Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Tehnologia Blockchain NU are viitor. Cifrele vorbesc de la sine.

  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostValy_User, on 01 iunie 2023 - 11:00, said:

Nu o să se vrea. Pentru că blockchain înseamnă independență, statul și băncile centrale nu prea mai au control asupra banilor.

Plus că totul este foarte ransparent, știi exact câți bani sunt și ce tranzacții s-au făcut cu orice wallet. Iar băncile nu mai pot pocni din degete și să inventeze bani, pe care îi iau din conturile oamenilor, fiindcă le permite fractional reserve.

Blockchain nu insemna independenta ci dimpotriva, un istoric foarte detaliat a tot ce faci legat de identitatea ta.
Iar daca te refei la bitcoin etc, nu exista nici o limita la cite poti sa aci. Bitcoin1, bitcoin2, bitcoin102.

#38
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Fluctuatia aurului nu arata decat cati bani 'falsi' sunt in circulatie, fara acoperire.

#39
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postmaccip, on 01 iunie 2023 - 14:18, said:

BLockchainul a revolutionat schema Ponzi. Acum ruleaza mai fin.
Pot sa dau 2 like?
Cand vad cat de sofisticati sunt baietii astia imi pare rau de................ CaritasPosted Image

View PostValy_User, on 01 iunie 2023 - 11:00, said:

Nu o să se vrea. Pentru că blockchain înseamnă independență, statul și băncile centrale nu prea mai au control asupra banilor.

Plus că totul este foarte ransparent, știi exact câți bani sunt și ce tranzacții s-au făcut cu orice wallet. Iar băncile nu mai pot pocni din degete și să inventeze bani, pe care îi iau din conturile oamenilor, fiindcă le permite fractional reserve.
Noi vorbim ,nu gandim, bravo
Ti se pare normal sa nu existe nici un control,mie nu.
Poate tu de maine zici : sunt pe cont propriu nu mai platesc taxe si impozite,o fi bine ,o fi rau

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 01 iunie 2023 - 14:30, said:

Eu cred ca se incearca o destructurare a sistemului bancar. Or gasi ei solutia optima, pana la urma.
Cei care detin capitalul majoritar, maharii planetei, s-au cam saturat sa tot ofere servicii plictisitoare gen tiparire bani, ajustare rate de schimb valutar, 'burse' si si-au zis la un moment dat, stii ce, lasa-i sa se descurce si singuri, n-avem noi timp si de existenta lor, a celor multi.
in momentul care maharii planetei isi omoara sclavii vor murii si ei

Edited by florinellll, 01 June 2023 - 18:52.


#40
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postflorinellll, on 01 iunie 2023 - 18:57, said:

in momentul care maharii planetei isi omoara sclavii vor murii si ei

Cum sa mori daca ai parte de tot ce-ti trebuie? Fraieri care sa-ti poarte de grija poti alege prin negociere pe piete restrictionate dupa plac.

#41
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcarturarulobosit, on 01 iunie 2023 - 16:57, said:

*aur digital*

adica niste pixeli?

pe mine ma amuza toti talibanii astia pro crypto Posted Image poate poate fac si ei de o inghetata
Unul din 1000 castiga ceva maruntis, ceilalti 999 pierd si injura de morti si ranitiPosted Image
Tranzactii instant bitcoin pentru a cumpara o cafea ,bai nene ce tare suntPosted Image
Se discuta de crestere de la 1cent la 25.000$ insa nu se spune cate milioane de fraieri au pierdut miliarde de $ in acesti 10---13ani

Edited by florinellll, 01 June 2023 - 19:12.


#42
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cei ce au pastrat Bitcoin in acesti ani nu au pierdut nimic... au pierdut doar cei care au scos de frica (cand au vazut ce volatilitate este), ca au auzit ei pe net ca e schema Ponzi si oricum nu are valoare deci se duce la zero.
1. Bitcoin se cumpara doar atunci cand piata este deja jos... cumperi regulat (faci DCA) chiar daca piata inca mai scade (astepti apoi urmatorul bull market)
2. Bitcoin nu se cumpara cand piata este sus ca apoi sa se vanda cand piata este jos - Bitcoin se pastreaza (daca s-a ratat iesirea) pana la urmatorul Bull Market si se face exit atunci, cand exista profit
3. Atunci cand intri intr-o piata volatila nu investesti mai mult decat iti permiti sa pierzi ori sa blochezi (pe 3-4 ani)... regula spune ca max. 10-15% dintr-o suma disponibila se directioneaza catre bursa/cripto/jocuri de noroc/pariuri, etc.

Bitcoin se pastreaza, nu se vinde... store of value si vinzi doar atunci cand ai profit calumea adica mai mult decat 300-400%
Tranzactiile instante cu Bitcoin (prin Lightning Network) nu sunt doar pentru cafele, sucuri, inghetate sau castraveti din piata... poti sa cumperi orice alte produse sau poti chiar sa rezervi camere de hotel dar asta in tarile cu apa calda.
Eu ma tot uit la nenorocitii aia de elvetieni ca in curand vor extinde in toata tara serviciul de plata cu Bitcoin si Ether... au deja POS-uri conectate la exchange-uri si poti sa platesti chiar si cu carduri fizice, NFC Bitcoin (care nu au nimic in comun cu Visa/Mastercard)
La cardurile NFC da,.. cam toti au limita la 1000 si ceva de Euro... dar cred ca in Elvetia gasesti cazare ok si la 200 de Euro
In al doilea rand, poti sa faci tranzactii BTC/LN si wallet to wallet ori wallet to POS ca este si cod QR de scanat la POS... deci nu este obligatoriu sa folosesti cardul fizic pentru a face o plata de cateva sute de Euro

In poza 2 este primarul din Lugano (face o plata cu cripto)... da, arata ca un om normal si se comporta ca un om obisnuit si a fost dispus sa promoveze chiar el plata cu Bitcoin/Tether in orasul Lugano - dar mai bine pun si filmarea https://twitter.com/...0699320320?s=20

Attached Files


Edited by rz, 01 June 2023 - 20:51.


#43
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostTurcalet, on 01 iunie 2023 - 12:08, said:

Postarea asta e cam amuzanta avand in vedere stirea ca SWIFT a inceput sa adopte tehnologia blockchain.
Link sa vedem si noi. Si ce anume adopta?

#44
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcarturarulobosit, on 01 iunie 2023 - 16:57, said:

poate poate fac si ei de o inghetata
...daca ai sti, ti-ar pica fata. Posted Image
Dar da, majoritatea se bazeaza pe trading si pierd bani. Doar ca nu toti. Aia care chiar au profitat (nu ma includ), nu stau pe forumuri sa explice altora ca ar trebui sa "creada", ca nu au de ce.

View Postflorinellll, on 01 iunie 2023 - 19:08, said:

insa nu se spune cate milioane de fraieri au pierdut miliarde de $ in acesti 10---13ani
Am avut discutia asta si cu un prieten care considera ca ar trebui protejati cei care investesc fara sa aiba habar in ce investesc. Eu nu sunt de acord. Mi se pare ca daca arunci si tu cu 10.000 eur intr-o moneda la intamplare in speranta ca peste 3 luni scoti de-un lamborghini, iti cam meriti soarta.

Adevarul e undeva la mijloc, dar la fel cum nu ar trebui sa cumperi actiuni la intamplare pe bursa, cum nu ar trebui sa bagi bani la jocuri de noroc, asa cred ca nu ar trebui sa bagi bani nici in crypto, mai ales daca te panchezi si ii scoti pe minus la primul dip, etc.
Aia 1 dintr-o mie de care vorbesti care fac bani probabil si-au facut temele, probabil au documentat chestiile in care si-au bagat banii, nu i-au scos la primul dip, ci cand li s-a parut lor ca a crescut prea mult de-odata, gen noiembrie 2021. :P

In general daca tratezi orice cu superficialitate, ca pe un get-rich-quick scheme, sunt sanse mari sa-ti iei teapa. Multi care au pierdut bani au pierdut facand daytrading, chestie care se intampla de zeci de ani si pe bursa.
Da, sunt o gramada de ponzi schemes, de tepe, etc., si in general e vina celui care baga bani in asa ceva ca nu s-a documentat indeajuns sa isi dea seama ca-i o teapa. Daca nu te pricepi, de ce sa-ti bagi banii acolo? Ca sa iti cumperi lambo rapid, eh, nu putem avea chiar toti lambo. Posted Image

Edited by TehCube, 01 June 2023 - 21:06.


#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostAztecWarrior, on 01 iunie 2023 - 20:53, said:

Link sa vedem si noi. Si ce anume adopta?

Cauta solutii... proiecte pilot deocamdata

https://www.swift.co...-technology-dlt

https://www.forbes.c...ta-flow-faster/

Cel mai probabil pe reteaua Ethereum se vor axa dar nu este nimic batut in cuie... poate fi si pe Ripple de ex.

#46
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postrz, on 01 iunie 2023 - 20:19, said:

In poza 2 este primarul din Lugano (face o plata cu cripto)... da, arata ca un om normal si se comporta ca un om obisnuit si a fost dispus sa promoveze chiar el plata cu Bitcoin/Tether in orasul Lugano - dar mai bine pun si filmarea https://twitter.com/...0699320320?s=20
Si in Zalau era un bancomat - cred ca mai e - si precis sunt si in alte orase unde poti vinde si cumpara BTC. Dar, comisioanele, comisioanele dor de rup. Cumperi și îl vinzi la ei înapoi imediat sa nu zici ca a variat cursul tare și 30% s-a evaporat.
Si eu am posiilitatea de a accepta cripto la mine in magazin prin Netopia, dar nu activez.
Plățile prin Visa și MasterCard mă costa 0.35 lei + 0.99% din valoare. La cripto era enorm - și plătesti de 2 ori comision - o data la Netopia și încă o data când transformi cripto în bani adevărați. Plus complica contabilitatea enorm.

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostTehCube, on 01 iunie 2023 - 21:04, said:

...daca ai sti, ti-ar pica fata. Posted Image
Dar da, majoritatea se bazeaza pe trading si pierd bani.

Exact!
Si nu este doar asta cauza... se baga cu sume mari pe tot felul shitcoin-uri si alte scam-uri iar apoi se plang ca au pierdut toti banii in cripto
Ok, am pus si eu pe meme-uri dar macar am pus sume extrem de mici... daca iese ceva bine iar daca nu am pierdut doar o pizza si un suc (sau bere) la restaurant
Pe altcoin-uri/meme-uri este loterie fratilor... nu intrati cu sume mai mari decat costul unui bilet la loterie ca e chiar loterie!

Investiti doar pe termen mediu sau lung si doar in BTC/ETH (si poate inca 3-4 din top)... cumparati in bearmarket si pastrati/asteptati pana la urmatorul bullmarket (termen de asteptare 3-4 ani)
Urmatorul Bull Market va fi dupa Halving-ul BTC din 2024 (in graficul de mai jos, halving-urile sunt marcate cu liniile rosii)... acum este doar un bull run obisnuit deci este putin probabil sa fie un nou ATH anul acesta

Attached Files


Edited by rz, 01 June 2023 - 21:32.


#48
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostTurcalet, on 01 iunie 2023 - 12:08, said:

Postarea asta e cam amuzanta avand in vedere stirea ca SWIFT a inceput sa adopte tehnologia blockchain.
Neh, m-am documentat. Câteva articole pe net scrise în 2019-2020 când era nebunia mai mare.
SWIFT anul trecut a adoptat un nou standard 20022 - o sa tragă pe el vreo 30 de ani. SWIFT declara citez liber - este atent la ce se întâmplă dar deocamdată nu are în plan sa adopte Blockchain.
Întrebări:
1. Cum recuperezi banii trimiși la o adresa anonima dacă ai greșit? Hai sa zicem ca asta se poate rezolva cumva.
2. Cu controlează guvernele tranzacțiile? Ca SWIFT are obligația sa le raporteze. O grămadă de milionari și miliardari din China și nu numai și-ar scoate averile din țară dar nu pot.

#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostAztecWarrior, on 01 iunie 2023 - 21:16, said:

Si in Zalau era un bancomat - cred ca mai e - si precis sunt si in alte orase unde poti vinde si cumpara BTC. Dar, comisioanele, comisioanele dor de rup. Cumperi și îl vinzi la ei înapoi imediat sa nu zici ca a variat cursul tare și 30% s-a evaporat.
Si eu am posiilitatea de a accepta cripto la mine in magazin prin Netopia, dar nu activez.
Plățile prin Visa și MasterCard mă costa 0.35 lei + 0.99% din valoare. La cripto era enorm - și plătesti de 2 ori comision - o data la Netopia și încă o data când transformi cripto în bani adevărați. Plus complica contabilitatea enorm.

La ATM-uri sunt comisioane mari... merita doar daca faci hold (cum am zis mai sus) adica sa cumperi acum, la 27K, si sa vinzi apoi pe la 90K adica prin 2025 sau 2026
Nu stiu cum e pentru comercianti la Netopia... eu am platit o singura data cu EGLD la Electrica si a fost un comision extrem de mic si luat de baietii de la Elrond, nu de Netopia
Vezi ca mai sunt unii in Romania cu plata cripto... nu mai retin numele dar sunt aia cu platile/reteaua GoCrypto (am cumparat cateva produse de la ILPasso si alte magazine dar mici) insa tot undeva pe la 1% percep pentru comerciantii din Romania (pentru clienti/utilizatori normali este zero).
P.S. Este vorba despre platforma software SmartCash RMS (serviciul companiei Magister, reprezentant/client in RO al Eligma Slovenia) dar si GlobalPayments cu aplicatia GP Tom si ei tot cu GoCrypto https://www.globalpa...ti/criptomonede

Attached Files


Edited by rz, 01 June 2023 - 21:57.


#50
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
Lasati oamenii sa se imbogateasca ! Tepele au ajuns la 12 miliarde US$ deocamdata.

https://web3isgoinggreat.com/

#51
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postrz, on 01 iunie 2023 - 14:40, said:

Amuzant sa citesti acum, in 2023, povesti despre Bitcoin din 2010... initiatorul poate va afla si el (prin 2030) despre Lightning Network respectiv despre capacitatea de procesare de pana la un milion de tranzactii pe secunda cu BTC prin aceasta retea de transfer (layer 2). Comparati apoi astea cateva sute de mii de tranzactii pe secunda prin LN cu cele cateva zeci de mii de la Visa/Mastercard (65 de mii pe secunda, maxim).
Deci tranzactiile cu Bitcoin prin Lightning Network se fac la secunda si cu taxe sub 0.5% din suma (in medie caci pot fi si mai mici uneori chiar zero) asta indifernet daca este sambata/duminica ori alte sarbatori legale.
OK, sunt gata sa stau corectat, dar, eternul dar:
1. Din 2019 nu prea au făcut progrese - trebuie sa îndeplinești condiții speciale sa o folosești. La prima lectura pare ca și un serviciu de escrow.
2. Sit-ul lor oficial este atroce - o companie de succes ar avea un website mai OK
3. Comisioanele, chiar ei zic sun flat rate (fixe) sau procentuale, depinde de înțelegerea între părți. Pai dacă sunt procentuale sa fie și 0.1% la 1 milion EUR plătești 1000 EUR comision. Pe rețeaua SWIFT e cca 40 EUR iar pe rețeaua SEPA 2,5+ EUR
4. Ai citit ce vulnerabila este rețeaua lor la hacking și atacuri DOS ? Este mai vulnerabila decat Blockchain cu mineri.
5. Cum faci revers la o tranzactie gresita sau furata? Pe SWIFT si SEPA e usor, pierzi comisionul.
6. Referitor la viteza - ei zic ca tranzacțiile lor sunt de ordinul milisecundelor dar tot ei zic ca în general sub 1 minut. No, acum sa vedem. Sa zicem ca suntem undeva la mijloc 30 de secunde. Tot e prea mult pentru adopție generală. Mergi la Kaufland te duci la casa, 15 oameni după tine. Tu stai 30 de secunde pana plătești, următorul la fel etc. Rețeaua VISA și MasterCard tot sunt mai rapide.
7. În orice companie exista așa numitul "corporate bullshiting" abureala corporatista, ca sa creeze entuziasm pentru produs. Vezi cazul Theranos (eram în US atunci - numa asta vorbeau la TV și radio - iar farmaciile aveau afișate bannere - mașinăria de la Theranos vine în curând), Nikola și mai nou Tesla și Space X. Elon Musk a făcut lucruri mult mai grave decât Elisabeth Holmes - nu ajunge și el oare la "casa mare"? O sa vedem cât din Lighting Network este corporate BS.

#52
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tranzactiile de zeci de mii si sute de mii (ori milioane) de $ in BTC se fac pe reteaua nativa BTC, nu pe layer 2 (Lightning Network)... la un milion de euro platesti tot 3-5$ taxa la mineri (sau cat o fi acum si nu este procentual - ultima data am platit 0.00003858 la 100 de Euro trimisi prin reteaua nativa BTC adica mai putin de 2 Euro)
Progrese in materie de Lightning Network s-au facut din 2021... deja sunt cateva tari in America Centrala care au adoptat acest sistem de plata (El Salvador, Costa Rica, Guatemala si urmeaza Argentina si Brazilia in America de Sud si a inceput din 2022 in Peru)
Se dezvolta deja si in Europa si au inceput recent in Asia (in Filipine si Vietnam)... in Africa, LN este deocamdata doar in Africa de Sud

Uite mai jos cat se asteapta la un magazin pentru o plata prin LN... depinde insa si de softul POS-ului dar in nici un caz 30 de secunde (uneori se proceseaza chiar mai repede comparativ cu plata prin card VISA/Mastercard
https://twitter.com/...9871157263?s=20

Edited by rz, 01 June 2023 - 22:41.


#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postemagiul, on 01 iunie 2023 - 21:44, said:

Lasati oamenii sa se imbogateasca ! Tepele au ajuns la 12 miliarde US$ deocamdata.

https://web3isgoinggreat.com/

Infim fata de tepele cu cash sau bancare.

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Tinind cont de mărimea totalului, e enorm.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate