Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Audi A4 S-line 45tfsi 2023

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010
Salut,

Cu o masina mai veche tinusem un jurnal de bord, asa ca am zis sa bag o fisa si pentru asta.

Masina este un Audi A4 S-line 45tfsi cu 265cp, luata noua, pe comanda din RO, s-a inmatriculat in Ianuarie 2023 si s-a livrat la 4 luni de la plasarea comenzii.

Momentan are 3950km, pana acum toate bune. Ca si rulaj, o sa dezamagesc crunt ca lucrez de acasa majoritar si prefer sa iau un bolt/metrou decat sa caut loc de parcare Posted Image In general ies cu ea sa ma plimb seara si cand am de facut un drum/iesire cu familia/etc.

Ca si dotari, mi-e mai usor cu screenshot din myaudi sau direct link cu configuratia: https://configurator...L@WCS$W2@WK8@/@

Dintre dotarile masinii, farurile Matrix sunt fenomenale, sistemele de asistenta reduc mult efortul unui drum pe DN/autostrada, scaunele cu masaj sunt ok (n-as renunta la ele totusi, isi fac treaba), tapiteria gri cu ornamentele de lemn de stejar mi se pare o combinatie foarte reusita. Evident, sufletul masinii este motorul: 45tfsi e fenomenal.

Tot la capitolul motor, ca si consum, media pana acum e pe la 9.8% pe ~3500km, strict in Buc cand ies eu ar fi 12%, iar la drum lung cam 7-8% pana acum.

Va stau la dispozitie daca aveti intrebari referitoare la diverse dotari sau aveti nevoie de ceva ajutor cu vreo configuratie; timp sa am doar Posted Image
Attached File  offer_7CBPDR_27_6_2023.pdf   3.58MB   43 downloads

Attached Files


Edited by December, 29 June 2023 - 04:52.


#2
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
omg, cat te-a costat minunatia dupa discounturi?
E un model foarte reusit clasic, probabil ultimul inainte de cost-cuturi.
Sa o stapanesti sanatos!

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Ai Android Auto wireless? Dacă nu, baga repede un device.  

Felicitări,  mulți km fără probleme.

#4
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Superba masina! Sa o stapanesti sanatos! Totusi...72k Pret de lista...wow

#5
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobalex18, on 02 mai 2023 - 19:25, said:

Ai Android Auto wireless? Dacă nu, baga repede un device.  

Felicitări,  mulți km fără probleme.
Mersi frumos! Acum folosesc apple carplay, dar da, e wireless. Pe A4 acum vine in standard smartphone interface-ul cu conectivitate wireless (600eur pe alte modele).

View PostAbaddon, on 02 mai 2023 - 18:33, said:

omg, cat te-a costat minunatia dupa discounturi?
E un model foarte reusit clasic, probabil ultimul inainte de cost-cuturi.
Sa o stapanesti sanatos!
Audi face discount-uri destul de bune, cand am dat comanda configuratia era marginal mai scumpa la 72.5k eur, dar avand multe optiuni au putut aplica toate pachetele de discount si am dus-o la 55.5k. Insa pretul asta era doar pe leasing ca am prins o campanie cu extra 4% discount (parca) si primele 6 luni de CASCO gratuit. Fara leasing ar fi fost 58k eur, dar personal n-as bloca atatia bani intr-o masina, prefer leasing ca distribui costurile pe 5 ani. In acelasi timp, fiind leasing exista o dobanda si o polita CASCO pe cei 5 ani, iar asta urca pretul total/real pe la 75-76k eur in cei 5 ani de contract. CASCO as fi luat oricum, luasem si la fosta masina pentru cateva luni cat a durat sa ajunga comanda. Toate sumele sunt cu tot cu TVA. Mai sunt revizii, carburant, hotel anvelope sau alte bliz-blizuri.

View PostFriend310, on 02 mai 2023 - 20:53, said:

Superba masina! Sa o stapanesti sanatos! Totusi...72k Pret de lista...wow
Mersi frumos! Am detaliat mai sus toate costurile Posted Image

PS: Simt nevoia sa precizez ca A4 exista si la pret decent, au acum campanie cu Rabla pt A4 35tfsi automata (150cp), clima 3 zone, oglinda interioara antiorbire cu senzor ploaie si lumina, cotiera confort reglabila si pachet depozitare, lumini ambientale (albe doar, dar pt ~150eur se pun multicolor), senzori parcare fata+spate cu afisaj in mmi si scaune fata incalzite la 29.500eur. Masina pe comanda noua, nu din stoc! Asa m-au "pacalit" si pe mine, ma uitam la ceva "de buget" si pana la urma am zis ca daca tot fac efortul sa fie ce vreau Posted Image

Edited by george_alex, 02 May 2023 - 21:59.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018
Pentru familie nu era mai practic un break?

#7
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010
Cu siguranta, dar ne plac sedan-urile si suntem micuti. Trebuie sa ai un avantaj candva si cu 1.73 Posted Image Ca sa nu mai zic ca "vechea" masina a fost o Octavia. E singurul lucru care din cand in cand mi se mai reproseaza despre masina: era mai mult loc in spate inainte!

Edited by george_alex, 02 May 2023 - 22:02.


#8
fmarius0895

fmarius0895

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.04.2019
Foarte misto configuratia! Sa te bucurii de ea!
Scaune ventilate nu ai bifat sau nu se pot pune pe A4?
Ma uimesc câteodată producătorii premium, 91 de euro pt auto-hold, common Audi.


#9
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010

View Postfmarius0895, on 02 mai 2023 - 22:15, said:

Foarte misto configuratia! Sa te bucurii de ea!
Scaune ventilate nu ai bifat sau nu se pot pune pe A4?
Ma uimesc câteodată producătorii premium, 91 de euro pt auto-hold, common Audi.
Mersi frumos!
Pe A4 si A5 nu poti pune si scaune ventilate si scaune cu masaj, trebuie ori una ori alta ca optiune. Pe mine nu m-au impresionat scaunele ventilate cand le-am incercat pe masina unui prieten mai demult (ma enerveaza pana si zgomotul ala micut de ventilator), asa ca am preferat sa pun reglajul lombar pneumatic cu masaj Posted Image
Referitor la auto-hold, da, Audi nu prea ofera nimic in standard. Ma rog, ai usi, geamuri electrice, sunt chestii, dar nu exista sa zici "vine cu multe dotari standard", orice plasuta costa. Atipic pe A4 ca e doar "navigatie mare" acum si ca vine cu smartphone interface in standard, cand pe A1 costa ceva de genul 400-600eur.

#10
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Asteptam mai multe poze, modelul e bombardier.

#11
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010
Pt poze, i-am facut un profil de ig: https://instagram.co...id=YmMyMTA2M2Y=

Am zis sa separ sa pot posta oricand am chef fara sa spamez cunostiintele 😀

Edited by george_alex, 04 May 2023 - 00:50.


#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Bag flame

Attached File  IMG_20230327_200229_667-01.jpeg   315.98K   90 downloadsAttached File  20230428_180210-01_edited.jpeg   540.08K   97 downloads

#13
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010
Revin si cu niste poze. Sunt tot de pe IG ca n-am apucat sa ii fac mai multe Posted Image
Prima e de Marti, iar ultima e cu dslr-ul noaptea.

Attached Files



#14
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Chiar recent m-am uitat la un versus intre A4 45TFSI, Seria3 330i si C-Class.
Eu am 330i xDrive (varianta inainte de facelift) si in cam 8 luni trebuie sa vad ce fac cu el; la Seria3 LCI nu-mi place interiorul iar A4, chiar daca e un design mai vechi, pare sa aiba cel mai ergonomic interior dintre toate. (nu am condus niciodata A4; nici nu cred ca m-am urcat vreodata in unul).
Singura chestie ce m-a retinut sa ma uit la A4 in 2021 e sistemul quattro ultra care decupleaza spatele cand nu e nevoie si e complet FWD pe cand Seria3 e RWD bias si se simte frumos cum tractiunea ajuta pe viraje sa roteasca masina.

Ca si interior, cel de pe A4 imi place cel mai mult si sunt convins ca si directia e mai naturala si are feedback mai bun decat la Seria3 (directia la Seria3 e ciudata tare).

Edited by sirronkcuhc, 04 May 2023 - 15:55.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,376
  • Înscris: 28.10.2018

 george_alex, on 04 mai 2023 - 14:01, said:

Revin si cu niste poze. Sunt tot de pe IG ca n-am apucat sa ii fac mai multe Posted Image
Prima e de Marti, iar ultima e cu dslr-ul noaptea.

Mi se pare de vreo 10 ori mai misto si mai elegant A4 Estate.

Nu stiu de ce, dar sedanul, mai ales alb, ma duce cu gandul la masina de Arab/Turc.

Attached File  2023-audi-a4-avant-unofficial-rendering.jpg   85.28K   131 downloads

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 sirronkcuhc, on 04 mai 2023 - 15:54, said:

Chiar recent m-am uitat la un versus intre A4 45TFSI, Seria3 330i si C-Class.
Eu am 330i xDrive (varianta inainte de facelift) si in cam 8 luni trebuie sa vad ce fac cu el; la Seria3 LCI nu-mi place interiorul iar A4, chiar daca e un design mai vechi, pare sa aiba cel mai ergonomic interior dintre toate. (nu am condus niciodata A4; nici nu cred ca m-am urcat vreodata in unul).
Singura chestie ce m-a retinut sa ma uit la A4 in 2021 e sistemul quattro ultra care decupleaza spatele cand nu e nevoie si e complet FWD pe cand Seria3 e RWD bias si se simte frumos cum tractiunea ajuta pe viraje sa roteasca masina.

Ca si interior, cel de pe A4 imi place cel mai mult si sunt convins ca si directia e mai naturala si are feedback mai bun decat la Seria3 (directia la Seria3 e ciudata tare).

Verifica cu ultra:
1. Modul exact de funcționare (avantaje/dezavantaje)
2. Dacă este montat sau nu

#17
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Avantaje niciunul pentru mine in gama asta de pret.
S4 e cu torsen si A4 45 TFSI e cu ultra.

#18
george_alex

george_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2010

 sirronkcuhc, on 04 mai 2023 - 15:54, said:

Chiar recent m-am uitat la un versus intre A4 45TFSI, Seria3 330i si C-Class.
Eu am 330i xDrive (varianta inainte de facelift) si in cam 8 luni trebuie sa vad ce fac cu el; la Seria3 LCI nu-mi place interiorul iar A4, chiar daca e un design mai vechi, pare sa aiba cel mai ergonomic interior dintre toate. (nu am condus niciodata A4; nici nu cred ca m-am urcat vreodata in unul).
Singura chestie ce m-a retinut sa ma uit la A4 in 2021 e sistemul quattro ultra care decupleaza spatele cand nu e nevoie si e complet FWD pe cand Seria3 e RWD bias si se simte frumos cum tractiunea ajuta pe viraje sa roteasca masina.

Ca si interior, cel de pe A4 imi place cel mai mult si sunt convins ca si directia e mai naturala si are feedback mai bun decat la Seria3 (directia la Seria3 e ciudata tare).
Intre cele 3, fiecare model are avantaje si dezavantaje, ca review iti recomand cu caldura Autogefühl - BMW 3 Series 330i vs Mercedes C-Class C300 vs Audi A4 45 TFSI comparison REVIEW [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jetYNhzP6Hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La A4 mi se pare diferenta mare in functie de dotari in ceea ce priveste interiorul; foarte multe pe SH sunt cu interiorul basic, chit ca au S-line interior, sunt lasate trim-urile implicite(gratis), poate sunt eu ghinionist sa imi pese de chestiile astea, dar cel mai mult imi place fix cum l-am configurat: pachet interior Design cu pielea gri si ornamentele de stejar gri.
Tot ce ating e de calitate, orice buton sau rotita face un zgomot distinct, ma gandeam ca o sa ma enerveze asta sau ca nu o sa bag de seama, dar cumva acum astept sunetul ala de "click".

Ca si sistem de propulsie, e extrem de discutabil si puristii mereu or sa arunce cu noroi in quattro ultra. Am mai vazut filmul asta si alte dati, vezi cazul downsizing. Am terminat Automatica, deci inteleg sistemul, inteleg cum e conceput si inteleg ce inseamna ca e un sistem predictiv, nu reactiv cum intelege plebea. Pentru mine minimizarea consumului (desi e evident ca nu ma mai uit la asta pe 45tfsi), cumva mereu a jucat un rol (de principiu) si sa traga doar rotile din fata la mers constant mi se pare o idee buna. Decupleaza complet cardanul, rotile spate sunt aproape libere cand nu e nevoie de ele, masina estimeaza cu 500ms in fata, cuplarea dureaza sub 200ms, deci e timp sa intervina. Daca vrei musai sa fie mereu cuplat si spatele, treci pe ESP off si ramane blocat sau mergi pe modul dinamic si la ORICE plecare de pe loc, masina pleaca cu spatele cuplat si il tine mai mult ca deobicei.

In ceea ce priveste distributia puterii, 50-50 e maxim, iar la kickdown fix asa se simte: pleaca toata o data, nu simti nici ca te trage, nici ca te impinge, ci cumva te duce cu totul. Am prieten cu seria 3 tractiune spate si a zis ca se simte mult mai interesant decat credea pana sa-l plimb. I-a placut cum trage Posted Image

 abac, on 04 mai 2023 - 16:22, said:

Mi se pare de vreo 10 ori mai misto si mai elegant A4 Estate.

Nu stiu de ce, dar sedanul, mai ales alb, ma duce cu gandul la masina de Arab/Turc.

2023-audi-a4-avant-unofficial-rendering.jpg
Eh, cu gusturile n-avem ce face. Era la o bifa distanta estate, dar si eu si sotia preferam Sedan si asta  fost Posted Image
In ceea ce priveste culoarea, sincer sa fiu am preferat initial alb ca m-au exasperat copii cu zgarieturile fine, macar asa nu le mai vad, intre timp am gasit niste studii ca masina alba e cea mai vizibila si cica "safe", iar acum de cand o am a ajuns chiar sa-mi placa foarte mult pe alb, desi inainte nici mie nu mi se parea wow din nici un punct de vedere. Iar referitor la "masina de Arab/Turc", nici numarul de inmatriculare nu ma ajuta, mi-a zis un amic turc ca SRK e abreviere de la un nume comun pt ei Posted Image

Edited by george_alex, 04 May 2023 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate