Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Acoperirea - atunci când semnalul nu mai indică disponibilitatea serviciului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
S-a tot discutat despre acoperire pe baza hărților de semnal însă tot mai mult aceste hărți devin irelevante. Sunt zne unde chiar și cu semnal bun serviciile sunt inutilizabile sau aproape inutilizabile. Consider că e cazul ca ANCOM să ia în considerare în cerințele lor un minim de disponibilitate a serviciilor indiferent de valoarea nivelului de semnal. Ar impulsiona operatorii să ofere servicii mai bune și ar fi o abordare mai onestă.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Exista si harti de acoperire cu internet mobil. Unde merge netul esti sigur 100% ca vocea nu va avea probleme. Unde figureaza pe harta doar voce e discutabil si testabil in teren.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.321
  • Înscris: 06.07.2007
Daca m-as lua dupa hartile lor ar trebui ca in curte sa am la Orange semnal 4 G maxim.
In realitate am doar o linie pe 2G.  Pe 4 G e zero barat.
Si am mai gasit destule locuri in tara care figureaza cu semnal foarte bun, iar in realitate  zero.


#4
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.759
  • Înscris: 06.03.2018
dansii se bazeaza pe echipamentele lor de masurare si ANCOM care , mie cel putin mi se par o mizerie masuratorile de la ANCOM.

Masuratorile ANCOM nu prezinta realitatea, noi nu stam toata ziua cu echipamente sofisticate cum au dansii ci stam cu telefoane.
Eu am testat cu mai multe modele de telefon zonele unde la dansii arata ca bun si foarte bun si in realiate praf.

Editat de StefanRO, 17 mai 2023 - 21:22.


#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.582
  • Înscris: 02.09.2006
poate or fi telefoanele praf, ce zici?

#6
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.050
  • Înscris: 09.08.2009
Nu e nici un telefon praf, la fel e și la mine pe toate cele 4 rețele, hărțile lor arata semnal 4G maxim, și în realitate nici măcar un 2G decent nu este. Hărțile Ancom, sunt mai aproape de realitate dar și acelea sunt puțin umflate, probabil echipamentele lor sunt mai sensibile și au antene mai puternice decât smartphoanele obișnuite pe care le utilizam noi.
Chiar m-am contrazis cu un agent Digi, care m-a sunat sa fac abonament și l-am refuzat din cauza semnalului slab și el o ținea că e semnal maxim la mine in zona. Într-adevăr pe harta lor așa apare, dar realitatea e alta.

Fișiere atașate


Editat de florynsv, 17 mai 2023 - 23:45.


#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 25.09.2014
Hartile sunt generate pe baza de prognoze nu pe masuratori directe. Eu nu am vazut pe nimeni la mine in curte sa verifice semnalul.

#8
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.821
  • Înscris: 12.08.2008
Conteaza enorm tel. smart... vezi ce benzi receptioneaza, apoi mai discutam.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Agree, există multe telefoane slabe la semnal însă multe sunt de la companii consacrate cum ar fi Samsung.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
ANCOM masoara cu antene puse pe masina. Macar cu antene mici in interiorul masinii de ar masura.

Mai trebuie luat in calcul cu cat scade semnalul cand intri in casa.

La Miesti-Cungrea Olt, in casa nu merge netul la niciun operator, abia merge vocea, noroc cu FTTH Digi. Afara ai intre 1 si 3 mbps de net mobil.

View Postbenis, on 18 mai 2023 - 09:10, said:

Agree, există multe telefoane slabe la semnal însă multe sunt de la companii consacrate cum ar fi Samsung.
Eu (Digi Mobil) am luat Huawei dupa ce a disparut Nokia, ambele marci erau laudate la semnal.

Testam si Wi-Fi-ul in spatele curtii unde e la limita si I Phone 5 m-a dezamagit, pe cand Lumia mergea. Posted Image

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostNeaceasca85, on 18 mai 2023 - 09:34, said:

ANCOM masoara cu antene puse pe masina. Macar cu antene mici in interiorul masinii de ar masura.

Mai trebuie luat in calcul cu cat scade semnalul cand intri in casa.

La Miesti-Cungrea Olt, in casa nu merge netul la niciun operator, abia merge vocea, noroc cu FTTH Digi. Afara ai intre 1 si 3 mbps de net mobil.

E oarecum corect cum măsoară ANCOM semnalul deoarece în casă nimeni nu știe ce ecranare poți avea. La o adică în casă poți avea semnal cu un router wifi cu o cartelă de la operator amplatat în pod atâta timp cât pe celulă serviciul e funțional.  Ce nu e corect este că nu măsoară funcționalitatea serviciului.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008

View PostmihaiC1, on 18 mai 2023 - 08:00, said:

Conteaza enorm tel. smart... vezi ce benzi receptioneaza, apoi mai discutam.
Da, pe vremea cand Digi avea doar B38 pe 4 G era greu de gasit un telefon cu asa ceva, Lumia 640 era singurul. Apoi a fost Huawei. Dar Mate 10 Pro, nu Lite. Posted Image

#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.821
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am Xiaomi din paleolitic Posted Image si functioneza acolo unde clacheaza firme de renume ...
PS pacat ca ultimul ( din 2019) are si banda 5G si nu pot sa o folosesc Posted Image

Editat de mihaiC1, 18 mai 2023 - 09:52.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Mate 10 Pro din 2018 toamna. Merge, cand ceva merge bine mi-e mila sa il schimb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate