Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tehnologia Blockchain NU are viitor. Cifrele vorbesc de la sine.

  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 17.02.2020
Pe internet este plin de articole rasunatoare - TOP 10 Start-up companii la care sa fii atent in 2022, guvernul X aproba nu stiu cate sute de milioane pentru fonduri nerambursabile pentru a sprijini companiile ce dezvolta Blockchain etc etc - puteti sa vedeti si singuri.
Cateva aici:
https://www.startupc...-blockchain.htm
https://start-up.ro/...rieri-deschise/
https://www.mold-str...tunitati&n=1259
Acestia nu sunt numai bani aruncati, ci demonstreaza imbecilitatea angajatilor si administratorilor de la stat. In cel mai fericit caz sunt o subventie mascata pentru firmele de IT sau fapte de coruptie - dau de lucru la companii ce nu ar trebui sa existe sau la neamuri.
Angajatii la stat nu au capacitatea intelectuala de a verifica eficienta acestor proiecte, semneaza ce li se pune in fata.
Daca cineva zice ca Rusia si China isi fac sistem national - angajatii de la stat de acolo sunt la fel de prosti.

Acum sa trecem la cifre reale ce se pot verifica.

1. A. Din 2009 de cand a aparut BTC, mii de firme din intreaga lume dezvolta tehnologii Blockchain si nu au reusit sa puna pe masa, un produs ce sa utilizeze acesta  tehnologie. Credeti ca balcanicii nostri o sa reuseasca? O sa ia banii de la stat ca finantare si o sa ii bage in buzunar ca salarii si dividende.

   B. Singurele produse ce e bazeaza pe Blockchain create de companii, sunt tot mai multe cripto. Deja sunt 22932 (aproape 23 mii). Pana termin de scris mai apar vreo 5. Zilnic apar cripto noi. Stiti 100 macar? Dar are rost sa stiti? Pana la sfarsitul lui 2023 vor fi 30 de mii. De cate criptomonede are nevoie omenirea - 100 mii, 1 milion? Cum argumentam necesitatea a 23 de mii cat sunt acum?
Alt produs sunt Non-fungible tokenes sau NFT pe scurt. Cine nu stie sa caute. Genul asta de produs nu ar trebui sa trezeasca entuziasm la un om obisnuit, peste 25 de ani, cu atat mai mult la un bancher de 70+ ani sau CEO de companie. Poate la adolescenti retardati de 16-20 ani. Faptul ca Justin Biber, Snoop Doog si altii au platit sute de mii de dolari pe niste imagini electronice cu maimute plictisite nu la face valoroase https://en.wikipedia.../wiki/Bored_Ape
Dovada - nu au prins la publicul larg !!! Cate NFT ati cumparat, ca sunt si cu 2-3 $ ???
Puteti investi aici https://www.blockcha...m/explorer/nfts

2. Punctul slab al tehnologiei Blockchain este viteza execrabila de executie a comenzii si sistemul comisioanelor variabile. De aceea bancile nu sunt interesate.
Puteti vedea aci in timp real https://www.blockcha...orer/assets/btc unde scrie latest transactions.

A . Viteza maxima a tehnologiei Blockchain este de 15 tranzactii pe secunda. 15 nu este o greseala. Indiferent cati mineri sunt si cate noduri, nu poate creste peste 15 tranzactii pe secunda.
Acum sa punem in perspectiva si o sa vedem de ce bancile nu dau 2 bani, pe blockchain, numai functionarii de stat prosti si cativa developeri excitati.

Mastercard prelucreaza 4300 tranzactii pe secunda din intreaga lume si este capabila de mai mult
Visa prelucraza 24000 tranzactii pe secunda din intreaga lume si este capabila de mai mult
Nu am date la American Express si Discover dar oricum e de ordinul sute/mii pe secunda. Stiu ca reteaua Discover este cea mai inceata dar nici acolo, cand am avut card Discover, nu am stat niciodata mai mult de 12-15  secunde, sa astept aprobarea unei tranzactii - desi a parut o eternitate. Dar 12-15 secunde e viteza luminii fata de tranzactiile prin Blockchain
SWIFT pentru cei ce fac tranzactii externe prelucraza 370 pe secunda din doar 3 centre si este capabila de mai mult.
SEPA numai in Europa face 15 pe secunda instantaneu - platesc in Germania sau Polonia, le ajung banii imediat.

Al doilea punct slab este comisionul variabil pentru mineri ca sa execute tranzactia prin Blockchain. Va dau 2 exemple din experienta.
Am vrut odata sa transfer BTC dintr-un portofel in altul, Nu am vrut sa pun comisionul recomandat in acel moment - era vreo 20+ euro (BTC transformat in euro). Am zis ca pentru 3 sute si ceva e mult. Am pus 3 euro - cca 2,5+ euro e o tranzactie prin SEPA.
Comanda a fost executata dupa 4 zile si ceva timp in care am pierdut zeci de euro ca BTC a scazut. Plus ca ai stat stresat, ca nu stii ce s-a intamplat cu banii. Ti se trag din portofel si gata. Au fost care au pus sub 1 euro si banii au disparut cu saptamanile.
Alta data am platit 65+ euro numai ca tranzactia sa fie executata in aceiasi zi.
Acum - cum ar fi cand faceti un transfer bancar sa nu stiti cand si cat ajung in cont, cat aveti de platit? Aveti un partener de afaceri - ii trimiteti bani prin SWIFT, XXXX $.
Bifati comisionul sa fie la voi si in 2-3 zile are banii - cat ati trimis, atata soseste. Vreti in aceiasi zi  - se poate.
Cu Blockchain - trebuie sa pui comisioane barosane mari si nici atunci nu este sigur cand se executa comanda si in cat timp ajunge.
Cand ajunge cursul s-a schimbat - ai trimis XXX euro in nu stiu ce cripto - respectivul cand transforma cripto in euro, are alta suma. Chiar daca primeste mai mult - il incurca apoi la contabilitatea firmei.
Ideea generala este pe Blockchain comisioanele sunt mult mai mari, viteza de executie oriunde de la cateva ore (SEPA e aproape instant) la 2 saptamani plus.

De ce ar implementa bancile tehnologia Blockchain cand au sisteme mai bune si mai sigure? Plus ca banii trimis gresit pot fi recuperati, minus comisioane.
Pe Blockchain ai trimis gresit - i-ai pierdut definitiv.
Ce rost au banii luati de la noi si dati la companiile din IT sa dezvolte acest produs? De 14 ani nu au facut nimic cu el.

Edited by AztecWarrior, 01 June 2023 - 11:05.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Nu o să se vrea. Pentru că blockchain înseamnă independență, statul și băncile centrale nu prea mai au control asupra banilor.

Plus că totul este foarte ransparent, știi exact câți bani sunt și ce tranzacții s-au făcut cu orice wallet. Iar băncile nu mai pot pocni din degete și să inventeze bani, pe care îi iau din conturile oamenilor, fiindcă le permite fractional reserve.

Edited by Valy_User, 01 June 2023 - 11:08.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
corect tehnologia blockchain nu inseamna nimic,
produsul BTC poate inseamna indepenenta,

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 17.02.2020

View PostValy_User, on 01 iunie 2023 - 11:00, said:

Nu o să se vrea. Pentru că blockchain înseamnă independență, statul și băncile centrale nu prea mai au control asupra banilor.

Plus că totul este foarte ransparent, știi exact câți bani sunt și ce tranzacții s-au făcut cu orice wallet. Iar băncile nu mai pot pocni din degete și să inventeze bani, pe care îi iau din conturile oamenilor, fiindcă le permite fractional reserve.
Ce independenta? Ca stai 2 sapatmani sa faci o tranzactie? Daca nu vrei sa astepti, plateti de te stingi - prin SEPA e 2 euro si ceva, instantaneu.
Viteza nu poate fi crescuta indiferent cati mineri sunt pe blockchain - era 15 pe secunda in 2009 si tot 15 o sa fie in 2100

Edited by AztecWarrior, 01 June 2023 - 11:16.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021

View PostAztecWarrior, on 01 iunie 2023 - 11:15, said:

Ce independenta? Ca stai 2 sapatmani sa faci o tranzactie? Daca nu vrei sa astepti, plateti de te stingi - prin SEPA e 2 euro si ceva, instantaneu.
Viteza nu poate fi crescuta indiferent cati mineri sunt pe blockchain - era 15 pe secunda in 2009 si tot 15 o sa fie in 2100
Poate fi mai rapidă, dacă ar fi făcută să nu treacă o tranzacție pe la prea mulți mineri.

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 17.02.2020

View PostMarianG, on 01 iunie 2023 - 11:08, said:

corect tehnologia blockchain nu inseamna nimic,
produsul BTC poate inseamna indepenenta,
BTC e un produs speculativ - ca toate cripto. Asa putine companii accepta plata in BTC. Mai nimeni, mai exact. Apoi te taxeaza de te rup la transfer. Cumperi o cafea si platesti comisionul de transfer de 6-7 ori mai mult ca si cafeaua. BTC are bani reali la ambele capete, e mai degraba un Bilet de Ordin secret, la care valoare variaza.
Eu oricum asa eliberat m-am simtit cand BTC procurat la 2200-2500$ l-am dat la 37000$. Asa de eliberat ma simt si acum. Posted Image Nu imi pasa de aia ce au ras ca l-am dat la 37. Ei au cumparat la 40-50 si l-au pastrat. Cat e acum BTC?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
speculativ sau nu, ramane un produs.
tehnologia permite niste lucruri, ca-s bune sau rele, depinde doar de utlizatori

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
La centralizarea voturilor ar putea fi folosit cu succes, o listă odată validată nu mai poate fi modificată de nimeni, deci fraudarea este exclusă.

#9
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Postarea asta e cam amuzanta avand in vedere stirea ca SWIFT a inceput sa adopte tehnologia blockchain.

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmihaicozac, on 01 iunie 2023 - 12:06, said:

La centralizarea voturilor ar putea fi folosit cu succes, o listă odată validată nu mai poate fi modificată de nimeni, deci fraudarea este exclusă.
Și dacă numărătoarea inițială este fraudată, cum corectezi după ce ajunge în blockchain?

Edited by tavitu, 01 June 2023 - 12:17.


#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Si de ce-ti pasa, OP?
De mai bine de 10 ani vad "articole" d-astea din cand in cand. Care-i scopul? Vrei sa protejezi saracii "investitori" in crypto? Sa nu mai arunce banii pe fereastra? De ce? De ce nu ai grija de aia care pariaza la jocuri de noroc in schimb?
Adica, ce incerci sa ne transmiti? Scrii doar in speranta ca in 5-10 ani sa revii si sa zici "i told you so"? Nu inteleg.

Cand inca traia computergames (rip), erau acolo diversi care-mi explicau cat de prost sunt ca am cumparat ethereum la 130 de dolari, cum am aruncat banii pe geam. Nu mai stiu despre ei dar sper ca inca nu traiesc cu grija banilor mei.
Also, in text sunt o gramada de informatii total false, de genul:

Quote

A . Viteza maxima a tehnologiei Blockchain este de 15 tranzactii pe secunda. 15 nu este o greseala. Indiferent cati mineri sunt si cate noduri, nu poate creste peste 15 tranzactii pe secunda.
Fraza asta imi zice ca nu stii despre ce vorbesti, efectiv. Ori faci confuzii de termeni, ori nu stii exact ce incerci sa transmiti, dar te pot trimite sa vezi cat TPS suporta Solana, ca sa iti dai seama cat de pe dinafara subiectului esti.
Doar asta iti darama jumatate din argument.

Iar restul argumentului poate fi distrus foarte usor explicandu-ti ca tehnologia blockchain nu este echivalenta cu bitcoin, si nu e nici macar echivalenta cu cryptocurrency. Cryptocurrency nu trebuie sa inlocuiasca euro/dolar-ul ca sa fie utila. Exista produse diferite pentru aplicatii diferite. Dar genul asta de research de suprafata nici nu merita argumentat. Ti-am zis, de fiecare data cand scade btc apar genul asta de profeti.

Eu nu stiu ce-o sa se intample pe viitor, vom vedea. Atat timp cat diverse companii si institutii sunt interesate de blockchain, o sa continui sa pastrez niste bani p-acolo, ca nu strica. Cunosc personal oameni care lucreaza in domeniu (adica dezvoltare, securitate, etc., nu daytrading) si nu sunt panicati sa-si caute de munca prea curand. Ba chiar o duc foarte bine, ca sa nu intru in detalii. Ceea ce-i cert e ca nu o sa dispara totul peste noapte. Tehnologia e inca relativ noua, daca isi va gasi locul in unele sisteme existente, sau va disparea treptate, vom vedea. Eu zic ca va fi adoptata in diverse locuri, nu neaparat ca inlocuitor pentru EUR, cum au impresia toti habarnistii ca trebuie sa fie ca sa aiba sens.

View Posttavitu, on 01 iunie 2023 - 12:15, said:

Și dacă numărătoarea inițială este fraudată, cum corectezi după ce ajunge în blockchain?
Asta-i una din problemele principale, d-aia e nevoie de securitate cand lansezi noi contracte in ETH, de exemplu, de audit, de oameni care-ti testeaza contractul pe toate partile, etc. Daca nu vii cu genul asta de referinte nu prea o sa foloseasca nimeni produsul tau. SI chiar daca vii, tot exista sanse de exploatare, nimic nu e perfect.
Dar ar fi interesant daca state cu apa calda ar folosi niste resurse pentru a creea contracte in blockchain pentru diverse operatiuni "de stat", de exemplu operatiuni notariale, ca sa nu mai fie nevoie sa mergi la notar pentru chestii "simple", ci ca sa poti folosi ceva contract creeat si recunoscut de institutiile statului, direct intre tine si stat sau cealalta persoana implicata. Stiu ca au fost niste incercari dar nu stiu daca exista ceva implementat si utilizat inca.

Edited by TehCube, 01 June 2023 - 12:27.


#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Skynet e viitorul, am aplicat pe 5 pozitii de proba la un job, si la toate am raspuns cu SKYNET aka chatgpt :).

Am luat 10 la toate testele, bine cu participatia mea de 1% modificari text si exprimare.

#13
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostTehCube, on 01 iunie 2023 - 12:21, said:

Dar ar fi interesant daca state cu apa calda ar folosi niste resurse pentru a creea contracte in blockchain pentru diverse operatiuni "de stat", de exemplu operatiuni notariale, ca sa nu mai fie nevoie sa mergi la notar pentru chestii "simple", ci ca sa poti folosi ceva contract creeat si recunoscut de institutiile statului, direct intre tine si stat sau cealalta persoana implicata. Stiu ca au fost niste incercari dar nu stiu daca exista ceva implementat si utilizat inca.
Tocmai că în statele cu apă caldă nu ai nevoie de blockchain ca să implementenzi așa ceva... este suficient ca statul să emită o semnătură digitală calificată (buletin cu chip...) pentru fiecare cetățean și să ofere un website unde să poți semna diverse contracte notariale standard cu semnăturile calificate și gata, nu ai nevoie de blockchain...

Avantajul principal al tehnologiei blockchain este că poate injecta încredere între entități între care nu există încredere. De exemplu Gigi și Vasile vor să facă o tranzacție (monetară, notarială, etc) între ei, dar Gigi nu îl cunoaște Vasile și nu știe dacă este de încredere și viceversa. Gigi și Vasile îl cunosc pe Popescu, și Popescu garantează pentru amândoi așa că tranzacția are loc. Blockchain-ul poate avea rolul lui Popescu, dar în țarile cu apă caldă, statul și justiția independentă îndeplinesc fix acest rol, deci blockchain-ul nu are sens în astfel de cazuri.

În cazuri de nișă, limitate, da tehnologia blockchain poate avea utilitate.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttavitu, on 01 iunie 2023 - 12:15, said:


Și dacă numărătoarea inițială este fraudată, cum corectezi după ce ajunge în blockchain?

Ne rezolvă domul Musk cu cip implantat în creier conectat la blockchain. Doar te gândești la Ciolacu și s-a înregistrat votul.

#15
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
"Tehnologia" blockhain e doar criptografie cu cheie publica-privata si a fost inventata acum vreo 100 de ani.
Nu e ceva nou.
Ca cineva s-a gandit sa inventeze monede virtuale bazate pe asa ceva nu mi se pare nu stiu ce descoperire stiintifica

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023

View Posttavitu, on 01 iunie 2023 - 13:01, said:


Iar daca Popescu se dovedeste a fi neparolist, se intampla ca in Miorita. :D

#17
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMarianG, on 01 iunie 2023 - 11:08, said:

corect tehnologia blockchain nu inseamna nimic,
produsul BTC poate inseamna indepenenta,

View PostAztecWarrior, on 01 iunie 2023 - 11:15, said:

Ce independenta? Ca stai 2 sapatmani sa faci o tranzactie? Daca nu vrei sa astepti, plateti de te stingi - prin SEPA e 2 euro si ceva, instantaneu.
Viteza nu poate fi crescuta indiferent cati mineri sunt pe blockchain - era 15 pe secunda in 2009 si tot 15 o sa fie in 2100

In ultimul timp s-a pierdut sensul cuvantului independenta.

Daca schimbi ceva cu altceva, nu inseamna independenta.

Daca schimbi un furnizor cu altul, nu inseamna independenta.
Daca schimbi un guvern cu altul, nu inseamna ca ai independenta.
Daca schimbi un dictator cu altul, nu insemana ca ai independenta.
Daca schimbi un stapan cu altul, nu inseamna ca ai independenta.

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
BLockchainul a revolutionat schema Ponzi. Acum ruleaza mai fin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate