Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

DACA VA PRICEPETI LA ELECTROTEHNICA, CARE POATE SA MA AJUTE ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
DACA VA PRICEPETI LA ELECTROTEHNICA, CARE POATE SA MA AJUTE ?

TV-ul meu, Daewoo, face rau. Cred ca e o piesa care are legatura cu tubul, sau un condensator, dar nu ma pricep deloc.
DUPA CE-I DAU DRUMUL, CAM LA CATEVA ORE, SE STINGE MONITORUL (TUBUL), SI TREBUIE SA-I DAU PUMNI SA-SI REVINA. DE MULTE ORI NU SE MAI STINGE SI 10 ORE.
DAR ASEARA NICI CU PUMNI NU-SI MAI REVINE.
Va rog, dati-mi un sfat profesionist, nu vreau misto-uri sau teorii.  :worthy:
CE PIESA AR PUTEA FI ?

#2
Shosetu

Shosetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.05.2005
Dar sonor ai ?

#3
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
sa fie vorba de un condensator?

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Prefer sa cred ca e un contact imperfect, daca nu cumva mai multe. Eu zic sa te duci cu el la service....nu de alta...dar nu cumva sa il strici de tot si asta nu am zis-o la nici un misto si fara nici o teorie.

Edited by tehnics, 11 April 2006 - 15:27.


#5
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am sonor, nu-i problema decat cu imaginea, care pica deodata (se innegreste ecranul).
Doar luandu-l la pumni isi revine. Uneori trebuie sa stau langa el si 10 minute, pt. ca-si revine pt. 1 minut si iar.
Dar asta se intampla 1 data pe zi.
Cel mai des rezista si 12 ore fara sa mai am problema asta.
EU AM VRUT DOAR SA STIU CE PIESA AR PUTEA FI, SA ROG PE CINEVA SA VINA DIRECT CU PIESA SA MI-L REZOLVE.
AR PUTEA FI TUBUL ? CA DACA-I ASA, IAU ALTUL. ASTA PT. NEVASTA-MEA, PT. CA EU AM TUNER TV.

Edited by ram, 11 April 2006 - 15:43.


#6
johnnyTDA

johnnyTDA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.08.2005
In primul rand verifica contactele de la cupla de la placa TK placa aceeia care e atasata la tub , verifica daca nu sunt lipituri reci pe placa TK apoi verifica circuitul de filament : filamentul se alimenteaza dintr-o infasurare de la trafo de linii urmaseste traseul cablajului de la filament pana la trafo de linii vezi ca in serie cu acest circuit e un rezistor de cativa ohmi , verifica si acel rezistor : daca tot pare in regula si filamentul tubului cinescop nu se aprinde e  foarte probabil sa fie defect trafo de linii , si in cazul asta trebuie inlocuit.Bafta

#7
Shosetu

Shosetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.05.2005
Uite ca a aparut si sfatul profesionist :) Acum sper ca Ram sa inteleaga sfatul :D

#8
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

View PostjohnnyTDA, on Apr 11 2006, 16:58, said:

In primul rand verifica contactele de la cupla de la placa TK placa aceeia care e atasata la tub , verifica daca nu sunt lipituri reci pe placa TK apoi verifica circuitul de filament : filamentul se alimenteaza dintr-o infasurare de la trafo de linii urmaseste traseul cablajului de la filament pana la trafo de linii vezi ca in serie cu acest circuit e un rezistor de cativa ohmi, verifica si acel rezistor : daca tot pare in regula si filamentul tubului cinescop nu se aprinde e  foarte probabil sa fie defect trafo de linii, si in cazul asta trebuie inlocuit.Bafta
DA, MULTUMESC.
Dar cat ar costa un trafo de linii, daca ar fi defect ? Daca costa prea mult, ma las pagubas si iau un TV mai ieftin.
Si cand te gandesti ca abia am schimbat sursa de alimentare, care se arsese datorita unor socuri de la o siguranta arsa !

#9
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttehnics, on Apr 11 2006, 15:26, said:

Prefer sa cred ca e un contact imperfect, daca nu cumva mai multe. Eu zic sa te duci cu el la service....nu de alta...dar nu cumva sa il strici de tot si asta nu am zis-o la nici un misto si fara nici o teorie.

Idem. Dupa tipul de tratament aplicat TV-ului eu tind sa cred ca cel mai indicat este sa-l duci la service inainte sa rupi gatul la ecran sau sa rupi placa electronica si sa ai ce plati inutil

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Piesa sau locul unde trebuie sa reliepsti nu ar putea nimeni sa ti-o spuna ...deoarece nu se stie ...de asta iti recomand sa te duci la service. Nu de alta ...dar vad ca la tine lucrurile functioneaza pe baza de pumni ( socuri ) ...si asta ar putea provoca alte defecte...poate mult mai grave.

#11
johnnyTDA

johnnyTDA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.08.2005
un traf de linii costa intre 600 si 800 si ceva de mii de lei , mai exista si varianta chinezeasca care e mai ieftin cam pe la 300 de mii dar nu ti-as recomanda.

#12
luc79

luc79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.09.2005

View PostjohnnyTDA, on Apr 11 2006, 21:25, said:

un traf de linii costa intre 600 si 800 si ceva de mii de lei , mai exista si varianta chinezeasca care e mai ieftin cam pe la 300 de mii dar nu ti-as recomanda.
deci rezolvare consta in a reface lipitura de la pinul trafului de linii
este o lipitura crapata,prin acel pin se alimenteaza filamentul..
bafta

#13
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am intrebat mai mult pt. a sti exact unde sa umble un var de-al meu, adica sa nu-l tin mult, sa vina pregatit cu tot ce trebuie sa masoare la traf.

#14
miki

miki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.12.2001
La tv-ul tau, de obicei, este problema de contacte imperfecte! Pe modulul de pe gatul tubului, ai un circuit integrat, cu 9 pini(sau in jurul lui) care probabil nu are lipiturile bune! Se verifica vizual daca lipiturile sunt "frumoase"(cositorul trebuie sa aiba un aspect omogen nu "branzit" ). Mai trebuie verificate si lipiturile de la trafo linii si pe langa el! Pistol de lipit sacaz sau flubor subtire, multa atentie!!!! Pe trafo linii foarte putin invarti(foarte! foarte! putin) stanga-dreapt de potentiometrul din partea de jos!

#15
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
Si dupa mine un contact imperfect la soclu (placaTK)  sau pe sasiu, eventual o lipitura rece la o piesa din circuitele amintite mai inainte de altii,sau o intrerupere  in interiorul TK (mai putin probabil), dar nu in ultimul rand potentiometrul SCREEN.Condensatoarele  electrolitice daca Tv este mai vechi.Altceva nu-mi vine in minte acum..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate