Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tehnologia Blockchain NU are viitor. Cifrele vorbesc de la sine.

  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 tavitu, on 03 iunie 2023 - 08:32, said:


Tocmai ai demonstrat că, criptomonezile nu sunt monezi... că sunt o variantă digitală a barterului cu toate dezavantajele sale... Să trebuiască să cumpăr o criptomonedă diferită de fiecare dată când vreau să fac o tranzacție cu o entitate diferită nu este progres este involuție...

Ce am zis eu este o varianta sau directie in care poate duce tehnologia daca bancile centrale si guvernele nu se opresc din pusul la plata al multimii (Quantitative Easing, Etc.) pentru greselile politrucilor si protejatilor lor + vulturilor numiti brokeri si bancilor lor de “investitii”.

#74
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
n-am citit tot, ca e o mare varza acolo. confunzi blockchain cu cryptomonede. pe de o parte total de acord, crypto sunt un mare fas, o specula, de pacalit fraieri, cine baga acolo spera sa nu fie ultimu fraier din lant si atat. pe de cealalta parte blockchain are super valoare si ar putea schimba multe chestii, dar e ingropat in rahat tocmai de aia care ar fi afectati de propagarea corecta a ce poate face. din pacate aia  nu au deloc in vedere bunastarea celor multi...if u get me...

#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Blockchainul e pana acum o soluție in căutarea unei probleme.

#76
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Am și eu o întrebare pentru cei care cred ca Btc/crypto ii eliberează de influenta băncilor , poate fi folosit anonim, etc.

De ce credeți ca bancile/guvernele au lăsat acest fenomen sa ia amploare, ba chiar îl reglementează, în condițiile în care ar putea sa amenințe teoretic sistemul Fiat tradițional în care ei dețin controlul?

#77
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru că nici să-l interzică nu prea au cum.

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Uniunea Europeană reacționează invers de cum te asteptai, și se adaptează și lansează chiar euro digital.  Există un proiect de lege acum pe rolul parlamentului european.

Cică e pentru persoanele din UE care nu au cont bancar...

https://www.ecb.euro...l/index.ro.html

#79
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Eu nu prea cred că va avea transparența și trasabilitatea Bitcoin vreodată vreo monedă de asta digitală controlată de o bancă centrală.
Trebuie să meargă bine fractional rezerve, care la BTC nu este posibil. Ceea ce există într-un potofel chiar există nu sunt povești.

Edited by Valy_User, 28 June 2023 - 12:35.


#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai aia nu e deloc invers.

#81
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 florinellll, on 01 iunie 2023 - 18:57, said:


Pot sa dau 2 like?
Cand vad cat de sofisticati sunt baietii astia imi pare rau de................ CaritasPosted Image


Noi vorbim ,nu gandim, bravo
Ti se pare normal sa nu existe nici un control,mie nu.
Poate tu de maine zici : sunt pe cont propriu nu mai platesc taxe si impozite,o fi bine ,o fi rau


in momentul care maharii planetei isi omoara sclavii vor murii si ei

Cum sa nu platesti taxe si impozite? - pt tranzactiile la bursa si pt crypto se plateste impozit anual care se declara pe declaratia unica la anaf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate