Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Care e faza cu pakistanezii sau alți străini?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#55
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,765
  • Înscris: 08.10.2004

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 26 iunie 2023 - 08:57, said:

Ghici cine promoveaza aceasta situatie, oare nu cumva patronul?

probabil e o combinatie, parte din patroni +parte din acei asa zisi meseriasi care de fapt nu vor sa isi asume rezultatul muncii, ca stiu bine ca nu le iese.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003
Din pacate doar pentru vorbitorii de limba germana. Un mic reportaj de la Deutsche Welle: România caută cu disperare muncitori

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZHHfQj6a7w0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zice in reportaj clar ca imigrantii folosesc Romania doar ca sa mearga mai departe in vest, majoritatea.

Edited by Bursul, 26 June 2023 - 09:23.


#57
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,202
  • Înscris: 22.05.2003
Nimeni nu vrea sa plateasca mult, pentru ca nu are sau pentru ca nu vrea.
Asta se aplica universal.
Economia Romaniei a suferit tot timpul de criza de capital, iar banii se invart greu si se impart.

Noi avem acum nevoie de infrastructura, iar pentru asta nu ai nevoie de doctoranzi, ai nevoie de utilaje si forta de munca.

Si vestul a facut la fel, a importat forta de munca ieftina, iar localnicii au injurat concurenta.

Am niste lucrari pe strada in apropiere.
Saptamana trecuta era soare, deci toti mesterii romani stau la umbra si sug o bere, sa treaca arsita.
Cativa negri lucrau (turnau asfalt), iar astia mai avea si caciuli pe cap (nu sepci).


Era interesant ca majoritatea romanilor se luptau cu niste burti "sanatoase" si glumeau pe seama celor care munceau.

La Tazz & Co, majoritatea livratorilor sunt acum asiatici, dar am observat ceva:
1. Toti poarta casca!
2. Mi-au cerut voie de 2x daca pot sa manance niste cirese din copac, sa fie siguri ca au inteles corect!

#58
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 26 iunie 2023 - 09:24, said:

Era interesant ca majoritatea romanilor se luptau cu niste burti "sanatoase" si glumeau pe seama celor care munceau.

Apoi se plang ca patronii aduc muncitori din Pakistan, Sri Lanka sau Vietnam.

Ca idee, si prin vest a fost la fel, unele munci au inceput sa le puta localnicilor asa ca aia au adus romani, bulgari si polonezi.

Edited by george_alexandru, 26 June 2023 - 09:29.


#59
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View PostAdm, on 26 iunie 2023 - 09:24, said:

astia mai avea si caciuli pe cap (nu sepci).
Termosistem :D
Valabil si la sosete, sosete de lana purtate vara in bocanci de lucru, absoarbe transpiratia si tine piciorul uscat. :D

#60
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 26 iunie 2023 - 09:30, said:


Termosistem :D
Valabil si la sosete, sosete de lana purtate vara in bocanci de lucru, absoarbe transpiratia si tine piciorul uscat. :D
Absorb.

#61
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.06.2023

View Postgeorge_alexandru, on 26 iunie 2023 - 09:28, said:

Apoi se plang ca patronii aduc muncitori din Pakistan, Sri Lanka sau Vietnam.

Ca idee, si prin vest a fost la fel, unele munci au inceput sa le puta localnicilor asa ca aia au adus romani, bulgari si polonezi.

E de bine...inseamna ca suntem bogati :))

#62
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgogosaru100, on 26 iunie 2023 - 08:59, said:

munca cu ziua nu mai e de mult 100 lei Posted Image) cel mai putin e 150
cam 200 si tigari/mancare se dau

Dai degeaba.
Daca ai nevoie de 10 zile de munca pentru cules de X, aia-ti vin 2-3 zile pana isi fac bani de bautura apoi pa.
In zonele alea au ramas bugetari, drojdieri si pensionari.

Cei cu minim chef de munca sunt plecati de minim 10 ani de acolo.

#63
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
Nu știu la noi cum mai e legislația în acest domeniu, dar am un prieten ce s-a stabilit în Italia demult (are și cetățenie acum, în fine) și lucrează într-o fabrică ce aparține de Fiat, fac ăia pe acolo ceva părți electrice, nu asta e important, mi-a povestit odată că în secția lui are colegi italieni, români, albanezi, sârbi... îmi povestea că muncitorii italieni tot timpul comentează, în sensul că nu se lasă exploatați, au grijă să nu depășească normele, dacă vorbește șeful mai aspru cu ei se duc rapid la sindicat, își iau concedii medicale la greu etc. Într-o zi, s-a enervat mai tare șeful de schimb și a mers la superiorul lui și i-a propus să angajeze pe secția aia doar "stranieri" adică doar români, albanezi etc. fiindcă ei trag tare, nu comentează, nu-și iau medicale... ăla când a auzit i-a spus că nu e posibil, legea spune că ai voie să folosești doar un anumit procent de muncitori străini într-o firmă din Italia, că altfel o făcea demult... personal nu am nimic împotriva muncitorilor ce vin din țările astea sărace să lucreze la noi, și la mine în oraș e plin de nepalezi și îi văd că lucrează în domenii pe care noi le refuzăm, curierat, șantiere, chiar și în Kaufland am văzut, aranjează marfă pe rafturi etc. E mult de discutat pe subiect, oricum eu sunt uimit cât de rapid se schimbă unele lucruri, în sensul că, în urmă cu vreo 10 ani cine se gândea că România va fi visul unor emigranți... noi toți visam să lucrăm prin Franța, Anglia, Germania, Italia, și acum sunt oameni ce-și doresc să lucreze aici...
A spus cineva despre faza că nu găsește oameni pentru munci de sezon la țară, e adevărat, și eu am un alt prieten ce se confruntă cu aceiași problemă an de an, când e sezonul de cules și are nevoie de oameni la sat, cu toate că oferă 150 lei/zi plus mâncare, cică foarte greu găsește, sunt mulți acolo în sat ce stau toată ziua în birt, pe ajutoare sociale... nu judec pe nimeni, nu am fost la fața locului să știu exact amănuntele, decât din ce mi-a povestit el, dar tind să cred că e adevărat... Regizorul Cristian Mungiu chiar a făcut recent un film care abordează problema discutată de noi aici (R.M.N.) sunt discuții interesante acolo și arată lucrurile și dintr-o perspectivă diferită, merită vizionat, știu că nu e topic de recomandat filme aici dar are legătură cu subiectul. https://www.imdb.com...5_nm_3_q_R.M.N.

#64
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAdm, on 26 iunie 2023 - 09:24, said:

La Tazz & Co, majoritatea livratorilor sunt acum asiatici, dar am observat ceva:
1. Toti poarta casca!
2. Mi-au cerut voie de 2x daca pot sa manance niste cirese din copac, sa fie siguri ca au inteles corect!

Vin cu scutere , trotinete electrice, biciclete.
Nu au probabil permis de conducere masina si se strecoara mai usor in trafic.

Le dau 10 lei spaga , banii aia ii iau la ei intr-o zi de munca, in tara lor de bastina.

Edited by Moinesti72, 26 June 2023 - 09:41.


#65
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 10.01.2023

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 26 iunie 2023 - 09:30, said:

Termosistem Posted Image
Valabil si la sosete, sosete de lana purtate vara in bocanci de lucru, absoarbe transpiratia si tine piciorul uscat. Posted Image

eu am văzut ieri un livrator pe scuter în geacă din aia groasă de iarnă. erau 35 de grade afară

#66
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View PostFane, on 26 iunie 2023 - 09:33, said:

Absorb.

din lana :)

#67
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

View PostComandorul, on 26 iunie 2023 - 09:39, said:


A spus cineva despre faza că nu găsește oameni pentru munci de sezon la țară, e adevărat, și eu am un alt prieten ce se confruntă cu aceiași problemă an de an, când e sezonul de cules și are nevoie de oameni la sat, cu toate că oferă 150 lei/zi plus mâncare, cică foarte greu găsește, sunt mulți acolo în sat ce stau toată ziua în birt, pe ajutoare sociale...

Exact asa e

#68
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View PostComandorul, on 26 iunie 2023 - 09:39, said:

Spui de italieni si stranieri, pai crezi ca lor le convine sa vina altii sa munceasca pe bani mai putini? Le strica piata, doar patronilor le convine lucrul asta.
Ziua de lucru ar trebui sa fie 300 lei minimum la noi.

#69
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.12.2004

View PostComandorul, on 26 iunie 2023 - 09:39, said:

A spus cineva despre faza că nu găsește oameni pentru munci de sezon la țară, e adevărat, și eu am un alt prieten ce se confruntă cu aceiași problemă an de an, când e sezonul de cules și are nevoie de oameni la sat, cu toate că oferă 150 lei/zi plus mâncare, cică foarte greu găsește, sunt mulți acolo în sat ce stau toată ziua în birt, pe ajutoare sociale... nu judec pe nimeni, nu am fost la fața locului să știu exact amănuntele, decât din ce mi-a povestit el, dar tind să cred că e adevărat...
Pai inca nu s-au inventat oameni care au nevoie de bani doar cand e sezonul de cules. Sa angajeze oameni si sa le asigure un venit tot timpul nu doar sa-i foloseasca la cules si dupa aia sa nu-l mai intereseze pina la recolta urmatoare.

#70
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 06.01.2005

View PostFane, on 26 iunie 2023 - 09:33, said:

Absorb.
Termosistemul?

#71
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,467
  • Înscris: 20.02.2008

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 26 iunie 2023 - 09:47, said:

Spui de italieni si stranieri, pai crezi ca lor le convine sa vina altii sa munceasca pe bani mai putini? Le strica piata, doar patronilor le convine lucrul asta.
Ziua de lucru ar trebui sa fie 300 lei minimum la noi.

Corect! Doar daca preturile la orice ar creste cu 300%.
Ca asa au impresia specialii... ca salariile nu se regasesc in preturi. Salariile sunt date angajatilor in functie de cum viseaza unii manelisti...

View Postdragosh82, on 26 iunie 2023 - 09:50, said:

Pai inca nu s-au inventat oameni care au nevoie de bani doar cand e sezonul de cules. Sa angajeze oameni si sa le asigure un venit tot timpul nu doar sa-i foloseasca la cules si dupa aia sa nu-l mai intereseze pina la recolta urmatoare.

Pai nevoie de bani am inteles ca au... dar dorinta sa munceasca au?

#72
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023

View Postioppo, on 26 iunie 2023 - 09:56, said:

Corect! Doar daca preturile la orice ar creste cu 300%.
Ca asa au impresia specialii... ca salariile nu se regasesc in preturi. Salariile sunt date angajatilor in functie de cum viseaza unii manelisti...

Preturile deja sunt pana la cer, ce naiba, rata impunge? Te duci in Germania sau unde vrei dumneata si gasesti produse mai ieftine ca in Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate