Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Cat sa dau la Nunta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Un prieten este invitat la nunta nepoatei (fata fratelui) in Romania. Nu stie cit sa dea la nunta, ce suma este considerata acceptabila din partea unui unchi. Nu vrea sa exagereze, si nici nu vrea sa para zgircit. Va rog sa-mi spuneti cit ar trebui sa dea (ma refer la bani, evident).

#2
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
2500?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,205
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista un mercurial pentru asta.
Conteaza:
- cat iti permiti
- locatia unde e facuta nunta
- cate persoane sunt prezente (1/2/3), pt ca fiecare meniu costa

Te orientezi la fata locului

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,653
  • Înscris: 30.08.2017
Uite aici:

https://catdau.ro/Page/CatDau

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostPisa4you, on 20 iunie 2023 - 09:17, said:

Un prieten este invitat la nunta nepoatei (fata fratelui) in Romania. Nu stie cit sa dea la nunta, ce suma este considerata acceptabila din partea unui unchi. Nu vrea sa exagereze, si nici nu vrea sa para zgircit. Va rog sa-mi spuneti cit ar trebui sa dea (ma refer la bani, evident).

2018, 3 persoane (unchiul inclus), craiova, ramada, 2,500, considerat generos chiar

#6
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Depinde de locatie, dar minimul pentru doua persoane este acum de 1500 de lei.

#7
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostAdm, on 20 iunie 2023 - 09:23, said:

Nu exista un mercurial pentru asta.
Conteaza:
- cat iti permiti
- locatia unde e facuta nunta
- cate persoane sunt prezente (1/2/3), pt ca fiecare meniu costa

Te orientezi la fata locului

Nunta va fi in Bacau, la un restaurant de calitate. Vor fi in jur de 160 de invitati.

Prietenul meu nu e bogat, traieste din salariu. Poate sa dea usor 250 euro. Intrebarea este daca nu e prea mult - nu doreste sa scoata ochii la nimeni, si nici sa creeze obligatii. Daca nu e prea mult, pina la ce suma poate urca.

Si familia fetei tot din salarii traieste, au o situatie buna.

Edited by Pisa4you, 20 June 2023 - 09:32.


#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Zic ca 1300 e suficient. Maximum 1500 lei.
Asta daca vine in cuplu. Eventual scade sau urca daca mai vine singur sau inca cu cineva, cum ar fi copilul.

Edited by bai3tzash, 20 June 2023 - 09:33.


#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 28.11.2017
Stiam eu ca 300 de lei era putin!

#10
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postgeorge_alexandru, on 20 iunie 2023 - 09:26, said:



Multumesc. E bun site-ul.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008
Acu depinde ce se urmareste,eu la ocazii de astea daca imi baga sub nas banalitati ce le fac acasa saptamanal taxez si eu cu banii,imi dai meniu de facut bani,atunci platesc si eu asa,putin de tot,mi se falfaie ca nu o sa le convina.

#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
De ce nu incearca apa *discret* cu deshtu', intreband si alte rude apropiate cat vor da - pt.ca fata fratelui chiar e o relatie mai importanta decat cea cu un coleg de serviciu sau vecin de strada...

#13
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Multumesc mult pentru raspunsuri.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 20 iunie 2023 - 09:26, said:

Ce trist e ca exista asa ceva. Adica n-am nimic cu cei care au facut siteul dar e ridicol obiceiul asta. Am butonat p-acolo si se pare ca si daca am dificultati financiare tot ar trebui sa decartez minim 1300 de lei ca DEH, E NUNTA.
Mi se pare asa de scarbos ca se fac nunti si botezuri doar ca sa strangi bani de la cunoscuti.

#15
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostPisa4you, on 20 iunie 2023 - 09:30, said:

Nunta va fi in Bacau, la un restaurant de calitate. Vor fi in jur de 160 de invitati.

Prietenul meu nu e bogat, traieste din salariu. Poate sa dea usor 250 euro. Intrebarea este daca nu e prea mult - nu doreste sa scoata ochii la nimeni, si nici sa creeze obligatii. Daca nu e prea mult, pina la ce suma poate urca.

Si familia fetei tot din salarii traieste, au o situatie buna.

Nu exista o suma prea mare, care sa "scoata" ochii cuiva.
Adica deja nu se mai fac nunti cu strigarea darului de ani de zile, asa ca in teorie doar mirii stiu cati bani primesc.

Conteaza foarte mult si ce relatie are cu nepoata, daca au fost apropiati pana acum sau nu.
Nu ai spus nici daca se va duce singur sau cu o partenera.

#16
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostTehCube, on 20 iunie 2023 - 09:41, said:

Ce trist e ca exista asa ceva. Adica n-am nimic cu cei care au facut siteul dar e ridicol obiceiul asta. Am butonat p-acolo si se pare ca si daca am dificultati financiare tot ar trebui sa decartez minim 1300 de lei ca DEH, E NUNTA.
Mi se pare asa de scarbos ca se fac nunti si botezuri doar ca sa strangi bani de la cunoscuti.

Intervine problema de acele "datorii", nunti unde parintii au fost acum 10-20 de ani si respectivii sunt "datori" sa vina si sa dea un dar echivalent cu ce s-a dat.
Pe langa prieteni "noi" au fost vreo 80 de familii pe care nici nu le cunosc personal doar ca au fost parintii la ei acum 2 decenii.

O sa dispara si la noi in 10-15 ani nebunia asta

#17
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Foarte rau daca o sa dispara, nunta se face pentru a asigura insurateilor un start bun in viata, pentru a-i ajuta sa stranga un ban gramada.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca o sa dispara in 10-15 ani ca si cei care dau bani acu' in stanga si in dreapta o sa vrea sa recupereze cand se casatoresc copiii lor si tot asa.
80 de familii... fml

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 20 iunie 2023 - 09:48, said:

Foarte rau daca o sa dispara, nunta se face pentru a asigura insurateilor un start bun in viata, pentru a-i ajuta sa stranga un ban gramada.
Hahahaha.
Se făcea. Acum se fac credite pentru nunti sa iti permiti sa platesti restaurant, meniu, candy bar, fotograf, videograf, dj, fanfara, acrobati si clowni.
Crezi ca-si mai cumpara cineva casa dupa ce tragi linie dupa nunta? Acoperi datoriile si in cel mai bun caz iti iei o masina SH. Stiu oameni care se plangeau ca au iesit pe minus.

Stiu oameni care au facut nunta fara dar. Nu au refuzat dar au specificat in invitatii ca nu vor daruri de niciun fel. Si nici n-au fost imbracati la frac si rochie. The absolute madmen.

Edited by TehCube, 20 June 2023 - 09:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate