Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Zgomot la amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Am un amplificator cu TDA7297 ( https://www.aliexpre...1122368073.html ) conectat la ieșirea pentru căști a unui laptop și la alimentatorul acelui laptop.

Când laptopul funcționează doar cu bateria lui, amplificatorul se comportă bine. Problema apare când conectez și laptopul la același alimentator, deci laptopul și amplificatorul sunt în paralel. Apare un zgomot foarte urât în difuzoare, un soi de țiuit. Se poate face ceva să dispară zgomotul?

Nu pot folosi o sursă separată pentru amplificator. Aș putea să-i pun o plăcuță Bluetooth ca să transmită sunetul fără fire, dar e mai puțin convenabil.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Filtrezi mai bine alimentarea cu un condensator.

Nu cumva il alimentezi la tensiune prea mare?

#3
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Amplificatorul are deja un condensator electrolitic la alimentare, scrie 2200 uF. Pun încă unul, sau alt tip cu valoare mică?

Pentru tensiunea prea mare (20 de volți) i-am pus 14 diode F307. Rămâne cu vreo 10 volți.

#4
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 25.09.2014
Alimentatorul laptopului este o sursa in comutatie, care poate induce paraziti. Adaugarea unui nou condensator in paralel nu cred ca va ajuta foarte mult. Poti pune ce valoare vrei, egala sau mai mare. La legarea in paralel a condensatorilor se aduna valorile acestora, Adica la 2200uF se adauga valoarea condensatorului suplimentar. Voltajul condensatorului nu trebuie sa fie mai mic.

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005

 Bitterblue, on 25 iunie 2023 - 22:42, said:

Pentru tensiunea prea mare (20 de volți) i-am pus 14 diode F307. Rămâne cu vreo 10 volți.

In locul celor 14 diode mai bine pui un stepdown coverter.
https://zutech.ro/ki...5a-xl4015e.html

Edited by bit 61, 26 June 2023 - 06:19.


#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

 Bitterblue, on 25 iunie 2023 - 22:14, said:

Am un amplificator cu TDA7297 ( https://www.aliexpre...1122368073.html ) conectat la ieșirea pentru căști a unui laptop și la alimentatorul acelui laptop.

Când laptopul funcționează doar cu bateria lui, amplificatorul se comportă bine. Problema apare când conectez și laptopul la același alimentator, deci laptopul și amplificatorul sunt în paralel. Apare un zgomot foarte urât în difuzoare, un soi de țiuit. Se poate face ceva să dispară zgomotul?

Nu pot folosi o sursă separată pentru amplificator. Aș putea să-i pun o plăcuță Bluetooth ca să transmită sunetul fără fire, dar e mai puțin convenabil.

Ai impresia ca alimentatorul laptopului e facut sa-ti "duca" si respectivul montaj? Sa mai vorbim de faptul ca tensiunea de alimentare s-ar putea sa fie cam la limita suportabilitatii pentru respectivul circuit integrat? 14 diode ca sa reduci tensiunea de alimentare. Ce? De ce nu ai pus un bec, macar stiai o treaba. Posted Image
De ce n-ai putea folosi o alta sursa de alimentare, care-i impedimentul?

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007

 Bitterblue, on 25 iunie 2023 - 22:14, said:

laptopul și amplificatorul sunt în paralel. [...] un soi de țiuit. Se poate face ceva să dispară zgomotul?
Ai putea sa incerci o ciobaleana :)
Sa separi masa de semnal de cea de putere.
Urmaresti masa de semnal pe placa amplifului si o separi de cea de putere (tai cuprul, cablajul). Apoi conectezi intre masele astea o rezistenta gen 1K. Perfect nu va merge oricum.

Mai bine cumperi un alimentator de 12V separat.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Pune o poza cu alimentatorul de laptop sa vedem cat curent poate debita la borne .
Tu ai "descoperit" montajul de la boxa akai x10 fara sa vrei Posted Image, la acea boxa exact prtobleme cu masa avea  .
Cel mai corect lucru in audio este alimentare separata cu un alimentator 12v minim 2 amperi stabilizat - sunt destul de mici si incap cam in orice carcasa .

Edited by ldpe, 26 June 2023 - 08:21.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Paraziti dați de alimentator când conectezi laptopul.
Chiar daca alimentezi amplificatorul cu altceva, paraziții apar când conectezi laptopul la alimentator
Așa am și eu unul.
Nu am găsit nicio soluție.
Daca e pe bateria lui sunetul e "curat" când e conectat la statie.
Când îi pun alimentarea: scoate și un mic brum.


#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007

 dorin_2k, on 26 iunie 2023 - 11:24, said:

Când îi pun alimentarea: scoate și un mic brum.
As incerca sa-i pun o rezistenta (2 de fapt) cat mai aproape de intrarea in amplif, de valoare cat o pereche de casti (32 Ohm sa zicem).

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,607
  • Înscris: 08.03.2017
Pana la urma va arata ca o conopida , 14 diode , mai cateva rezistoare , mai pui si o bobina si ai AM radio Romania actualitati gratis Posted Image  .

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 theMisuser, on 26 iunie 2023 - 11:50, said:


As incerca sa-i pun o rezistenta (2 de fapt) cat mai aproape de intrarea in amplif, de valoare cat o pereche de casti (32 Ohm sa zicem).
Doar un singur laptop îmi face problema asta
Pe un mixer Behringer cu 2 boxe active.
Pe baterie e perfect, pe alimentator bâzâie. Inversat și ștecherele in priza, alimentat de la alta priza,...nimic.
Cauza e sigur alimentatorul ăla că induce paraziti când e conectat la laptop.

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Posted Image
Rezistentele erau pt. celalalt caz. Incercam sa micsorez impedanta semnalului de intrare pentru a culege mai putini paraziti.
Dar da, atatea improvizatii pentru a nu lua un alimentator separat e complicat de inteles. Alea 14 diode consuma cat tot amplifu aproape doar pentru ele.

 ldpe, on 26 iunie 2023 - 12:36, said:

[...]mai cateva rezistoare , mai pui si o bobina si ai AM radio Romania actualitati gratis   .

 dorin_2k, on 26 iunie 2023 - 12:44, said:

Cauza e sigur alimentatorul ăla că induce paraziti când e conectat la laptop.
Well, daca ai vreun adaptor pt. 3.5mm casti si sa continui mai departe catre amp, poate incerci direct asa.
Adica vine cablu din laptop, mufa casti, cablu catre mixer.

Edited by theMisuser, 26 June 2023 - 12:51.


#14
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2008
Sursa separata. 80-100 lei pe Emag, cativa dolari pe Aliexpress, asta daca vorbim de surse in comutatie. Ideal pentru amplificatoarele audio ar fi sursa clasica cu traf-punte de diode- condensatori de filtraj. Fiind vorba totusi de de TDA7297 e mai mult decat ok sursa in comutatie, nu poti emite pretentii audiofile de la el.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 theMisuser, on 26 iunie 2023 - 12:49, said:

Well, daca ai vreun adaptor pt. 3.5mm casti si sa continui mai departe catre amp, poate incerci direct asa.
Adica vine cablu din laptop, mufa casti, cablu catre mixer.
Din laptop mufa 3,5 cablu cu 2 RCA la celălalt capăt direct in mixer.
Pe baterie e ok
Cum pun alimentarea la laptop apare brum.

#16
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Sursa in comutatie de devina , Incearca si alimenteaza provizoriu acel amplificator de la o baterie de masina , si pune si laptopul la incarcat ... vezi daca mai ai brum .

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007

 Bitterblue, on 25 iunie 2023 - 22:42, said:

Pentru tensiunea prea mare (20 de volți) i-am pus 14 diode F307. Rămâne cu vreo 10 volți.
La asta nu m-am gandit!
:D

Daca tot iei de pe aliexpress, ia si un step-down.

Incearca cu un condensator low ESR , pus in paralel cu ce are deja. Nu tre sa fie foarte mare, poate de 1000, dar sa fie low esr.
Daca pui unul prea mare, e posibil sa intre alimentatorul in protectie.

Pentru audio, iti trebuie curent mai curat. Nici genul asta de aplificatoare integrate nu sunt prea tolerante la riplu in alimentare. Urechea e sensibila, lemnul lucreaza..! Nah.!

Dar nu-mi place ce vrei tu sa faci acolo. Ia un amplificator in clasa D pentru asa ceva. Sau o boxa blutut si scapi si de cabluri.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007

 dorin_2k, on 26 iunie 2023 - 19:49, said:

Din laptop mufa 3,5 cablu cu 2 RCA la celălalt capăt direct in mixer.
Pe baterie e ok
Cum pun alimentarea la laptop apare brum.
Daca ai cabluri audio bune (adica nu 5 lei ci 50 lei) posibil sa ai o bucla de masa (prin prize).
Aici poate aparea din multe directii, m-as uita daca as putea intrerupe pamantarea la o scula. Gen cablu cu doar 2 pini la laptop (stecher subtire gen). Sau un prelungitor fara pamantare pentru el.

Edited by theMisuser, 27 June 2023 - 07:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate