Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sfat comunicare apropiata cu fiul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,262
  • Înscris: 26.01.2007

 lu_chus, on 02 aprilie 2023 - 16:30, said:

Vorbim in schimb la telefon zilnic dar si asta e dificil pentru ca el si mama lui isi doresc ca eu sa vorbesc si el sa asculte.
Eu sunt o fire introvertita si am fost mereu cel care am ascultat pe altii vorbind decat sa fiu eu cel care vorbeste.
As dori un sfat despre cum sa fac sa vorbesc macar mai mult cu el, de cele mai multe ori ma blochez, am impresia ca am creierul gol si nu mi vine nicio idee despre ce as putea sa vorbesc.
Vrea doar sa ii povestesc despre lucrurile care ii plac dar fara ca el sa spuna prea multe.
Eh, uite că așa introvertit cum ești, cu noi ai reușit să comunici destul de deschis și de coerent.
Cum ai făcut asta? Scriind.

Eu mi-aș scrie câteva 4-5 idei înainte să vorbesc cu el la telefon.
Și i-aș povesti despre lucrurile care-i plac. Așa aș începe.

Dar desigur că nu te poți opri aici, ceea ce îți scriu colegii e chiar vrednic de băgat în seamă.
Cu deosebire #15.

#20
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Am o întrebare, lu_chus: când ești doar tu cu copilul (fără prezența mamei), copilul vorbește cu tine, puteți avea un dialog, îți răspunde la întrebări?

#21
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 SmurfK, on 02 aprilie 2023 - 22:04, said:



Părinții tind să privească din punctul lor de vedere, "vreau să stau cu copilul", dar nu se gândesc dacă și copilul vrea lucrul ăla.


Din câte știu eu, nu există copil care să nu vrea o relație cu părintele lui, indiferent cât de rău ar fi acel părinte.
A, că părintele ii poate face rău cu prezența lui, sigur că nu contest, dar un copil de 6 ani își va dori o relație cu ambii părinți.
Și cu cât părintele e mai puțin hrănitor, cu atât copilul e mai dornic de relație cu el, pentru că tot speră să primească odată și-odată ceea ce are nevoie.
Îi face rău relația, dar în același timp o dorește...


La 6 ani, un copil nu înțelege foarte multe din relația părinților - intuiește însă dacă nu e bună, simte în el că nu e bună - și ar resimți ca pe un abandon dispariția completă a tatălui.



#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Chayah, on 02 aprilie 2023 - 22:35, said:

La 6 ani, un copil nu înțelege foarte multe din relația părinților - intuiește însă dacă nu e bună, simte în el că nu e bună - și ar resimți ca pe un abandon dispariția completă a tatălui.

Păi cred că asta simte deja, că spune și inițiatorul, că în relația lor, copilul preferă să asculte decât să vorbească, iar când sunt singuri e neliniștit.

Iar în timp, vor apărea și alte elemente. Atât mama, cât și tatăl, poate își vor găsi pe altcineva, copiii au nevoie de ceva maturitate să accepte lucruri de genul ăsta.

Iar o relație cum o descrie inițiatorul, că se duce și stă cu copilul o oră, timp în care e supravegheat de mamă, nu văd cum ar fi sustenabilă pe termen lung. Pentru o conexiune, trebuie să existe timp mai mult petrecut împreună.

 Chayah, on 02 aprilie 2023 - 22:35, said:

Din câte știu eu, nu există copil care să nu vrea o relație cu părintele lui, indiferent cât de rău ar fi acel părinte.

Te înșeli. Există foarte mulți copii care, dezamăgiți fiind de părinții lor, nu vor o relație cu aceștia.

#23
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Înțeleg ce spui, SmurfK. Dar la 6 ani nu prea poți conștientiza dezamăgirea aia atât de mare, încât sa fii ok cu a renunța la părinte :).

#24
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
ADHD exista. Nu as spune asta daca nu as fi vazut un astfel de caz la un coleg de clasa a nepotului meu. La 8-9 ani a venit la noi in casa si era pus pe distrus totul. Îi spuneam sa se linistesca sa nu mai faca anumite lucruri, parea ca intelege dar dupa cateva clipe pur si simplu nu se putea abtine si incepea din nou cu aruncatul si trantitul jucariilor. Si nu era chiar mic sa nu priceapa si nici prost nu era, din pacate chiar avea o problema.

#25
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 SmurfK, on 02 aprilie 2023 - 22:43, said:



Păi cred că asta simte deja, că spune și inițiatorul, că în relația lor, copilul preferă să asculte decât să vorbească, iar când sunt singuri e neliniștit.




Copilul poate fi neliniștit, pt că mama este neliniștita.

Dacă înainte de divorț, el și tatăl aveau o relație ok, nu există motive ca relația să nu continue.



E posibil ca băiețelul sa nu vorbească la telefon, pentru ca stă mama lângă el, probabil telefonul e pus pe speaker și ii lipsește complet intimitatea.


Sau poate că băiețelul ii seamănă tatălui, nu se exprimă verbal cu ușurință, iar lipsa intimității în convorbirea cu tatăl nu are cum să ajute.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Eu v-as recomanda cateva sedinte de terapie impreuna (toti 3) cu medici specializati pe tulburari din spectrul asta.
Evident, daca sunteti deschisi la asa ceva, si tu si mama baiatului.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 AlexD2, on 02 aprilie 2023 - 22:56, said:

ADHD exista. Nu as spune asta daca nu as fi vazut un astfel de caz la un coleg de clasa a nepotului meu. La 8-9 ani a venit la noi in casa si era pus pe distrus totul. Îi spuneam sa se linistesca sa nu mai faca anumite lucruri, parea ca intelege dar dupa cateva clipe pur si simplu nu se putea abtine si incepea din nou cu aruncatul si trantitul jucariilor. Si nu era chiar mic sa nu priceapa si nici prost nu era, din pacate chiar avea o problema.
io zic ca se plictisea si vroia atentie. in disperare de cauza apela la distrugere, era in faza in care si cearta si bataia i se pareau acceptabile pt farama de atentie care i se acorda cand era certat.

 Chayah, on 02 aprilie 2023 - 23:01, said:

...
Copilul poate fi neliniștit, pt că mama este neliniștita.
...
si dam vina pe mama.

sau prea bucuros.

 YOUR_GOD, on 02 aprilie 2023 - 20:22, said:

... eu cred ca si acum sufar de ADHD. ...
simtome avem toti, mai multe sau mai putine.
acu depinde unde e limita.

pe piticu meu au vrut aia de la gradi sa-l stigmatizese cu adhd... doar ca problema era incompetenta si nepasarea lor. am schimbat rapid gradinita.
atunci putea sta pe o problema cca 1.5ore. isi urmarea task-urile cu lunile.
acum, dupa cativa trebuie muncit din greu la scoala si after. noi in weekend cu greu facem fata la nevoile lui.

#28
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Cauta cateva carti de Gabor MATE, psiholog de renume mondial, el insusi suferind de ADHD.

Dupa ceva lectura, o sa incepi sa intelegi cam care ar fi abordarile de la care incepi.

PS - daca tu esti "mai introvertit" e posibil ca tu sa fii sursa genetica a problemei. Probabil ca asa considera si fosta sotie, de-aia relatia mai grea cu ea. Exista solutii pentru toate.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 lu_chus, on 02 aprilie 2023 - 16:30, said:

As dori un sfat despre cum sa fac sa vorbesc macar mai mult cu el, de cele mai multe ori ma blochez, am impresia ca am creierul gol si nu mi vine nicio idee despre ce as putea sa vorbesc. Lui nu ii place sa il intreb si cand o fac nu raspunde. Vrea doar sa ii povestesc despre lucrurile care ii plac dar fara ca el sa spuna prea multe.

1.propuneți să petreci atât de multe ore cu copilul, cât îți dă voie legea (la maxim, nu da înapoi, pt că odată s-a smuls din mâna ta!)
2.io aș face doar activități cu el, care să ne țină împreună cu minim de cuvinte
-azi mergem pe bicicletă (sau învățăm)
-azi mergem la bazin
-azi mergem la pescuit
-azi patinăm (pe gheață)
-azi mergem pe role

ai grijă: ȘI TU pe role, pe patine, la undiță etc... Posted Image

în timp vezi ce-i face mai multă plăcere și dublezi acele activități
vei observa că EL te va suna să te-ntrebe când vii să-l iei la... înot! Posted Image

PS: vizite la padocuri de căței, cu care să se joace, ar fi minunate.

Edited by gushpi, 03 April 2023 - 14:33.


#30
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,371
  • Înscris: 28.07.2008

 Chayah, on 02 aprilie 2023 - 22:56, said:

Înțeleg ce spui, SmurfK. Dar la 6 ani nu prea poți conștientiza dezamăgirea aia atât de mare, încât sa fii ok cu a renunța la părinte Posted Image.
Constientiza, nu, a o resimti la nivel profund emotional, da

#31
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019

 arg, on 03 aprilie 2023 - 12:33, said:

io zic ca se plictisea si vroia atentie. in disperare de cauza apela la distrugere, era in faza in care si cearta si bataia i se pareau acceptabile pt farama de atentie care i se acorda cand era certat.


Nici vorba, copilul era de mai mult timp diagnosticat cu afectiunea respectiva, doar ca eu atunci l-am vazut prima data cum se manifesta si nu-mi venea sa cred ca se poate asa ceva.

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Stai linistit, se poate si mult mai rau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate