Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Alegere facultate UBB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SanduMandu247

SanduMandu247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2023
Salutare tuturor , incepand cu luna octombrie a anului curent , 2023, doresc sa ma inscriu in cadrul unei facultati care apartine UBB. Am doua optiuni , fie dau admitere si daca reusesc merg la Facultatea de Matematica si Informatica , specializare Informatica , fie depun dosar la Facultatea de Istorie si Filozofie , specializarea Studii de Securitate. Sunt atras de partea de programare insa doar acum am inceput sa o studiez singur , incepand cu luna martie( tin sa precizez ca am terminat liceu de stiinte ale naturii si nu am avut ocazia sa fac informatica in liceu) pe langa asta ma intereseaza si lucrurile legate de securitatea commpaniilor si a statului asupra carora se fac adesea diverse atacuri cibernetice . Planul meu pe viitor fiind sa invat o limba straina mai grea precum araba sau rusa si sa lucrez in strainatate pe parte de securitate in tehnologie, un fel de cyber security . Problema este ca daca as merge la Info atunci m-as chinui cu matematica si nu cred ca as putea sa aprofundez in detaliu in timpul facultatii , limbajele de programare mai bine (pe langa programa de la facultate) , asa ca eu consider ca la studii de securitate ar fi mai adecvat pentru mine , invat ceva despre securitate si pe langa asta am timp sa ma pregatesc intr-un mod autodidact timp de 3 ani pentru programare + sa si invat bazele unei limbi straine mai "exotice". Daca este cineva in cadrul acestor doua facultati care m-ar putea ajuta cu cateva sfaturi ( p.s. am verificat deja programa ambelor facultati).

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSanduMandu247, on 29 aprilie 2023 - 09:36, said:

Facultatea de Istorie si Filozofie , specializarea Studii de Securitate
Daca nu ti-e clar, securitatea de aici nu-i tehnologie! Si cam degeaba o faci.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Studii de securitate
Ce vei studia?
În cadrul programului de licență Studii de securitate beneficiezi de o instruire multi şi inter-disciplinară bazată pe cursuri aparținând unor domenii precum: apărare, ordine publică și siguranță națională, științe politice, relații internaționale, drept, psihologie, economie, istorie sau filosofie.
Introducere în studii de securitate și strategice
Instituții și organizații de ordine și securitate publică
Introducere în studii de intelligence
Elemente de criminalistică
Introducere în securitate cibernetică
Alianțe și organizații internaționale de securitate
Terorism și globalizare
Politica de securitate națională a României
Spionaj și contraspionaj
Analiza conflictelor internaționale
Politici și strategii anticorupție
Metode și tehnici operative
Psihologie criminalistică și judiciară
Dezinformare și comunicare digitală

E doar la nivel de initiere si teorie

Edited by Leo2006, 29 April 2023 - 10:56.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View PostSanduMandu247, on 29 aprilie 2023 - 09:36, said:

Planul meu pe viitor fiind sa invat o limba straina mai grea precum araba sau rusa si sa lucrez in strainatate pe parte de securitate in tehnologie, un fel de cyber security .
Pai inscrie-te direct la ANI. Insa daca n-ai... pe cineva, e greu sa intri.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Mie mi se pare ca, pentru a fi un paznic bun, trebuie sa stii sa furi inainte.
Daca doar stii sa latri si lantul are 2 metri, hotul trece la 3 metri de tine si nu va intersectati.

#6
SanduMandu247

SanduMandu247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2023
Buna ziua , sunt clasa a 12-a , profil stiinte ale naturii si m-am gandit sa dau in vara admiterea la facultatea de chimie din cadrul UBB . Din moment ce la biologie nu sunt extraordinar de pasionat deoarece nu imi place sa memorez pagini intregi pe de rost , ma gandeam (urmarind si planul de invatamant al acestei facultati) sa aplic la facultatea de chimie , din moment ce aceasta este o materie care necesita sa memorezi cateva denumiri , insa nu la fel de mult ca la biologie , parerea mea fiind ca facultatea de chimie se aseamana un pic atat cu cea de matematica , dar atat si cu cea de biologie. Ma intrebam daca sunt studenti sau persoane care au luat contact cu sectia de chimie a unei facultati , nu neaparat din Cluj . Care a fost experienta dumneavoastra si daca vi s-a meritat sa o faceti ? Cat de mult timp trebuie acordat materiilor , ai timp sa studiezi si in particular alte ramuri ale acestui domeniu , sau iti ocupa facultatea tot timpul zilnic? (p.s. eu intentionez dupa facultate sa ma mut in alta tara).
       Multumesc anticipat tuturor pentru raspuns si scuze daca am ales gresit topicul , sunt nou pe forum.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Da la orice facultate crezi ca o termini fara sa te spanzuri, invata in timpul ei ceva ce-ti face placere si mergi pe aceasta cale/pasiune.
Mi-e ca daca mai stam pana saptamana viitoare vrei sa te faci medic sau avocat.

Am terminat socio-psiho si lucrez in IT. Nici ma-sa lu' Sulea nu m-a incurcat ca am alta facultate fata de ce vreau sa prestez.

Edited by sorin147, 01 May 2023 - 20:35.


#8
SanduMandu247

SanduMandu247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2023

View Postsorin147, on 01 mai 2023 - 20:33, said:

Da la orice facultate crezi ca o termini fara sa te spanzuri, invata in timpul ei ceva ce-ti face placere si mergi pe aceasta cale/pasiune.
Mi-e ca daca mai stam pana saptamana viitoare vrei sa te faci medic sau avocat.

Am terminat socio-psiho si lucrez in IT. Nici ma-sa lu' Sulea nu m-a incurcat ca am alta facultate fata de ce vreau sa prestez.
Multumesc pentru raspuns , din pacate doar acum am vazut ca este foarte foarte mare concurenta la informatica , in Cluj , si ma gandeam ca la chimie ar fi mai in regula  , fiind si o materie din profilul real poate ma ajuta in continuare sa imi dezvolt gandirea analitica si in paralel sa invat si programare. Multumesc oricum , mai ma interesez , dar cred ca am sa raman pe chimie , sa speram ca va fi totul in regula , oricum am sa dau tot ce e mai bun pentru a intelege cursurile de la facultate sa raman cu ceva bun si folositor de acolo , cu siguranta o sa imi prinda bine.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e usor sa urmezi ceva si in timpul liber altceva. Te vei stresa degeaba si dauneaza. Tine-te de una si ridic-o la rang de arta cum s-ar spune. Poti intra la acelasi profil si in alta universitate sau la taxa ori distanta/frecventa redusa, chiar si in alt an ca nu e o rusine. Dar macar alergi dupa una si nu doua pentru ca altfel stii povestea cum se termina.

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2023 - 00:29.


#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostSanduMandu247, on 29 aprilie 2023 - 09:36, said:

Problema este ca daca as merge la Info atunci m-as chinui cu matematica

Păi nu, la informatică vei face două sau trei materii de matematică în tot ciclul de licență.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate