Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Situație ciudată siguranță, o ridic și nu face nimic decât dacă repet procesul de câteva ori

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 IonelTarcau, on 02 iunie 2023 - 21:36, said:

Salutare. Am siguranța asta https://proelectrice...n4-32-1n-c-003/ (C32 nu 16 cum e în poză) ca siguranță principală, la casă. Am pățit zilele trecute o situație ciudată și aș dori câteva păreri: a sărit siguranța însă când am ridicat-o nu s-a întâmplat nimic, nu trecea curentul prin ea (în partea de sus avea curent, în partea de jos nu), a fost nevoie să o cobor + ridic de vreo 3 ori ca să își dea drumul... A mai sărit dupa vreo jumătate de oră încă o dată și la fel, am ridicat și nimic, a fost nevoie sa cobor + ridic de câteva ori. Ca mențiune, când o ridicam se vedea ca o flamă mică în interiorul ei, ca un scurt. Dacă contează aveam consum de vreo 2 kw și era vreme foarte rea afară, seara și probabil și tensiunea din rețea era scăzută, se vedea la becuri că pâlpâiau.

Are vreo 15 ani vechime și a a sărit destul de des la viața ei. Ce ziceți, posibil să aibă vreo defecțiune și o schimb fără să-mi bat capul?
cel mai bine ar fi să chemi un electrician să schimbe siguranța care probabil e defectă și mai mult ca sigur nepotrivită pentru circul tău.
Ce secțiune are conductorul pe care e pusă?

#20
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 IonelTarcau, on 02 iunie 2023 - 21:36, said:

Salutare. Am siguranța asta https://proelectrice...n4-32-1n-c-003/ (C32 nu 16 cum e în poză) ca siguranță principală, la casă. Am pățit zilele trecute o situație ciudată și aș dori câteva păreri: a sărit
Are vreo 15 ani vechime și a a sărit destul de des la viața ei.

Tu ai de 15 ani un diferential de 30 mA ca siguranta principala la casa si esti mirat de ce se intampla? Posted Image

Esti sigur ca nu e de 300 mA? Ca din alea se puneau de obicei (ca sa nu furi curent Posted Image ), si da, uneori sar des mai ales cand folosesti scule electrice, e stiuta problema, are legatura si cu impamantarea.

#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

 Eminescian, on 03 iunie 2023 - 12:38, said:


Tu ai de 15 ani un diferential de 30 mA ca siguranta principala la casa si esti mirat de ce se intampla? Posted Image

Esti sigur ca nu e de 300 mA? Ca din alea se puneau de obicei (ca sa nu furi curent Posted Image ), si da, uneori sar des mai ales cand folosesti scule electrice, e stiuta problema, are legatura si cu impamantarea.
Alea de 300 le pune distribuția înaintea contorului, de regulă.

#22
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Nu cred ca se mai pun acum, n-am mai vazut (prin zona mea cel putin) la bransamente mai noi.

Dar pentru ca erau puse de multe ori in cutia aia transparenta (care continea si contorul) amplasata la indemana pe peretele casei, multi ii ziceau la aia siguranta principala, si in tabloul din casa aveau doar sigurantele pe circuite.

#23
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

 Eminescian, on 03 iunie 2023 - 13:35, said:

Nu cred ca se mai pun acum, n-am mai vazut (prin zona mea cel putin) la bransamente mai noi.

Dar pentru ca erau puse de multe ori in cutia aia transparenta (care continea si contorul) amplasata la indemana pe peretele casei, multi ii ziceau la aia siguranta principala, si in tabloul din casa aveau doar sigurantele pe circuite.
Nu se mai pun pentru că mulți au instalațiile praf și le dă afară siguranța. Bine, și din rațiuni ce țin de costuri.
Eu recomand să puneți obligatoriu o siguranță generală și în panoul din casă.

Edited by Valy_User, 03 June 2023 - 13:44.


#24
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 Eminescian, on 03 iunie 2023 - 12:38, said:


Tu ai de 15 ani un diferential de 30 mA ca siguranta principala la casa si esti mirat de ce se intampla? Posted Image

Esti sigur ca nu e de 300 mA? Ca din alea se puneau de obicei (ca sa nu furi curent Posted Image ), si da, uneori sar des mai ales cand folosesti scule electrice, e stiuta problema, are legatura si cu impamantarea.
Protectia diferentiala nu are nici o legatura cu impamantarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate