Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Radio posibil ars

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010
Salut! Am si eu un radio micut care din pacate, cred ca s-a ars. A mers, l-am oprit si a doua zi nu a mai mers, mirosea ceva a ars. Cand l-am desfacut, era bubuita dioda aceea care are un punct albastru pe ea in poza atasata. Am inlocuit-o dar vad ca tot nu merge. De la ce ar putea fi? Multumesc!

Attached Files


Edited by yo_suporter, 21 June 2023 - 15:18.


#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
Aia nu e dioda, e un condensator electrolitic. Condesatorul cum l-ai lipit? Ai respectat polaritatea si valorea celui original? Tensiunea de alimentare a noului condensator trebuie sa fie cel putin egala cu a celui vechi, daca e mai mare nu conteaza. Vad ca are si posibilitatea de a-l alimenta cu ajutorul unui alimentator extern. Daca l-ai alimentat in felul asta ai respectat polaritatea si tensiunea de alimentare? Nu are cumva proprii acumulatori? La cat de chinezeste scrie pe el nu stiu cat "face afacerea" de a te chinui sa-l repari, doar ca sa inveti. Vezi ca ar trebui sa mai ceva piese pe acolo, mai fa niste poze. Posted Image

Edited by un_el, 21 June 2023 - 15:28.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Ai inlocuit o dioda cu un condensator? Sigur nu va funcționa.

#4
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
Posibil, nici pe placa electronica nu se vede desenat ce se vede la alti condensatori.
@initiator: Piesa veche o mai ai? Poza cu ea!

#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

View Postun_el, on 21 iunie 2023 - 15:22, said:

Aia nu e dioda, e un condensator electrolitic. Condesatorul cum l-ai lipit? Ai respectat polaritatea si valorea celui original? Tensiunea de alimentare a noului condensator trebuie sa fie cel putin egala cu a celui vechi, daca e mai mare nu conteaza. Vad ca are si posibilitatea de a-l alimenta cu ajutorul unui alimentator extern. Daca l-ai alimentat in felul asta ai respectat polaritatea si tensiunea de alimentare? Nu are cumva proprii acumulatori? La cat de chinezeste scrie pe el nu stiu cat "face afacerea" de a te chinui sa-l repari, doar ca sa inveti. Vezi ca ar trebui sa mai ceva piese pe acolo, mai fa niste poze. Posted Image
L-am lipit cu o statie de lipit si am respectat polaritatea. Condensatorul inlocuit e identic cu cel original, are aceleasi inscriptii, am mers cu el la magazin. Alimentare la radio s-a facut numai la 220v.

View Postdorin_2k, on 21 iunie 2023 - 15:25, said:

Ai inlocuit o dioda cu un condensator? Sigur nu va funcționa.
M-am exprimat gresit, am crezut ca dioda se numeste...am pus alt condensator identic cu originalul...

View Postun_el, on 21 iunie 2023 - 15:31, said:

Posibil, nici pe placa electronica nu se vede desenat ce se vede la alti condensatori.
@initiator: Piesa veche o mai ai? Poza cu ea!
Numai am piesa veche, dar era identica cu asta pusa, aceleasi inscriptii...

#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
Sa inteleg ca are transformator direct in el? Daca-i asa ia masoara-l si vezi ce "spune", deobicei chinezii le fac din tabla de conserva. Daca e miros de ars de la el trebuie sa fie. Siguranta are? Vezi daca-i ok. Masoara si puntea de diode si condensatorul electrolitic de dupa diode. Vad ca ai posibilitatea de a-l alimenta si separat, ia incearca sa-l alimentezi cu ajutorul altui alimentator, desi nu vad logica de a-i pune o alta alimentare separata daca are deja transformator in el. Poate doar sa ai posibilitatea sa incarci acumulatorii integrati (daca are asa ceva) din alta sursa de tensiune Mare atentie: daca-l alimentezi din alt alimentator nu-l conecta la retea, sa nu ai surprize. Scoate si fisa de alimentare din el cand il alimentezi din alimentatorul separat. Cum ai ajuns tu la concluzia ca respectivul condensator trebuia schimbat?
LE: Sper sa stii cum arata "polologhiile" pe care ti le-am enumerat si cum sa le masori. Pune poze, fac cat 1000 de cuvinte. Ce marca-i "porcarioara" pardon radioul? :)

Edited by un_el, 21 June 2023 - 15:55.


#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Este ciudat condensatorul acela de 400V acolo.

Cumva alimentarea aparatului tau de radio este facuta prin acela? Sa fi facut chinezii o treaba atat de riscanta?
Daca da, este posibil sa se fi strapuns capacitorul, caz in care tensiunea de la priza sa fi ajuns direct in montajul electronic. In aceasta situatie, pa-pa radio.
Poti confirma / infirma acest lucru spunandu-ne daca ai un transformator in acel aparat de radio sau sa pui mai multe imagini.

#8
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

View Postun_el, on 21 iunie 2023 - 15:45, said:

Sa inteleg ca are transformator direct in el? Daca-i asa ia masoara-l si vezi ce "spune", deobicei chinezii le fac din tabla de conserva. Daca e miros de ars de la el trebuie sa fie. Siguranta are? Vezi daca-i ok. Masoara si puntea de diode si condensatorul electrolitic de dupa diode. Vad ca ai posibilitatea de a-l alimenta si separat, ia incearca sa-l alimentezi cu ajutorul altui alimentator, desi nu vad logica de a-i pune o alta alimentare separata daca are deja transformator in el. Mare atentie: daca-l alimentezi din alt alimentator nu-l conecta la retea, sa nu ai surprize. Scoate si fisa de alimentare din el cand il alimentezi din alimentatorul separat. Cum ai ajuns tu la concluzia ca respectivul condensator trebuia schimbat?
LE: Sper sa stii cum arata "polologhiile" pe care ti le-am enumerat si cum sa le masori.
El se incarca la 220v si apoi putea fi scos din priza, mergea pe acumulator. Ca alternativa mai are 2 baterii...In ce priveste condensatorul stricat, era scoasa tabla, era sarit invelisul...Nu prea stiu cum se masoara si etc...credeam ca e mai simplu...de schimbat o piesa ceva...asa o las balta cred 😁

Edited by yo_suporter, 21 June 2023 - 15:57.


#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cam asta este teoria la care ma gandesc eu, sper sa nu fie asa ca nu mai cumpar nimic "Made in China"

https://electronics-...sing-capacitor/

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,143
  • Înscris: 02.08.2021
Eu nu prea cred că se încarcă de la priză. Are o mufă de aia rotundă mare în partea de sus de 12V sau câți or fi.

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
Posibil, chinezii lucreaza din "economie", la ei daca se intampla s-o mierleasca unul, nu-i problema, au de unde. Daca se intamapla la altii, tot de bine e, mai mult loc pentru ei. :P Nu m-am uitat la tensiunea respectivului condensator, se prea poate. Or fi copiat alimentarea vechilor lanterne rusesti cu acumulatori. :lol:

#12
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

View Postpelikanu, on 21 iunie 2023 - 15:52, said:

Este ciudat condensatorul acela de 400V acolo.

Cumva alimentarea aparatului tau de radio este facuta prin acela? Sa fi facut chinezii o treaba atat de riscanta?
Daca da, este posibil sa se fi strapuns capacitorul, caz in care tensiunea de la priza sa fi ajuns direct in montajul electronic. In aceasta situatie, pa-pa radio.
Poti confirma / infirma acest lucru spunandu-ne daca ai un transformator in acel aparat de radio sau sa pui mai multe imagini.
Se alimenta la 220v, adica se incarca, dupa care putea fi scos din priza, el mergand pe acumulator. Ca alternativa la aceasta alimentare, se pot folosi si 2 baterii...

View PostValy_User, on 21 iunie 2023 - 15:58, said:

Eu nu prea cred că se încarcă de la priză. Are o mufă de aia rotundă mare în partea de sus de 12V sau câți or fi.
Daca eu pana acum numai in priza l-am folosit...si are cablu de alimentare...

#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006

View Postyo_suporter, on 21 iunie 2023 - 15:56, said:

El se incarca la 220v si apoi putea fi scos din priza, mergea pe acumulator. Ca alternativa mai are 2 baterii...In ce priveste condensatorul stricat, era scoasa tabla, era sarit invelisul...Nu prea stiu cum se masoara si etc...credeam ca e mai simplu...de schimbat o piesa ceva...asa o las balta cred ��

Cel mai bine! Daca nu stii despre ce-i vorba las-o asa. Incearca sa vezi daca functioneaza pe baterii si foloseste-l asa. Ce marca este, de curiozitate? Waxiba cumva? Vazusem la "tarabe" si la "38" o gramada de pocnitori din astea.
Asta este? https://www.emag.ro/...3/pd/DF6XY4BBM/
Din cate imi aduc eu aminte are traf in el. Posted Image
LE: Sau poate nu, posibil sa fi avut dreptate colegii iar chinezii sa fi adoptat solutia extrema. Iar daca are traf ar trebui sa ai un buton din care sa trebuiasca sa selectezi tensiunea de alimentare de la retea.

Edited by un_el, 21 June 2023 - 16:16.


#14
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

View PostValy_User, on 21 iunie 2023 - 15:58, said:

Eu nu prea cred că se încarcă de la priză. Are o mufă de aia rotundă mare în partea de sus de 12V sau câți or fi.

View Postun_el, on 21 iunie 2023 - 16:02, said:



Cel mai bine! Daca nu stii despre ce-i vorba las-o asa. Incearca sa vezi daca functioneaza pe baterii si foloseste-l asa. Ce marca este, de curiozitate? Waxiba cumva? Vazusem la "tarabe" si la "38" o gramada de pocnitori din astea.
Asta este? https://www.emag.ro/...3/pd/DF6XY4BBM/
Vxr...vx317u

Attached Files



#15
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 14.01.2010

View Postun_el, on 21 iunie 2023 - 16:02, said:



Cel mai bine! Daca nu stii despre ce-i vorba las-o asa. Incearca sa vezi daca functioneaza pe baterii si foloseste-l asa. Ce marca este, de curiozitate? Waxiba cumva? Vazusem la "tarabe" si la "38" o gramada de pocnitori din astea.
Asta este? https://www.emag.ro/...3/pd/DF6XY4BBM/
Din cate imi aduc eu aminte are traf in el. Posted Image
LE: Sau poate nu, posibil sa fi avut dreptate colegii iar chinezii sa fi adoptat solutia extrema. Iar daca are traf ar trebui sa ai un buton din care sa trebuiasca sa selectezi tensiunea de alimentare de la retea.
Da, acela e...

#16
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Este foarte importanta mentiunea "AC Only Charging" deoarece pentru un "capacitive dropper circuit" este critic curentul pe care il furnizeaza (daca variaza curentul, variaza si tensiunea).

In situatia ta, eu cred ca acumulatorul din aparatul de radio a "imbatranit" si i-a crescut rezistenta interna. Crescandu-i rezistenta interna, i-a scazut curentul de incarcare ceea ce a dus la cresterea tensiunii de alimentare a circuitului pana in punctul in care tensiunea a depasit pragul condensatorului electrolitic, ce a reactionat cum a stiut el mai bine - a explodat.

Varianta 2 spune ca s-a strapuns condensatorul acela de patrat marcat cu "cbb22 225j400v", conectand direct tensiunea de alimentare de la priza cu circuitul electronic.

Daca aparatul de radio functioneaza alimentat la baterii, inseamna ca a scapat, nu il mai baga in priza.
Daca nu functioneaza, arunca-l si cumpara un Grundig sau Philips ..

#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 24.11.2006
Incearca sa vezi daca functioneaza doar pe baterii, din cate vad eu nu te pricepi deloc, nu-ti bate capul. Risti sa faci o nefacuta fara sa vrei. In cel mai nefericit caz vezi pe unde sunt acumulatorii lui si uita-te sa nu fie umflati sau cursi. Daca e asa ii decuplezi de pe placa si-i dai la reciclat, ar trebui sa functioneze si fara ei fara probleme.

Edited by un_el, 21 June 2023 - 16:31.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007

View Postyo_suporter, on 21 iunie 2023 - 16:25, said:

Da, acela e...
Moamaaa ce scor are!
Cum sa dai atatia bani pe ala?

Daca chiar ai nevoie de radio, mai pui ceva si iei unul chinezesc TECSUN de la mama lui.
https://www.aliexpre...3819772496.html

Te poti ajuta cu el si daca dau rusii bomba atomica, ca prinde SSB. Cand totul va fi distrus pe pamant, primul lucru ce vei dori sa gasesti e un radio SSB.
:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate