Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Xiaomi 13 Ultra - "camera cu telefon"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdtd234, on 18 aprilie 2023 - 21:21, said:

Probabil ca ifonul trebuie sa apara primul cu termala ca sa il copieze si altii.
Da, apple sunt cunoscuti pentru featureuri concentrate pe 0.01% din utilizatori.
kek

OT: pun pariu ca n-o sa impresioneze cu nimic camera aia. Am un 12T Pro, care a fost undeva pe locul #12 pe DXOmark cand a aparut. O mizerie. M-am jucat cu multe telefoane care sunt/au fost in top dxomark si niciunul nu e impresionant. Sunt decente, dar diferentele dintre #1 si #20 sunt foarte mici, overall. Probabil va fi acelasi lucru si cu asta.
Ca sa nu mai mentionez de testele blind pe care le face mkbhd anual, si spun foarte multe despre ce considera omul de rand "poza reusita". :)

Cum au zis si altii, daca chiar iti pasa de partea foto, exista solutii dedicate in buget mai mic. La video mai treaca-mearga, dar si acolo cred ca ai optiuni mai bune. Camerele astea de pe telefon sunt mediocre at best, toate.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postloock, on 19 aprilie 2023 - 01:53, said:

Sunt numai aberatii.
Sunt focale folosite masiv in domeniu, ca tu vrei alte focale e o alta discutie. Nici eu nu vad rostul unui ultra wide de 12 mm, din partea mea nu as cobori sub 16 mm, dar ma intereseaza mai putin ultra-wide-ul, 23 mm e suficient de wide de obicei pentru ce am nevoie. 75 mm nu ma deranjeaza in nici un fel, e un compromis intre 50 si 85, poti sa-l folosesti si pentru portrete dar si pentru alte lucruri (dar da, poti sa zici ca 60 ar fi fost un compromis mai bun poate). 120 mm e deja destul de mult si clar era nevoie de ceva intermediar intre 23 si 120, iar 75 e mai apropiat de mijlocul intervalului.

View PostTehCube, on 19 aprilie 2023 - 12:05, said:

OT: pun pariu ca n-o sa impresioneze cu nimic camera aia.
Eu sunt multumit de actuala camera principala pe care o am pe telefon (pe Huawei P40 Pro), si e un senzor mai mic, dar si-a facut treaba foarte bine (scoate calitate clar mai buna decat Panasonicul pe care il am cu senzor de 1" in toate situatiile de iluminare la wide, Panasonic care nu e tocmai compact si deci nu il iau cu mine de prea multe ori). Xiaomi-ul asta vine cu senzor mai mare, posibilitatea de a pune f/4.0 pe camera principala plus doua tele in care intra semnificativ mai multa lumina decat in actuala. Deci ar trebui sa aduca plusuri vizibile fata de actualul telefon. Actualul telefon are 3 ani deja, nu zic ca nu mai putea fi folosit, dar in general cam la 3 ani incerc sa iau un model nou daca aduce suficiente plusuri. Iar asta aduce suficiente plusuri din punctul meu de vedere.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt aberatii crunte, cretinitati imbecile.
23 poate exiata dar in niciun caz in loc de normal.
24 era mai safe pt deformari, dar in niciun caz in loc de normal.
15 era mult mai safe decat 12.
E posibil sa preferi si 16, 17, 18, 19, dar nu ai cum sa le ai pe toate decat in zoom sau sa pleci cu camionul de obiective.
40 putea fi bine merci normal, infinit mai rezonabil decat 23, dar e nevoie si de 55, si de 35, si de 28, poate si de 26...
Nu exista compromis la focala de short tele.
60 nu poate tine loc de 85, e absurd. Doar daca faci crop si pierzi calitate de pe un senzor si asa cacacios de mic, 13.2x8,8mm ( exista si de 12,7x 9,ceva) cat are asa zisul senzor de 1" care are diaginala de 15.8mm si nu de 25.4 si nici 43 cat are formatul MIC, si cu atat mai putin nu cat are un senzor de format mediu necropuit.
Short tele de portret e 2 X ultranormalul, 2 x 43 = 86. Poate fi 85 sau 90, atat. Am explicat de ce, cu mai putin de 85, ca sa incadrezi bust care oricum nu e doar cap!!!, te tine natural la 1,5m care e distanta de portret de cap de om adult indiferent de focala, 5 diagonsle spatiale ( volumetrice) ale capului uman adult. De mai aproape de 1,5m capul uman adult e redat borcanat, deformat grotesc de fuga perspectivala, umflat, borvsnat, cu nas mare, etc.
Si 77-le facut de Pentax e o aberatie. E bun pt. bust de bebelusi, ca un 50 pus pe APS-C.
Am echivalent de 26 la S9 normal, fara zoom optic.
E tot o aberatie crunta in loc de normal de 39-58, dar cu 23 cum se fac acum nu as fi luat nici gratis, e o bataie de joc la adresa bunului simt.
Ca da incadrezi decent subiectul in cadru te obliga sa stai foarte aproape si astfel reda grotesc cu deformare de perspectiva, adaugat peste deformarea in picatura extreme si grotesca, specifica wideurilor si ultrawideurilor care e corectia deformarii in butoi deci ghinion...si iti mai si tine umbra telefonul pe subiect. O gramada de aberatii crunte si cu 23 chiar cel putin 4 aberatii cumulate.

Edited by loock, 19 April 2023 - 13:36.


#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
un telefon cu o idee buna au fost cele de la asus cu camera rotativa. Faceai si selfie si poze normale cu aceeasi camera principala si aveai ecranul pe tot display-ul, nu cu "pioneze" in el.
Si 6,7 deja mi se pare mult pt un telefon, aici deja castiga Samsung cu alea din gama s23 simplu care la 6.1 e deja ceva deosebit fata de restul telefoanelor din ziua de azi, nu toti vor sa joace ping pong cu paleta.

Quote

Vad ca e 1077 euro pe tradingshezhen (varianta 12/256) sau 1277 euro (varianta 16/1024).
din pacate alea vin cu soft chinezesc si cu ala o sa moara... cah. Cand o veni pe canal oficial cu suport de europa, mai vorbim de pret dar pun pariu ca o sa vina pe la 1500 iepuroi. Preturile din china, nu sunt aceleasi cu cele de la noi.

Sa dai o carca de bani pe un telefon si sa il tii fara husa, ori nu ai ce face cu banii, adica castigi super bine si nu iti pasa, ori ... Eu am ciobit miaomi-ul meu cu tot cu husa si am plans dupa el.

#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Xiaomi ar trebui sa recruteze in echipa cativa oameni de pe Softpedia, ar putea sa detroneze Apple si Samsung in cativa ani.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postunpuisor, on 19 aprilie 2023 - 13:34, said:

Si 6,7 deja mi se pare mult pt un telefon, aici deja castiga Samsung cu alea din gama s23 simplu care la 6.1 e deja ceva deosebit fata de restul telefoanelor din ziua de azi, nu toti vor sa joace ping pong cu paleta.

Sa dai o carca de bani pe un telefon si sa il tii fara husa, ori nu ai ce face cu banii, adica castigi super bine si nu iti pasa, ori ... Eu am ciobit miaomi-ul meu cu tot cu husa si am plans dupa el.
Samsungul de 6.1" nu sta grozav la capitolul camere pe ansamblu, dar da, e compact si preferabil pentru cei care nu pun accentul pe camere tele mai ales.

Eu am un venit lunar cat mai multe Xiaomi-uri de astea, deci da, costul nu reprezinta o piedica asa de mare pentru mine. Si da, ma enerveaza husele suficient de tare incat sa imi asum riscul de a il sparge. Am mai spart ocazional cate un telefon/tableta/laptop, asta e, din fericire nu am spart nici unul decat dupa ani buni dupa ce l-am cumparat, cand oricum urma sa-l schimb pentru ca era uzat moral (si oricum le-am spart suficient de rar incat sa nu fie o problema). Iar eu nu le revand altora oricum, deci nu pot sa consider ca daca il sparg dupa 3 ani am pierdut nu stiu cati bani, oricum ar sta in sertar sau ar fi folosit de alt membru al familiei inca o vreme (am vandut un singur telefon cuiva chiar de pe Softpedia, pentru ca el a insistat sa-l cumpere, altfel ar fi stat si respectivul in sertar alaturi de celelalte sau ar fi fost folosit de fiica-mea). Exista si asigurari pentru cei care isi fac griji ca vor sparge telefonul si nu vor avea bani sa-l repare :D dar pe ansamblu ai dreptate, nu iti iei telefon de 6.000 de lei daca salariul tau e de 5.000 de lei, ti-l iei daca stii ca iti permiti altul cu usurinta (nu doar castig, dar si pun deoparte lunar semnificativ mai mult decat costa telefonul asta, deci da, l-as putea schimba teoretic in fiecare luna, dar asta nu inseamna ca imi doresc sa arunc cu banii pe telefoane aiurea, intentia mea e sa ma folosesc de el vreo 3 ani si apoi eventual sa-l mai dau unui membru al familiei care are un telefon mai slab).

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postlex2010, on 19 aprilie 2023 - 14:05, said:

Xiaomi ar trebui sa recruteze in echipa cativa oameni de pe Softpedia, ar putea sa detroneze Apple si Samsung in cativa ani.

Chiar daca subiectiv poti prefera ca obiectiv default ceva mai wide chiar si fata de echivalent de 39mm, sa zicem ca preferi default echivalent de 35 sau chiar 31mm, care de altfel au si fost folosite tzaspe ani ca focale default chiar si la telefoane, si cu ele este infinit mai bine decat sa pui default ultrawide care incadreaza echivalent de 23mm pe FF35, din cel putin 4 motive amintite mai sus.
Si cand ai nevoie de mai wide atunci setezi cu zoom sau alta camera, pe cat mai multe niveluri posibile pt ca sunt utile si wideuri mai wide si mai putin wide, si ultrawideuri si moderate si extreme, si mai putin wide ultranormal si putin sub ca de ex 39 -40 nu doar 43, si normsl de 50-55-58, si short tele de 85-90, poate unii vor si 70-77 dar nu in loc de 85-90, si 135, si peste 135 dar cam greu in telefon mai ales cu senzor mai putin miniaturizat ca sa zic asa, ca si FF35 e format mic si senzorii de cativa mm cum e si asta discutat aici care real este mult mai mic decat 1" real, nu pot fi toti decat supercacacios de mici.

Edited by loock, 19 April 2023 - 14:49.


#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Prima mea camera incepea la 38 mm si stiu cum ma chinuiam prin orase sa cuprind cladiri/etc, cand am trecut la 28 mm a fost clar un pas semnificativ inainte, iar apoi la 25 mm a fost si mai bine. Prefer 23 mm la orice ora, dar daca ar fi pe alese, as merge pe un 24-25 mm.

Edited by utopium, 19 April 2023 - 15:08.


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postutopium, on 19 aprilie 2023 - 12:12, said:

ar trebui sa aduca plusuri vizibile fata de actualul telefon
Probabil, si asta de care zic eu a adus plusuri fata de fostul telefon, dar un 10-20% mai bine decat ceva mediocru, tot la clasa mediocra ramane, parerea mea.
Ei marketeaza chestiile astea de zici ca se iau la tranta cu aparate dedicate, si nu e cazul. In cel mai bun caz o sa fie putin peste Mate 50 sau care o fi "rege" acum, dar tot o sa-ti dai seama din secunda 1 ca-i poza facuta cu telefonul cand te uiti la ea. Atat ziceam.
O gramada de bani in marketing BS, cum face si apple de altfel, in care insista pe cat de buna o sa fie camera. Pentru ca in rest nu prea au ce imbunatati la ele, nu de-alta. Ecranele sunt deja foarte ok, viteza de procesare nu prea mai conteaza asa mult, memorie au toate gramada, featureuri sunt cam la fel la toate, etc. etc. I get it, dar nu ma mai impresioneaza.

#28
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Uite aici o comparație, că tot crezi că-i mare diferență între telefoane și camerele dedicate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoF_JeWnvu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postloock, on 19 aprilie 2023 - 14:45, said:



Chiar daca subiectiv poti prefera ca obiectiv default ceva mai wide chiar si fata de echivalent de 39mm, sa zicem ca preferi default echivalent de 35 sau chiar 31mm, care de altfel au si fost folosite tzaspe ani ca focale default chiar si la telefoane, si cu ele este infinit mai bine decat sa pui default ultrawide care incadreaza echivalent de 23mm pe FF35, din cel putin 4 motive amintite mai sus.
Si cand ai nevoie de mai wide atunci setezi cu zoom sau alta camera, pe cat mai multe niveluri posibile pt ca sunt utile si wideuri mai wide si mai putin wide, si ultrawideuri si moderate si extreme, si mai putin wide ultranormal si putin sub ca de ex 39 -40 nu doar 43, si normsl de 50-55-58, si short tele de 85-90, poate unii vor si 70-77 dar nu in loc de 85-90, si 135, si peste 135 dar cam greu in telefon mai ales cu senzor mai putin miniaturizat ca sa zic asa, ca si FF35 e format mic si senzorii de cativa mm cum e si asta discutat aici care real este mult mai mic decat 1" real, nu pot fi toti decat supercacacios de mici.

Pe cuvânt că spui o grămadă de chestii irelevante, despre lucruri care nu mai sunt de actualitate și care s-au făcut într-un anume fel cândva din cauza limitărilor tehnice.
Care sunt focalele obiectivelor cele mai vândute în cazul FF? 24-70 în general, adică un wide de 24 cu un telefon de 2,5X. Care este complementarul ăstuia cel mai folosit? Un 70-200, adică până în 9-10x.
Care-i UW-ul cel mai folosit? Undeva pe la 14, mai mult sau mai puțin cu 1,2.
Toate variantele astea sunt acoperite de telefonul ăsta, fie direct, fie printr-o procesare a imaginii (ex are fi zoom-ul de 10x deși are doar 5 optic).
Comparativ cu alte modele are un spate curbat care-l face ușor de ținut în mână, grip-ul acela care are și buton declanșator și zoom ce poate folosit în 2 moduri.
În primele comparații, bate tot. Cu mult? Normal că nu. Este canon net superior lui Nikon? Nu. Lui Sony? Nu? Viceversa valabilă? Da. Toate companiile astea au ingineri de calitate, ca-n orice domeniu deci diferențele sunt mici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hp4LLDnTIck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alxdava, 19 April 2023 - 21:27.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am scris ceva chiar in textul pe care l-ai citat.

Am scris ca e bine sa ai si mai wide pana la 15 cel putin,  si mai tele pana la cat se poate pune.

Chisr si scum cu tosta exsgerearea absurda, camera default nu e cea ultrawide extrem echivalent de 12-13...ci cea de 23.

Deci oamenii isi aduc aminte sau inca simt ei ceva in prostia lor ca ceva nu e bine...

Zeci de ani a fost 30 - 35 focala default si la telefoane.

Nu e vorba de limitarile tehnice ca nu mai suntem de mult in anii '50, si la telefoane nici nu ai oglinda de SLR la mijloc ca da ai nevoie de design ootic complex retrofocal pt. wideuri.

Fizica nu se schimba, insa prostie creste.

Am explicat clar motivele pt. care e bine sa ai la mijloc ca setare degsult un obiectiv care nu e ultrawide, ba chiar di wide fiind o problema.

1. Deformarea de petspectiva vsre tine de distanta nu de focala, dar focala mica obliga apropierea ca sa nu fie subiectul mic in cadru.
E o chestie de fizica, e o problema naturala nu e o limitare umana. Pt. a nu fi deformat de perspectiva, chiar borcanat grotesc, ai nevoie de o distanta de 5 diagonale volumetrice ale subiectului . Daca subiectul e un cub de 8 cm, si nevoie de 56,56 cm.
Daca subiectul e capul uman adult, ai nevoie de 1,5m altfel e redat borcanat grotesc. Si da, si camera frontala e o imbecilitate crunta pt ca nu ai mana de 1,5m si cu prelungitor ai nevoie de stabilizare serioasa si focsla echivalenta de 85mm.
Unele incearca sa manipuleze software redarea grotesca dar tot o prostie este, deformarea e volumetruca nu in plan

2. Deformarea in picatura si in butoi.
Wideurile au tendinta sa redea deformare in butoi, si se aplica o corectie atat optica cat si software, care corectie da deformarea in picatura catre margini si colturi, deci nu scapi de ele pt ca una da in alta. Doar facand un obiectiv care scopera un format mult mai mare poti reduce problema dar e prohibitiv de scump si de mare, si se mai poate msnipula software nu e e o unealta uzuala de photoshop, e nevoie de A.I. puternic si manipulate extrem de complexa in care imsginea e reconstruita practic foarte complicat ca sa nu si nici defofmare in butoi si nici in picatura, droarecd corectia normala fa din prima in a foua si invers.
Deformarea in picatura deformeaza si mai grotesc capetele umane, chiar si la echivalent de 28mm e catastrofa cu multe obievtive, iar daca te duci si mai wide la 24 si sub e si mai catastrofa.

3. Deformarea perspectivala la incadrarea ne-perpendiculara, iar fortata de incadrarea de aproape, iar reda caricaturi grotesti.
28mm e limita la care racursiul e tolerabil daca este intentionat si incadrat ca atare.
Sub echivalent de 28 fuga in racursi devine caricatura grotesca de aproape, de ex cap mare si picioare mici. Am vazut in anii '90 pozari cu eos 1n si EF 20mm care si-au luat bataie de la nevasta cand au folosit la evenimente 20mm de aproape si irsesu oamenii cu picioare mici si capete mari...

4. Daca vrei sa faci o poza la o chitanta, bilet, document, cand incadrezi cu wide si ultrawide, 24 e deja ultrawide, ti umbra pe subiect cu telefonul...
Si nu ma refer la Macro, ca la macro poti tine umbra si cu 50mm....

Edited by loock, 19 April 2023 - 22:20.


#31
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
@loock, imi poti spune, dupa parerea ta, care e cel mai bun sistem foto de pe un telefon, la ora actuala? Vreau sa schimb telefonul si pentru mine, partea de fotografie are o foarte mare importanta.
Mersi!

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Atunci cand le pui in mana astfel de instrumente unor oameni obisnuit care nu au urmat atent cursuri serioase de perspectiva si fotografie, pozele lor se vor indeparta si mai ridicol de rezultatele profesionale, si din pacate foarte grav ii incomodeaza rau si pe cei care cunosc aceste lucruri atunci cand din comofitate vor sa foloseasca telefonul.

Edited by loock, 19 April 2023 - 22:34.


#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Deci, ce recomanzi? S23U? Iphone 14 Pro?
Am intrebat, pur si simplu, fara urma de ironie... dar vreau sa stiu ce telefon ti se pare ca face poze de calitate, la ora actuala.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postlex2010, on 19 aprilie 2023 - 22:19, said:

@loock, imi poti spune, dupa parerea ta, care e cel mai bun sistem foto de pe un telefon, la ora actuala? Vreau sa schimb telefonul si pentru mine, partea de fotografie are o foarte mare importanta.
Mersi!

Din ce exista acum:

Sony Xperia 1 IV, are echivalent de 85mm printre altele.
Are default echivalent de 24mm, absurd de ultrawide dar totusi nu 23.
Era bine 31-43 sa fie cea default nu 24 dar macar nu e 23...
Are zoom optic dar nu e clar cu ce camera ca scrie triple la inceput si apoi enumera 5 fara a include TOF care ar fi a 6-a...probabil e zoom
12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.3, 85mm (telephoto), f/2.8, 125mm (telephoto), 1/3.5", Dual Pixel PDAF, 3.5x-5.2x continuous optical zoom, OIS
12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF
0.3 MP, TOF 3D, (depth)
Features    Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking
Video    4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS

La ultrawide extrem are 16.
Putea fi si 15 dar macar nu e 13 sau 12 care sunt mai mult devat extreme si deformarea e complexa si extrema.
Xperia 1 PRO nu are echivalent de 85, are 50 cu zoom 2x probabil 25-50, deci fara short tele 85 de portret. Sunt tampiti ca nu scriu clar. Daca era 50-100 era cu totul altceva, mult mai bine, insa depinde si de msrumea senzorului folosit la camera cu zoom.
Xperia 1 IV are 85 dar nu are 25-84 decat cropuind digital...

In general Samsung si Sony su camerele cele msi bune.
Insa acum S23 Ultra nu are 85 ci echivalent de 70 pe una din cele 4 camere...
Deci pt bust de la 1,5m trebuie sa faci crop, sub 1,5m.capul e redat borcanat cu orice focala.
Are un zoom 10X 23-230 echivalent, dar pe un senzor minuscul deci calitate slaba.
Are default echivslent de 24mm cu 200 MP. E mai bine decat 23 care e si msi exagerat dar oricum departe de 31-43 sau chiar 31-58 cat ar fi bine pt normal.
Are ultrawide extrem de 13mm care iar e exagerst absurd si NU are zoom optic pe uwa sa pui 15, 17, 20, etc.

Ideal e sa acoperi din mm in mm de la cel putin 15 la cel putin 135mm si peste.
Cu senzor cat mai mare si cat telefonul de mare...

200MP pe un senzor cacacios de mic e tot o aberatie.
Fotositii microscopici capteaza mai putina lumina si au DR mai mic, zgomot de imagine mai mare, lumini arse, umbre zgomotoase si apoi mucificate la 1 MP si sub de noise reduction...
E mult si 12 MP sa pui pe un senzor asa de mic.
Pe FF35 formatul mic care e totusi de zeci de ori mai mare, se justifica 42 MP si chiar si 60MP pt a compensa filtrarea Bayer, insa deja sunt compromisuri peste 20 MP legate de difractie care scade rezolutia si la diafragme moderate de f 5.6, nu mai e ca la film unde merge sa pui f 8 -11 la wide si normale, f16 si f22 la cele MACRO si tele.
Fotositii sunt mai pretentiosi cu lumina, unghiul din care vine, etc. Asta e o belea zi la mirrorless, au montura mai sproape de senzor si nu msi au nevoie de optica retrofocala la wide, dar in margini lumina are unghi ascutit si scade sensibilitatea si se corecteaza vignetarea artificial scazand calitatea. E fain ca poti pune obiective de la tzaspe monturi vechi, dar cu adaptor care le departeaza si ele cu design retrofocal deci se neaga toata filozofia lor ca sunt mai compacte. Si cele dedicare probabil le fac retrofocale doar ca sa proiecteze pe senzor mai putin ascutit sa nu vigneteze.
La telefoane se fac smecherii, rafala cu exposure braketing si staking computational dar evident ca ies miscate daca nu e totul intepenit si in cadru si la camera.
Fara asa ceva, DRul e praf, lumini arse, umbre zgomotoase. Iar combinand pixeli pt rezolutie default mai mica nu creste calitatea nici macar cu radical din ei pt ca daca toti sunt prosti prea nesimtit si mici, nu ai cum sa cresti DRul fara rafala cu exposure braketing si staking. Si fara exposure braketing nici macar cu rafala si staking nu faci mare branza

Edited by loock, 19 April 2023 - 23:45.


#35
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Uite aici o comparație, că tot crezi că-i mare diferență între telefoane și camerele dedicate.
man, se vedea clar ca fuji ala avea niste detalii mult mai bune, dar depinde si ce obiectiv pui pe aparat, la cat deschizi diafragma si multe altele. Ca sa nu mai zi ca maimutoiul ala fotograf wanna be a facut comparatia ziua pe lumina ok. Si cu un telefon de 150 euro faci poze ok-ish ziua. Pune problema la low light. Cand or pune astia senzor full frame pe telefon, o sa recunosc ca e altceva. Ca sa nu mai zic ca si la mi 13 ultra, chiar daca e senzorul mare, telefonul nu il foloseste pe tot ca ar fi trebuit sa faca telefonul mult mai mare. E doar o gaselnita de marketing. Daca foloseste 60% din el e bine.
Ma uitam ca d700-le meu vechi din 1900 toamna scoate niste fotografii pe low light comparabile cu un telefon bun, dar daca le pui pe un ecran si te uiti la detalii vezi ca la dslr aceeasi poza, ies culorile mult mai bune pe intuneric, Noise-ul e mai bine controlat. Ai incercat sa focusezi un telefon pe intuneric sa vezi cat se chinuie si cate rateuri da? Bokesh-ul e real nu vrajeala de software. Un obiectiv are 2.8 pe toata lungimea lui, nu se inchide ca la telefon. Controlul la un aparat foto e un vis fata de telefon unde dai cu degetul.
Si la un aparat foto poti sa tragi raw tot timpul, la telefon daca faci asta s-a umplut memoria aia din 2 sedinte foto. Mai ales daca ai un telefon cu vrajeala din aia de 200 megapixeli.
Asta cu megapixelii e o prostie mare. Daca vrei sa scoti un A4 la imprimanta, poti sa ai si un aparat de 2 megapixeli. Mie mai mult de 10-12 megapixeli mi se pare overkill si aiurea rau. Telefoane cu 50 megapixeli... cah, pentru ce? Te duci sa faci poze pentru Playboy, pt National Geografic si le scoti la rezolutie sa le pui pe un banner de 40 de metri? WTF.
D700-le meu are aproape 15 ani. Si nu simt nevoia sa il inlocuiesc, merge brici. Cate telefoane ai vazut sa tina 15 ani?
Si nu toata lumea e bogata sa schimbe telefonul in fiecare an si sa isi ia flagship.
Parerea mea personala e ca mai mult de 2000 lei nu merita nici un telefon si daca dau atata amar de bani pe o caramida incerc sa il tin vreo 5 ani. De restul banilor, ma duc in vacante si imi fac viata mai frumoasa nu bag in prostii.

Edited by unpuisor, 20 April 2023 - 06:59.


#36
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,424
  • Înscris: 16.05.2007
si 2000 e mult pentru ce-l foloseste majoritatea

Edited by liberlamare, 20 April 2023 - 07:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate