Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Cum poti lua banii de avans de la banca in acelasi credit?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Adela_Paraschiv05

Adela_Paraschiv05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2023
Buna ziua! Stie cineva daca exista posibilitatea ca banca sa iti dea si banii de avans in acelasi credit? Si daca da cum se face?
Am auzit acum ceva timp ca se poate ca vanzatorul sa treaca o suma mai mare pe contract si banca sa ofere banii, iar mai apoi vanzatorul sa ii dea înapoi cumpărătorului. Sper sa nu greșesc...
Se poate asa ceva? Daca aveti experiențe similare, va rog sa-mi spuneți cum ati facut.
Mulțumesc mult!

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 24.10.2019
Iei un credit de nevoi personale si un credit ipotecar.


Doamne ajuta sa te incadrezi cu valoarea ratelor la gradul maxim de indatorare. 40%

Alte variante se pot lasa cu pârnaie.
Pentru tine.
Pentru vanzatorul care nu iti mai returneaza nimic, conform contract.
Pentru functionarul bancar care te ajuta cu matrapazlâcuri.

Edited by stevetlangat, 27 May 2023 - 11:35.


#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008

 Adela_Paraschiv05, on 27 mai 2023 - 10:06, said:

Buna ziua! Stie cineva daca exista posibilitatea ca banca sa iti dea si banii de avans in acelasi credit? Si daca da cum se face?
Am auzit acum ceva timp ca se poate ca vanzatorul sa treaca o suma mai mare pe contract si banca sa ofere banii, iar mai apoi vanzatorul sa ii dea înapoi cumpărătorului. Sper sa nu greșesc...
Se poate asa ceva? Daca aveti experiențe similare, va rog sa-mi spuneți cum ati facut.
Mulțumesc mult!
Depinde si de evaluarea imobilului.

#4
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,349
  • Înscris: 03.12.2021
Faci simulari pe siteul bancii.

Ratele insumate ar tb sa fie max 40 % din media ultimelor 3 salarii inregistrate la Anaf.



Banca va da la ipotecar max 85 % din valoarea evaluata (adica avans 15% ) sau  75 % ( adica avans minim 25 % daca mai ai o proprietate.


Daca te incadrezi cu greu, mai bine astepti si strangi cei minim 15%.

Iar notarul tb ales de cumparator. In antecontract ( daca se face) , clauzele tb sa avantajeze cumparatorul pt recuperarea avansului in caz de somaj, razganirea vanzatorului, neacordare ipotecar.

De asemenea daca faci credit de nevoi personale, tine minte ca te poti razgandi si renunta la credit in 2 sapt.


Banca va da la ipotecar max 85 % din valoarea evaluata (adica avans 15% ) sau  75 % ( adica avans minim 25 % daca mai ai o proprietate.)

Daca pretul evaluat e mai mic decat cel agreat, diferenta tb sa o platesti tu.


Daca te incadrezi cu greu, mai bine astepti si strangi cei minim 15%.

Iar notarul tb ales de cumparator. In antecontract ( daca se face) , clauzele tb sa avantajeze cumparatorul pt recuperarea avansului in caz de somaj, razganirea vanzatorului, neacordare ipotecar.

De asemenea daca faci credit de nevoi personale, tine minte ca te poti razgandi si renunta la credit in 2 sapt.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 01.08.2006
Avansul ăla se dă de tine, separat, tocmai să-ți arăți bonitatea. Să arăți că poți plăti creditul dând o sumă la început, din economii.
Posibil să iei alt credit de nevoie personale ca să-l dai ca avans, nu știu dacă te încadrezi.

Dacă evaluatorul evaluează casa la mai puțin decât te înțelegi cu vânzătorul, banca îți dă 85% din acea sumă evaluată, deci avansul poate fi și mai mare defapt.

Ce știi tu cu trecutul in contract mai mult e probabil o șmecherie din trecut, când nu era implicat evaluatorul. Banii ăia chiar dacă îi primești înapoi, nu știu prin ce metodă, la început oricum trebuie să îi ai la tine in cont și îi recuperezi după.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,461
  • Înscris: 06.01.2007
Cand m-am uitat ultima oara, BRD aveau o oferta de credit imobiliar pe valoarea imobilului, plus o cota parte din acea valoare, cica pentru renovare, dar tu o poti folosi pentru plata avansului, ajutandu-te de un implrumut pe termen scurt de la un prieten.
Calculele de faliment personal ti le faci tu.

#7
EuCeCumpar

EuCeCumpar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.04.2023
Nu cred ca este o idee prea buna in prezent sa faci astfel de combinatii. Eu am primit oferta de la BRD dobanda de 8.91 fixa 3 ani apoi ... potopu

#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,349
  • Înscris: 03.12.2021
Initiator
-ce intrebi tu nu are sens.

Nicio banca nu va evalua un imobil cu 15 % peste cat face si chiar daca un vanzator si evaluator s-ar preta la asta, niciun notar serios nu va face acel act.

Pune deoparte un fond de siguranta, strange de avans si mai poti completa dintr-un overdraft.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate