by Vlad_22, 02 July 2023 - 17:46.


#106
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Vlad_22, on 02 iulie 2023 - 17:45, said:

I didn't say that, nu devia discuția... Vorbim strict de bunurile pierdute de cineva și găsite de altul, nu?
Stai, ca acum m-am prins. Tu esti Batman.
:lol:

#107
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,016
  • Înscris: 16.07.2015
"Însușirea unui bun găsit"= furt, restul sunt vorbe... Ok, una e să-ți însușești un pix sau 10 lei pierduți de cineva, alta bunuri personale.

Am dus odată cu taică-meu un om al străzii care era beat cobză, până la domiciliu... Bine, stătea în zonă, 1 km să spunem și nu am pățit nimic. Ăsta e doar un exemplu.

 asffga, on 01 iulie 2023 - 15:04, said:

Nu e furt, cel mult poate fi incadrat la insusirea unui bun gasit.
Si eu am pierdut un telefon, dar nici prin cap nu mi-a dat sa il acuz pe cel ce l-a gasit de furt, ca nu e furt, furtul presupune alte elemente constitutive.
Si da, am recuperat telefonul, din fericire l-a gasit un OM, la fel cum la randul meu am gasit telefoane si le-am inapoiat.
O data am gasit intr-un mall un telefon pe care l-am dus la agent de paza si chiar atunci cand faceam asta a sunat telefonul,la telefon era ruda proprietarului, m-am asigurat ca paznicul a raspuns la telefon si i-a spus ca telefonul e la firma de paza si sa vina sa intrebe la receptie de el si apoi mi-am vazut de drum.
Daca stai sa te gandesti, daca nu se intampla sa sune atunci, putea paznicul sa il pastreze, iar in cazul in care cel ce l-a pierdut facea plangere la politie paznicul ar fi dat filmarea cu mine cand il iau tocmai ca sa se acopere ca l-a luat el si vina pica total asupra mea din punct de vedere al politistilor.
Deci daca gasesti ceva, cel mai bine e sa te protejezi cu un video sau ceva cand inapoiezi bunul sau predai bunul la receptie sau la paza, ca nu stii peste ce nenorocit dai si te trezesti a doua zi dupa ce i-ai inapoiat bunul in arest ca a declarat ca nu i-ai inapoiat bunul.

In era in care traim facerea de bine e f*tere de viata, si cand faci un bine risti sa faci puscarie total fara vina. Cumva pe legile actuale cand vezi o nedreptate cel mai bine e sa te faci ca nu vezi si sa parasesti zona cat mai repede, asta daca nu vrei sa ajungi sa iti joci viata la ruleta ruseasca... cu o simpla minciuna ti se distruge viata permanent, pentru ca in sistemul actual adevarul nu conteaza ci doar ce minciuna se poate vinde mai bine.
Sistemul judiciar se bazează pe dovezi, nu pe ce zice unul sau altul... Nu făceai nicio pușcărie de la telefonul ala, ai procedat bine, dar nu făceai oricum.

#108
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 02.08.2020

 Vlad_22, on 02 iulie 2023 - 17:53, said:

Am dus odată cu taică-meu un om al străzii care era beat cobză, până la domiciliu... Bine, stătea în zonă, 1 km să spunem și nu am pățit nimic. Ăsta e doar un exemplu.
Ce spui aici n-are nici o legătură cu ce s-a discutat mai devreme.
În primul rând, dacă l-ați dus la domiciliu, nu era om al străzii.
Apoi, nu l-ați dus la poliție! Că despre asta era discuția. Dacă l-ați fi dus, vedeați voi ce pățeați... Puşcăria vă mânca... şi pe tine şi pe tata lu' matale!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate