Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Exista cai de atac contract vanzare cumparare apartament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#73
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Initiator, il ai la mana pe unchiul tau, cum s-ar spune, cu conditia ca mama ta sa nu-si fi vandul dreptul mostenit acestuia. Ca sa devina prorietar de drept, va fi nevoie de acordul tau, iar acolo stabilesti tu pretul :D cand iti va bate la usa si astfel se va face dreptate/

#74
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 12 mai 2023 - 17:27, said:

Initiator, il ai la mana pe unchiul tau, cum s-ar spune, cu conditia ca mama ta sa nu-si fi vandul dreptul mostenit acestuia. Ca sa devina prorietar de drept, va fi nevoie de acordul tau, iar acolo stabilesti tu pretul Posted Image cand iti va bate la usa si astfel se va face dreptate/

Chestia e ca sunt convins ca mama si-a vandut dreptul desi nu am vazut niciun act sau ban, avea nevoie de bani pentru tratamente si ingrijire, ce facea ea din pensie sau ce ii dadeaum eu niciodata nu-i ajungea, deci nu cred ca il am la mana pe unchi.

Pe mine insa ma intereseaza cei ~30mp ai bunicului vanduti fictiv fiului in timp ce mama inca traia, daca n-am cu ce ma lega de asta inseamna ca nu am un caz.

Edited by althea, 13 May 2023 - 04:50.


#75
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 17:35, said:

Chestia e ca sunt convins ca mama si-a vandut dreptul
Te sfatuiesc sa uiti de existenta acelui apartament. Lucrurile au fost transate, iar tu nu [mai] ai nici un fel de drept legal, sau moral.

Edited by pasilla, 12 May 2023 - 17:40.


#76
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Daca mama ta si-a dat acordul, inseamna ca a existat o intelegere intre ei. Poate ca a fost compensata in alt mod, poate a capatat bani, poate ca asa a vrut.
Oricum, nu cred ca e treaba ta ce s-a intamplat intre ei. Si unul dintre unchii mei, frate al tatalui, a capatat casa lor parinteasca pentru ca a ramas acolo si a avut grija, intr-un fel, de ea si de batrani. Era un betiv nebun, dar asta e treaba lor, nu a mea. Ar trebui sa contest asta, sperand sa capat niste bani? Doamne fereste!

#77
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Adica tu esti de acord ca mama ta sa isi vanda dreptul mostenit iar bunicul nu? Ramane de obrazit bunicul, dar nu stiu daca merita...

#78
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 17:37, said:

Te sfatuiesc sa uiti de existenta acelui apartament. Lucrurile au fost transate, iar tu nu [mai] ai nici un fel de drept legal, sau moral.

Ok, as dori mult sa ii bag bete in roate cu un proces unchesului binevoitor si onest, deschis si stimabil dar se pare ca ma lupt cu morile de vant adica ca nu am un caz pe care sa purced un demers.

View Postcumparator, on 12 mai 2023 - 17:40, said:

Daca mama ta si-a dat acordul, inseamna ca a existat o intelegere intre ei. Poate ca a fost compensata in alt mod, poate a capatat bani, poate ca asa a vrut.
Oricum, nu cred ca e treaba ta ce s-a intamplat intre ei. Si unul dintre unchii mei, frate al tatalui, a capatat casa lor parinteasca pentru ca a ramas acolo si a avut grija, intr-un fel, de ea si de batrani. Era un betiv nebun, dar asta e treaba lor, nu a mea. Ar trebui sa contest asta, sperand sa capat niste bani? Doamne fereste!

Mama foarte posibil a primit doar partea din mostenire de la mama ei defuncta, niciodata nu a primit de la bunicul si nu a existat nicio intelegere in privinta partii bunicului.
Unchiul a fost vulpoi si a jucat-o ca atare, asta stim, pacat ca nu se prea intrevad solutii dar aia e, vorba aia, csf, n-ai csf.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 12 mai 2023 - 17:42, said:

Adica tu esti de acord ca mama ta sa isi vanda dreptul mostenit iar bunicul nu? Ramane de obrazit bunicul, dar nu stiu daca merita...

Nu, ar fi fost de acord toti pentru ca mama avea nevoie de bani dat fiind costurile medicale ridicate pe care noi cei din familie nu le puteam acoperi. Dar strict despre partea cuvenita ei de la mama ei, o suma mai mica de cateva mii de euro, nu de zeci de mii de euro cum e cazul partii bunicului.

#79
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Mama ta a primit toata mostenirea la care era indrituita sa o ia. Si a vandut-o. Tu nu mai ai decat o parte din ce a vandut bunicul tau.

#80
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 12 mai 2023 - 17:50, said:

Mama ta a primit toata mostenirea la care era indrituita sa o ia. Si a vandut-o. Tu nu mai ai decat o parte din ce a vandut bunicul tau.

Exact, toata mostenirea de pe mama ei.

Pai si cum sa demonstrez ca eu am o parte din ce a vandut bunicul? Aia-i.

#81
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 17:47, said:

Mama foarte posibil a primit doar partea din mostenire de la mama ei defuncta, niciodata nu a primit de la bunicul si nu a existat nicio intelegere in privinta partii bunicului.

maica-ta nu avea cum sa mosteneasca ceva de la bunicul tau atata vreme acesta traia. iar cu partea lui acesta face ce vrea... adica i-a "vandut-o" lu fiisu.

tu nu ai drept la nimic din ce a vandut mosu, aveai daca murea si faceai succesiunea.

Edited by laffin, 12 May 2023 - 18:13.


#82
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postlaffin, on 12 mai 2023 - 18:11, said:

maica-ta nu avea cum sa mosteneasca ceva de la bunicul tau atata vreme acesta traia. iar cu partea lui acesta face ce vrea... adica i-a "vandut-o" lu fiisu.

tu nu ai drept la nimic din ce a vandut mosu, aveai daca murea si faceai succesiunea.

Nu e doar sa am eu sau nu ci si faptul ca bunicul a fost inselat pentru ca n-a vazut niciun leu din acea suma considerabila. Eu merg la proces si daca nu ma aleg cu nimic numai sa-i bag bete-n roate si-n fiere unchiului pentru ceea ce a facut. Doar sa se pare ca nu prea am caz si atunci ma vad nevoit sa stau cu mainile in san, ce sa fac altceva.

Edited by holimen24, 12 May 2023 - 18:18.


#83
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Nu trebuie sa demonstrezi nimic. Atunci cand se va face succesiunea dupa moartea bunicului, vei fi convocat si tu. Nu stiu care e procedura din momentul ala, catre o decizie favorabila tie. Pe actul de succesiune vei aparea si tu. Probabil ca, folosind acel document, il vei da in judecata pe unches, habar nu am.

#84
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă mama ta și a vândut dreptul de moștenire de la bunica ta, ești pa. Nici tu, nici ea nu aveți niciun drept asupra părții moșului, cat timp el trăiește.

În schimb, dacă e persecutat, neîngrijit și a fost silit sa vândă și vrei sa-l ajuți, poți face o plângere pe tema asta. E lucid, poate depune mărturie? Și, cel mai important, e de acord cu tine când spui ca e persecutat și a fost constrâns sa vândă?

Edited by stefan0011, 12 May 2023 - 18:30.


#85
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Pai e cam greu sa deschizi tu proces de inselaciune.asta trebuia sa o faca bunicul. Si oricum, laffin a zis bine,a vindut in timpul vietii,e dreptul lui si nimeni nu mai are vreun drept la mostenire. Aia se dezbate dupa decesul proprietarului. Nu i cazul aici.
Ce poti faci maxim legal esa deschizi proces ca unchiul tau a profitat de starea de vulnerabilitate a bunicului,dar vulnérabilitatea asta e greu de demonstrat. Nu se incadreaza in cerintele tale sa obtii apartamenul din 2 vorbe

#86
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 12 mai 2023 - 18:23, said:

Nu trebuie sa demonstrezi nimic. Atunci cand se va face succesiunea dupa moartea bunicului, vei fi convocat si tu. Nu stiu care e procedura din momentul ala, catre o decizie favorabila tie. Pe actul de succesiune vei aparea si tu. Probabil ca, folosind acel document, il vei da in judecata pe unches, habar nu am.

Nu, din pacate nu. Partea mamei a fost cumparata sigur si deci acum ca fiul a "cumparat" si el de la bunic tot ce avea acesta acum totul e pe numele lui. Deci nu mai e ce dezbatere sa se mai faca pentru ca sigur tot apartamentul e pe numele unchiului.

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 18:23, said:

Dacă mama ta și a vândut dreptul de moștenire de la bunica ta, ești pa. Nici tu, nici ea nu aveți niciun drept asupra părții moșului, cat timp el trăiește.

Asa e si da, a vandut.

View Postpetit_christian, on 12 mai 2023 - 18:24, said:

Pai e cam greu sa deschizi tu proces de inselaciune.asta trebuia sa o faca bunicul. Si oricum, laffin a zis bine,a vindut in timpul vietii,e dreptul lui si nimeni nu mai are vreun drept la mostenire. Aia se dezbate dupa decesul proprietarului. Nu i cazul aici.
Ce poti faci maxim legal esa deschizi proces ca unchiul tau a profitat de starea de vulnerabilitate a bunicului,dar vulnérabilitatea asta e greu de demonstrat. Nu se incadreaza in cerintele tale sa obtii apartamenul din 2 vorbe

Bunicul nu e in stare sa deschida proces. A "vandut" in timpul vietii dar n-a vazut niciun leu, asta deci nu e vanzare ci e luarea cu japca a apartamentului de catre unchi profitand de starea vadita de vulnerabilitate a bunicului.

Eu nu vreau sa obtin tot apartamentul dar chestia e ca daca unchiul nu ar fi facut manevra asta, cand murea bunicul intram si eu la mostenire cu ceva metri patrati acolo in baza faptului ca o mosteneam pe mama care la randul ei il mostenea pe bunicul. Acum zero canci si nimic.

Edited by holimen24, 12 May 2023 - 18:33.


#87
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
@holimen24 : e destul de clar ca tu esti subiectiv si vrei sa crezi doar ce te avantajeaza pe tine (orice altceva e "sigur" manevra, tranzactie fictiva si orice altceva, numai corect nu Posted Image ). uite, citeste-ti propriile mesaje:

View Postrobert23mg, on 12 mai 2023 - 17:00, said:

....La moartea bunicii, cota bunicului este 4/6, mama lui OP 1/6 si unchiu 1/6......

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 15:22, said:

Bunicul meu mi-a spus ca baiatul lui i-a "cumparat" partea lui .....undeva la 40.000€. .....

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 17:47, said:

....mama .....Dar strict despre partea cuvenita ei de la mama ei, o suma mai mica de cateva mii de euro, nu de zeci de mii de euro cum e cazul partii bunicului.
partea mamei accepti ca nu o vei recupera, deci e doar "o suma mai mica de cateva mii de euro", pe cand din calcule reiese ca sunt "pe la 10.000€". la partea bunicului mai tragi ceva sperante, deci sigur e vorba de "zeci de mii de euro" Posted Image

ca si idee, nu prea te poti increde in ce spui batranii. uneori uita, alteori incurca lucrurile si alteori pur si simplu exagereaza. daca zici ca tu ai acum grija de bunic, probabil ca ti-a povestit cat de nemernic e unchiul tocmai ca sa te faca sa ai mai multa grija de el. sunt sanse mari ca si unchiului sa-i povesteasca tot felul de chestii (de genul "nepotul nu vine niciodata pe la mine"). asa sunt batranii, si chestia asta n-ar trebui sa fie o problema pentru nimeni care n-are un interes financiar in treaba asta.

Edited by _Smiley_, 12 May 2023 - 18:43.


#88
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Post_Smiley_, on 12 mai 2023 - 18:43, said:

@holimen24 : e destul de clar ca tu esti subiectiv si vrei sa crezi doar ce te avantajeaza pe tine (orice altceva e "sigur" manevra, tranzactie fictiva si orice altceva, numai corect nu Posted Image ). uite, citeste-ti propriile mesaje:



partea mamei accepti ca nu o vei recupera, deci e doar "o suma mai mica de cateva mii de euro", pe cand din calcule reiese ca sunt "pe la 10.000€". la partea bunicului mai tragi ceva sperante, deci sigur e vorba de "zeci de mii de euro" Posted Image

ca si idee, nu prea te poti increde in ce spui batranii. uneori uita, alteori incurca lucrurile si alteori pur si simplu exagereaza. daca zici ca tu ai acum grija de bunic, probabil ca ti-a povestit cat de nemernic e unchiul tocmai ca sa te faca sa ai mai multa grija de el. sunt sanse mari ca si unchiului sa-i povesteasca tot felul de chestii (de genul "nepotul nu vine niciodata pe la mine"). asa sunt batranii, si chestia asta n-ar trebui sa fie o problema pentru nimeni care n-are un interes financiar in treaba asta.


Eu nu vreau sa cred decat ceea ce banuiesc ca e adevarat acolo unde nu stiu suficient.

Esti de acord ca n-a primit buniciu un leu? Daca nu esti in eroare si esti subiectiv, eu stiu ca n-a primit pentru ca mi s-a plans de n ori, tu de unde stii mai bine decat el si decat mine?

Nu te poti increde in ce spun batranii uneori dar cand iti plang la telefon ca ii ameninta ca ii scoate din propria casa si iti povestesc cum i-a cumparat fiul partea, poti sau nu poti avea incredere?

Nu trebuia sa mi povesteasca cat de nemernic e unchiul ca n-am trait pe Marte pana azi.

Nu e doar interesul financiar cat si cel personal de a-i da peste bot unchiului extrem de binevoitor.


Trebuie sa plec continuam cand ma intorc vad ca e mult interes in jurul acestui topic.

Edited by holimen24, 12 May 2023 - 18:52.


#89
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 15:44, said:



Si nu sunt parte din contract dar mama era si era in viata cand s-a facut asa zisul contract pentru ca bunicul avea doar 2 mostenitori respectiv fiul si fiica (mama mea) care intre timp s-a stins. As fi intrat la mostenire daca nu s-ar fi facut manevra.
La momentul vanzarii, propietar era bunicul tau, care a vandut cui a vrut!

#90
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
Asa e doar ca nu a vandut din moment ce nu a primit niciun leu, asta se pare ca nu retine lumea. Daca era vanzare cu banul jos era o treaba ori fix asta n-a fost.

Edited by althea, 13 May 2023 - 04:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate