Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

autorizatie pentru deschidere balcon?

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 04.07.2007
salut.

Locuiesc in bucuresti si am un apartament cu balcon inchis. Asa e tot cartierul in care locuiesc, cu balcoanele inchise .. nu stiu de ce accepta lumea balcon inchis... In fine
Eu as vrea sa il deschid, sa simt ca pot iesi si eu pe balcon cand am chef sa stau seara.

Blocul este anvelopat si din moment ce toate blocurile sunt cu balconul inchis, sunt sigur ca aceste aspecte sunt incluse in  proiectele de anvelopare .
As dori sa aflu daca imi trebuie autorizatie pentru a deschide balconul, ca sa il pot folosi si eu ca pe un balcon normal.......

Editat de mlegs, 16 aprilie 2023 - 15:37.


#2
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Deschide larg geamurile si rezolvi problema, macar in parte.

#3
KALI_MI

KALI_MI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 05.08.2008
Salut,
poti sa mergi singur la primarie si sa ceri Certificat de urbanism pentru a demonta inchiderile balconului.De la ei afli si de ce ai nevoie . Pentru ca ai intrebat de autorizatie, daca nu vrei sa atragi atentia, demonteaza-l si dupa faci demersul cu intrare in legalitate-CU- Autorizatie de demolare daca vine cineva la usa. Ar trebui sa afli totusi cat e amenda ca ai facut fara autorizatie. Timpul trece si daca alegi autorizatie ia in calcul 1 an.

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.117
  • Înscris: 02.12.2007
Nu iti trebuie autorizatie.

#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.786
  • Înscris: 22.12.2006
mai mult ca sigur, nici lucrarea de INCHIDERE a balconului nu are autorizatie.
deci... da=i bataie

#6
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.280
  • Înscris: 03.12.2021
La bloc anvelopat de primarie, nu vad sensul deschiderii. Poti sa deschizi geamurile..

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.935
  • Înscris: 13.03.2005

 the_blue_raven, on 16 aprilie 2023 - 16:35, said:

La bloc anvelopat de primarie, nu vad sensul deschiderii. Poti sa deschizi geamurile..
Vrea să pășească afara...

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.117
  • Înscris: 02.12.2007
Sau poti sa iti pui geamuri glisante si ai impacat si varza si capra.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ycVLhatf658?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.280
  • Înscris: 03.12.2021
La bloc comunist nu merge si mai strici si izolarea termica

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.798
  • Înscris: 06.09.2004

 mlegs, on 16 aprilie 2023 - 15:36, said:

Locuiesc in bucuresti si am un apartament cu balcon inchis. nu stiu de ce accepta lumea balcon inchis...
eu nu inteleg cum se leaga afirmatiile astea. a venit cineva si ti-a inchis balconul cand erai in vacanta?    :)

#11
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.786
  • Înscris: 22.12.2006
asa l-a cumparat

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.370
  • Înscris: 21.04.2005

 born2lose, on 16 aprilie 2023 - 17:14, said:

eu nu inteleg cum se leaga afirmatiile astea. a venit cineva si ti-a inchis balconul cand erai in vacanta? Posted Image

Cand se face anveloparea blocului , balcoanele se inchid , conform proiectului .

 mlegs, on 16 aprilie 2023 - 15:36, said:

..
Blocul este anvelopat si din moment ce toate blocurile sunt cu balconul inchis, sunt sigur ca aceste aspecte sunt incluse in  proiectele de anvelopare .
As dori sa aflu daca imi trebuie autorizatie pentru a deschide balconul, ca sa il pot folosi si eu ca pe un balcon normal.......

Iei legatura cu cei din primarie , dar nu cred ca te vor lasa din trei motive :
1- Scade eficienta enrgetica a cladirii
2- Riscul de a provoca inundatie vecinului de jos la ploi
3- Strici feng shui-ul cartierului Posted Image . Toti cu balcoane numai unul fara !

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.583
  • Înscris: 15.11.2003
Anveloparile standard includ doar 2-3 deschideri austere de geamuri, nimic feng-shui sau practic.
Il inteleg pe autor, nici mie nu-mi plac inchiderile pe saracie facute de primarie

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca chiar iti pui ambitia, poti sa demontezi geamurile in sine si raman profilele. poti sa faci asta in 1-2 ore.
Daca te intreaba cineva, zici ca schimbi garniturile.

Atentie ca o sa fie agresata sotia pe strada, tot vor vrea sa stie cu ce spala geamurile de sunt asa clare.

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
ndor a explicat de ce nu vei primi aprobare.
Eu aveam geamuri glisante iar cand au facut anveloparea, reabilitarea le-au lasat, nu au pus termopane ca la restul blocului.Eventual poti face o astfel de schimbare.

Fișiere atașate



#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004

 ndor, on 16 aprilie 2023 - 20:20, said:

Cand se face anveloparea blocului , balcoanele se inchid , conform proiectului .
Nu e obligatoriu.
La mine au facut anveloparea acu vreo 8 ani.
Cand au venit sa masoare m-au intrebat - doriti sa inchidem balconul ( era deja inchis de mine cu cornier ) sau doriti sa schimbam tamplaria la usa si fereastra care dau in balcon ?

Puteam alege sa schimbe tamplaria la usa si la fereastra, caz in care faceau anveloparea in interiorul balconului - practic mi-l micsorau. Am multi vecini care au preferat asa.
Am ales ca sa inchida balconul, dar le-am mai platit eu ceva in plus sa-mi puna geamuri glisante,

In cazul initiatorului cred a asa a fost facut blocul din start, inainte sa vanda apartamentele - asa a fost proeictul.

Cea mai buna solutie ar fi schimbarea tamplariei cu una glisanta.
Iarna sigur nu e o placere sa iesi seara pe un balcon dschis...

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Eu las si iarna un geam deschis pentru ventilatie.

Fișiere atașate



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate