Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Constructie anexa casa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.04.2021
Care ar fi variantele pentru constructia unei anexe de aprox 5x20m care va servi drept garaj ptr masini si atelier cu scule ?
Ar merge o casa din aceea facuta din containere maritime?
Sau o hala din panouri sandwitch?
Trebuie fundatie? Proiect?
Care ar fi costurile, avantajele, dezavantajele?

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In 2023 merge facuta si din paie.

5x20 sunt 100mp, indiferent ce solutie alegi, ieftin nu iti iese
Cea mai ieftina solutie tinand cont ca o sa fie garaj + scule este osb + stalpi lemn + un acoperis ordinar cu tabla. Probabil 60-90 euro/mp + acoperisul.

#3
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.04.2021
Adica 9000 de euro cu structura de lemn?? Cred ca este o exagerare.

Cautand pe google am vazut ca o hala cu structura din otel ar fi cam 4000 de euro, la care se adauga panourile si acoperisul..
https://www.facebook...19699695321647/

Mie nici nu imi trebuie inaltime mare, 3 metri este suficient

Edited by krtyna, 17 June 2023 - 21:05.


#4
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 08.08.2005
Atenție! pagina către care trimiți are ultima actualizare în 2019. S-ar putea ca prețurile să nu mai fie foarte relevante.

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 02.06.2021
S.a bagat si victor in seama, mare constructor

Iti zic eu cum faci...pui cate un caprior la fiecare 3 metri, ii bagi in pamant cu putin ciment si ii prinzi cu osb pe.exterior. In loc de betoane, pui niste pietris mai mare si ai podeaua gata. Acoperisul il prinzi de casa direct si il sprijini pe capriori si cumperi cea mai ieftina invelitoare si aia e. 1500 euro si ai scapat.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Numai OSB-ul costa 600 euro.
Habar nu am idee la ce sandrama te gandesti, dar nu ies nici asa calculele.

Edited by pasilla, 18 June 2023 - 00:19.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 krtyna, on 17 iunie 2023 - 21:05, said:

Adica 9000 de euro cu structura de lemn?? Cred ca este o exagerare.

Cautand pe google am vazut ca o hala cu structura din otel ar fi cam 4000 de euro, la care se adauga panourile si acoperisul..
https://www.facebook...19699695321647/

Mie nici nu imi trebuie inaltime mare, 3 metri este suficient
Panourile sunt cam 100 de lei/mp.
Aia înseamnă 2000 de euro doar la acoperiș.
Mai adăugăm pereții la 3m 150mp, încă 3000 de euro. Deci 5000+4000 structura, plus beton jos sau măcar pahare unde vin stâlpii, deja treci bine de 9000 fără a adăuga manopera.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014

 Namidee, on 17 iunie 2023 - 22:12, said:

S.a bagat si victor in seama, mare constructor

Iti zic eu cum faci...pui cate un caprior la fiecare 3 metri, ii bagi in pamant cu putin ciment si ii prinzi cu osb pe.exterior. In loc de betoane, pui niste pietris mai mare si ai podeaua gata. Acoperisul il prinzi de casa direct si il sprijini pe capriori si cumperi cea mai ieftina invelitoare si aia e. 1500 euro si ai scapat.
Hop și tu, deștept nu gluma.
"Capriorul" e la acoperis, dacă nu e masculul caprioarei.
Apoi, acoperisul, ca sa-l sprijini de casa, trebuie sa ai casa. Și, în cazul inițiatorului,  sa fie de 20 m lungime. Tulai, doamne, greu la unii.

#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 02.06.2021
Eram ironic.  :)

Oare cum se poate gandi ca o constructie de 100 mp il poate costa 4000 euro? Am cheltuit vreo 3000 de lei, daca nu mai mult, pt un foisor de  3x4m.

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 pasilla, on 18 iunie 2023 - 00:17, said:

Numai OSB-ul costa 600 euro.
Habar nu am idee la ce sandrama te gandesti, dar nu ies nici asa calculele.
""Ma intereseaza sa achizitionez un scuter de pana in 150 cc prin programul rabla.""Posted Image

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 06.10.2019

 krtyna, on 17 iunie 2023 - 20:43, said:

Care ar fi variantele pentru constructia unei anexe de aprox 5x20m care va servi drept garaj ptr masini si atelier cu scule ?
Trebuie fundatie? Proiect?

La suprafata asta normal ca iti trebuie un proiect, ca doar nu este o casuta de gradina pe care sa o amplasezi intr-un colt al curtii.

#12
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.04.2021
Nu ma asteptam sa coste 4000 de euro tot.
Dar structura de metal + placa de beton nu cred ca ar depasi 4000 de euro la dimensiunile mele care sunt mici.
O hala obisnuita are 6 metri inaltime, eu ma multumesc cu 3. Deci din start pretul materialelor scade la jumatate.
Apoi in loc de panouri sandwitch nu se poate pune tabla simpla, de 0.5mm ?
Acoperis la fel, tabla simpla?
Bugetul maxim ar fi 10.000 de euro, dar daca ating acea suma vreau ceva profi care sa reziste 100 de ani

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,065
  • Înscris: 09.08.2005
La 10.000 euro și 100 mp rezultă 100 euro/mp. Capeți ceva care te ține vreo 10-20 ani.
Vrei musai să fie închis? Cîte mașini? Ce înțelegi prin atelier cu scule - ce meșterește omul pe lîngă casă sau service auto?

LE
sigur îți trebuie fundație altfel pleacă la primul vînt mai serios.
Containere  -  e de muncă la unit cîteva să obții 100 mp, înălțimea e mică și nici alea nu sînt ieftine.

Edited by radunic, 18 June 2023 - 09:43.


#14
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.04.2021
Nu trebuie sa fie inchisa complet, dar trebuie acoperis pe toate suprafata.
Una dintre fete poate sa fie descoperita pe maxim jumatate din lungime.

Acoperisul poate sa fie intr-o apa daca e mai ieftin, ca nu ma deranjeaza daca apa se scurge pe una din fete.

#15
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 17.10.2003
Bre, ți le ia vântu dacă faci improvizații ieftine. Tu ai văzut ce foișor era ala de a căzut peste subprefectul de Sălaj? Ce stalpi și ce acoperis avea? Ala de l-a făcut a băgat bani serioși și tot  căzut. Probabil n-avea contravantuiri decât pe o axa și s-a culcat pur și simplu pe partea cealaltă.
Tabla de 0.5 o smulgi cu mana din cuie.
Dacă nu închizi complet abia are vântul ce sa umfle.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 krtyna, on 18 iunie 2023 - 09:22, said:

Nu ma asteptam sa coste 4000 de euro tot.
Dar structura de metal + placa de beton nu cred ca ar depasi 4000 de euro la dimensiunile mele care sunt mici.
O hala obisnuita are 6 metri inaltime, eu ma multumesc cu 3. Deci din start pretul materialelor scade la jumatate.
Apoi in loc de panouri sandwitch nu se poate pune tabla simpla, de 0.5mm ?
Acoperis la fel, tabla simpla?
   Scăderea înălțimii la jumătate reduce costurile cu vreo 20%. La acoperiș îți intră la fel de mult material, indiferent de înălțimea pereților.
  Merge si din tablă cutată de 0,5 chiar mai subțire, am construit pentru cineva o magazie anul ăsta, vreo 40mp din tablă cutată de 0=35.
Are doar câteva inconveniente, dacă te împaci cu ele, e ok.
Când e soare se încălzește foarte tare înăuntru. Când plouă, tabla de pe acoperiș face condens pe interior. Izolația termică e nulă. Se îndoaie relativ ușor dacă o lovești accidental. Dacă vrei doar protecție pentru ploaie, e ok cu condiția să găsești o soluție să se ventileze cât de cât, niște găuri sub streașină, sau lăsat streașină mai lată putin și lăsat sus sub streașină un gol de 20-30cm.
  La acoperiș ori pui o folie anticondes sub tablă, ori folosești panouri sandwich.

Structura o  poți face metalică sau pe lemn, cum îți e mai ușor.

Edited by PoeOvidiu, 18 June 2023 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate