Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Nu stiu spre ce sa ma indrept Renault Arkana/Renault Austral/Cupra Formentor

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Imi tragea cu ochiul Cupra Formentor dar puii mei totusi in 2023 cand altii au tehnologie hibrid tu sa ai consumuri de astea mari mi se pare penibil: https://vwforum.ro/t...tor-15-tsi-dsg/|
Per total omul e foarte dezamagit de masina, arata bine si cam atat spune el, o chestie hidoasa e ca nu are butoane fizice ptr clima si NU sunt iluminate ceea ce e cam de noaptea mintii.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Ce este de noaptea minții nu iei  😁

#3
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Ce consum spune individul ca e mare?
Cunosc pe cineva care are modelul asta, si are un consum normal, de 10% in oras, cam ca orice masina normala cu cutie automata.
Masina la exterior arata bine, mult peste orice din grupul VW la acelasi segment de pret.

Si Austral arata bine.
Arkana chiar cred ca are un aspect de ieftin per total.

#4
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View PostRemicade, on 15 iunie 2023 - 17:25, said:

Imi tragea cu ochiul Cupra Formentor dar puii mei totusi in 2023 cand altii au tehnologie hibrid tu sa ai consumuri de astea mari mi se pare penibil: https://vwforum.ro/t...tor-15-tsi-dsg/|
Per total omul e foarte dezamagit de masina, arata bine si cam atat spune el, o chestie hidoasa e ca nu are butoane fizice ptr clima si NU sunt iluminate ceea ce e cam de noaptea mintii.
Si cu ce te deranjeaza ca nua re butoane fizice? pe masina mea mai am doar 2  (3) butoane fizice, 2 la geamuri si unul la frana de mana.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Noaptea cum le nimeresti ca nu au nici iluminare ?

View Postasffga, on 15 iunie 2023 - 17:53, said:

Ce consum spune individul ca e mare?
Cunosc pe cineva care are modelul asta, si are un consum normal, de 10% in oras, cam ca orice masina normala cu cutie automata.

Pfuai dar stiinta nu a mai evoluat, credeam ca la astea mai noi ai consumuri de 8% in oras ca te mai ajuta si hibridul un pic.

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

View PostRemicade, on 15 iunie 2023 - 19:43, said:

Pfuai dar stiinta nu a mai evoluat, credeam ca la astea mai noi ai consumuri de 8% in oras ca te mai ajuta si hibridul un pic.
Masina din topicul de pe VW forum, nu e hibrida. Cupra Formentor e o masina care arata foarte bine si dupa parerea mea nu este un model gandit pentru cei care vor o masina economica cu care sa se taraie de la semafor la semafor ci una pe care o cumperi ca sa te distrezi.

Edited by DannyMC, 15 June 2023 - 20:01.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu ce sa zic dar la 150 CP nu cred ca ar fi parte de multa distractie.

#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Pai tocmai asta zic. Masina aia merita sa fie cumparata in (eu indraznesc sa spun ca a fost gandita pentru) variantele de putere de la 310 cai in sus! ;)
Nu sa iei cea mai slaba varianta si apoi sa te plangi pe forum ca iti consuma mult.
Daca consumul te intereseaza cel mai mult nu e pentru tine Formentor.

Edited by DannyMC, 15 June 2023 - 20:28.


#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Și tu zici că ăia maaaare ar consuma mai puțin ?
Ideea e sa trec de la Kadjar 1.2 130 CP care ia 10% vara și 11% iarna in Cluj la altceva care totusi consumă mai decent.
La Formentor exista plugin hybrid dar nu are fast, stai 3-7 ore pentru 50 de km, daca nu stai la casa e baaaai.
La Renault Arkana full hybrid copilul meu zice că acea cutie e de unica folosință, nu știu de unde știe el așa ceva.

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

View PostRemicade, on 15 iunie 2023 - 20:30, said:

Și tu zici că ăia maaaare ar consuma mai puțin ?
Ideea e sa trec de la Kadjar 1.2 130 CP care ia 10% vara și 11% iarna in Cluj la altceva care totusi consumă mai decent.

View PostDannyMC, on 15 iunie 2023 - 20:18, said:

Daca consumul te intereseaza cel mai mult nu e pentru tine Formentor.

Edited by DannyMC, 15 June 2023 - 20:33.


#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 06.10.2008

 Remicade, on 15 iunie 2023 - 20:06, said:

Nu stiu ce sa zic dar la 150 CP nu cred ca ar fi parte de multa distractie.

Ala a fost convins de dealer sa aleaga varianta cea mai slaba, cum zicea si colegul mai sus, Cupra, RS, gti etc nu-ti iei in varianta cea mai slaba, nu-ti iei la 150CP decat daca am fi acum in anul 2000 si masina ar avea 1150kg si singura varianta ar fi 1.8T de 150CP.
Masina aia merita toti banii (daca ii ai) in varianta 310CP, la puterea asta are performante de M5 E39.

 Remicade, on 15 iunie 2023 - 20:30, said:

Și tu zici că ăia maaaare ar consuma mai puțin ?  

Daca dai raspunsul asta inseamna ca n-ai inteles nimic! Tesla iti trebuie tie, sa consume 0 carburant sau un hybrid cu performante medii.

Au ajuns oamenii sa aiba bani de masini super performante, da' nu prea le inteleg rostul. Cand ai o masina de 300CP, care face suta in 4.9s....pai Boss...nu te mai intereseaza ca iti consuma 15 sau 5. O iei pentru ca prinde 200/h in 15s sau poate mai putin.


 Remicade, on 15 iunie 2023 - 20:30, said:

Ideea e sa trec de la Kadjar 1.2 130 CP care ia 10% vara și 11% iarna in Cluj la altceva care totusi consumă mai decent.


Pai uite vezi....ai o masina cu performante modeste, iti consuma 10%, ia-ti hybrid, o sa consume putin si o sa ai performante mult mai bune decat masina actuala. Nu-ti trebuie tie M, RS, J, Cuprea, gti, K

Edited by calinkgb, 17 June 2023 - 10:22.


#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce Tesla când avem Dacia Spring ? ✌️😄

#13
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
chiar, si cica se mai găsesc chedere la dedeman pentru spring!

#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Iar o sa imi iau huiduieli dar pe bune, inca in viata asta nu poti compara Renault cu orice din grupul VAG. Poate doar ca design dar de exemplu eu nu sunt cu designul. La fel cum nu poti compara in ultima perioada asiatica cu orice europeana. Mai putin alea cu CVT care sunt moartea pasiunii.
Sunt atatea variante de masina in genul ala, de ce te-ai oprit la 3 care toate par proaste? Daca zici ca Cupra e naspa macar ia-ti Austral ca arata a masina nu ca Arkana care e un X6 wannabe cu plastic de jucarii dein China. Nu ca Austral nu ar avea la fel dar macar arata mai bine pe exterior si nu e copiata...

Daca nu spui ce buget ai mie topicul imi miroase a " hai sa fac de cacao VAG ca nu a pus pe Seaty butoane si ia uite ce misto e Renault care a pus". Pai normal ca a pus ca Renault se scalda in plastice, poate sa puna si buton de scarpinat la oua separat tot din plastic.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSeteh, on 15 iunie 2023 - 21:49, said:

.., poate sa puna si buton de scarpinat la oua separat tot din plastic.
Tu vrei să mor în miez de noapte?  🙆🤣
Mă aud și vecinii.

Totuși, colegul are dreptate, cu luminile lipsă noaptea  🤷

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006
Ia o Kia Sportage sau Hyundai Tucson, au 7 ani garantie.

Coreeana am si eu, 10 ani garantie, dar o marca mai putin cunoscuta.

Edited by Moinesti72, 16 June 2023 - 06:59.


#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostSeteh, on 15 iunie 2023 - 21:49, said:

Daca nu spui ce buget ai mie topicul imi miroase a " hai sa fac de cacao VAG ca nu a pus pe Seaty butoane si ia uite ce misto e Renault care a pus". Pai normal ca a pus ca Renault se scalda in plastice, poate sa puna si buton de scarpinat la oua separat tot din plastic.
30-32 k a maximum. Problema e ca sunt conditionat si de ce-i place baiatului meu, face 18 ani in 2 ani, el vrea numai chestii gen Kia Proceed GT Line si Hyundai i30 N (sper ca bine am scris), masini cu multi cai, eu am o varsta si apreciez alte chestii.

View PostMoinesti72, on 16 iunie 2023 - 06:59, said:

Coreeana am si eu, 10 ani garantie, dar o marca mai putin cunoscuta.
Aia cu SS nu stiu s-o pronunt... ?

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
cateva considerente
cupra 150 dsg are cam aceleasi reprize de acceleratie cu arkana 160 dct
austral 160 cvt e ceva mai slab, comparabil cu arkana 140
cupra si arkana au viteza maxima putin peste 200km/h, austral are limitare la 175 km/h
rotile sunt 215/55 R18 arkana, 235/50 R19 austral (techno) si 245/45 R18 cupra
cupra are cutia dsg7 dq381 wet dual-clutch, arkana 7dct300 getrag wet dual-clutch, austral CVT x-tronic de pe qashqai
austral are schimbatorul la volan, nu la consola dintre scaune
arkana consuma cel mai putin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate