Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cine mai ofera 3G?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
B1 (2100 MHz)
B20 (800 MHz)
B38 (TD2600 MHz)
și mai nou:
B7 (2600 MHz)
Deci orice telefon merge.

View PostValy_User, on 27 aprilie 2023 - 16:30, said:

Ca sa iti mearga Digi Mobil 4G trebuie sa ai banda 38 TDD 2600Mhz, si banda 1 FDD 2100Mhz. Intr-adevar sunt niste frecvente mai pretentioase pe care nu le au toate telefoanele, dar cam toate telefoanele mai noi vin cu asa ceva. Pentru mine compatibilitatea cu reteaua este primul lucru la care ma uit cand imi achizitionez un telefon mobil.
Cat despre partea de VoWi-Fi, confirm ca sunt probleme. Daca o activez si sunt conectat la Wi-Fi nu nu ma mai poate suna nimeni.

Vezi mesajul acesta. Orice janghină are B20, poate doar cele care vin pentru piața asiatică să nu aibă. A fost Huawei P8 lite ce nu avea B1, dar acum are B20.

Alt model nu îmi vine în minte fără B1.

#20
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Hai ca mi-am facut de lucru..
Am cautat si alt telefon vechi, din cele pe care le-a dat gratis RCS-RDS la inceput. E un huawei, nu stie decat 3g. I-am pus azi sim, am dat detectare manuala a retelei, mi-a gasit doar orange si (parca) telecom. Deci e clar ca in zona mea (Bucuresti) nu exista semnal 3g in reteaua digimobil, exista 2g, 4g.
5g nu am avut cu ce sa testez.

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Mai are un pic si se face 1an de cand s-a oprit 3G in București. Poate mai cauti un pic prin sertar si gasesti vreun nokia 5110. Cu ala merge sigur.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostValy_User, on 27 aprilie 2023 - 16:30, said:

Ca sa iti mearga Digi Mobil 4G trebuie sa ai banda 38 TDD 2600Mhz, si banda 1 FDD 2100Mhz. Intr-adevar sunt niste frecvente mai pretentioase pe care nu le au toate telefoanele, dar cam toate telefoanele mai noi vin cu asa ceva.
Telefonul are benzile, stă pe 4G dar trece pe 2G deoarece nu este suportat VOLTE.

#23
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

View Postanndrei86, on 26 aprilie 2023 - 22:01, said:

La aceeasi bani cu telefoanele 3G gasesti modele cu 4G pe eMag.
Majoritatea modelelor cu 3G sunt cele care au ramas pe stocul diferitelor magazine online si nu le mai cumpara nimeni de cativa ani.



Frecventele folosite pentru 3G au fost transformate in 4G, asa ca sansele de a pica semnalul sunt mult mai mici.
Adica acolo unde acum pica 4G-ul, in trecut ar fi picat si 4G si 3G.
Asta în teorie...la unul dintre sediile la care lucrez, în interiorul clădirii, aveam 3G peste tot de la Digi până să-l închidă. Acum 4G e slab și stă mai mult pe 2G (opțiune de a forța „doar 4G” nu există în meniu - cum era cu 3G-ul pe vremea 2G/3G), trebuie să merg lângă geam să pot folosi internetul. Și vorbesc de București, poate în alte orașe e și mai rău.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
La Orange în Timișoara la Dedeman 2 nu mai e 4G, inițial trecea pe 3G, acum rămâi doar pe 2G. Penibil, deja tăierile astea de costuri au ajuns la niveluri ridicole.

PS: Vezi ca la unele telefoane ai coduri de service cu ajutorul cărora poți trece telefonul pe 4G only. Dacă suporta VOLTE e the way to go.

View PostMembruAnonim, on 27 aprilie 2023 - 12:13, said:

Pixel nu e comercializat oficial pe piața de aici, prietenul tau trebuie sa isi asume alegerea. Și VoLTE nu e singura problema cu Pixel-urile...

Totuși, vorbim un telefon de la Google destul de cunoscut, nu de ceva marcă obscură tzompingdong.

Edited by benis, 27 April 2023 - 20:44.


#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008

View Postaltuser09, on 27 aprilie 2023 - 20:12, said:

Hai ca mi-am facut de lucru..
Am cautat si alt telefon vechi, din cele pe care le-a dat gratis RCS-RDS la inceput. E un huawei, nu stie decat 3g. I-am pus azi sim, am dat detectare manuala a retelei, mi-a gasit doar orange si (parca) telecom. Deci e clar ca in zona mea (Bucuresti) nu exista semnal 3g in reteaua digimobil, exista 2g, 4g.
5g nu am avut cu ce sa testez.

Mai e 3G la metrou

#26
Adrian1509

Adrian1509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.06.2020
Poate sa-mi explice cineva, mai “băbește”, de ce Digi mentine activ 3G la metrou?

Edited by Adrian1509, 08 May 2023 - 12:31.


#27
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.01.2008
Si cu ce te deranjeaza? Bine ca e, pentru cei cu telefoane care nu suporta VoLTE la DIGI (eu de exemplu - telefon Huawei P10lite).

#28
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Probabil au avut alte treburi mai urgente. La cum merg lucrurile, ma aștept ca pana la sfârșitul anul sa dispară 3G-ul si de la metrou, dar mai vedem...

#29
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 24.10.2016
Raspunsul e orange si vodafone.
Orange a spus ca il v-a opri pana la finalul anului 2025, iar vodafone nu a anuntat nimic, insa in 80% din tarile din europa unde opereaza a oprit sau e in curs de oprire a 3G-ului.
Ma astept ca si ei sa il opreasca tot pana in 2026, intocmai ca orange.
Desigur, ambii operatori trebuie sa mai monteze antene 4G incat sa acopere cel putin cat 3G-ul de astazi.
Orange cred ca sta ceva mai bine la acoperirea 4G ca suprafata, vodafone din ce am observat in practica, e cel mai slab la suprafata acoperita cu 4G din tara.
Pe primele locuri sunt Digi si Telekom.

E foarte bun de urmarit site-ul www.aisemnal.ro . E semnalul masurat de ANCOM, nu harti simulate.

Edited by ovtd, 08 May 2023 - 13:54.


#30
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi, de unde si pana unde tot apare chestia asta ca acoperirea in 3G ar fi superioara celei 4G?!

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,076
  • Înscris: 14.10.2008
E 4 G la Digi de nu se poate, si in drum spre taranoaia plus retur, Youtube nu se mai opreste din cantat in masina.

E foarte normal sa se opreasca 3 G si sa ramana pe 4 si 5 G, 3 G-ul mereu a avut o problema tehnica denumita cell breathing, scade acoperirea cand spectrul de pe antena se aglomereaza, ai 3 G dar nu ai net, era enervant, asa cu 4 G oricat de slab e semnalul, stii ca netul misca.

2 G mai ramane pentru aplicatii marunte de genul POS-uri, porti automatizate, alarme, bancomate, terminale de tip Pay Point.

#32
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 24.10.2016

View PostNikoroB, on 08 mai 2023 - 14:15, said:

Totusi, de unde si pana unde tot apare chestia asta ca acoperirea in 3G ar fi superioara celei 4G?!

Probabil de la un utilizator de orange/vodafone. Asa e daca nu au montat pe toate site-urile 4G. Utilizatorul vede 3G/H+ pe ecran si crede ca reteaua veche are acoperire mai buna.

#33
rosior

rosior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 22.01.2007
In aceeasi banda de frecvente si de pe acelasi echipament, ordinea acoperirii ar fi 3G>2G>4G. Vine din bugetul de putere specific fiecarei tehnologii.

#34
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu prea-i asa. Daca vorbim despre aceeasi frecvență, 2G are de departe cea mai mare acoperire, apoi 4G si la sfârșit 3G.

Despre ce "buget de putere" vorbești?

#35
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Adica 4G e mai raspandit decat 3G si mai putin decat 2G ??
Atunci de ce cand ramai fara 4G iti trece in 3G si NU in 2G ?
Ca e mai putin 3G ? 🫢🤣🤣

View PostNikoroB, on 08 mai 2023 - 14:15, said:

Totusi, de unde si pana unde tot apare chestia asta ca acoperirea in 3G ar fi superioara celei 4G?!
Din moment ce ai 3G unde nu ai 4G e logica elementara ca acoperirea 3G e superioara !

Sau vrei sa spui ca unde ai 4G nu ai si 3G ? 🫢🤣🤣

#36
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Atat ai inteles tu din ultimele doua postari?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate