Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

[Consola] ASUS ROG Ally

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Probabil o sa fie dar nu foarte curand. Inca se vand titluri pentru switch "la pret intreg", si oricum jocurile overall de switch sunt mai lejere, mai putin demanding. La un moment dat trebuie sa-i faca un upgrade, ca au prea multi clienti.

#20
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Wow! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2nyV2al_Euk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
TheExecutioner

TheExecutioner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.08.2015

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mm6w_X5-55o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nintendo vinde pentru ca are o suita intreaga de IP si un fan base serios. Nintendo, in bula lor, efectiv nu au concurent. Nintendo a vandut mereu peste 100MM si Switch a fost vandut peste PS4. Pana si NDS si GB au vandut peste PS4.

Degeaba scoti un dispozitiv portabil daca nu ai IP sau o platforma macar precum Steam. Nici Sony nu are IP Power cat are Nintendo.

ROG Ally suna bine pe hartie, dar pretul si windows... meh. Steam Deck e mare, greu. Inclusiv switch-ul devine incomfortabil, deckul si mai grav..

#23
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Macar de venea cu port hdmi,il faceai si player multimedia pt filme

#24
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Are dock, la alți bani.

#25
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 yuukan, on 26 iunie 2023 - 16:04, said:

Are dock, la alți bani.
un chromecast 4k costa cu totul mai putin decat dock-ul ala    :)

si pe mine tot autonomia ma dezamageste, imi iau consola portabila ca s-o folosesc… well, portabil. ok, nu ma asteptam sa tina o zi intreaga, dar switch-ul ma tine linistit 3-4 ore. zacut o ora in aeroport, 2 ore de zbor, mi se pare decent. problema la switch si motivul pt care ma uit la Steam deck sau ally e catalogul de jocuri… nintendo are jocuri misto, dar exorbitante ca pret.

#26
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
E in funcție de jocurile care le joci, poți să setezi tu tpd / power draw din meniu, la switch își face singur downclock in funcție de joc.
Nu e chestia că is scumpe jocurile și Ally e 4000 lei și jocurile costă, ideea e sa joci jocuri de pc la altă calitate. Witcher 3 de exemplu arată oribil pe switch, dacă nu ai termen de comparație merge, dacă l-ai văzut cum arată pe alta consolă nu.
Încă o chestie, jocurile Nintendo costă pentru că sunt fizice, ai un motiv bun, poți să joci și revinzi.

Edited by yuukan, 27 June 2023 - 05:12.


#27
Frankthepug

Frankthepug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.03.2018
Salut, voi ce dock folosiți când vreți sa o folosiți pe TV?

#28
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Dock-ul original, pana acum este singurul care scoate 30W in turbo si 42w in manual mode! Probat! Ca suport am luat asta, se pliaza si incape perfect in husa originala!
https://www.flax.ro/...10-5inch-silver
https://i.postimg.cc/8zT04LxR/1.jpg

Edited by liviutatarus, 08 July 2023 - 17:23.


#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Pentru cei ce aveti Asus Rog Ally cu Z1 Extreme, ati conectat-o la monitor? adauga imput lag?

Ma bate gandul sa imi cumpar si eu una sa mai dau cate un joc cand sunt plecat de acasa... Si as vrea sa duc un monitor si un docking station la socri acasa si cand merg pe acolo in weekend sa mai pot da un joc...
Acasa am calculator de gaming destul de serios, deci consola va fi doar pentru deplasari, si destul de rar...

Pentru mine cea mai mare problema cu laptopurile e imput lag-ul, toate laptopurile ce le-am avut daca le conectam la un monitor extern imi aduga imput lag care era sesizabil... adica daca pun pe duplicate, intre ce imi afisaza pe monitorul laptopului si pe monitorul extern exisa un lag sesizabil, ceea ce in jocuri e naspa rau de tot...

Astept feedback-ul vostru...

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Deci... m-am jucat cateva ore cu o consola ROG Ally cu procesor Z1 Extreme...
Acum nu mai sunt 100% sigur ca vreau sa o cumpar... parca as astepta sa scoata varianta a 2-a.

Chestii ce ar trebui imbunatatite din punctul meu de vedere:

1) Sa rezolve problema cu MicroSD-ul
2) Sa creasca capacitatea bateriei de la 40Wh la cel putin 60Wh, nu de alta dar incape ca e destul de mult spatiu neutilizat in interiorul consolei.. stiu ar creste greutatea consolei...
3) Nu inteleg de ce folosesc SSD M2 2230, spatiu e sa incapa un 2280, exista si adaptoare la la 2230 la 2280 pt ROG Ally...
4) Ecran OLED... totusi vorbim de un dispozitiv mobil din 2023 nu din 2010...
5) Ar putea sa mai scada marginile negre ale ecranului si sa incapa unu de 7.5-8" acolo...
6) Sa scoata conectorul XG si sa poti conecta orice eGPU pe USB-C, nu doar placile video externe de la Asus.
7) Sa adauge si al 2-lea USB-C, sa poti sa folosesti un USB-C pentru monitor extern si un USB-C pentru incarcare...

Inteleg ca sunt la primul model, si ca au fost pionieri, cu prima consola cu Windows, sper sa nu se opreasca la primul model, si sper ca viitoarea consola sa revolutioneze acest domeniu.
Oricum Asus a facut lucruri extraordinare cu lansarea acestei console.

#31
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 mirel3003, on 20 noiembrie 2023 - 11:40, said:

7) Sa adauge si al 2-lea USB-C, sa poti sa folosesti un USB-C pentru monitor extern si un USB-C pentru incarcare...
Daca USB-C-ul respectiv suporta si-si, inseamna ca poti sa-l legi la un dock ceva sa ai ambele in acelasi timp. Am la munca un display 21:9 care are si conexiune USB pentru video + 65 W charging, de exemplu (plus audio/mic/webcam care-s toate pe monitor). Dar da, daca se poate doua, e mai bine decat unu. :)

#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 TehCube, on 20 noiembrie 2023 - 15:48, said:

Daca USB-C-ul respectiv suporta si-si, inseamna ca poti sa-l legi la un dock ceva sa ai ambele in acelasi timp. Am la munca un display 21:9 care are si conexiune USB pentru video + 65 W charging, de exemplu (plus audio/mic/webcam care-s toate pe monitor). Dar da, daca se poate doua, e mai bine decat unu. Posted Image
Ideea de 2 USB-C e ca sa il poti lega direct la monitor ce are intrare USB-C... si astfel nu mai trebuie sa cumperi un dock...
Si eu am acasa un dock HP care conectat la Rog Ally afisaza pe monitor si in acelas timp si incarca, dar nu toata lumea are un asemenea dock, si asta ar insemna niste bani in plus, in schimb acum majoriatea monitoarelor au si intrare USB-C.

Inca odata, ROG Ally e un device superb, dar poate primi anumite imbunatatiri sa il faca si mai bun...

Stau si il urmaresc, vad ca e pe stoc la mai multe magazine Altex si Mediagalaxy din Timisoara dar e mai scump cu 100 RON ca la Emag...
De azi dimineata tot stau si ma uit si nu stiu ce sa fac... sa il cumpar sau sa astept urmatorul model...

Edited by mirel3003, 20 November 2023 - 16:33.


#33
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
am dat 60 lei pe un hub usb-c cu incarcare, de la myria, pentru un laptop si functioneaza perfect

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Inca o chestie ce cred ca trebuia adaugata pe ROG Ally e slot de SIM sau eSIM...  totusi e o consola portabila deci te folosesti de ea in tren/autobuz/masina et, e naspa sa faci hotspot de pe telefon pentru net cand puteau pune un cacat de slot de SIM sau eSIM pe ea...

#35
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
si ce se mai intampla cu bateria in cazul acesta?
nintendo switch are?

#36
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Da, dupaia să fie cu 50 euro mai scumpă.
Îți iei un modem portabil 4g cu baterie gen și gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate