Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Reconversie profesională în IT. Care ar fi pașii de urmat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

 sorin147, on 26 aprilie 2023 - 18:35, said:

Nu ne dam seama pentru ca nu a spus iar scoala noastra (ma rog, aia stiuta de acum 20 de ani) ne-a pregatit sa devenim ce vrem.

Foarte bine punctat.

In plus de asta, chiar daca aparent par inutile unele cursuri din programa de studiu din facultatile de specialitate, aceste cursuri iti ofera oportunitatea sa pui mina pe ceva la ce nu te-ai gindit ca ai putea sa faci si poate te ajuta sa-ti descoperi pasiunea pentru o anumita zona din ceea ce este denumit generic "IT".

Edited by cralin, 26 April 2023 - 18:59.


#20
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Toti "gigantii" din IT concediaza masiv in Europa si muta pozitiile in India, Nigeria, Bulgaria, Egipt .. Romania incepe sa fie deja prea scumpa pt ei. Daca tot faci reconversie iti sugerez ceva in care poti gasi usor de munca - gen manager de proiect.

Daca iti place financiarul poti fi consultant pe ERP pe partea de financiar. Se cauta persoane si fara experienta in programare  care sa stie sa traduca contabilitatea pt implementare.

Odata cu reconveria in "IT", ia-ti adio de la programul 8am -4pm, orar batut in cuie, concedii vara si week-enduri.

Edited by unknown_35, 26 April 2023 - 19:03.


#21
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010

 unknown_35, on 26 aprilie 2023 - 18:58, said:

Odata cu reconveria in "IT", ia-ti adio de la programul 8am -4pm, orar batut in cuie, concedii vara si week-enduri.

Daca ai respect pentru tine si pentru timpul tau liber, exista orar batut in cuie, concedii vara si weekenduri libere Posted Image

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Mda, ar fi bine de la inceput sa stabilim despre ce tari vorbim. Eu am voie maxim 12 ore suplimentare sa fac si astea nu se transforma in zile libere. Cat despre lucru in weekend, sa le zic ca lucrez pe gratis si tot nu ma lasa.
Iar despre concediere, la noi a frecat unul menta ani buni pana l-au dat afara. Venea la 13:00 in birou si lua pauza la 14:00, apoi statea pana seara. La sedinte ... cand se nimerea, dar mai mult nu se nimerea.

#23
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 VOID96, on 26 aprilie 2023 - 15:03, said:

Salut! Împlinesc peste o lună vârsta de 26 de ani şi am realizat că jobul pe care îl am în acest moment mă plictiseşte şi nu mă satisface din punct de vedere financiar, dar şi al satisfacţiilor proprii....
Îmi puteţi recomanda, vă rog, un traseu spre această carieră. Adică, ce ar trebui să fac? Să mă înscriu la cursuri online, să citesc şi să învăţ singur de pe Internet? Se poate să lucrez în IT şi fără facultate în domeniu?
Nu s-a lipit chiar nimic din informatica avand in vedere liceul si facultatea?

In situatia ta sa reusesti, ar trebui sa fii pasionat de IT, sa poti sacrifica timp, la 26 de ani cat timp poti sacrifica ? Posted Image

Edited by iulian_1976, 27 April 2023 - 14:24.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

 AlexEn, on 27 aprilie 2023 - 11:58, said:

Si s-a lamurit autorul cu reconversia profesionala :lol:
da, exact ca si restul care "vor in I.T."

Primul pas este sa pleci gandul la final.
Adica sa iti definesti bine scopul, reconversia este un proces.
Fiecare dintre noi putem sa argumente pro si contra unei functii specifice "din IT",
daca le insuruim pe toate nu se mai intelege nimic,
asa ca, te hotarasti "unde" vrei sa ajungi "in IT" si colegii vor veni negresit cu strategii, sugestii si povesti (care mai de care).

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Poate ar fi util un topic sticky despre ce inseamna IT de fapt, ce cuprinde ca disciplina. Asa e mai usor si pentru incepatori sa aleaga catre ce sa se indrepte.
Pentru multi, IT=programare si cam atat.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

 VOID96, on 26 aprilie 2023 - 15:03, said:

De asemenea, am terminat facultatea de Contabilitate şi Informatică de Gestiune (CIG) şi obiectele care presupuneau ceva IT mi-au plăcut şi înţelegeam în mare.
Ne poti da cateva exemple ? Ce anume ai inteles, si ce ti-a placut in mod specific ?

 cralin, on 27 aprilie 2023 - 21:48, said:

nu IT-ist ,  INFORMATICIAN  ca sa inteleaga totata lumea pentru ce job aplici sau ce cariera ti-ai ales.

Posted Image

n-am cerut coduri COR, dar pentru cine vrea sa fie pedantic, poftim
https://codcor.ro/25...municatiilor#25

Quote

Specialiștii în tehnologia informației și comunicațiilor efectuează cercetări, planifică, proiectează, testează, furnizează consiliere și îmbunătățesc sistemele de tehnologia informației, componentele de calculator (hardware, software), programele informatice și conceptele conexe pentru aplicații informatice specifice; elaborează documentația corespunzătoare, incluzând principiile, politicile și procedurile; proiectează, dezvoltă, controlează, mențin și sprijină bazele de date și alte sisteme de informații, pentru a asigura o performanță optimă, precum și integritatea și securitatea datelor.
programarea se incadreaza la partea ingroasta

Edited by MarianG, 27 April 2023 - 22:39.


#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
din CV:
OBIECTIV
Doresc sa ma alatur unei companii de succes in vederea dezvoltarii personale si a perfectionarii cunostintelor din domeniul informatic. Entuziasmul si dorinta de perfectionare, alaturi de experienta dobandita in ultimii 11 ani in domeniul informatic ma recomanda pentru un post in departamentul IT al companiei.
Lucrand atat ca operator calculator cat si ca sef de departament si mai apoi dezvoltator de aplicatii, am dobandit capacitate de analiza sporita si maleabilitate si pot anticipa dorintele fiecaruia in vederea unor rezultate cat mai bune si a indeplinirii cu succes a sarcinilor comune.

#28
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 sorin147, on 28 aprilie 2023 - 06:06, said:

din CV:
OBIECTIV
Doresc sa ma alatur unei companii de succes in vederea dezvoltarii personale si a perfectionarii cunostintelor din domeniul informatic. Entuziasmul si dorinta de perfectionare, alaturi de experienta dobandita in ultimii 11 ani in domeniul informatic ma recomanda pentru un post in departamentul IT al companiei.
Lucrand atat ca operator calculator cat si ca sef de departament si mai apoi dezvoltator de aplicatii, am dobandit capacitate de analiza sporita si maleabilitate si pot anticipa dorintele fiecaruia in vederea unor rezultate cat mai bune si a indeplinirii cu succes a sarcinilor comune.

Ai pus asta in CV si ai primit jobul pt care ai aplicat???? Pare mai mult ceva ce sa pui in scrisoarea de intentie

#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Posted Image
Chiar si asa, iote ca m-au luat.

Attached Files



#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 cralin, on 27 aprilie 2023 - 21:48, said:

nu IT-ist ,  INFORMATICIAN  ca sa inteleaga totata lumea pentru ce job aplici sau ce cariera ti-ai ales.

Posted Image
Am scris in diploma de la liceu, in paranteze analist programator. Dar prima paranteza e asa scrisa ca poti citi canalist programator. Nu stiu daca sunt apt sa lucrez prin canale sau m-au facut canalie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate