Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Care e faza cu pakistanezii sau alți străini?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#19
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Muncitorii asiatici primesc sub salariul minimum pe economie, ei nu sunt angajati direct ci angajati unei firme de recrutare cu sediul intr-o tara unde salariul minim este mic sau inexistent.
Pe scurt, un hotel face contract cu o firma care ii furnizeaza 10 angajati filipinezi la jumatate din costurile care le-ar avea cu angajati romani cu salariul minim plus asigurari sociale. Firma are sediul intr-o tara saraca, asa ca nici ei nu prea platesc asigurari sociale sau vreun salariu minim, asa ca pentru fiecare angajat le ramane ceva. Chiar si in cazul in care firma respectiva are 5 angajati si se ocupa de 100 de muncitori de la care ramane profit lunar 100 euro pe luna tot raman 10000 de euro de impartit la 5 oameni dar cred ca reteaua e mult mai mare. Iar muncitorii asiatici muncesc pe 300 de euro plus cazare si masa fata de 50 de euro cat ar primi in tara lor si au de intretinut familii mari.

#20
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009
Cum să dai ma doua-trei mii lei la munca fizica cand poti lua atât ca fiind paznic, și să te aștepți sa-ti stea angajații?!

#21
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Statul continua sa sprijine saracia.

In loc sa interzica importul de forta de munca pentru a-i forta pe angajatori sa mareasca salariile si sa ne apropiem si noi de vestici ca nivel de trai, ei protejeaza profitul imens al privatilor.

Bine macar ca au impus salariul minim ca se lucra si acum pe 100-200 euro pe luna...

#22
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 Ahasverus, on 26 iunie 2023 - 07:36, said:

Strainii vin aici sa munceasca si trag tare, fara sa comenteze, adesea munci carora romanilor le pute, mai ales munca fizica.

De aia facem noi minim 12 clase de scoala? Sa cosim apoi iarba, sa caram cu spatele si sa dam cu bidineau/mopul etc?



Asadar, se cauta forta de munca necalificata.

Vorbesti aiurea.
Romanul e muncitor ca deaia e apreciat in strainatate si platit pe masura. Problema e la patron (cum as dori sa fiu si eu) roman care e o secatura si vrea in primul an sa-si cumpere  Porsche, vila la munte si la mare si sa mearga in vacante cu amante cu tot. Asa ca decide sa exploateze nepalezi, pakistanezi tarani.

Edited by Paco_ste1, 26 June 2023 - 07:46.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Bogotta, on 26 iunie 2023 - 07:09, said:




Si invers. Am aut o prietena care avea teren in Imprejurimile Campinei. Bai nene, nu gasea efectiv oameni care sa " taie faneata, sa taie via, sa culeaga fructele coapte adunate pe jos (mere si prune)"

Toate astea trebuiau facute de catre parintii ei (care deja aveau o varsta) cu ajutorul ei.  Dadeai vorba printre vecini , ca ii platesti ... nimic. Nimeni nu venea nici pentru aproape 100 de lei pe zi. SI munca nu era grea, nu sspau santuri, nu carau saci de ciment.  Deci romanul e " capra raioasa si cu coada in sus". Cam asta e adevarul ......

Ciudat insa, aceeasi capra raioasa, merge in occident pentru salariile de acolo, si e eficient ca un vietnamez. :D

#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Robert_Kiran, on 26 iunie 2023 - 05:44, said:

Caz concret: intr-o localitate de vreo câțiva ani s-a deschis o fabrica de mase plastice. Dacă un roman se duce acolo sa se angajeze i se oferă din start salariu minim pe economie. Asta inseamna undeva la 2000 de lei net.
Totuși de ceva vreme patronul a angajat niște pakistanezi sau srilankezi  - ma rog din ăștia. Cărora le da 3200 de lei net. La banii ăștia ar venii și romani (localitatea nu e intr-o zona unde sa fie multe alegeri). Dar la romani nu le da atata.
Care e faza? Cumva statul roman da ceva compensații dacă angajezi străini? Patronul e roman, asa ca excludem faza cu angajează de-ai lui!

E normal.
As face exact ca el.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 dorin_2k, on 26 iunie 2023 - 05:55, said:

Pt că aia nu pleacă după 3 luni la altul și lucrează repede și bine.
Angajatorul se poate baza pe ei.

Dar sa facem urmatorul experiment, da-i unei familii de vietnamezi cetatenia romana, invata-l limba romana, da-i o casa a lui in proprietate, si ofera-i dupa aia vietnamezului salariul minim pe economie sa vezi cat mai sta la jobul tau.

#26
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
Eram pe plaja in Constanta, am intrat in vorba cu un senior si era nemultumit ca romanii nu vor sa munceasca, are teren agricol la tara si ca avea nevoie de zilieri si ca oamenii refuza sa munceasca pentru 100 lei . Si l-am sfatuit sa le ofere 200 lei pe zi daca chiar vrea sa faca treaba cu ei  . . .  a facut niste ochi cat cepele zicand " asa bani multi ? " .  Posted Image
Patronul roman e avar, zgarcit si inselator. Am avut si eu de-a face cu acestia o vreme si i-am bagat in origini. Niste secaturi care dadeau la politicieni, politisti, inspectori , mita ca sa fie lasta in pace , iar muncitorilor praful de pe toba.

#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Paco_ste1, on 26 iunie 2023 - 07:55, said:

Eram pe plaja in Constanta, am intrat in vorba cu un senior si era nemultumit ca romanii nu vor sa munceasca, are teren agricol la tara si ca avea nevoie de zilieri si ca oamenii refuza sa munceasca pentru 100 lei . Si l-am sfatuit sa le ofere 200 lei pe zi daca chiar vrea sa faca treaba cu ei  . . .

Nici la 200 de lei nu vin.

#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
200lei depinde de munca, gaseste daca nu e gen sapat de santuri... si mai la tara asa.

Oricum astia ce se dau loviti ca nu gasesc oameni la 100lei/zi pt munca fizica sunt niste ... mai bine nu zic.
Ar rezolva usor daca-si pun familia la munca pt 100lei / zi Posted Image

Ei dau 100lei/ zi copilului ca bani de suc ... si pt aceeasi bani se asteapta la munca serioasa de la altul, am inteles. Posted Image

Edited by sirgoofy, 26 June 2023 - 08:04.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Ahasverus, on 26 iunie 2023 - 07:36, said:

Strainii vin aici sa munceasca si trag tare, fara sa comenteze, adesea munci carora romanilor le pute, mai ales munca fizica.

De aia facem noi minim 12 clase de scoala? Sa cosim apoi iarba, sa caram cu spatele si sa dam cu bidineau/mopul etc?


Ironia sortii face ca romanii carora le pute mai ales munca fizica, o taie in occidentul mirific si fac exact muncile care le put vesticilor, adica munca fizica la greu. Lantul este perpetuu. Sri lankezii sunt niste nenorociti si sarantoci pentru romani la fel cum romanii sunt niste sarantoci si nenorociti pentru nemti. Cu exceptiile de rigoare, alea putine.

#30
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Lacomia patronilor a fugarit 8 milioane de romani in afara tarii iar acum tot ei se plang ca nu au forta de munca calificata. Daca ar umbla nitel la bunul simt, s-ar intoarce romanii acasa cu primul avion.

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

 Moinesti72, on 26 iunie 2023 - 07:56, said:


Nici la 200 de lei nu vin.

incearca cu 400.

#32
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 Paco_ste1, on 26 iunie 2023 - 07:45, said:

Vorbesti aiurea.
Romanul e muncitor ca deaia e apreciat in strainatate si platit pe masura. Problema e la patron (cum as dori sa fiu si eu) roman care e o secatura si vrea in primul an sa-si cumpere  Porsche, vila la munte si la mare si sa mearga in vacante cu amante cu tot. Asa ca decide sa exploateze nepalezi, pakistanezi tarani.

Iti faci iluzii.
Romanii pleaca in vest pentru ca pot (UE), dar acolo sunt platiti asa cum sunt platiti asiaticii aici.
Daca asiaticii ar putea sa munceasca usor in UE (Schengen), atunci si romanii de acolo ar avea o problema.

Migratia fortei de munca e ceva natural in aceste timpuri.

2500-3000 lei net pentru un roman e ca si cum ii scuipi in ciorba, iar pentru asiatic este echivalentul a 4-5x salarii in tara natala, adica MULT mai bine decat primesc romanii in vest.

Daca intram in Schengen, sa vedeti atunci probleme, ca pleaca toata tara in vacanta :)
Vedeti ce migratie are loc spre sud vara.

In medie ne merge bine.

Edited by Ahasverus, 26 June 2023 - 08:06.


#33
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

 Bogotta, on 26 iunie 2023 - 07:09, said:




Si invers. Am aut o prietena care avea teren in Imprejurimile Campinei. Bai nene, nu gasea efectiv oameni care sa " taie faneata, sa taie via, sa culeaga fructele coapte adunate pe jos (mere si prune)"

Toate astea trebuiau facute de catre parintii ei (care deja aveau o varsta) cu ajutorul ei.  Dadeai vorba printre vecini , ca ii platesti ... nimic. Nimeni nu venea nici pentru aproape 100 de lei pe zi. SI munca nu era grea, nu sspau santuri, nu carau saci de ciment.  Deci romanul e " capra raioasa si cu coada in sus". Cam asta e adevarul ......

Subscriu. Si eu am aceeasi problema...

#34
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 Moinesti72, on 26 iunie 2023 - 07:56, said:


Nici la 200 de lei nu vin.
,Ei nu vin.
Eu pentru  o ora sau doua de munca fizica platesc 100 lei ora , nu 100 pe zi.  Nu chem omul sa-mi bat joc de munca lui. Prefer sa fie bucuros si sa ma tina minte ca om generos, nu zgarcit.
Daca e si munca calificata fara 500 pe zi nici nu stai de vorba cu ei. Bineinteles ca fac munca de calitate , conditia e plata .

#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008

 minam, on 26 iunie 2023 - 08:05, said:


Si eu am aceeasi problema...
Ai intrat in vreun magazin in ultimele 6 luni ?
Cat cumperi cu 100lei ?, asta pe langa bani de facturi, haine, telefon, casa, etc etc.

La 100lei/ zi omul ar trebui sa manance din tomberon ... deci succes la gasit homeless people... doar ca astia chiar nu muncesc...deci iar problema Posted Image

#36
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 ManelistDeSuccesMaxim, on 26 iunie 2023 - 08:02, said:

Lacomia patronilor a fugarit 8 milioane de romani in afara tarii iar acum tot ei se plang ca nu au forta de munca calificata. Daca ar umbla nitel la bunul simt, s-ar intoarce romanii acasa cu primul avion.
De unde ma atata forta de munca CALIFICATA?
Nu mai ai structura pentru a pregati oameni calificati de 20 de ani! Aia calificati, daca nu au crapat, se tarasc spre pensie.

Noi vorbim de necalificati! Sunt deja cateva generatii de "calificati la locul de munca", cu 3 diplome, care nu stiu sa bata un cui.

Iti spun eu ca meseriasii castiga mai bine la noi (la negru/gri) decat afara legal!

Zilierii sunt vai de capul lor, ei trebuie sa dispara, sa aiba munca continua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate