Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Xiaomi 13 Ultra - "camera cu telefon"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

View PostTehCube, on 02 octombrie 2023 - 08:45, said:



Eu doar am facut o analiza mai mare.
Pana la urma fiecare site are alt interest. Nu cred ca este un site unde lucrurile sunt clare din pacate insa tot pot sa fac ca un puzzle si sa am niste idei mai clare.
Eu, personal, sunt intre 13 Ultra si Magic 5 pro (memorile sunt la fel 12GB , stocarea la Magic este dublu insa daca nu filmez cred ca imi este suficient si 256GB - ma intereseaza muzica si poze)

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:08.


#128
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Sunt posesor de Xiaomi 13 Ultra de aproximativ 2 luni si pe zi ce trece imi place tot mai mult.  
Venind de pe Mi 11 Ultra nu aveam prea mari asteptari, dar e un upgrade major (de la procesor care nu se mai incalzeste, bateria tine mai bine, ecranul e foarte luminos si de calitate foarte buna, cat despre camere, nimic de zis, pana la urma este un camera phone).
Am vrut modelul Global version (am cartela la Orange si fara  B20 nu prind 4G sau /4G+ in anumite zone) si de cand il folosesc nu i-am facut aboslut nimic pe partea de software (Am detinut multe modele de Xiaomi si primul lucru pe care-l faceam era sa deblochez bootloader-ul pentru a instala un custom rom (xiaomi eu)).

Sa tragi un ochi si pe Kimovil pentru a vedea compatibilitatea operatorului, iar ca sa iti faci o idee despre camerele foto, aici ai un mic review .

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:08.


#129
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Da, am vazut ca exista varianta cu B20 pe global.
Pana la urma de unde l-ai cumparat? Sa inteleg ca pe varianta china?
EvoMag ieri era azi mai mai este. Pe varianta Romaneasca..
Oricum era la vanzare 12GB/256GB deci chineza.

https://www.kimovil....xiaomi-13-ultra

PS: eu am vodafone cartela

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:08.


#130
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Eu l-am luat de pe Wondamobile (l-am primit cu DHL in 7 zile lucratoare, fara alte taxe vamale), dar nici acolo nu mai este disponibil de ceva vreme.
Da, Global este doar 12/512GB . Mai erau oferte si pe ceva site-uri din Germania la 13 Ultra, insa nu mai tin minte numele lor.

Mai sunt si pe OLX modele " globale" cu 256 GB.

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:09.


#131
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Mi se pare incredibil ca nici pana in ziua de azi Xiaomi nu a adus oficial telefonul asta in Romania ... chiar nu inteleg care e politica lor.

#132
rational

rational

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.08.2005
E posibil sa fie ROM-ul global instalat pe versiunea chinezeasca de telefon. Si atunci tot nu are B20. Am inteles ca benzile sunt setate din hardware.
Nu stiu de ce nu se gaseste varianta internationala (globala) pe nicaieri...

A trebuit cumva sa platesti TVA cand ti-a venit telefonul de pe wondamibile?

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:09.


#133
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Da, benzile sunt setate hardware. Am ajutat pe cineva cu model de China dandu-i configul meu global, insa nu a mers.
Din ce am vazut, nici pe Aliexpress nu prea mai sunt variante globale.

Nu platesti nimic daca vrei sa cumperi de pe wondamobile sau tradingshenzhen (ca transport trebuie selectat Global priority, dar pentru Romania doar asta este).
Cele doua magazine trimit cu triangle shipping (din China in Olanda sau Belgia, acolo se face vama si il trimit in Romania cu DHL sau DPD)

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:09.


#134
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
https://www.quickmob...-12gb-ram-76722

Un pret foarte bun - 4328 lei, dar cei de la QM nu sunt de incredere in cazul in care veti avea nevoie de service.

#135
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Este versiunea Chineza.
https://www.kimovil....xiaomi-13-ultra
Verificat si compatilbilitatile. Fara banda 20 varianta Chineza.

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:09.


#136
SaltV45gui

SaltV45gui

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.12.2023
Le cumpara din China și le livrează în România? Au măcar google play store? Din ce am văzut, dacă vrei bootloader trebuie să aștepți 7 zile să se deblocheze pt Xiaomi. Pare un preț decent, față de cât de scump vând cei de pe olx.

Edited by Dany_Darke, 03 December 2023 - 17:09.


#137
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Salutare, dimineata am primit update la HyperOS 1.0.4.0 UMAMIXM pe al meu 13U varianta Globala. (cei care au EEA l-au primit de 2-3 saptamani).
Per total nu simt mare diferenta, se misca parca putin mai fluent.

Ca un bug ce inca nu i-am gasit o solutie (nici dupa ce am facut update la sistem plug-in) ar fi aparitia dubla a apelului prin wi-fi din panoul central.

[ https://i.postimg.cc/BnyhShR8/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andyyx0, 02 January 2024 - 16:16.


#138
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@Andyyx0:
Mai exista optiunea de a schimba stilul de la "Notifications & control center"?
Caci ma gandesc sa vezi daca treci de la un mod la altul iti dispare duplicatul, ori poate ca nu e duplicata acea functie caci vad ca una e activa, a doua nu, ori as deduce ca e din cazua ca ai telefon cu 2 SIM-uri, bara e configurata astfel sa suporte functie de VoWiFi pe ambele cartele.

Edited by Ciubex, 02 January 2024 - 23:05.


#139
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011

View PostCiubex, on 02 ianuarie 2024 - 23:05, said:

@Andyyx0:
Mai exista optiunea de a schimba stilul de la "Notifications & control center"?
Caci ma gandesc sa vezi daca treci de la un mod la altul iti dispare duplicatul, ori poate ca nu e duplicata acea functie caci vad ca una e activa, a doua nu, ori as deduce ca e din cazua ca ai telefon cu 2 SIM-uri, bara e configurata astfel sa suporte functie de VoWiFi pe ambele cartele.

Ciubex, mai este optiunea de a pune stilul clasic, cum are android-ul stock.
Nu am pus un al doilea SIM in telefon si orice i-as face nu dispare.
Pe Reddit majoritatea se plang de problema asta si momentan nu exista rezolvare.

In afara de acest bug de afisare, telefonul se misca bine.

#140
Stefan200927

Stefan200927

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.06.2022
Salut, am luat de curând telefonul, am instalat rom de Xiaomi.eu...știe cineva cum pot modifica aplicația de teme să fie în engleză? Îmi afișează temele în chineză

#141
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu e nimic tradus?
Eu, pe Xiaomi 13 simplu, observ ca sunt cateva categorii netraduse, insa aplicatia are meniurile traduse.

Attached Files


Edited by Ciubex, 21 January 2024 - 22:59.


#142
Stefan200927

Stefan200927

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.06.2022

View PostCiubex, on 21 ianuarie 2024 - 22:58, said:

Nu e nimic tradus?
Eu, pe Xiaomi 13 simplu, observ ca sunt cateva categorii netraduse, insa aplicatia are meniurile traduse.
La fel am și eu, dar mă gândeam că se poate modifica cumva să apară și alea în engleză...plus temele, care au caractere chinezești

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate