Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Alegere smartwatch

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Va salut,
Am o dilema si vreau sa va cer un pic ajutorul....
Am un iphone 13 si vreau sa imi iau un smartwatch si nu stiu ce sa aleg.Ce ma intereseaza cel mai mult este autonomia combinata cu functiile si sincronizarea cu ios.
Initial am vrut sa merg pe un Huawei GT3 pro, dar am vazut ca are cateva functii pe care nu le suporta pe ios.Apoi m-am uitat la Huawei watch 3 pro.La fel cam aceleasi minusuri.La fel si cu Amazfit T-Rex 2....Autonomie excelenta,in schimb probleme cu sincronizarea ios.
Pe Apple watch nu vreau sa merg din cauza autonomiei de maxim 2 zile in conditii normale si maxim 1 zi cu utilizare intensiva.
Dati-mi va rog niste idei sau sfaturi....
Bugetul este de 1500 lei,plus o suplimentare daca este nevoie.
Va multumesc anticipat!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 08.10.2004
garmin are o gama larga de ceasuri si sunt foarte ok...baga un ochi.

#3
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014

 george_eu25, on 28 aprilie 2023 - 08:22, said:

Va salut,
Am o dilema si vreau sa va cer un pic ajutorul....
Am un iphone 13 si vreau sa imi iau un smartwatch si nu stiu ce sa aleg.Ce ma intereseaza cel mai mult este autonomia combinata cu functiile si sincronizarea cu ios.
Initial am vrut sa merg pe un Huawei GT3 pro, dar am vazut ca are cateva functii pe care nu le suporta pe ios.Apoi m-am uitat la Huawei watch 3 pro.La fel cam aceleasi minusuri.La fel si cu Amazfit T-Rex 2....Autonomie excelenta,in schimb probleme cu sincronizarea ios.
Pe Apple watch nu vreau sa merg din cauza autonomiei de maxim 2 zile in conditii normale si maxim 1 zi cu utilizare intensiva.
Dati-mi va rog niste idei sau sfaturi....
Bugetul este de 1500 lei,plus o suplimentare daca este nevoie.
Va multumesc anticipat!

În target-price-ul tău ar fi:
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra, chiar îl laudă cineva că merge bine cu ios, dar și acesta are autonomie redusă, ca toate wear os-urile.
Fossil, Garrett FTW4041 - tot cu wear os, compatibil iPhone
Amazfit GTR 2e - compatibil iPhone, baterie bună.

Adevărul e că pentru ios nu prea există așa multe alternative, ca și pentru Android. Am un coleg cu iPhone, care și-a luat GT3 Pro și nu este mulțumit de "interoperabilitate". Pentru diverse instalări și update-uri, folosește un telefon cu Android, apoi îl mută din nou pe iPhone.

Edited by r3my_cc, 28 April 2023 - 08:54.


#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Garmin e orientat pe sport, daca ai iphone nu poti raspunde la mesaje, doar le vezi. Depinde ce inseamna si la tine partea de smartwatch, ce functii doresti.. inteleg ca vrei multe.
Singura varianta pentru "full notificari/experienta smartwatch" e AW.
Restul mai putin, iar Garmin doar daca vrei GPS-uri si alte cucuri, dar pretul va fi pe masura.

#5
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Apple Watch 7, la banii ăia, clar.

Nu mai știu cât era, dar cineva a reușit să-l ia pe la 1600 Ron de BF, dacă nu mă înșel.

Dacă vrei, poți plusa până la 2000, și iei Apple Watch 8.

My bad, acum am văzut că nu vrei AW... Dar tot ar fi alegerea cea mai bună, hai că 1-2 zile autonomie nu e chiar un impediment. Vei sta toată ziua cu el la mâna, inclusiv la somn?

Edited by Vlad_22, 28 April 2023 - 14:33.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008

 Vlad_22, on 28 aprilie 2023 - 14:36, said:

My bad, acum am văzut că nu vrei AW... Dar tot ar fi alegerea cea mai bună, hai că 1-2 zile autonomie nu e chiar un impediment. Vei sta toată ziua cu el la mâna, inclusiv la somn?
De cateva zile ma tot uit pe youtube si citesc despre smartwatches si toti se plag de baterie la AW mai ales la seria 7.

#7
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
Așa o fi, dar realitatea este că ai telefon într-un ecosistem relativ închis, care îți îngrădește până și alegerea unui smartwatch.
Părerea mea e că singura alegere potrivită ar fi un ceas tot de la ei, niciunul dintre celelalte nu va fi 100% compatibil. Și nu din vina lor, ci din vina telefonului.
Altă variantă ar fi să-ți schimbi telefonul 😁

Edited by r3my_cc, 29 April 2023 - 12:01.


#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
E simplu te intereseaza autonomia mergi pe Huawei cu limitarile de rigoare vrei smartwatch "cu functii si sincronizarea iOS" ca sa te citez, Apple Watch . La ceva trebuie sa renunti nu avem ce solutie minune sa-ti recomandam.

#9
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Problema e că majoritatea nu avem nevoie de ajtonomie de 1-2 săptămâni a ceasului, e doar un moft. Odată la 2-3 zile e un compromis perfect.

Edited by Vlad_22, 29 April 2023 - 12:19.


#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Eu intrebasem pentru ca banuiesc ca e multa lume care au diferite "jucariile".Adica ceasul de la o firma si telefonul de la alta.Si eram curios cum e la ei si la ce au trebuit sa renunte din punct de vedere al functiilor.

#11
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Nu iti lua smart watch ca in 2 ani apare altceva si sunt bani in vant. Cu 1500 ron iti iei 5 gagici misto…

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 george_eu25, on 29 aprilie 2023 - 19:00, said:

Eu intrebasem pentru ca banuiesc ca e multa lume care au diferite "jucariile".Adica ceasul de la o firma si telefonul de la alta.Si eram curios cum e la ei si la ce au trebuit sa renunte din punct de vedere al functiilor.
Păi de ce funcții ai nevoie, hai să o luăm așa?

Altfel, doar să fie o tocană acolo, cu de toate, să fie acolo, găsești și așa.

#13
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

 george_eu25, on 29 aprilie 2023 - 19:00, said:

Eu intrebasem pentru ca banuiesc ca e multa lume care au diferite "jucariile".Adica ceasul de la o firma si telefonul de la alta.Si eram curios cum e la ei si la ce au trebuit sa renunte din punct de vedere al functiilor.

Eu am nevoie sa vad cine ma suna. Atat. ca sa stiu daca scot telefonul din buzunar sau nu. Si cine da mesaje. Nu am de ce sa raspund de pe ceas, sau sa vorbesc cu ceasul la gura :) Pana aici mergea orice smart cu iphon-ul meu. Dar nevoia mea primordiala e sa am gps, harti si functii "sportive". Plus baterie c*c*lau, ca nu-mi place sa incarc des, eu pun ceasul la mana si-l mai dau jos... never daca s-ar putea :)

Deci asa cum s-a zis, tine de ce nevoi ai si ce vrei exact sa faci/ce asteptari ai..

#14
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
@inițiator, dacă așa e și la tine, Garmin scrie pe mâna ta 😁. Uită-te și la Suunto https://www.emag.ro/..._medium=android

Edited by r3my_cc, 30 April 2023 - 08:07.


#15
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Spune concret ce vrei sa faca smartwatch-ul si ce vrei sa faci tu cu el, nu generalitati !
Care sunt functiile pe care ios nu le suporta la Huawei ?
Ai incercat si seria 2 de la Huawei ?


#16
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 03.08.2010
Eu am iphone+ huawei gt2. Foarte multumit, bateria 12-14 zile, vezi cine te suna(poti sa si raspunzi/vorbesti/suni), functii de workout destule, vezi toate notificarile de pe tel, se impaca f bine cu ios.

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 _o_, on 30 aprilie 2023 - 10:47, said:

Spune concret ce vrei sa faca smartwatch-ul si ce vrei sa faci tu cu el, nu generalitati !
Care sunt functiile pe care ios nu le suporta la Huawei ?
Ai incercat si seria 2 de la Huawei ?
Toți vor cu de toate, dar cu cât mai multe, cu atât scade autonomia... Nici Garmin, nici Huawei și altele, nu duc 1-2 săptămâni, cu workout constant și toate funcțiile activare, ci maxim un 3-4 zile, să spunem. Autonomia aia maximă e la utilizare light spre moderată.

Ăsta e nivelul ceasurilor actuale, încă nu avem holograme și alte chestii.

Edited by Vlad_22, 30 April 2023 - 16:01.


#18
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Concret, ca asa generalitati…
Tare as vrea sa il vad pe acela care workouteste el de zor 5-6 ore pe zi , in fiecare zi sa dea peste cap gps-ul si bateria ceasului.
Cine trage serios nu are nevoie de jucarii…are obiecte profi de monitorizare a antrenamentelor !
Dar sa lasam OP sa ne lamureasca…

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate