Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Switch de la s23 ultra la honor magic 5 pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 30.12.2007
Deci e vorba de persoana, de utilizare, de programe folosite, etc. Pentru mine 6GB sunt limita de utilizare normala pe android. Nu folosesc DEX pe tv, nu folosesc split screen, nu prea folosesc yt, nu ma uit la filme pe telefon desi am abonamente compatibile. Nu am de ce sa folosesc in acelasi timp dex pe tv, un film, yt, chrome si whatsapp, doar pentru ca pot si/sau sa caut limitele unui telefon mobil sa stabilesc daca imi trece testul sau nu, daca e ok sau nu.
Personal folosesc cu succes un iPhone 14 plus de care sunt multumit, un A34 cu 6Gb de back up (la care mai am aproape 2 saptamini timp de retur, au mai scazut preturile in timp si pot lua in acelasi buget un A54 cu 8GB ram de exemplu) si un A50 cu 4GB ram de la munca care e mai slab decit A34 al meu. Mai am tangente cu un Nova 5T si un Poco x3 nfc ale sotiei si un p20 lite care sunt mai slabe dar nu e ceva grav, in mare sunt utilizabile la chestii basic pe un telefon. Am avut S22 ultra, un exemplar ok dar l-am returnat pentru ca nu-mi asigura autonomia zilnica la o utilizare normala cu un plin de baterie. La stilul meu de utilizare de exemplu un banal A34 il bate la autonomie pe S22 Ultra, primul asigurindu-mi 2 zile lejer, in timp ce, cel din urma trebuia bagat la incarcat seara la 15-25% si asta dupa o saptamina de utilizare, deci trecuse de testul invatarii stilului meu de utilizare.
Deci in privinta telefoanelor mobile mai mult sau mai putin smart chestia asta cu minim 12GB ram e dptdv, e ca si la calculatoare (desktop/laptop), unii sunt multumiti de 6-8GB ram, mie imi sunt ok 12-16GB ram, in acelasi timp sunt persoane care doresc minim 32-64GB ram.

#38
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 21.10.2009
Cand e vorba de RAM, cu atat mai mult, cu atat mai bine.
8 GB pe Android e foarte putin in ziua de azi. Atat avea S10 lansat in 2019. Si eu sunt de parere ca ar trebui minim 12 GB, daca nu chiar 16. Asta ca sa nu inchida din aplicatii, ci sa le lase sa ruleze in background pentru ca atunci cand revii in aplicatia respectiva sa fie deja deschisa, nu trebuie sa mai astepti pana se lanseaza.

Amuzant(sau trist?) ca pe S21 Ultra(2021) era minim 12 GB si erau variante si de 16 GB. Si-au dat seama ca decat sa mareasca pretul, mai bine scad din cantitatea de RAM.

#39
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 30.12.2007

 lex2010, on 01 iulie 2023 - 23:02, said:

Cand e vorba de RAM, cu atat mai mult, cu atat mai bine.

In privinta androidului teoretic asa e, practic depinde cit de bine e prelucrat OS-ul de diverse brand-uri, cit de bine e implementat, vezi ca de exemplu Huawei lucreaza mai ok chiar si cu mai putin ram decit Scamsung. Asta e un exemplu. Legat de S10 e alta poveste, erau alte vremuri (dpmdv nu prea au evoluat prea mult), eu am avut S10+ nou/sigilat si dupa citeva luni l-am vindut sa scap de el indiferent de cit ram avea el la vremea aia.

#40
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
8 GB memorie RAM pe un smartphone sunt suficienți.
   “Memoria RAM (random-access memory) e un capitol la care ești probabil vulnerabil, pentru că știi că e importantă, dar nu înțelegi exact toate detaliile și poți fi păcălit. Sistemul de operare folosește o mică parte din memoria RAM, iar aplicațiile Android restul, adică cea mai mare parte. Din punct de vedere al consumului de memorie RAM, aplicațiile se încadrează în trei categorii. Aplicațiile standard utilizează între 130 MB și 400 MB de memorie RAM, aplicațiile social-media au un consum care variază între 400 și 700 MB. În cele din urmă, aplicațiile și jocurile mari pot folosi între 800 MB și 1200 MB. Deci, fă un calcul de câte aplicații mari ar fi nevoie să utilizezi concomitent ca să utilizezi 8GB de RAM. Cu accentul pe concomitent, pentru că atunci când ele se duc in background consumă semnificativ mai puțin RAM”.

#41
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 07.04.2023

 MindArchitect, on 01 iulie 2023 - 20:54, said:


Nu am nici a mai mica idee.
Sincer, imi vine sa-l vand dar nu stiu ce sa cumpar.
Sa fac downgrade la Samsung Note 20 ultra 12 Gb de ram sau sa cumpar S23 ultra dar aici cred ca doresc 12 Gb de ram ca la fold 4.

Stii ce este la naiba de ciudat enervant si anxios la Fold 4? Ca esti atent la praf, esti atent la Hinge sa nu intre ceva cand inchizi telefonul.
Ecranul este superb.

Eu nu stiu ce pwm are ecranul interior de la Fold 4 dar este foarte/foarte comod pentru privire.
Este ca la S23 ultra?

Te saturi de stat atent la praf.
Esti pe strada, astepti autobuzul in statie, bate vantul, te gandesti la balamale... da-n natia lui de telefon, nu stiu sa iti explic gandurile.
Te uiti pe olx si vezi foldurile care nu se deschid pana la capat.
Si nici nu este cev ce poti curata singur, sa zici... ba? Nu se mai deschide telefonul, hai ca desfac o usita si curat...

Ma gandesc sa cumpar S23 ultra, daca aveam alt telefon de schimb nu cred ca mai cumparam nimic.

Te cred. Sunt curios ce vei alege. Note 20 ultra pe snapdragon poate e oke.
De ce nu te uiti de exemplu la s21 ultra cel cu 16 gb? Problema e ca doar pe olx cred ca se mai gaseste.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu, sincer imi pare ca pe Note 20 ultra se cere cam mult, 2000-2500 lei.
https://www.gsmarena...&idPhone2=11251
Pai la bani aia te orientezi spre S22 ultra.
Si pe la 3000-3300 de lei gasesti S23 ultra.

Ca sunt care le-au cumparat si le vand.

Ma gandesc sa astept Black Friday.

Momentan folosesc un oneplus.
Ma gandesc si la Pixel 7 pro.

Astept de curiozitate sa vad cum o sa arate Fold 5.

Edited by MindArchitect, 03 July 2023 - 20:41.


#43
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 07.04.2023

 MindArchitect, on 03 iulie 2023 - 20:41, said:

Nu stiu, sincer imi pare ca pe Note 20 ultra se cere cam mult, 2000-2500 lei.
https://www.gsmarena...&idPhone2=11251
Pai la bani aia te orientezi spre S22 ultra.
Si pe la 3000-3300 de lei gasesti S23 ultra.

Ca sunt care le-au cumparat si le vand.

Ma gandesc sa astept Black Friday.

Momentan folosesc un oneplus.
Ma gandesc si la Pixel 7 pro.

Astept de curiozitate sa vad cum o sa arate Fold 5.

Pixel 7 pro e exynos. In rest modele bune.

#44
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Este și nu prea.
Am avut cu tensor și pot sa zic că este diferența uriașă față de exynosul Samsung.

#45
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 17.07.2018

 asffga, on 01 iulie 2023 - 16:58, said:


A inceput deja, tinta e grupul care s-a saltat in ultimii ani si a obtinut o mare bucata din piata, adica grupul BBK (Oppo, oneplus, realme, vivo). Deja au fost fortati sa renunte sa mai vanda telefoanele lor prin mai multe tari.


Huawei a fost primul ce a fost capabil sa aduca 5G in productie, iar asta cred ca a fost principala problema, ca erau atat de in fata in domeniul 5G incat s-a intervenit fortat prin guverne ca sa nu poata sa vanda 5G pana nu reusesc companiile supuse americanilor sa produca 5G.
4 ani mai tarziu, 5G e inca in moarte clinica, greu de implementat, ca americanii nu au fost capabili nici acum sa ajunga la nivelul Huawei. Din lacomia americanilor de a detine monopol pe 5G, au anulat implementarea de 5G cu anii pana vor reusi ei sa aiba capacitatile de a produce 5G. Daca nu eliminau Huawei de pe piata acum am fi avut 5G oriunde, dar lacomia americana si-a spus cuvantul.

Da, toată lumea știe ca nu chinezii copiază pe toată lumea, ci imperialistii aia de americani.
De unde îți iei informațiile? De la Times of China?

#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 valyvis10, on 04 iulie 2023 - 14:38, said:

Este și nu prea.
Am avut cu tensor și pot sa zic că este diferența uriașă față de exynosul Samsung.
ce gluma buna

#47
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Am avut din ambele.
Tu ai avut?
Ai utilizat și pixel și Samsung?

#48
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 07.04.2023

 valyvis10, on 05 iulie 2023 - 16:46, said:

Am avut din ambele.
Tu ai avut?
Ai utilizat și pixel și Samsung?


Cred ca depinde si foarte mult ce faci cu ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate