Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Exista cai de atac contract vanzare cumparare apartament?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#37
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Dupa moartea bunicii,prin succesiune,apartamentul avea trei proprietari:bunicul si cei doi copii ai sai.Daca bunicul voia sa ii vanda apartamentul fiului,era nevoie si de acordul mamei tale.Esti sigur ca ea nu a renuntat la partea ei in favoarea fratelui sau?Fiindca altfel  nu cred ca vreun notar incheia un contract v-c.

#38
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postradu103, on 12 mai 2023 - 16:33, said:

Contractul si notarul ar trebui sa se vada in cartea funciara super usor ptr ca este actul doveditor ptr actualul proprietar !
costa 30-40 lei si dureaza maxim 3 zile daca nu e digitalizata inca

Foarte buna informatie. Si cum sa procedez, sa merg la orice notar din oras sa cer cartea funciara pentru adresa respectiva si acolo gasesc contractul si notarul cu care s-a facut contractul?

View Postradu103, on 12 mai 2023 - 16:35, said:

Poti intreba un alt notar, consultatiile ar trebui sa fie gratuite in limita unui timp rezonabil
PS: daca bunicul a semnat declaratia notariala ca a luat banii, e cam greu de dovedit ca nu-i asa fara martori

Pffff, asta cu ce a semnat si ce nu se poate afla doar vazant contractul.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nici o șansã dacã bunicul declara ca a primit banii numerar. O tranzacție care depãșește plafonul legal, de 50000 lei, este posibila, nu e nici o problema. Doar ca, teoretic, e pasibil de o amenda de 10% din suma care depãșește plafonul.

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... eu sugerez o consultatie la avocat - mai bine 2
Ora de consultatie e undeva la 3-400 lei

Fa-ti un rezumat cat mai coerent (sa nu pierzi aiurea timpu' cu explicatii) si vezi ce raspuns primesti

Totusi, daca nu vezi nici o hartie eu zic sa stai in banca ta
S-ar putea sa-ti iei una peste dinti de nu te vezi

#41
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postbelisima, on 12 mai 2023 - 16:37, said:

Dupa moartea bunicii,prin succesiune,apartamentul avea trei proprietari:bunicul si cei doi copii ai sai.Daca bunicul voia sa ii vanda apartamentul fiului,era nevoie si de acordul mamei tale.Esti sigur ca ea nu a renuntat la partea ei in favoarea fratelui sau?Fiindca altfel  nu cred ca vreun notar incheia un contract v-c.

100% sigur. "Erau la cutite".

View Postslai, on 12 mai 2023 - 16:40, said:

Nici o șansă dacă bunicul declara ca a primit banii numerar. O tranzacție care depășește plafonul legal, de 50000 lei, este posibila, nu e nici o problema. Doar ca, teoretic, e pasibil de o amenda de 10% din suma care depășește plafonul.

N-am de unde sa stiu ce a semnat el atunci, va dati seama ca la aproape 90 de ani nici el nu mai stie dupa atata timp. Amenda de 10% pentru ca pretul e mult mai mic decat valoarea reala de piata sau mai exact pentru ce?

#42
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Mama ta era coproprietara la apartament, 25%. Ai moștenit aceasta cota parte.
Poate au falsificat vreo declarație a mamei tale. Sau poate nu au vândut nimic. Mergi la un notar.

#43
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostNaijax, on 12 mai 2023 - 16:40, said:

Mai ... eu sugerez o consultatie la avocat - mai bine 2
Ora de consultatie e undeva la 3-400 lei

Fa-ti un rezumat cat mai coerent (sa nu pierzi aiurea timpu' cu explicatii) si vezi ce raspuns primesti

Totusi, daca nu vezi nici o hartie eu zic sa stai in banca ta
S-ar putea sa-ti iei una peste dinti de nu te vezi

Pai nu am ce hartie sa vad ca imediat ce au fost parafate actele fiul s-a carat cu acte cu tot. Dar am inteles de la useri ca as putea regasi hartiile in extrasul de carte funciara ceea ce ar fi un start potrivit. Sper sa gasesc acolo toate hartiile semnate ca sa vad ce caz am.

#44
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
In acest caz tu ai fi mai indreptatit sa banuiesti un act de vanzare cumparare fara acceptul mamei tale.Despre faptul ca bunicul a primit sau nu banii,nu cred ca are relevanta.Daca stii notariatul unde s-a facut vanzarea,du-te si intreaba notarul respectiv.

Edited by belisima, 12 May 2023 - 16:49.


#45
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 16:46, said:

Mama ta era coproprietara la apartament, 25%. Ai moștenit aceasta cota parte.
Poate au falsificat vreo declarație a mamei tale. Sau poate nu au vândut nimic. Mergi la un notar.

De vandut sigur au vandut.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbelisima, on 12 mai 2023 - 16:37, said:

Dupa moartea bunicii,prin succesiune,apartamentul avea trei proprietari:bunicul si cei doi copii ai sai.Daca bunicul voia sa ii vanda apartamentul fiului,era nevoie si de acordul mamei tale.Esti sigur ca ea nu a renuntat la partea ei in favoarea fratelui sau?Fiindca altfel  nu cred ca vreun notar incheia un contract v-c.
Nu avea nevoie de acordul mamei. A vandut doar ceea ce detinea.

Partea respectiva era intr-adevar a bunicului pentru ca se facuse dezbatere succesorala dupa moartea bunicii, bunicul avand 50% a lui plus 1/3 mostenita de la sotia decedata, celelalte 2/3 fiind impartite egal intre fiul si fica lor.

View Poststefan0011, on 12 mai 2023 - 16:46, said:

Mama ta era coproprietara la apartament, 25%. Ai moștenit aceasta cota parte.
Nu avea cum sa fie coproprietara pe 25 %.

Partea respectiva era intr-adevar a bunicului pentru ca se facuse dezbatere succesorala dupa moartea bunicii, bunicul avand 50% a lui plus 1/3 mostenita de la sotia decedata, celelalte 2/3 fiind impartite egal intre fiul si fica lor.

#47
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postbelisima, on 12 mai 2023 - 16:47, said:

In acest caz tu ai fi mai indreptatit sa banuiesti un act de vanzare cumparare fara acceptul mamei tale.Despre faptul ca bunicul a primit sau nu banii,nu cred ca are relevanta.Daca stii notariatul unde s-a facut vanzarea,du-te si intreaba notarul respectiv.

Dar nu ca banuiesc, sunt 100% sigur ca nu a existat niciun fel de sansa ca mama sa fi acceptat vanzarea cumpararea pentru ca si ea ar  fi fost mostenitoarea bunicului si pentru ca relatia dintre cei doi frati era de-asa natura.

Deci fiul avea obligatoriu neoie de acceptul fiicei bunicului pentru ca bunicul sa poata vinde legal cota sa din apartament catre fiu? Daca da atunci cu siguranta am de ce sa ma agat. Cu certitudine n-a existat niciun fel de acord din partea ei.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 16:52, said:

Deci fiul avea obligatoriu neoie de acceptul fiicei bunicului pentru ca bunicul sa poata vinde legal cota sa din apartament catre fiu?
Nu. Nici vorba.

#49
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postholimen24, on 12 mai 2023 - 16:47, said:

Pai nu am ce hartie sa vad ca imediat ce au fost parafate actele fiul s-a carat cu acte cu tot. Dar am inteles de la useri ca as putea regasi hartiile in extrasul de carte funciara ceea ce ar fi un start potrivit. Sper sa gasesc acolo toate hartiile semnate ca sa vad ce caz am.

Extrasul de carte funciara are doar valoare informativa si nu gasesti acolo informatiile de care ai nevoie
Acolo sunt trecute date despre suprafata, descriere, dreptul la proprietate si ... cam astea
Daca acolo scrie ca proprietar este X = nu te ajuta cu mare lucru

#50
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 16:54, said:

Nu. Nici vorba.

Bun dar practic asta nu ar anula dreptul la rezerva succesorala pe care o avea fiica? Adica practic prin vanzarea catre fiu bunicul ar fi insemnat ca o dezmosteneste pe fiica ceea ce stiu ca e ilegal pentru ca intotdeauna ramane o rezerva succesorala, nu-ti poti dezmosteni complet copiii.

#51
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apare tipul si numarul documetelor in care s-au facut notificari/modificari.

#52
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostNaijax, on 12 mai 2023 - 16:55, said:


Extrasul de carte funciara are doar valoare informativa si nu gasesti acolo informatiile de care ai nevoie
Acolo sunt trecute date despre suprafata, descriere, dreptul la proprietate si ... cam astea
Daca acolo scrie ca proprietar este X = nu te ajuta cu mare lucru

Inteleg. Stiu cine e proprietar, ii stiu numele, evident. Pe mine ma intereseaza daca si cum pot obtine contractul de vanzare cumparare dat fiind ca fiul nu mi-l va arata, evident, niciodata.

#53
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Bunicu si bunica au 6/6.
La moartea bunicii, cota bunicului este 4/6, mama lui OP 1/6 si unchiu 1/6.

Bunicul traieste si vanzarea este legala, asta inseamna ca unchiu are 5/6 iar OP 1/6.

OP vrea o cale sa primeasca mai mult de 1/6, daca dovedeste vanzarea falsa, spera ca partea bunicului 4/6 sa fie impartita altfel.
Nu stiu insa daca se imparte 50-50 intre copii si nepoti, adica cei 4/6 sa fie impartiti 2/6 la OP si 2/6 la unchi.

#54
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postpasilla, on 12 mai 2023 - 16:59, said:

Apare tipul si numarul documetelor in care s-au facut notificari/modificari.

Da, putine informatii de acolo din pacate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate