Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

[Consola] ASUS ROG Ally

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

[ https://i.imgur.com/ZYdlOgU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/9eCkqpT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/BkGi0yV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/8rxin3C.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Fara offtopic.
Fara flame, spam, sau reclama de orice fel!




Precomanda: eMAG




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Rq3mqOG5Vk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Play your way with the ROG Ally gaming handheld. Access any game that runs on Windows across all game platforms, including Steam, GOG, Xbox Game Pass, cloud gaming services, Android apps and more. Play anywhere, anytime, using handheld mode or by connecting the Ally to a TV and linking multiple controllers to play with friends. The Ally even transforms into a gaming PC by connecting to ROG XG mobile eGPU and dock - supporting mouse, keyboard, monitor, and more of your favorite peripherals. Equipped with an AMD Ryzen Z1 processor, a smooth 7-inch 1080p 120Hz touchscreen with AMD FreeSync premium technology, and ROG intelligent cooling, the ROG Ally takes handheld gaming on to a whole different level.

Spoiler

Edited by TheExecutioner, 12 May 2023 - 00:06.


#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Pare nice, dar nu ma asteptam sa coste atat, sincer, e mai cu mult mai mult decat ps5/Xbox SX.

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Tu compara cu steamdeck, nu ps sau xbox? Sunt alea portabile, au display?

#4
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Da, am tot vazut si eu reviews cu aceasta consola, chiar este foarte interesanta...mie imi place ideea de a avea o consola portabila plus ca are suport de la windows.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu asteptam sa apara, voiam sa-mi iau.
Apoi am vazut reviewuri si cat tine bateria. Pas. Astept urmatorul switch sau poate steamdeck daca n-o sa mai am rabdare.
Era de asteptam sa tina putin bateria ca deh, specs, 1080p, windows, dar nici chiar asa putin nu ma asteptam.

#6
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
La 720p cu upscale la 1080p bateria tine exact ca la Steam Deck. Vorbim de jocuri AAA. Avantajul mare este Free Sync, lucru care lipseste de la concurenta. Da, mai trebuie bibilita partea software, dar nici Deck-ul la lansare nu era prea stralucit. Un plus este Game Pass! Teste diferite aici, de la 20.38: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7-WlPA8acro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by liviutatarus, 13 May 2023 - 07:01.


#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Switch si Steam Deck au un mare avantaj, suport oficial si optimizari din partea dezvoltatorilor de jocuri.
Eu astept Switch 2.Posted Image

Ce garantie ai ca Asus nu o sa abadoneze ROG Ally daca nu are succes?

#8
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Niciuna! Pana la urma este un "laptop" si drivere mai noi o sa apara! Dupa prezentarea live, am vazut ca Microsoft este partener, spunandu-se la un moment dat ca ar fi ca un Xbox mobile! Daca nu-i aveau pe cei de la Microsoft in spate, pretul era aproape de 1000 de euro, zic eu. Am avut Steam Deck, l-am vandut in ziua lansarii si am facut precomanda la Rog Ally! Linux nu este pentru mine, in desktop mode si cel de la Valve este o durere, mai ales tastatura! Daca am facut o greseala, mi-o asum! Toti sunt impotriva Asus la momentul asta datorita acelei placi de baza care a luat foc! Am numai laptopuri din gama ROG si Zenbook si  de la ei, de cativa ani buni si nu am avut nicio problema cu ele! Asta cu 3070 (lucrez in Autocad mult) de pe care scriu, il am de doi ani si ceva si zbarnaie! La fel si al sotiei!

#9
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Făină jucăria, măcar dacă în prețul de 4000 venea cu dock ca și Nintendo switch ca măcar să nu depinzi de baterie.
Aștept switch 2 care probabil o să fie day 1 buy.

#10
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Vine in schimb cu husa si va fi disponibil acest dock care este exact ceea ce trebuie! Il bagi in priza si ai porturile exact pe incarcator! https://www.bestbuy....p?skuId=6542054

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postliviutatarus, on 13 mai 2023 - 06:58, said:

La 720p cu upscale la 1080p bateria tine exact ca la Steam Deck.
Doar ca eu speram sa fie peste steam deck. Ca altfel il luam pe ala. Plus ca daca vrei sa joci "de toti banii", adica la 1080p cu 120hz, e trista rau situatia.

Quote

Daca nu-i aveau pe cei de la Microsoft in spate, pretul era aproape de 1000 de euro, zic eu.
Foarte discutabil. Nu cred ca primesc bani de la xbox features dar nu stiu, cel putin n-am auzit despre asta. Teoria multora e ca-l vand cu profit mic si-atat. N-am nimic cu asus, sper sa aiba succes si poate la versiunea urmatoare o sa merite pentru mine.
Dar for now, mi se pare ca valve si nintendo au investit mai mult in produsele lor (si pe partea de development, si accesorii, si continut, etc.). Deck-ul nu mi-a placut indeajuns de mult iar Ally nu mi se pare mai breaz, asa ca o sa mai astept. Probabil switch 2, cum zicea si colegu' mai sus. Vom vedea.

#12
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Ai gratuit 3 luni Game Pass, deci este un deal cu Microsoft!

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Pai si cum castiga ASUS bani din asta? :)
La valve si nintendo, userul cumpara jocuri de la producator, adica isi permit sa le vanda pe profit mic ca sa castige un user pe termen lung. La fel si la console in general, cumperi consola, esti blocat in eco-sistemul lor si vei cumpara si jocuri.

Dar la ASUS? Doar nu crezi ca o sa le dea microsoft procent din abonamentele game pass pentru cei care le vor pastra, sau ceva de genul. Faptul ca primesti 3 luni gratuite pe spatele microsoft e un beneficiu pentru utilizator nu pentru ASUS.

#14
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Is plătiți de Microsoft. E un beneficiu pentru Microsoft, au făcut ceva deal cu asus altfel nu erau pe platforma lor.

Edited by yuukan, 13 May 2023 - 20:36.


#15
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
3 luni de Game Pass si daca-l prelungesti la un an, Microsoft isi recupereaza din investitie! Sunt mana in mana! Orice alte dispozitive, handheld cu windows, au preturi in jur de 1000 de dolari! O subventie exista, in clipul de prezentare au avut invitat pe cineva de la Microsoft.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postyuukan, on 13 mai 2023 - 20:33, said:

Is plătiți de Microsoft. E un beneficiu pentru Microsoft, au făcut ceva deal cu asus altfel nu erau pe platforma lor.
Da, beneficiul e ca din aia 10.000 care cumpara ally (sa zicem) poate x% continua sa plateasca gamepass.
Si ASUS primeste la schimb faptul ca dau consola cu o gramada de jocuri free-to-play pentru 3 luni.

Dar dupa ce trec alea 3 luni, ura si la gara. Crezi ca microsoft plateste procent din abonamentele care raman dupa alea 3 luni? Lol. Zero sanse. Zero.

View Postliviutatarus, on 13 mai 2023 - 22:55, said:

3 luni de Game Pass si daca-l prelungesti la un an, Microsoft isi recupereaza din investitie!
Da, Microsoft recupereaza din aia care raman. Nu ti se pare destul de corect? Ca doar nu o sa pastreze TOTI abonamentul.
Dar nu-mi zi ca apoi dau inapoi si catre asus din aia care raman. Toti care vand console/jocuri la pret mic o fac pentru ca au sistemul LOR in spate. Cum ar fi daca s-ar apuca microsoft sa colaboreze cu o gramada de producatori, si sa trebuiasca sa le dea tuturor procent? fiti seriosi.
Nu ma intelegeti gresit, e foarte bine ca au colaborat cu MS ca sa ofere pachetul asta. Dar daca erau in parteneriat (adica sa detina ally impreuna) ar fi aparut articole, chestii de gen cumparat actiuni, exclusivitate, etc. Platformele gen gamepass genereaza miliarde anual, nicio companie nu renunta la o parte din profituri de genul doar pentru reclama. De exemplu cand au investit in chatgpt ca sa integreze cu bing au rasunat toate outleturile de stiri. La fel am fi aflat si despre ally.

Cat despre alte dispozitive, ASUS concureaza in principal cu SteamDeck si (intr-o masura mai mica) Switch, care-s ambele mai ieftine. Daca veneau la $1000 nu aveau nicio sansa. Asa, au. Sunt obligati sa le vanda la preturile astea altfel nu le cumpara nimeni. Exact asa cum nu cumpara nimeni nici Aya sau alte handhelduri obscure.
ASUS in schimb isi permit sa vanda la profit mic ca sa intre pe piata.

#17
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Pe piata americana, unde Steam Deck este la 650 dolari si ROG Ally 700 dolari, concurenta este acerba! Adica cu 50 de dolari in plus ai aproximativ aceeasi autonomie la 720p si in plus, in mod andocat, la fel ca la Switch ai un boost de performanta deloc de neglijat! Poti juca aproape orice la 1080p cu setari decente. Viitorul va fi si despre motorul UE5 si jocurile care vor aparea cu el, motor la care Steam Deck sta foarte rau. Una peste alta, daca nu ai niciun dispozitiv si iti doresti unul, eu as privi, la momentul asta, mai spre viitor! Da, cu diferenta aia de bani, care merita! APU mai nou, ecran mai bun cu mult si faptul ca poti juca foarte multe titluri noi gratis (intelegeti voi unde bat)!

#18
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Interesant că prind teren consolele portabile, înainte doar nume obscure intrau pe piață, după Steam deck și acum și asus, e clar că e cerere pentru așa ceva, asus poate să aducă chestia la nivel de mainstem, s-au prins ei că Nintendo switch vinde bine și încearcă și ei o parte din felie / vânzări mai ales că switch e destul de slab ca și hardware.
Au fost zvonuri că și Sony vrea să reintre pe portabile. Și Nintendo are nevoie de o consolă capabilă, totuși lipsesc cu desăvârșire inclusiv zvonuri, ori țin secret ori nu o să fie un switch 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate