Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Reconversie profesională în IT. Care ar fi pașii de urmat?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
VOID96

VOID96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021
Salut! Împlinesc peste o lună vârsta de 26 de ani și am realizat că jobul pe care îl am în acest moment mă plictisește și nu mă satisface din punct de vedere financiar, dar și al satisfacțiilor proprii. Pe scurt, lucrez ca economist - contabil într-o instituție publică din noiembrie 2020 și, deși mi-a plăcut mult ce făceam în primele luni de zile, acum mă trezesc în fiecare dimineață cu o silă, deoarece simt că nu mă mai regăsesc deloc în ceea ce fac și fac totul pe modul de pilot automat. De asemenea, mă gândesc și la viitor, și nu am șanse să avansez în acest loc de muncă. Am fost foarte fericit când am intrat (am fost 25 de candidați pe un loc), dar de avansat, simt că nu am șanse că nu am pile și mai e și faza că nu îmi mai place.

Am început să mă gândesc din ce în ce mai serios la o reconversie profesională, deoarece îmi doresc un job la care să mai am provocări, să gândesc (la jobul actual parcă nici nu mai gândesc, sunt un robot, fac același ghiveci lună de lună), să câștig decent pentru a trăi cât de cât okay.

Si m-am gândit la domeniul IT (am terminat în liceu profilul matematică informatică, dar din cauza unor profesori fără talent pedagogic și care nu știau decât să lucreze cu olimpicii clasei la nivel foarte înalt și, să fiu sincer, poate și a comodității și dezinteresului meu, s-a rupt filmul prin clasa a 10-a) . De asemenea, am terminat facultatea de Contabilitate și Informatică de Gestiune (CIG) și obiectele care presupuneau ceva IT mi-au plăcut și înțelegeam în mare.

Pot să spun că habar n-am de nimic și nu știu cu ce aș putea să îmi încep traseul către o carieră în IT. De făcut o facultate de specialitate acum (cu jobul de 8 ore și jumătate zilnic) simt că nu aș avea energie + că se învață, din ce am înțeles, și multe lucruri inutile.

Îmi puteți recomanda, vă rog, un traseu spre această carieră. Adică, ce ar trebui să fac? Să mă înscriu la cursuri online, să citesc și să învăț singur de pe Internet? Se poate să lucrez în IT și fără facultate în domeniu?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
sa vezi ce o sa te plictiseasca si IT-ul. dar macar in IT te plictisesti pe bani mai multi decat in alte domenii :D

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Ai grija mare la asteptarile ridicate de filmele americane.

Desigur, e de dorit sa iti placa ceea ce faci si sa fii bun la acel lucru, dar de aici pana sa iti inchipui ca a ta cariera trebuie sa fie un carusel care merge in sus, e o utopie.
Mai ales la stat, exista "avantajul" unei morti lente dpdv al carierei.

Pe de alta parte, la privat devii rapid depasit, pentru ca tehnologia avanseaza, cei tineri muncesc mai mult si tu vrei sa ai si timp de familie.

Daca pana acum cateva luni IT-ul parea sa fie ceva safe pt viitor, de cand cu progresul AI, presimt ca multe se vor schimba in urmatorii ani si prea putine slujbe vor fi "sigure".

Nu am nici cea mai mica idee despre ce sa iti recomand.
Din pacate, partea de teorie din Romania este cel mai des axata pe acoperirea de competente prin diplome, decat de experienta si nevoi reale.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa mergi si pe filiera de business analyst sau project manager. IT-ul inseamna mai mult decat programare.
Daca vrei programare, incepe cu niste cursuri, gaseste niste internshipuri ca sa capeti cat de cat experienta si apoi ai si sanse de anagajare. Evident, la inceput, nu visa la cine stie ce salariu fara sa ai experienta.

#5
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Prima intrebare este... ce vrei sa faci?

IT-ul e foarte vast... Sunt o mie de ramuri pe care ai putea merge, si e foarte usor sa te pierzi.
Vrei sa faci development? QA (testare)? Sysadmin/devops/sre? Bussiness Intelligence? Functional analyst? etc...

Apoi, a doua chestie, pe care foarte multa lume omite sa o mentioneze...

Daca nu esti pasionat, o sa ajungi in faza de burnout foarte repede.
Trebuie sa iei in calcul faptul ca o sa ai zilnic de invatat, de citit foarta multa documentatie, de inteles concepte dificile... siii, e foarte usor sa devii irelevant.

Nu degeaba sunt foarte multi care incearca reconversie spre IT, si doar un procentaj foarte mic si reuseste.

Ferestete de cursuri platite si de tepe gen dascalau & co (Libertate inIT sau cum se chema)

Poti sa te uiti si pe aici pentru ceva roadmaps: https://roadmap.sh/

Edited by Anthraxs, 26 April 2023 - 15:56.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
De ce sa se fereasca de cursuri platite? Cine iti tine cursuri gratis?
Exista firme legitime care fac training, exista Udemy sau Coursera care nici acelea nu sunt gratis.

#7
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Am editat, aveam in gand tepele de genul Libertate inIT sau cum se scrie Posted Image
Bineinteles ca un curs de pe Udemy  / Coursera i-ar prinde foarte bine, dar sunt foarte multi care iti ofera marea cu sarea, iti promit joburi imediat dupa cursul lor de o luna, care costa peste 1k de euro...

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Cursurile Udemy și Coursers sunt foarte bune pentru cât costă.

La nivelul ăsta, in care nu știi ce să faci, nu merită să te arunci la cursuri scumpe. În plus, sunt și mulți țepari care iti promit că te fac programator de succes pentru "doar" 5000 euro.

Un clip interesant despre cum ChatGPT poate fi folosit pentru a elabora un plan de învățare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VznoKyh6AXs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george_alexandru, 26 April 2023 - 16:07.


#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
cursuri: udemy / coursera / pluralsight / acloudguru

recomand sa invete despre cloud: AWS, Azure, GCP, ca astea sunt de viitor si incet-incet multe chestii vor migra catre cloud
si cloud-ul e atat de vast incat poate sa se specializeze pe o singura chestie si tot isi gaseste de munca

cat aveam profilul complet pe linkedin primeam mesaje la 1-2 zile de la cate o rectuterita daca ma intereseaa vreun job, deja ajunsese sa ma dispere. ulterior am sters detaliile din profil si am lasat doar pozitiile, asa ca m-au lasat in pace

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVOID96, on 26 aprilie 2023 - 15:03, said:

lucrez ca economist - contabil într-o instituţie publică
Mergi in privat la companii mari, demonstreaza ca stii meserie la nivel inalt si nu duci pe urma lipsa de ocupatie/venituri.

View PostVOID96, on 26 aprilie 2023 - 15:03, said:

Îmi puteţi recomanda, vă rog, un traseu spre această carieră. Adică, ce ar trebui să fac?
Prima data trebuie sa ai un bob de dorinta (nu doar declarata), sa cauti singur, sa exersezi, sa te impinga flacara pasiunii si apoi vin si raspunsurile. Asa ca vreau dar astept de la altii, nu merge fiindca nu-i de tine (din vorbele postate ma refer).

Edited by neagu_laurentiu, 26 April 2023 - 16:13.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru ca ai facut contabilitate iti pot recomanda sa te indrepti spre baze de date.

IT inseamna multe: programator, administrator, tester. Nu te apuca sa inveti, pana nu stii exact ce vrei. Va fi pierdere de timp.

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
pentru cei care vor sa fie programatori, le recomand cu incredere manualele de informatica de clasa a 10 si a 11a. Stapanirea lor deschide calea corecta spre o cariera solida in iT.

#13
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Indiferent de domeniu, trebuie sa ai pasiune si placere in ceea ce faci ca sa ai success in domeniul respectiv si sa nu ajungi sa te plictiseasca sau sa nu te satisfaca noua cariera.

Chiar daca unii nu vor sa admita sau au doar impresia idilica (gresita de altfel) ca IT-ul este munca usoara., in IT se munceste mult si de cele mai multe ori intr-un ritm si la ore care nu au treaba deloc cu programul standard de la 9:00 la 17:00


Fa o facultate de specialitate daca vrei intr-adevar o cariera in IT.

Edited by cralin, 26 April 2023 - 17:30.


#14
VOID96

VOID96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021

View Postcralin, on 26 aprilie 2023 - 17:16, said:

Indiferent de domeniu, trebuie sa ai pasiune si placere in ceea ce faci ca sa ai success in domeniul respectiv ca sa nu ajungi sa te plictiseasca sau sa nu te satisfaca noua cariera.

Chiar daca unii nu vor sa admita sau au doar impresia idilica (gresita de altfel) ca IT-ul este munca usoara., in IT se munceste mult si de cele mai multe ori intr-un ritm si la ore care nu au treaba deloc cu programul standard de la 9:00 la 17:00


Fa o facultate de specialitate daca vrei intr-adevar o cariera in IT.

Chiar e necesară facultatea în domeniu? Că văd destui oameni care au reușit și fără ea și au ajuns bine. Nu cred că ar putea ai mei să mă mai țină 3-4 ani acasă că să mai fac o facultate.
Normal că nu mă aștept să fie ușor și nu m-ar deranja să lucrez mult dacă îmi place ceea ce fac. Măcar la sfârșitul zilei să am o satisfacție.

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Ce faci in calitate de contabil? Te-ai gandit cum poti automatiza? Te-ai gandit la ceva legvat de knowledgeul pe care il ai deja? - analist intr-o firma care face soft legat de contabilitate, audit etc etc? Precis bagi multe date in calculator... sau nu? Posted Image Stii ceva mai avansat de office, RPA etc? Stii SQL, RDBMS? Cam cu ce softuri lucrezi, tu sau concurenta, nu e nimic de automatizat?

Edited by aaaa4567, 26 April 2023 - 18:14.


#16
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cam aceeasi varsta aveam si eu cand am primit o carte (de programare) si o provocare: fa-mi un ceas in 200 de pagini. Pana la momentul respectiv nu mi-a placut deloc programarea. A dreaq carte de scria ceva de cum poti manevra timpul in alea 200 de pagini dar, pana la 200, deja era tarziu si incepuse sa-mi placa. Apoi, lucrand in curierat, mi-am facut tot felul de programele pentru ce aveam eu nevoie, apoi pentru alte departamente, am inceput si ca freelancer si am tot adaugat cunostinte de-a lungul timpului. Acum, administrator aplicatii si freelancer (in timpul liber).
Cel mai simplu (si destul de sigur traseu), e sa incepi dintr-o companie mai mare dar de la SuportIT/HelpDesk, pe acolo. Nu-ti trebuie foarte multe cunostinte, te inveti cu treaba, iti faci colegi/prieteni si ti-e mult mai usor sa te muti la alte departamente.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkopac, on 26 aprilie 2023 - 17:02, said:

pentru cei care vor sa fie programatori, le recomand cu incredere manualele de informatica de clasa a 10 si a 11a. Stapanirea lor deschide calea corecta spre o cariera solida in iT.
Sau spre o respingere la fel de... solida a oricarei viitoare cariere. Daca te referi la algoritmi, C++ & co. Mai ales dinspre contabilitate, in care se lucreaza cu altceva. Mai bine isi valorifica knowledgeul pe care il are, migrand catre analist, consultant in softuri din bransa etc etc. Mai ales ca trebuie sa si lucreze etc. Nu cred ca vrea jocuri, antivirusi etc.

View Postcralin, on 26 aprilie 2023 - 17:16, said:

Indiferent de domeniu, trebuie sa ai pasiune si placere in ceea ce faci ca sa ai success in domeniul respectiv si sa nu ajungi sa te plictiseasca sau sa nu te satisfaca noua cariera.

Chiar daca unii nu vor sa admita sau au doar impresia idilica (gresita de altfel) ca IT-ul este munca usoara., in IT se munceste mult si de cele mai multe ori intr-un ritm si la ore care nu au treaba deloc cu programul standard de la 9:00 la 17:00


Fa o facultate de specialitate daca vrei intr-adevar o cariera in IT.
Bine, fa-o, si s-ar putea sa descoperi ca de fapt nu prea iti place, iti sunt utile doar cursuri de anul III sau IV, pe care le puteai urma in privat si te puteai angaja la fel de usor. Sau poate voiai ceva associate degree, oricum inexistent la noi, sau un master in BI, securitate sau ceva apllicat in domeniu (software pentru economisti).

Voi va dati seama ce tara suntem, oameni buni? Avem un om la 26 de ani si nu putem sa ne dam seama ce stie, catre ce se poate indrepta etc etc. Nu la 50, 60 de ani. Invatamantul e teribil de inflexibil, trebuie sa ofere posibilitatea de invatare continua, chiar si la 50-60 de ani. Ar trebui sa ai firme care sa ofere niste spatii deschise, minilaboratoare unde primesc tot felul de studenti, liceeni, incl fosti angajati, sa vada cum se lucreaza. Un fel de internshipuri neplatite, semiplatite, de unde sa poti recruta. Cateva camarute la ASE, sau in cladirile de firme etc. Chiar facusera ceva, nu mai stiu, era chestia cu stagii pe bune etc etc.

Nu ai vreun coleg care a facut o asemenea migrare, sa iti sai seama ce vrei mai intai? Sau sa incerci ceva, caci, sa fim seriosi, nu are nimeni de unde sa stie ce ti se potriveste... Sunt foarte multe variabile... ITul e extrem de vast. Poti lucra in IT si daca nu te departezi prea mult de office sau de AutoCAD, de exemplu. Si contabilii pot fi specializati pe te miri ce chestii (anumite tipuri de joburi etc) si sa lucreze cu te miri ce tooluri care trebuie optimizate, interconectate (incl cu softuri de raportare catre stat etc)

Edited by aaaa4567, 26 April 2023 - 18:28.


#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Nu ne dam seama pentru ca nu a spus iar scoala noastra (ma rog, aia stiuta de acum 20 de ani) ne-a pregatit sa devenim ce vrem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate