Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Nu stiu spre ce sa ma indrept Renault Arkana/Renault Austral/Cupra Formentor

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

View PostRemicade, on 16 iunie 2023 - 07:06, said:

30-32 k a maximum. Problema e ca sunt conditionat si de ce-i place baiatului meu, face 18 ani in 2 ani, el vrea numai chestii gen Kia Proceed GT Line si Hyundai i30 N (sper ca bine am scris), masini cu multi cai, eu am o varsta si apreciez alte chestii.
Salutari!
Nu e cam periculos pt junior sa aiba masina cu multi cai atunci cand o face el 18 ani? Mai bine sa iei ceva cu multe sisteme de siguranta si putere suficienta ca sa faci depasiri normale. Gen un 150 cai e arhisuficient in zilele noastre pt drumurile noastre, ce e peste, e de distractie, de nebunii (si pt un incepator de 18 ani mi se pare periculos sa aiba asa ceva pe mana).
Cat pe partea de consum, masinile normale pe benzina care nu-s hybrid consuma in oras intre 8 si 15 depinzand de trafic. Suna ca si cum ai nevoie de un full hybrid (HEV) care consuma mai putin in oras dar n-au avantaje majore afara din oras ....poate iti place ceva din gradina Toyota gen Corolla sau corolla cross (desi a 2-a e mai scumpa) sau Honda HR-V HEV, sau Honda Civic (care la modelul nou are doar HEV).
Drumuri faine!

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ba e foarte periculos si incerc  sa-i dau peste maini dar e greu cu astia tineri numai OZN viseaza, eu m-am descurcat cu 75 CP si 90 CP, nu sunt vitezoman.
El zice ca virgula Cupra ar fi mai calitativ decat Arkana, mie mi se pare super OK si Arkana RS Line.

#21
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Eu zic sa-ti iei ce iti place tie si pt ce nevoi ai tu si juniorul sa isi ia ce ii place lui si cu nitel ajutor din partea ta si cu ce bani are el si sa vezi ce-si revizuieste placerile si gusturile.
Tin minte prima mea masina a fost o Dacia Breck alba si cand am luat-o(bine mi-a fost luata de tt) avea roata de rezerva pusa in spatele la scaunul din fata si cand am montat-o la locul ei in portbagaj am descoperit ca era rupt scaunul si de acea era roata pusa acolo.
Ca idee copiii din ziua de astazi au numai cerinte dar pe banii parintilor daca ar fi pe banii lor nu ar mai avea.

#22
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022
Daca l-ai obisnuit sa primeasca tot ce cere, atunci cumpara-i ce vrea...acum e cam tarziu sa-i mai schimbi mentalitatea...

Edited by stellaris, 19 June 2023 - 09:47.


#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostRemicade, on 16 iunie 2023 - 07:06, said:

30-32 k a maximum. Problema e ca sunt conditionat si de ce-i place baiatului meu, face 18 ani in 2 ani, el vrea numai chestii gen Kia Proceed GT Line si Hyundai i30 N (sper ca bine am scris), masini cu multi cai, eu am o varsta si apreciez alte chestii.



Eu am fost foarte aproape sa imi iau Proceed GT. M-am razgandit doar pentru ca dura 6 luni livrarea minim si eu nu am avut rabdare. Eu as merge pe asta, e incapatoare, are cai, cutia mi-a placut, la banii pe care ii ai o iei cu aproape toate dotarile. Cu maximum de dotari era 36k. Adica inclusiv subwoofer , trapa, piele... Chestii pe care nu le consider chiar necesitati.
Singurul dezavantaj pentru cine nu e obisnuit e ca e joasa. Eu nu am probleme pentru ca am avut mereu berline pentru ca doar astea imi pla si stiu ce borduri pot sa sar si ce nu. Ar fi fost prima ne-berlina dar arata foarte bine asa shooting break.

Si apropos... Citeam pe net, nu stiu cat de adevarate sunt zvonurile totusi, ca Proceed a fost facuta de inginerul si echipa care a dezvoltat CLA la Mercedes si daca te uiti pe youtube sunt multi nemti care apreciaza masina din cauza asta.

#24
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am comandat un Austral vineri. dar eu am nevoie de spatiu, am 3 copii, nu mai am chef de curse, si o sa ma descurc cu 160 de cai. Interiorul Austral e 2 etaje peste Arkana.
Daca nu eram conditionat de timp, as fi asteptat motorul hibrid, care e 3900 de euro in plus doar ca e disponibil prin primavara.

#25
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ai avut noroc pentru ca astazi s-a terminat rabla. Eu voi configura pana la urma un Cupra, m-am uitat la multe review-uri si e laudata de numa masina asta, voi pune probabil
- jante de 19" (vin cu 18" default cam naspa)
- pre-crash (sistem proactiv de protectie)
- top view camera
- suspensie adaptiva
- park assist
- pachet iarna plus (din pacate nu are exact ce ma interesa pe mine parbriz incalzit in schimb are scaunele alea senzationale Cupra sharp)
Nu cred ca voi pune abureli gen line assist si celelalte.

Daca nu....o sa iau o Cupra de pe stoc, dau 10% avans pentru Rabla 2 din septembrie.

Austral imi place dara fara manetele alea din dreapta si fara atatea luminite de zici ca pom de Craciun, una singura era pe stoc in toata tara dimineata ca m-am uitat.

Pana vine Cupra am un Logan 1.6 90 CP, masina senzationala in ceea ce priveste fiabilitatea.

#26
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Salut!
La cupra am impresia ca nici motorul 1.5 TSI de 150 cai nu se mai incadreaza la Rabla de anul asta (anul trecut se incadra), restul motoarelor sigur nu se incadreaza, deci daca te bazezi pe reducerea aia, ar fi bine sa vorbesti cu un dealer sa vezi care s-ar incadra si daca ti-ar placea varianta aia. Partea "buna" e ca daca nu se incadreaza la rabla si vrei sa o iei, daca e pe stoc o iei pe loc nu mai astepti nimic. Oricum si comenzile vin relativ repede. De asemenea am vazut ca dealerii Cupra sunt dispusi sa negocieze, mai ales daca te arati interesat dar tragi un pic de timp.
Si-au luat recent 2 colegi de munca Cupra...o colega varianta asta de 150 cai si un coleg varianta de 220 cai (sau prin preajma aia, ceva peste 200 cai nu retin exact cat). Amandoi sunt multumiti pana acum de masini, sunt modele frumoase si interior si exterior. Consumul de oras va fi cam ca la majoritatea benzinarelor intre 8 si 12 in functie de trafic. Consumul in afara nu-l stiu concret. Grupul VAG are probleme cunoscute la sistemul de infotainment in sensul ca uneori are lag, alteori se restarteaza singur. Daca esti ok cu asta e in regula.
Recomand sa urmaresti si review-uri facute de Vlad pe youtube, sunt foarte detaliate: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i9A9aJtOgNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Spor sa faci alegerea perfecta pt tine.

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se incadreaza si 1.5 TSI daca  ma uit la ei pe site, hybridul ala e de toata jena, 4 ore incarcare ptr 30-40 km, daca nu ai casa nici o sansa sa te descurci cu el.

Attached Files



#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Gata am dat comanda de Cupra cu rabla in septembrie sau când o fi.

Attached Files



#29
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Felicitari!
Asteptare usoara si sa se rezolve toate fara probleme.
Si cand vine masina asteptam un update cu pareri.

Drumuri bune!

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Multumesc ! Revin cu impresii in "4-6 luni", citez dealerul.
Unul pe grupul Cupra de pe facebook mai demult spunea ca dupa 1 an si 2 luni de asteptare si-a dat delete, eu am rabdare ca voi avea pe mana un Logan 1.6 90 CP, al lui sora mea ca ea si-a luat Ford Puma.

E automata, tableta de aia mare nu am pus ca waze merge de pe telefon la aia din echiparea de baza, imi ajunge.
Roti de 19 si suspensie adaptativa a vrut baiatul.
Chestia cu parcarea automata (o fitza !!!) a intrat automat cand am bifat camerele 360.

Edited by Remicade, 20 June 2023 - 16:50.


#31
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Colega mea care are tot 1.5 de 150 caluti a comandat tot de noua si i-a venit in 3-4 luni. Sper sa ai acelasi noroc, oricum momentan esti legat de maini si prin programul RABLA pana in septembrie. Celalat coleg a luat direct de pe stoc masina cu tot ce-si dorea el, dar aia nu se incadra la Rabla asa ca a luat-o pe loc.

#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu e stres am nevoie de minim 4 luni sa citesc manualul.

#33
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 A_Stere, on 20 iunie 2023 - 09:10, said:

La cupra am impresia ca nici motorul 1.5 TSI de 150 cai nu se mai incadreaza la Rabla de anul asta (anul trecut se incadra),
Se pare ca nu se incadreaza la rabla cu jantele de 19", am fost nevoit sa fac un downgrade la cele de 18", m-a sunat dealerul cand a bagat-o in sistem si i-a dat "General Protection Fault".
Da-le naibii ca de 10.000 de lei imi iau jante de iatna la o adica plus cauciucuri.

#34
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Tot raul spre bine ca sa zic asa, iti iei tu ce-ti place pt iarna cu tot cu cauciucuri si aia e (la final iesi mai castigat), cred ca aceeasi problema a intalnit si colega, dar la ea nu se mai putea face nimic ca deja venise masina asa cum o comandase.

#35
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 Remicade, on 21 iunie 2023 - 14:01, said:

Se pare ca nu se incadreaza la rabla cu jantele de 19", am fost nevoit sa fac un downgrade la cele de 18", m-a sunat dealerul cand a bagat-o in sistem si i-a dat "General Protection Fault".
Da-le naibii ca de 10.000 de lei imi iau jante de iatna la o adica plus cauciucuri.
Asta e epica, dar nu ma mai mira nimic. La Renault au modificat pachetele de optionale in ziua in care am dat comanda si a trebuit sa aleg optionale de 1000 euro ca sa am ACC si bare pe plafonPosted ImageNormal ca imi plac si extraoptiunile in plus(plafon panoramic si volan incalzit) dar nu erau obligatorii.

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
E chiar mai bine cu jantele pe 18, pe langa incadrarea la rabla sunt si -870 euro optionalul, anvelope mai ieftine putin, talon mai mare 110 vs 98, roata mai usoara

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate